Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:49 12.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Моцарт - Сонати за пианонови  
АвторЦeнитeл (Нерегистриран)
Публикувано07.10.05 09:13



Бихте ли споделили кои записи на тези сонати ви харесват, направили са ви силно впечатление и изобщо сте склонни да ги препоръчате безрезервно в клубното пространство. Въпросът ми е отправен в частност към Sonetka, която е може би най-изявеният почитател на Моцарт в този клуб, но разбира се и към останалите клубари. Както е известно леката уж музика на Моцарт се изпълнява изключително трудно, просто се изплъзва от неумелите ръце и грубите души, поради което успешен интеграл на сонатите е много трудно да се открие. Чувал съм отделни сонати изпълнени превъзходно (особено харесвам Хоровиц), но с интегралите е много трудно. През ръцете ми са минали три - Арау, Захариас и Баренбойм, но не ме удовлетворяват. Моля ви, споделете опит!



Тема Re: Моцарт - Сонати за пианонови [re: Цeнитeл]  
АвторГyлд (Нерегистриран)
Публикувано07.10.05 10:08



Глен Гулд. Клара Хаскил. От "българската клавирна школа"- неподражаемо свиреха Моцартови сонати Венцислав Зафиров и Цветана Иванова. Първият не е в България и, струва ми се, вече не свири, а втората - ученичка на Боян Воденичаров и Алоис Контарски е в България, но почти не свири, защото докато текат апологии на В. Чучков и М. Моллова, тя едва ли може да намери място по нашите сцени...



Тема Re: Моцарт - Сонати за пианонови [re: Цeнитeл]  
АвторTommy (Нерегистриран)
Публикувано07.10.05 10:38



Barenboim e nenadminat za Mozart!



Тема Re: Моцарт - Сонати за пианонови [re: Tommy]  
Автор sonetka73 (мечтателка)
Публикувано07.10.05 12:14



Присъединявам се към мнението на Tommy за Баренбойм, когото обаче съм слушала основно в изпълнение на клавирните концерти.
Гулд е интересен интерпретатор и ще те изненада /предполагам приятно/ с дръзкия си подход към Моцарт.
Съжалявам, май не ти помогнах много.



Тема Re: Моцарт - Сонати за пиано [re: Цeнитeл]  
АвторГyлд (Нерегистриран)
Публикувано07.10.05 12:24



Пак Ви казвам - Клара Хаскил. Изумително. Потърсете и записите на 19 и 27 концерти за пиано с прекрасния Ференц Фричай (DGG, N 449 722-2). Баренбойм ...............мдаа.
"Който не е сладникав е 'дързък "'



Тема Re: Хаскилнови [re: Гyлд]  
АвторЦeнитeл (Нерегистриран)
Публикувано07.10.05 12:51



Прав си за Хаскил - гениална е, но в момента по каталозите не са останали много нейни записи. Концертите с Фричай (DG), Шурихт (Hanssler) и Маркевич (Philips) ги имам - чудесни са. Но доколкото знам сонати за пиано на Моцарт не се предлагат в нейно изпълнение в момента.



Тема Re: Моцартнови [re: Цeнитeл]  
Автор sonetka73 (мечтателка)
Публикувано07.10.05 23:08



включвам се, отново, приятелю, в твоята тема за сонатите на Моцарт с молба към клубарите, ако могат, да ми препоръчат конкретен запис на любимата ми соната в до минор К.457 (14.10.1784)
В нашта мила Варна като че ли липсва. Ако ви кажа, че я имам в три различни изпълнения /разбирай обаче всяка част поотделно!/: на Арау, на Теменужка Веселинова и на Гулд...
...спирам, но преди това само ще попитам за сонатата за две пиана в ре мажор К.448 (09.1781г) - пленителна пиеса, но не се ли изпълнява за 4 ръце?
Нещо се обърках. Помогнете ми.



Тема Re: Моцартнови [re: sonetka73]  
АвторГyлд (Нерегистриран)
Публикувано07.10.05 23:52



Свири се именно на/от 4 ръце, но на 2 клавира.
За С moll-ните Фантазия и Соната: Естествено - псевдонимът ми, но и едно отлично изпълнение на Золтан Кочиш (от началото на 80-те). Особено Ви препоръчвам и един концертен запис на Мария Юдина.



Тема Re: Моцартнови [re: Гyлд]  
Автор sonetka73 (мечтателка)
Публикувано08.10.05 00:07



Благодаря
Гулд, ще ли е възможно или не, да пуснеш нещичко в нета, /за да се запознаем аз и другите с някои от тези изпълнения/?



Тема Re: Моцарт - Сонати за пианонови [re: Цeнитeл]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано08.10.05 00:21




и глен гулд




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.