Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:23 26.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Chopin versus Lisztнови  
Автор George Sande (napulnonepoznat)
Публикувано11.10.02 21:38



Ne moje da ne vi e do bolka poznata starata konkurenziq,prevurnata ot privurjenici v dvupolusna vrajda.Ponqkoga se chudq,tolkova li mnogo sa geniite na sveta,che da si pozvolqvame da izkluchvame edni ili drugi?!Po nachalo,sindromut na vzaimno opluvane,za sujalenie e prisusht na ogromen procent na muzikalnoto suslovie u nas i po svata.Kak vi zvuchi"Chopin e ligav"ili "Liszt ne e kompzitok,a samo pianist,pishe muzika bez stoinost"toq e povurhnosten,onq e........!!!
Ne znam koi pecheli ot tova absurdno protivopostavqne,kakvo mislite VIE?

Vsichko,koeto ne me ubiva,me pravi po-silna


Тема Re: Бележка [re: George Sande]  
Автор pyж (минаващ)
Публикувано12.10.02 11:46



Тенденция напоследък в клуба е темите да разискват конфликтите между известни композиторите.

Вагнер - Дебюси
Вагнер - Ницше
Брамс - Чайковски
Шопен - Лист

Кои ли ще бъдат следващите?

Р.S. Вече си имам събрат по цвят.



Тема .........нови [re: pyж]  
Автор cufk (обесен с найлон)
Публикувано12.10.02 12:23



Обаче Пък, за мен Шопен и Лист са прекалено близо, за да бъдат двуполюсни.
в една микровселена, като тяхната, да...
но предпочитам да противопоставям, например, Бах и Шопен+Лист...
единият маниер на свирене,
съпоставен с другият - коренно различен
(справка - Глен Гулд)

А иначе - може би вече няма да разискваме конфликтите между композитори.
Предлагам да ги заменим с паралели между композитори

Правете паралели, не война

...а пепелявият дъжд на скуката имаше друг, не толкова невинен, по-реален произход.


Тема Re: Бележканови [re: pyж]  
Автор George Sande (napulnonepoznat)
Публикувано12.10.02 22:21



Kak mojem da propusnem Vagner-Verdi?!:))

Vsichko,koeto ne me ubiva,me pravi po-silna


Тема Re: .........нови [re: cufk]  
Автор George Sande (napulnonepoznat)
Публикувано12.10.02 22:23



dobre kazano

Vsichko,koeto ne me ubiva,me pravi po-silna


Тема Здрасти Жорж!:о))нови [re: George Sande]  
Автор Oблakът (ентусиаст)
Публикувано13.10.02 00:59



Права си.
И двамата в стремежа си за увереност се избиват в създаване и укрепване на разното му народно творчество.
Само, където противоречията в националните им култури ги прави различни - единият самоизолиран с идейна значимост на личния си свят, другият със знамето на роден за всенародната любов. Нещо като еднакво мощна енергия за различна воля и мисъл.
Направо простота е тая случка...



Тема Re: Chopin versus Lisztнови [re: George Sande]  
Автор Pyиз (пристрастен)
Публикувано14.10.02 09:44



Съгласен съм с Cufk, че трябва да говорим за паралели а не за противопоставяне. И според мен, хорат са тези, които противопоставят отделните композитори. Само дребните душици-композитори са се измъчвали от злоба. / Салиери, например/, но пък и неговата завист е преувеличена. Салиери е добър като композитор.
Брамс, например, изобщо не се е интересувал от споровете около своето си творчество. И добре е правил. Тогава, слава Богу, не са се стреляли за някои различия в мненията, така че Брамс си е живял напълно спокоен.
Също и Верди не е обръщал никакво внимание на идейните спорове за операта и си е вършил своето дело.
Конкретно за Шопен спрямо Лист. Ами това е пълна глупост. Драга Санд, видяхме на филма онази вечер колко Лист е уравновесен / на пианото е друга работа/ и напълно приятелски настроен към Шопен. Той не се подава на интригите на жена си д'Агу, с която скоро се развежда. Шопен е изпитвал само добри чувства към Лист. Ако трябва да правим паралели между тях, това е друго. Но както казва Облакът и двамата са оригинали и двамата носят в себе си чертите на нацията, от която произлизат и двамата обогатяват музиката по свой начин.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.