Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:47 08.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Отново за Вивиалдинови [re: Чykчa]  
АвторPeter Dimitrov (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 23:25



Коеги!Дано не ви скандализирам,но се чудя на възхищението ви към Вивалди!Лично аз имам алергия към този автор.Признавам си,че това е субективна антипатия!Признавам и,че "Годишните времена" са гениални кончерти гроси,въпреки,че сменям станцията,ако ги чуя по радиото.Не бих спорил с Чукча,защото не съм сигурен,но все ми се струва,че цитираното изказване е на Луиджи Ноно- "Вивалди не е написал 300 инструментални концерта,а 300 варианта на един концерт!"Но пак подчертавам,че не съм сигурен !Но твърдението е вярно.Ако трябва да се опитвам да търся музикантски аргументи на субективността си,то бих казал,че не му достига композиторско майсторство да развива редките си идеи.А обикновенно са и банални.Най-хубавите му произведения са ...Баховите обработки!...И да му се е възхищавал,то е за редките находки,които ,обаче Бах талантливо е разработил.Смея да кажа,че колкото идеи и композиторско майсторство има в Баховата "Меса си минор",толкова няма в цялото творчество на Вивалди!А успеха на "Годишните времена" според мен е,че те са написани с гениално вдъхновение,като че ли "свисше".Има такива произведения.Защо едно от дивертиментите на Моцарт е толкова популярно/Малка нощна музика/?Или една от 6 -те "Токати и фуги" на Бах -ре-минорната??..



Тема Re: Доколко познаваме Вивалди?нови [re: Чykчa]  
Автор Oблak бял (познат)
Публикувано09.08.05 23:48



Когато Стравински се е осмелил да говори за Вивалди навярно е бил в състоянието, за което Шукшин в един от гениалните му филми казваше:
- Пихме снощи малко, по литру!




Тема Re: Отново за Вивиалдинови [re: Peter Dimitrov]  
Автор Oблak бял (познат)
Публикувано10.08.05 00:04



С това: "Най-хубавите му произведения са ...Баховите обработки!..." направо ме уби. И това го чета от музикант.
Чуй го Петре, както направих аз в ранната тази вечер без дори да знам, че ще стане повод. Не с Годишните, не с със Стабата, не с Глорията, не с традиционната "Хармоника". Защото не е единствена...
Ужас, ти казвам!




Тема Re: Отново за Вивиалдинови [re: Peter Dimitrov]  
Автор Oблak бял (познат)
Публикувано10.08.05 00:25



Сетих се и нещо друго. Моцарт има много по-популярен дивертисмент от Малката нощна. Сам се сети кое е.
И моля те, обидно е (според мен) да се правят сравнения на съвсем различни работи. (Виж си примерите)



Тема Re: Отново за Вивиалдинови [re: Peter Dimitrov]  
Автор Oблak бял (познат)
Публикувано10.08.05 22:49



Признавам, че снощи ме скандализира и реагирах малко агресивно, но сега понеже не гледам мача съм спокоен и уравновесен.
Затова ти предлагам да останеш насаме с "Coffee Cantata" на Бах срещу една ария на Вивалди от операта "Farnace". Така наречената "Gelido in ogni vena".
После съм съгласен да обсъдим, както казваше Царя, едно друго...




Тема Re: Отново за Вивиалдинови [re: Peter Dimitrov]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано13.08.05 20:00



Това дето приписват тази крилата фраза на Стравински (100 провторения) или на Ноно (300 повторения) само иде да покаже, че тя наистина е крилата . Първия път, когато я прочетох, бройката беше 200 , а авторът - анонимен. Или както обичам казвам в такива случаи: 'Един зевзек казал, че...'
Това беше само да закръгля сумата - не че има накакво значение...

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Доколко познаваме Вивалди?нови [re: 3иrфpид]  
Автор Meлoмaняk (точно такъв)
Публикувано14.08.05 14:51



Той е бил истински ценител на живота. И това личи от цялата му музика. Има един цикъл сонати за чело и струнни, в изпълнение на Питър Виспелвей - съвсем неизвестен тук, но познат навсякъде другаде по света челист. Ето какво бих препоръчал за слушане:

р също и:


Сега слушам, не ме прекъсвайте!

Тема Re: Доколко познаваме Вивалди?нови [re: 3иrфpид]  
Автор broadway (непознат )
Публикувано12.09.05 17:10



Малко късно виждам темата, но ми се прииска да споделя за моята любима музика от Вивалди.
На първо място бих сложил Nisi Dominus. Имам го в изпълнение на Michael Chance. Божествена музика.
След това много обичам концертите му за чело и оркестър.
Глория вече беше спомената много пъти...
Колкото до Стравински или Ноно - вероятно е подходил съвсем (даже прекалено) професионално и е свел разнообразието в музиката до разнообразие на мелодичните мотиви или технически приоми.
За мен обаче като 100%-ов лаик който никога не се е занимавал с музика освен неистово да я обичам, слушам и търся, в музиката на Вивалди има огромен диапазон от емоционални нюанси и духовни послания (въпреки привидните понякога повторения на мотиви). Така че си позволявам да приема това изказване като "неподготвено"



Тема Re: Доколко познаваме Вивалди?нови [re: broadway]  
Автор broadway (непознат )
Публикувано13.09.05 12:26



Малко излъгах неволно. Nisi Dominus слушам в изпълнение на Charles Brett а не Michael Chance, диригент е Christian Mendoze, много добре се е справил..



Тема Re: Доколко познаваме Вивалди?нови [re: 3иrфpид]  
Автор Oблak бял (познат)
Публикувано13.09.05 23:51



Зачудих се преди един час, докато обявяваха по Класик ФМ:
- Концерт за 4 китари от Вивалди.
След като завърши, пък казаха:
- Чухте Концерт за китара и симфоничен оркестър!

В крайна сметка ставаше дума за популярния чудесен в до мажор.
Поядосах се малко, после се усмихнах на любимото ми радио...
А, китарите наистина бяха четри.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.