Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:34 22.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Разбираме ли Моцарт?нови  
АвторPeter Dimitrov (Нерегистриран)
Публикувано20.01.06 21:52



В годината на Моцарт истинска моцартомания обзе нашия клуб.На първа страница само теми свързани с Моцарт!!Бързам да кажа,че се числя от върлите Му поклоници !Но,ако вкусовете на човек и музикалните му интереси се свеждат само до Моцарт би било жалко!Няма да споменавам,че има доволно много личности,които не са обичали Моцарт,като Глен Гулд...Искам само да отбележа ,че според мен,има две важни предпоставки за да осъзнаем в по-пълна степен гения на Моцарт.Първата е,че е добре да се познава музиката след него.След като човек съпреживее драмите на човешката цивилизация,след като поопознае поне малко Вагнер,Малер,Шьонберг,Онегер,Шостакович,Лигети и Шнитке и чуе отново моцартовата музика се чувства приятно уморен и отпуснат пие от там където извира високопланинския поток!И емоциите са чисти,и искрени и съвършенни в семплотата си...Разбира се ,композиторите,които изредих са само няколко произволни имена.За второто пожелавам на всеки да има щастието да му се случи- да се разходите в Залцбург или поне Виена.Тогава изведнъж осъзнавате огромен процент от моцартовата мисъл.Не си казвайте,че е недостъпно!Автобуса до Виена и обратно струва 170 лв,има хотел за 40 евро ,а билет за Виенската Филхармония,правостоящ ,струва 7 евро....



Тема Re: Разбираме ли Моцарт?нови [re: Peter Dimitrov]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано21.01.06 10:39



Дирът не приема постинга ми. Пише, че това мнение съществува. Съжалявам, че пиша това, но дано сега мнението ми изглежда иначе и да ми го приеме.
Съгласен съм, че един любител на музиката не може само да се ограничи с Моцарт, дори той да е негов любим композитор./ Не визирам никого, говоря по принцип/. Съгласен съм ,че слушайки други композитори, сравнявайки, обогатявайки се музикално, след това се връщаш и пиеш спокоен от чистия извор, като слушаш музиката на Моцарт.
Освен Глен Гулд, имам впечатления/ може и да греша/, че и Найджел Кенеди не обича Моцарт. И тук в клуба едно-две изказвания имаше в стила "Аман от Моцарт!". Това е въпрос на усещане и вкус и не ме учудва.
И за Виена съм съгласен. Вппрочем един културен човек / говоря по принцип/ трябва да познава и световните културни центрове, един от които е Виена.



Тема Re: Мъдър съветнови [re: Pyиз]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано21.01.06 18:50



В отговор на:

Дирът не приема постинга ми. Пише, че това мнение съществува. Съжалявам, че пиша това, но дано сега мнението ми изглежда иначе и да ми го приеме.




Понеже забелязах, че явлението не е локално, а тотално, позволявам си да споделя личния си опит в преборване с трудностите на живота:
Когато се случи това, променете леко заглавието на темата (добавете интервал между някои две думи, например) и пробвайте пак. Ако номерът не мине, значи аз съм имал няколко пъти див късмет (това е, защото хазарта ми е чужд). Във всички случаи преди да постнете текста, копирайте го в клипборда (copy с right-click mouse), за да можете при необходимост лесно да го възстановите (paste), ако връзката ви се прецака безвъзвратно.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")

Тема Re: Разбираме ли Моцарт?нови [re: Peter Dimitrov]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано22.01.06 19:52



За да не цапам и без това позацапания форум и изобилието от теми и темички, няма да откривам нова, а пиша тук, тъй като според мен тези тема е най-близка до това:

Чух днес (22.1) сутринта по ФМ Класик страхотно изпълнение на Моцартовия 21-ви клавирен - Вайсенберг, Виенската с Джулини. Започвам да издирвам този запис! Дълбочина! Мисъл! Как тъй една капка лигня нямаше! Значи може едно произведение, дето е познато и експлоатирано до втръсване, да бъде изсвирено точно според партитурата и пак да те шашне... Спря ми дъха! Май започвам да разбирам какво значи точни темпа, абе какви ти точни - направо перфектни. За другото не се наемам да говоря

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Чукча Мъдър съветнови [re: Чykчa]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано23.01.06 08:50



Благодаря за съвета. Ако се получи засечка, ще посътпя така. Да добавя нещо и от моя опит. Веднъж или два след около десет минути опитах отново като пейстнах копираното мнение.



Тема Re: Разбираме ли Моцарт?нови [re: Чykчa]  
АвторGuld (Нерегистриран)
Публикувано23.01.06 11:33



Във връзка с темата: познавате ли текстовете на Nikolaus Harnoncourt, събрани в двутомника Musik als Klangrede (Wege zu einem neuen Musikverstaendnis)/Der musikalische Dialog (Gedanken zu Monteverdi, Bach und Mozart)? Ако се интересувате мога да попреведа малко.



Тема Re: Разбираме ли Моцарт?нови [re: Guld]  
Авторhm....... (Нерегистриран)
Публикувано23.01.06 13:33



Направи го! Ще сме балгодарни, аз поне!



Тема Re: Разбираме ли Моцарт?нови [re: Guld]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано23.01.06 16:31



Винаги е интересно да се прочете нещо повече. Убеден съм че и други (напр. hm.....) ще проявят интерес.
Аз лично не смея да настоявам, още повече, че специално баховите интерпретации на Nikolaus Harnoncourt и фамилията му не са ми от най-любимите. Но иначе бих го чел с удоволствие, защото все пак е голям музикант и със сигурност има какво да ни каже.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Разбираме ли Моцарт?нови [re: Чykчa]  
АвторGuld (Нерегистриран)
Публикувано23.01.06 17:36



Скоро: "Моцарт не е бил новатор", "За традицията на не(пред)писаното в Моцартовата музика", "Мисли на някой си оркестрант по повод едно Моцартово писмо".
За изяществото на преводите не гарантирам. Но че в превода и в "преводимото" ще става дума за едно и също - обещавам.



Тема Re: Разбираме ли Моцарт?нови [re: Guld]  
АвторPaз-двa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.06 19:23



Guld, по-грамотно е вместо "преводимото" да се напише "преведеното".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.