Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:21 13.06.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Българските исторически филминови  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано18.05.08 18:05



като най-масово достъпния вид възстановки и тяхната достоверност. Доколко вярно пресъздават те това, което е известно за средновековната ни история като факти и материална култура?

пускам темата след като гледах филма за хановете Крум и Омуртаг "Денят на владетелите", може би останал в сянката на суперпродукциите около 1300-годишнината на България и рядко повтарян по телевизията. Има добри бойни сцени, макар и без големите масовки от "Аспарух" например, но линията на действието ми беше интересна поради по-малкото идеализиране на главните действащи лица, представянето на сложен дворцов живот с интриги и ренегати, далеч от допусканата другаде "степна" простота и еднопланови герои; предаването на редица бойни умения (джигитовка, упражнения във фехтовка и стрелба с рефлексен лък, ползване на ласо и боен камшик - а може ли наистина с него да се спъне кон?), може би въоръжението на българите беше поукрасено спрямо намереното, но с иранско влияние; за пръв път се показват конски ризници, макар и от кожа с метални пулове; възстановката на сградите в Плиска (но от друга страна, това беше една основна слабост - даваха Омуртаговата Тронна палата още от времето на Крум преди завладяването на Плиска, може би защото неговият дворец е бил доста голяма и трудна за пресъздаване сграда).

другият ми любим филм в "Борис" - също заради добре развитото действие и характери на героите (един от малкото убедителни образи на Расате, неповлиян изцяло от християнските описания за него, при които е естествено на един езичник да се припишат всевъзможни слабости и грехове).

от другите - "Аспарух" в 3-те части е зрелищен, но малко скучен, доста от героите са еднопланови (което иначе не е характерно за Вера Мутафчиева)...

"Сватбите на Йоан-Асен" - гледала съм го отдавна, може би опит за по-разчупен поглед към историята ни за времето си, но ми беше някак странен като образност и действие. което не прави Апостол Карамитев по-малко велик, разбира се...

"Калоян" - добър, семпъл като сцени и костюми; попресилен на моменти (имаше нещо от рода, че събира пари от болярите за държавни дела, защото хазната е полупразна и няма държавно богатство след робството, а пък и болярите нямаха много пари?!) и в духа на времето е наблегнато и на битието на трудовия селски народ... отдавна го даваха и не помня много.

"Константин-Кирил Философ" - бях заета с нещо и не го гледах сериозно; интересен в моментите, които улових; за предаването на живота във Византия не мога да говоря.

имаше и един за Ивайло - естествено доста идеализиран, че и под влияние на богомилски идеи поставен, и заради това ми допаднаха образите на "лошите" - царицата-византийка Мария и един болярин-нейн любовник, Боян, но поне бяха хора със свои мисли и съмнения. :)

можем да продължим като включим в обсъждането и по-известните ни исторически романи - друг масов източник на трайни представи за миналото.

Редактирано от Roxy на 18.05.08 18:14.



Тема Re: Българските исторически филми [re: Roxy]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано18.05.08 20:44



Много интересна тема , Рокси ,като се надявам да има участието на хора които са ги гледали. От изброените от теб филми , гледал съм тези за Аспарух,
но останах с впечатлението за много клишетата , тенекените капаци(щитове)
на византийци и василевса с една очукана каска.Язък ! С подобър сценарий,
костюми , некои хуморни сценки , тези филмове биха до днес ...
Кои недостатъци виждам в българските филмове (лично мнение) :
-слаб скрипт
-слаби диялоги
-ако е хисторичен филм , всичко много мрачно , дрипляво
-костюмите , мъъм....
-преклено много "психологически"
-малко разбираеми за небългарската публика
-неучастието на международни звезди в каста , същото за режисери
-неразбираемия бади-ленгидж за небългарската публика , понеже неможеш да казваш да , и да въртиш главата , като чели не....Требва да попитам откъде идва това , но подобно нещо забелязах само при индийците и други балканци , но в другите балкански държави , вече официялнообратното кимване с главата е било сменено , за техната полза.
-прекалено дълги сцени за изнасилване , без което каточели неможе
-и гожорейки за изнасилването , видех и малко от новия Козлия Рог и ъъъъхх !
Неискам да ви дам впечатлението , че нищо от българската кинематография
нехаресвам. Което пиша тук е само впечатлението от това , което съм видел.
Ще се радвам , ако некой изрови поне клиповете на бълг. исторически филмове...
Рокси , само напред и ако изровиш нещо за гледане , то инстантно ще има нещо конкретно за обсъждане.
Поздрав !



Тема Re: Българските исторически филми [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано18.05.08 23:25



Опитах се да намеря некои клипове , но бех потресен.Първия клип бе некакъв трайлер на филма "Баклава" , баси извратеноста. До там ли стигна българския филм

!Авторите на такъв "филм " бих ги вкарал в затвор !Ама гледам , че това са европейски трендове , то и новите чешки филми са с подобна на това "художествена стойност ".



Тема Re: Българските исторически филми [re: Roxy]  
АвторKлипoвeтe (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 00:21







исторически филмове са не само средновековни , както показва и последния клип.Ето поне четри клипа за старт.



Тема Re: Българските исторически филми [re: Kлипoвeтe]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 12:34



умишлено съм пропуснала филмите, създадени по книги, които зависят и от достойнствата на самата книга. такива са например:
- "Боянският майстор" - по "Празник в Бояна" на Стоян Загорчинов, но не съм го гледала, а още не съм чела и книгата, макар че авторът е добър.
- "Иконостасът" - по "Железния светилник" на Талев. отлична екранизация със собствен поглед на режисьора.
- "Апостолите" (ако не греша) - за Априлското въстание по "Записките..." на З.Стоянов - много добър филм, може би клипът ти за въстанието е от него.
- "Пътят към София" - сериал по едноименния роман на Стефан Дичев. много добър.
- "Златният век" - за цар Симеон по Богомил Райнов. романът е много по-добър от сериала, да не говорим, че във филма някои неща от книгата са преиначени.
- имаше и един (дали не беше само телевизионен) за Съединението, който също ми хареса...



Тема Re: Българските исторически филми [re: Roxy]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 16:42



Roxy ,за съжаление требва да кажа , че в живота си не съм виждал нито един български филм , който бих определил като много добър.Също требва да призная , че не съм виждал много български филмове , живеейки шестото десетилетие извън България.Но винеги , когато са давали некъде български филм по кино , с нетърпението седнах в залата с петима други душ , че повече хора не са се събирали да гледат български филм , само да съм разочарован а даже посрамен от гледаното. Но все пък търсих си и си намирах
видеокасети , така че се снабдих и некои подобри български филмове , но нито един , който наистина може да се сравнява с добри филмове от другите
източноевропейски страни. Очаквах много от филма по книгата на Антон Дончев, Време Разделно , ама....

Добра литерарна предлога ...
Виж , филма по книгата - аз , и повечето публика неочаква , да е буквален препис , или добър филм да требва да е монстрозната продукция , но все пак,
мисля , че в случая с българските филмове не се събират тези неща , да станат добри :
Добър скрипт(сценарий) и фрейминга , добър режисер , добри актери , добри
актери , добри диялоги , добри звукови ефекти, добра музика , добри сценични постройки , добри костюми , непрекаленото психолозиране,добре
подбрани моменти на напрежение и уволнение.При това , филмът нетребва да е монстрозната продукция за да е добър , виж например Последния Мохикан :




Тема До Рокси [re: Roxy]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 17:25



Рокси , без брой са темите от които биха могли да са направени много добри български филмове. Ако мислиш , че съм прекалено критичен по адрес на българската кинематография(специялно тази с историческата тематика), това е заради това , че бих желал да има много добра такава , другото е , че може би не съм виждал найдоброто. Бих се зарадвал, ако видя нещо забележително.



Тема Re: Българските исторически филми [re: Kлипoвeтe]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 17:36



Засега ще гледам от тези клипове , че изглежда интересно :





Тема Re: Българските исторически филминови [re: Alexander]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 23:11



не мога да кажа, че имам високи изисквания към нашите исторически филми, западноевропейските винаги са по-добри... но с голяма част от твоите съм съгласна: някъде в коментарно предаване казаха, че звукът винаги е бил слаба страна на българските филми; за сценария и ключовите моменти на напрежение и отпускане също съм съгласна; за диалозите - също (ей тук най ги избива на "степна простота"); фрейминг не го разбрах точно какво е - композиция на картината ли?; на музиката рядко успявам да обърна внимание - а може би защото тя не ме 'хваща' заедно с действието... психологизирането - понякога е необходимо, стига да не избива на социалистически клишета за владетеля, мислещ за народа си или класово осъзнатите селски труженици, вдигнали се на въстание с Ивайло. да е психологизиране според духа на времето, според това, как е възможно да са мислили, не как на някои от ЦК им се иска. тук не мога да се произнеса, някои филми съм ги гледала отдавна. пак на моменти избива ако не на задълбаване, то или на тромавост, или на "степна простота" - а това са владетели все пак... актьорите - добрите някогашни остаряха и се поотпуснаха като игра, новите са една шепа и рядко се представят добре във филмите, повечето сценарии даже и на съвременни теми са пълна скръб, така че в момента възможността за исторически филми е нулева, не само заради безпаричието в киното. филмите за новата история, които похвалих - особено за Априлското въстание и Съединението, доколкото помня бяха семпли, но с подробно представяне на събитията, добър сценарий и добра игра; суперпродукциите ни са около 1300-годишнината, но само 1 от тях считам за добра - "Борис"...
всъщност "Денят на владетелите" притежаваше някои неща и в художествено и техническо отношение, за да ми хареса: исторически достоверен и последователен сценарий (една дворцова любовна историйка си беше ненужна слабост все пак), убедителна версия за неясните моменти (защо ханът не е защитил навреме столицата); красиви костюми (пак не знам доколко възможни, но едва ли някой знае); добре възстановена обстановка; хубави и разнообразни сцени - ежедневен живот във владетелския двор, ханска деятелност - строежи, обсадни машини, лов, битка, походен живот; не много мащабни, но добри бойни сцени; убедителни герои - както 'добрите', така и 'лошите' - със своето си мислене и интереси, различни, нито прекалено съвършени (Крум обаче беше идеализиран като владетел и не дадоха за неговите насилия срещу християните, показаха го твърде благосклонен), нито много негативни; представяне на военната стратегия и на двете страни; добри и ясни диалози без излишни клишета и опростяване; много добро техническо качество - цвят на картината и звук; добри и представителни актьори...
за разлика от "Златния век" например, където книгата е по-близка до известните ни факти, авторът представя добре и етапа на развитие на феодалните отношения - все още ранни, с малко зависими селяни, а основните производители са свободните селски общини, докато сценарият изкривява някои от тия факти... "Иконостасът" е личен поглед на режисьора към Талев и е може би една от най-добрите ни екранизации; "Време разделно" - книгата ми харесва повече от филма; "Пътят към София" я нямам... старият "Кози рог" е различен от разказа, вкарано е доста действие и ми харесва, новият не съм го гледала и не искам, с тия фройдистки залитания на Волев. "Сватбите на Йоан-Асен" въпреки актьорския състав ми е странен и несвързан, нелогичен на моменти...



Тема Re: Българските исторически филминови [re: Aлekcaндъp]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 23:16



май-май точно откъси от "Апостолите" си намерил. мисля, че е сниман към 1976, за 100-годишнината. :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.