Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:03 27.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Филми за живота на композиторинови  
АвторLudwig (Нерегистриран)
Публикувано05.01.05 15:34



Тук напишете всички филми , правени за композитои , които сте гледали или сте чували.
Ето и филмите които знам:

Бетовен-Immortal beloved
Моцарт-Amadeus
Шопен-Impromptu

-->



Тема Re: Филми за живота на композиторинови [re: Ludwig]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано05.01.05 15:59



С удоволствие ще отговоря на твоя въпрос.
"Любовта на Моцарт" - за Моцарт
"Амадеус" за Моцарт
"Къщата на трите момичета" - показва се част от живота на Шуберт и епизоди от този на Бетовен.
"Чайковски" за живота на Чайковски
По телевизията съм гледал игрални филми за:
Йохан Себастиян Бах - сериен
Георг Фридрих Хендел
Роберт Шуман
Джузепе Верди - сериен
Рихард Вагнер - сериен
Хектор Берлиоз
Фамилията Щраус - сериен филм за бащата Йохан, сина Йохан и братята Йозеф и Едуард.
Гершуин



Тема Re: Филми за живота на композиторинови [re: Pyиз]  
АвторLudwig (Нерегистриран)
Публикувано05.01.05 16:54



Случайно да знаеш как е англииското заглавие на този филм за Шуберт и кога по-точно го гледа?



Тема Re: Филми за живота на композиторинови [re: Ludwig]  
Автор acoustic ()
Публикувано05.01.05 21:23



The House of the Three Girls, оригиналното немско заглавие е Das Dreimaderlhaus. Филма е от 1958 година.

Редактирано от acoustic на 05.01.05 21:55.



Тема Re: Ludwig, Acousticнови [re: acoustic]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано06.01.05 09:33



Благодаря на Acoustic за отговора. Преди да го видя бях решил да направя справка в къщи. Но сега мисля,че е излишно.
Ще добавя, че има и оперета със същото заглавие, която съм я гледал на сцената на музикалния театър "Стефан Македонски" в София. Мога да проверя в къщи за името на автора на оперетата.
А на въпроса кога съм гледал филма, ще кажа, че е било много отдавна и тъй като тук се спазва анонимност, ще спестя обстоятелстото време.
Ще кажа, че го гледах в лятно кино в един наш черноморски град и гледах филма със захлас.
Както е известно детските спомени са трайни и мили.
Завинаги съм запомнил Шуберт, как той присъства на концерт на Бетовен, намира се на балкона. Настъпват страхотни аплодисменти и Шуберт ,сякаш вкаменен ,напуска залата, без да ръкопляска.
Шуберт е чест гост в къщата на трите момичета и е влюбен в едната от тях, мисля че в най-малката. Той написва една песен и неговият приятел-певец, ако се не лъжа Фогл я изпълнява. Но момичето, трогнато, се впуска да благодари на певеца и съвсем забравя за автора на тази песен.
Спомням си и Бетовен. Той страда от глухотата си, дирижира и не чува силните ръкопляскания. Върви мрачен по улицата и от екрана звучат началните тактове на петата симфония на съдбата.
Оперетата има по-бодър характер, там не се показват ясно душевните терзания на Шуберт.



Тема Re: Филм и за Листнови [re: Ludwig]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано06.01.05 10:05



От вчера не съм спокоен и с риск да досадя, ще добавя, че не бива да изпускам и филм за Ференц Лист, ако се не лъжа със заглавието "Любовни мечти"
От този филм си спомням концерта на Лист в Русия през 1847 година, когато самият руски император Николай първи го приема. Свиренето на Лист предизвиква фурор / сравним с този при изпълнения на Паганини/, като особено възторжени са били представителките на нежния пол. Учителят ми по пеене от прогимназията/ сега предметът се нарича музика/ споменаваше, че Лист със своя начин на свирене, със своя външен вид е действал възбуждащо на дамите.
От този филм си спомням зимния пейзаж и пътуването на знаменития пианист.
Спомням си и директорското му положение в театъра във Ваймар, където Лист е поставил много опери. Спомням си, че показаха постановката на "Лоенгрин" и Рихард Вагнер пристига със закъснение за представлението и целият е в слух.
И имам детски спомени за някакъв филм за Михаил Иванович Глинка или пък за филм, където се споменава за него. Спомням си, че от двореца в Русия променят името на операта "Иван Сусанин" на "Жизнь за царя".
Печалбарството налага филми-сапунки с измислени ситуации, филми, които след кратко време се забравят. Нямам нищо против тях; целта е разтоварване на хората, а не възпитание на високи естетически чувства.
Винаги съм смятал, че животът на композиторите, на художниците / гледал съм филм за Рембранд/ представлява неизчерпаем материал за художествени произведения / киното, литературата/. В живота им има всичко необходимо за показване: борба, труд, интересно ежедневие, любов, страдание, разочарование, радости, скръб и така нататък. И това са живи факти. Освен създаване на интерес у зрителя и читателя, те ще го възпитават и естетически.



Тема Re: Филм и за Лист [re: Pyиз]  
АвторLudwig (Нерегистриран)
Публикувано06.01.05 16:12



А този филм "Къщата с трите момичета" някой случайно да знае от къде мога да го намеря или да си го изтегля от някой сайт?
Благодаря предварително



Тема Re: Филми за живота на композиторинови [re: Ludwig]  
АвторHeperиcтpиpaн (Нерегистриран)
Публикувано07.01.05 10:12



Шуман - Роберт и Клара (на френски език с български субтитри, излъчван по повечето кабелни телевизий, вероятно е във фондовете им).
От същия екип е направен френски за Бетовен.
Малер - Аlmа, в 3 части, Nanook Films Виена; Nanookfilm; За контакт:
Peter Roehsler: mail@nanookfilm.com; www.nanookfilm.com;
www.alma-mahler.at/engl/the_movie/movie_gallery_alma.html



Тема Re: Филми за живота на композиторинови [re: Ludwig]  
АвторK64 (Нерегистриран)
Публикувано07.01.05 12:31



zdraveite,skoro gledah strohoten film za mahler,koito taka i se kazvashe,angliiski.rejisiorat iavno mnogo darjeshe da obiasni vaznikvaneto na povecheto ot simfoniite i pesnite mu,no v interes na istinata filmat beshe fantastichen.za sajalenie na nemski,niakoi chuval li e da sa go puskali v balgaria?
p.s.kade mojeh da si obarna bukvite na kirilica?



Тема Re: Филми за живота на композиторинови [re: K64]  
Автор acoustic ()
Публикувано07.01.05 20:25



Сега си спомням, че съм гледала подобен филм за Малер в Одеон, общо взето историята се въртеше около едно пътуване на Малер и жена му в един влак....имаше и някаакъв остров...визиони с гробове...абе мътно ми е...
Като стана дума за жената му, та 2001 е излязъл един филм за Алма Малер, който се казва Bride of the wind,ако някой е чувал нещо за него по света да спомене, защото в България май няма шанс да го видим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.