Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:30 19.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Задачка-играчка  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано18.11.05 16:31



Реших да провокирам интереса ви с нещо по-необичайно. Поставил съм тук:



в три различни изпълнения. Както ще се уверите, и трите са от висока класа, т.е. не са на случайни изпълнители. Засега ще се въздържа да разкрия имената на диригентите и оркестрите (по-нататък ще го направя, разбира се).

Задачката не е да се опитвате да познаете изпълнителите - би било глупаво да искам това (макар че който иска, може да се пробва). Това, което очаквам, е да споделите личните си впечатления от изпълненията, различното въздействие върху вас, на какво според вас се се дължи то (ако го има)... Уфффф, стана като задача за петокласници - нещо като преразказ с елементи на разсъждения (ега ти тъпия израз, ама наскоро установих, че бил напълно законен термин)

Временното запазване в тайна на изпълнителите цели единствено да избягна евентуалните предубеждения

ПП: А, и ако някой все още се чуди защо именно Сибелиус, ами много просто - природата ми е такава. Пък е добре и да се подсещаме от време на време, че освен Бах, Брамс, Бетовен, Моцат, Рахманинов, Вагнер, Чайковски и т.н., има и други. Нали?

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")

Тема Re: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор Пeнчo 3aeka (прозаик, бе)
Публикувано18.11.05 17:53



Ми не мога да ги чуя - като кликна на линковете, ми вика ERROR!

Ако имаш самолет, не го карай като тротинетка! (лична мисъл!)


Тема Re: Задачка-играчканови [re: Пeнчo 3aeka]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано18.11.05 18:02



Като кликнеш на линка, който съм дал, трябва да се отвори нова страница с 3 линка:

Sibelius Symph1-p1 (1)
Sibelius Symph1-p1 (2)
Sibelius Symph1-p1 (3)

Явно при теб не става
Иначе всичко работи. Сега го проверявам пак. Предлагам следното: Опитай по-късно пак. Ако и други се оплачат от същия проблем, причината ще е в мен и ще търся решение.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор Пeнчo 3aeka (прозаик, бе)
Публикувано18.11.05 18:24



Е анджък за тия трите говоря - клисвам, и - ерор.

Ако имаш самолет, не го карай като тротинетка! (лична мисъл!)


Тема Re: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано18.11.05 18:43



Ами... много трудно ще ми е да ти дам обективно мнение, защото съм изключително пристрастен към вариант номер 3 . Изпълнителят не може да се сбърка, но да не го издавам засега, нали? Ще ги чуя пак след малко, като се прибера в къщи, и ще докладвам. Вариант 1 и 2 не мога да позная кой ги изпълнява.



Тема Re: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор Oблak бял (познат)
Публикувано19.11.05 01:10



Свалих ги от раз. Още не съм ги чул, започвам да ги подбирам една след друга, сега.)))
Но щом цигулковият с Яшата го няма вътре, застраховка моя, мълча си.:о)))
Навремето един приятел казваше: от нас хора няма да стане, но по-важното е, че сме си.
Брависимо за темата, Чукча!



Тема Re: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано19.11.05 13:38



Благодаря за интелектуалната задача и за предоставеното удоволствие от слушането на Сибелиус. Напълно си прав, че има и други композитори, освен виенските класици, бароковите титани и така нататък. Разбирам, че музиката на Сибелиус ти е "родна", ами тя рисува северната природа, а в такава среда живеят чукчите.
И трите изпълнения са от висока класа. Не мога да кажа изпълнителите, а още повече диригентите. Ще очаквам да ги споменеш в момент, който счетеш за подходящ.
На мен най-ми хареса второто изпълнение. То е някак си романтично, предава в нежни краски северната природа и подчертава тъжния характер на музиката. Наистина това е едно майсторско изпълнение.



Тема Re: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор Flamm ()
Публикувано20.11.05 18:37



Здрасти :-)

Благодаря за хубавата музика. И трите изпълнения са много добри, но като че ли третото най-много ми допада. Като се замислих защо точно това - ами най-въздействащо е - може би заради големите динамични амплитуди, дълги кресченди, музикантите в оркестъра са много добри - има доста сола. Оркестърът определено е от супер класа, макар и да нямам и най-малка представа кой изпълнява.
Разбира се, техническият екип, който е правил записа, си е разбирал от работата, мисля и че това е най-добрият запис.
Ще следя темата, любопитна съм да разбера кой изпълнява.



Тема Re: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано20.11.05 23:15



След като послушах пак 3-те варианта, ето какво мисля. Вариант 1 доста ми харесва. Темпото ми допада, оркестъра свири много добре, има и динамиката, характерна за Сибелиус. Вариант 2 ми се струва малко мек и недостатъчно динамичен. Има и добри идеи в него, но въпреки това, най-малко ми харесва. Вариант 3 ми е много познат, той си ми остава любимият и знам кой го изпълнява. В по-бързо темпо е, но изпълнението е огнено. Много динамично и контрастно, с едва доловими пианисими, и гърмовни кулминации. Малко съжалявам че си дал първата част на симфонията, а не финала - той е невероятен.



Тема Re: Отговор: Задачка-играчканови [re: Чykчa]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано25.11.05 10:31



За да не злоупотребявам с търпението ви, ето и обещаните изпълнители:

(1) Sir John Barbirolli, Halle Orchestra, 1969, EMI
(2) Sir Colin Davis, London Symphony Orchestra, 1994, RCA
(3) Herbert von Karajan, Berliner Philharmoniker, 1981, EMI

С благодарност за чудесните отзиви

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.