Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:21 27.04.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Avant-Garde v BG ???нови  
АвторAleatoric (Нерегистриран)
Публикувано11.06.03 06:18



Zdaraveite, otdavna niamam predstava za bulgarskata klassicheska scena i mi e mnogo interesno da razbera dali ima niakakuv avant-garde v BG? Ima li hora koito se interesuvat ot nego i ima li niakakvi proiavi? Hvurlih edin burz pogled tuk i ne mojah da ustanova dali v tozi forum sushtestvuva takuv interes .a imenno: Boulez,Stockhausen,Penderecki,Crumb,Glass, JOHN CAGE i taka natataka ...mnogo sa.



Тема Re: Avant-Garde v BG ???нови [re: Aleatoric]  
Автор cufk (scatterbrain)
Публикувано11.06.03 08:55



хахахахахаха
+ още малко истеричен смях
не вярвам на очите си !!!
съмишленик!!!

да разбирам ли, че не си в БГ? (след като нямаш представа за положението тук)



Тема Re: Avant-Garde v BG ???нови [re: Aleatoric]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано11.06.03 09:01



По принцип съществува интерес. Преди време по-младите клубари обсъждаха Джон Кейдж, Филип Глас.
Лично аз нямам нищо против авангарда, но не познавам добре творчеството на техните представители.



Тема Re: Avant-Garde v BG ???нови [re: cufk]  
АвторAleatoric (Нерегистриран)
Публикувано11.06.03 14:23



Kakvo tolkova smeshno ima? Mojesh li da mi obiasnish?az mislia che govoria za seriozni neshta.



Тема Re: Avant-Garde v BG ???нови [re: cufk]  
АвторAleatoric (Нерегистриран)
Публикувано11.06.03 15:21



Zabravih da otgovoria na vaprosa ti.Da, ne sam v Bg.



Тема Re: Avant-Garde v BG ???нови [re: Aleatoric]  
Автор cufk (scatterbrain)
Публикувано11.06.03 23:28



не ме разбирай погрешно,
истеричния смях се получава не защото ми е смешно
просто откакто съм тук се опитвам по някакъв начин да събуждам/поддържам интерес и да провокирам хората като говоря за съвременни композитори като тези, които спомена + други... общо взето нищо не се получава,
интерес близък до нулата и празни зали при малкото концерти със съвременна музика тук... и изведнъж се появяваш out of nowhere ...
та така, смехът е от някакъв вид радост

с една дума

welcome!

ще се радвам да поостанеш наоколо
и да погововим за 'сериозни неща'
и музика



Тема Re: Avant-Garde v BG ???нови [re: cufk]  
АвторAleatoric (Нерегистриран)
Публикувано13.06.03 02:02



A blagodaria,obache kato gledam nadali shte se zadurja tuk. Ne iskam nikoi da me razbira pogreshno obache sme v 21 Vek i da se dufkat edni i sushti neshjta neprekusnato e adski depresivno i beznadejno.Ne che otricham niakoi cennosti-naprotiv,obache puk takava apatia........Kakto i da e vajnoyto vseki i da jiv i zdrav.
Ti lichno ot kakvo se intyeresuvash?



Тема Re: Avant-Garde v BG ???нови [re: Aleatoric]  
Автор cufk (scatterbrain)
Публикувано13.06.03 07:54



Знам, такова е положението и в БГ много трудно!
Аз лично се интересувам от музиката на ХХ век до самият му край и изобщо до наши дни... Наскоро бях стигнал до абсолютното отричане на епоха като Романтизма (бях я определих като грешка в музиката и историята) - разни обстоятелства ме доведоха и до такива крайности...
Попивам всичко представяно тук на фестивали като ppIANISSIMO и MUSICA NOVA (последния вече не съществува... поне такива са изгледите). Съществува едно(единствено) радиопредаване за старинна и съвременна музика - "Контрапункт",
откъдето всъщност роди изобщо интереса ми към съвременната музика въобще, защото от там идва най-много информация и звуци,
това предаване и слушането му се бяха превърнали в един момент в религия и свещенодействие!
Композитори като София Губайдулина, Арво Пярт, Пендерецки, Кейдж, Месиен, Булез, Шнитке, Щокхаузен, Луиджи Ноно, Salvatore Sciarrino, Кайя Саариахо, Волфганг Рим, Освалдо Голихов, Тан-Дун, Тору Такемитсу, Георги Арнаудов (!),
както и вече не толкова "съвременните", но страшно интересни и любими Хиндемит, Стравински, Прокофиев, Шостакович, Шьонберг, Веберн, Берг, Форе, Сати, Дебюси... и мисля че достатъчно изреждах :) И 100% съм пропуснал някого...

Навъртай се наоколо, сега не ми остава време около изпити,
но отдавна съм набелязал няколко "съвременни" теми за обсъждане... И не ми се ще, както винаги се получава,
да пиша за някой съвременен композитор и темата да потъне с максимум един отговор по нея...

(e-mail?)



Тема Re: Cufk Avant-Garde v BG ??? [re: cufk]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано13.06.03 09:01



Драги Къфк,
Пиши смело за съвременна музика. Всеки, който проявява интерес, ще научи нещо ново и можe и да вземе отношение.



Тема Re: Avant-Garde v BG ??? [re: Aleatoric]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано13.06.03 10:11



В България сред широката публика май няма интерес.
Спомням си пред два сезона имаше концерт на филхармониците с музика на Пендерецки и Лютославски. Чух, че залата била полупразна или полу-пълна.
Вчера концертът на Софийската филхармония бе с програма: Шакона от Шипуш - хърватин, който и дирижира, Карол Шимановски - втора симфония.
Между тези две произведения - Моцарт - симфония № 17. Е, Моцарт си е Моцарт. Повече няма какво да се говори. Казвам го това, просто защото получих удоволствие, а не за някакво противопоставяне.
Залата бе наполовина пълна. След паузата -при изпълнение на Шимановски залата се изпразни още повече. На шестия ред на балкона около мене стана свободно и се почувствах като VIP /very important person/.

За мен и шаконата на Шипуш и симфонията на Шимановски бяха интересни произведения. Доколко Шимановски е авангарден не мога да твърдя. Но той съчетава в творчеството си линии на класическото с черти на експресионизма/сравняват го със Скрябин/ и импресионизма.
Но ми стана неприятно, като видях липсата на интерес сред публиката към "нови" произведения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.