Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:20 22.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Химическата сватба на Г-н Рок и г-ца Класиканови  
Автор3лият бpaмcиaнeц (Нерегистриран)
Публикувано09.08.01 11:06



Та, както казах, приятели, темата за синтеза на рока и класиката винаги ме е вълнувала.
Има безкрайно интересни и разнообразни решения. Лично за мене те се делят на две големи групи:
1. Лично творчество, съчетаващо изразните средства на двата големи жанра.Тук бих отнесъл Концерта за група и оркестър на Джон Лорд и "Deep Purple", програмните симфо-рок сюити на Rick Wakeman от "Yes", чудатостите на чичко Frank Zappa, и, разбира се, не на последно място проектът "Барселона" на незабравимия Фреди с Монсерат Кабайе...
2. Интерпретация на велики класически творби чрез средствата на рока. Тука наистина си е цяло море...
Кажете какво ви харесва на вас!



Тема Re: Химическата сватба на Г-н Рок и г-ца Класиканови [re: 3лият бpaмcиaнeц]  
Автор Pyиз (член)
Публикувано09.08.01 11:28



От съчетанието на жанровете познавам само химна "Барселона", който е доста изразителен и вълнуващ.
От Интерпретацията на велики класически творби със средства на рока и може би не само на рока, ами просто чрез използване на дадена тема, има множество творби. За мен е приятно да чуя някое известно класическо произведение в забавен аранжимент, пак ме вълнува и ми напомня за великия оригинал и великия композитор.В момента се сещам за четиредесета симфония на Моцарт, темите на Чайковски из Лебедово езеро, темата на съдбата от петата на Бетовен, началната, главна тема на недовършената симфония на Шуберт, токатата и фуга в Ре минор от Бах.



Тема Re: За Руиз [re: Pyиз]  
Автор3лият бpaмcиaнeц (Нерегистриран)
Публикувано09.08.01 17:15



Бих ти препоръчал да чуеш "Картини от една изложба" на Мусогрски в изпълнението на Emerson, Lake and Palmer - отлично "преведени" на езика и звученето на рока.



Тема Re: Още нещо...нови [re: 3лият бpaмcиaнeц]  
Автор3лият бpaмcиaнeц (Нерегистриран)
Публикувано09.08.01 17:26



На всяка цена си залужава и Концертът за група и оркестър на Джон Лорд от "Deep Purple", изпълнен на живо от тях с London Royal Philharmonic. Написан е с подобаваща серозност, много добра оркестрация -все пак Лорд е с класическо музикално образование...



Тема Но пък...нови [re: 3лият бpaмcиaнeц]  
Автор Arriah (Умник)
Публикувано09.08.01 22:14



За мен най-доброто което съм чувал като симфонична интерпретация е The Real World на Queensryche от Last Action Hero OST, иначе Concerto for Group and Orchestra e страхотно... кое изпълнение ти харесва повече - с Blackmore или със Moorse? Мене лично второто по ми допада...
Лошото е, че в повечето случаи от подобни химически експерименти се получават бози (можеш да ми вярваш, аз съм химик), пример - "Княз Игор" - велико произведение, което биде безсрамно окепазено от не'къв черен...

Висшето Образование Не Прощава Никому!!!


Тема Съвсем набързонови [re: 3лият бpaмcиaнeц]  
Автор Oблakът (член)
Публикувано10.08.01 00:00



Като каза Пърпъл се сещам за Machine Head, май че беше в парчето Highway Star. Целият Вивалди вътре.
Ами Миткощеревите Осъдени души? Направо си е взел "малката" Джилда наготово.
Прави ли ти впечатление, че след Рик Уейкман и Джон Лорд само се лигавят с някакви злощастни опити. Както е споменал Arriah по-долу за Бородин. Поне аз не съм слушал нещо стойностно.
А навремето си спомням с какво скърцане разни баби пианистки посрещнаха Емерсън с Картините на Мусоргски.
Виж от Барселона не съм очарован. Изкуствено залепени сякаш, два съвсем неотиващи си гласа.
Кабайето чу ли я колко нещастно пя в София?



Тема Re: Но пък...нови [re: Arriah]  
Автор3лият бpaмcиaнeц (Нерегистриран)
Публикувано10.08.01 09:01



Като оркестрово изпълнение втория запис на Концерта на Purple e по-добър от първия. Е, за съм си по-пристрастен към Блекмор, макар че и Стийв Морз е изключителен китарист.
А и Гилън'70 и Гилън'99 са две несъизмерими положения...
Колкото до "Kняз Игор" - тук говорим за синтеза на РОК с класика, а не за някакви рап, техно или прочее изродщини. Нека не смесваме нещата, please...



Тема Re: Съвсем набързонови [re: Oблakът]  
Автор3лият бpaмcиaнeц (Нерегистриран)
Публикувано10.08.01 09:35



Кабайе не отидох да чуя, когато гостува тук, първо защото с 60-те лева, които бих дал за билет, живях щастливо цели две седмици, и второ, защото не съм фен на операта.
Колкото до дуетът и с Фреди - лично аз не го намирам за лош, макар че като цяло си беше малко особено цялото това смесване на опера и рок. Но каквото и да считам, парчето "Барселона" си остана като нещо наистина самобитно, нещо повече -благодарение на него много други оперни звезди (като тримата тенори, А. Бочели и др.) се открехнаха на тема "синтез на жанровете"...



Тема Re: Но пък...нови [re: 3лият бpaмcиaнeц]  
Автор Arriah (Умник)
Публикувано10.08.01 16:03



Ммм... да... за РОК-а си напълно прав... като седнах да пиша и се отплеснах... Sorry...
Колкото до "Княз Игор" не знам дали знаеш темата е използвана (едно към едно) за Бродуейски мюзикъл под името "Stranger in Paradise"
От друга страна много любими са ми Moody Blues със оркестър - интерпретацията е на техни си песни и въпреки това е готино... Също много добро Pink Floyd със симфоничен оркестър... станало е страхотно (някои неща от него... аз все още се ужасявам от мисълта да изслушам Wish you were here от тези обработки...)
За ELP с двете ръце за!!! не го бях слушал от години, снощи след като поствах си го прослушах пак...

Висшето Образование Не Прощава Никому!!!


Тема Айде да не се изхвърляте Вие двамата...нови [re: 3лият бpaмcиaнeц]  
Автор sarafova (търсеща работа)
Публикувано10.08.01 20:45



Това не беше "някакъв рапър" ли пък "някаква идиотщина" - това беше Warren G и беше направил съвсем прилична песен! Даже и да не се е харесала някому тя си изпълни предназначението - мои приятели поискаха да чуят оригинала. Нали сте чували - И лошата реклама е реклама, а това беше много приятна песен

"Тя се двоуми, тя се колебае
Казано с две думи - Жена е!"

Расин



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.