Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:35 16.04.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Документи на българските владетелинови  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:06



Създавам тази тема с цел да се събират, представят и обсъждат различни документи и паметници, пряко свързани със средновековните ни владетели.
_____________
Поради невъзможност да се изпишат всички старобългарски букви, ще използвам следните условни знаци:
~~% = голяма носовка
~~А = малка носовка
~~ђ = ят
~~Q = тита
~~Z = кси
~~V = пси



Тема Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: saur]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:10



Преспански надпис на цар Самоил, 6501 г. от сътв. м. = 993 г. от Р. Хр.



~~~~~~~+ Въ имА wтьца и съ-
~~~~~~~ина и с(вА)таго доуха а-
~~~~~~~зъ Самоилъ рабъ б(о)ж/и/
~~~~~~~полага% памАть /wтьц/-
~~~~~~~у и матери и брат/у н/-
~~~~~~~а кръстђхъ сих/ъ. Се/
~~~~~~~имена оусъпъш/ихъ: Ни/-
~~~~~~~кола рабъ б(о)жи, /РиVими/-
~~~~~~~ђ, Дав(ы)дъ. Написа /же сА въ/
~~~~~~~лђто отъ сътво/рения миро/-
~~~~~~~у SФА, инъди/кта S/.




Тема Цар Йоан Асен II - Дъбровнишка грамотанови [re: saur]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:16



Грамота на цар Йоан Асен II за търговците от Дъбровник (Дубровник), между 1230 и 1241 г.



+ Дава ц(а)рс(тво) ми wризмw си(е) хwрђ Д%брwвнишстђи любwвным и всевђрнымъ гwс(темъ) ц(а)рс(тва) ми: да IAду ходАтъ пw всеи хwрђ ц(а)рс(тва) ми с купи% какв% либw нwсАт или жен%т или купи% какв% либw нwсАт и дw кwя либw земђ или хwры дwид%т - или дw Бъдынђ, или Браничова и Бђлграда дwид%т, или дw Трънwва и пw всему Загwриу хwдАт, или дw ПрАслава или Карвунъскыђ хwры прид%т, или Крънстђи хwрђ, или Бwруистђи, или в Wдрин и в Димwтик%, или в Скwпск%% хwр%, или Прилђпск%%, или в Дђвwлск%% хwр%, или в земА Арбанаск%%, или в Сwлунъ ид%тъ, пw всАду да си купwва% и прwдава%тъ свwбwднw бесъ всђкw% пакwсти; да не има%тъ пw всђхъ хорах ц(а)рс(тва) ми и градwвђхъ и клисурахъ запрђтениа, н% да си хwдАт и купу%тъ и прwдава%тъ бес печђли, ђкw и всевђрнии и любwвнии гwсте ц(а)рс(тва) ми. Ктw ли имъ спакwсти w щwм либw или на клисурђ, или на фwрwсђхъ, или где либw прђзъ закwн о кумерки, тw да е вђстъ: тwи е прwтивникъ ц(а)рс(тва) ми и милwсти не ще имђти, н% велик% имае wрги% патити wт ц(а)рс(тва) ми. +

+ АСђNЬ ЦР БЛГРМ H ГРЪКОМ +




Тема Цар Йоан Шишман - Витошка грамотанови [re: saur]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:21



Грамота на цар Йоан Шишман за Драгалевския манастир на витошката Пречиста Божия майка, между 1371 и 1382 г.



+ Бл(а)гоизволи ц(а)рс(т)во ми дарувати бл(а)гоwбразны и въсенасто%щии съи хрисовул ц(а)рс(т)ва ми манастирю прђчистои б(о)гом(а)т(е)ри иже ес(т) въ Витоши, иже създа и сътвор(и) и украси родителъ ц(а)рс(т)ва ми с(вА)топочившии ц(а)ръ Iwанъ Алекz(а)ндръ. И такози ц(а)рс(т)во ми wсвобаждатъ тъи манастиръ ц(а)рс(т)ва ми съ въсђмъ достоаниемъ и прилежаниемъ того монастирђ: да не смђетъ метехати над тђмъ манастиремъ ни кефалие Срђдешъское надъ стасиА манастиръцк% и над людми село Новачаны, иже сА находАтъ въ градђ ц(а)рс(т)ва ми Софи, над тђми людми да не метехат ни кефалие Срђдешъское, то ни му прахторе, ни кастрофилаци, ни му десАтници, ни примикюре же, ни алагаторе, потомъ ни перъпираке ц(а)рс(т)ва ми, ни житаре, ни винаре, ни десАткаре пчелни и свини и wвчи, то ни апод(о)хаторе, ни комиси, ни страторе, ни гр(а)даре, ни вараре, ни подвода, ни пад(а)лище, ни крагуаре же, ни песияци, ни сђнаре, ни фунъ, ни глобы то ни да иматъ wбласти с(вА)таа София над людми прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре, то ни гадалства, ни распуста, то ни единныА wбласти да не смђАтъ забавити тђмъ людемъ прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре витошъск%, тъкмо въси да wтгоними биваАтъ явлениемъ сего хрисовула ц(а)рс(т)ва ми, тъкмо единъ егуменъ прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре Романъ, а инъ никто да сА не смђетъ покусити, то ни забавити тђмъ людемъ ни до единого власа. Кто ли сА иметъ покусити их и забавити ако и w единомъ власђ, да е проклАтъ wт w(т)ца и с(ы)на и с(вА)т(а)го д(у)ха и wт прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре и от BI ап(о)ст(о)лъ и wт ТНI с(вА)тых и б(о)гоносных wтцъ никеиских, и съ Иуд% и АриА учАстие да иматъ, и да е wтл%ченъ тђла и кр(ъ)ве г(о)с(под)а и б(о)га спас(а) нашего I(ису)с Х(ри)с(т)а, и съ рекшими кр(ъ)въ его на насъ и на чАндђхъ нашихъ въ вђкы, амин. +
* IW ШИШМАНЬ ВЬ ХСА БГА БЛГОВђРЕНЬ ЦР И САМWДРЬЖЕЦЬ ВСђМ БЛГАРWМЬ И ГРКWМ +




Тема Цар Йоан Срацимир - Брашовска грамотанови [re: saur]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:27



Писмо на цар Йоан Срацимир до гражданите на Брашов (Кронщат), между 1369 и 1380 г.



+ Wт г(оспо)д(и)на ц(а)рђ Срацимира жупану Якову, Херъману фолногю, и Петру фаингълю, и всемъ пургаромъ. Що ми сте писали и поручали да ви люд(е) ход(А) свободно, тако ми б(о)га волно и свободно да ид% г(оспо)д(и)на крала люд(е) у г(оспо)д(и)на крала град и да тръгу% що имъ е драго. А ђ давамъ мою веру ц(а)рс(т)ву и я ихъ узимамъ на мою д(у)шю, како да су wт ц(а)рс(т)ва ми съблюдени, да имъ не буде пакоста некоя, ни до еднога влас(а), како сами да видите, и wще да су почтани и полюбени wт ц(а)рс(т)ва ми, кои донесе листъ wт вас.
~*IWАNЬ СРАЦНМРЬ ЦАРЪ БЛГАРОМЪ*




Тема Re: Документи на българските владетелинови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 16:20



Супербно , Сауре !
Интересно , че от четри текста двама са документи за търговията и то не с Ви-зантия а "западните" търговски центрове. То май има и договор с Венеция , но дали е оригинал незнам.Интересно е , че както Иоан Страцимирова , така и Иоан Шишманова грамоти имат до подписа стилизирана Царска ръка със сцептера.
Също искам да попитам за мнението ти за Воденския надпис.



Тема Re: Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: cayp]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 17:30



Сауре двугласката ОУ , била ли е четена оригинално ,като дългото у. В старите чешки текстове също се е писало дългото у като оу . В модерния чешки о-то стана малкото кръгче върху у . То има два тъпа на дългото у в чешкия , едното е с креска другото с кръгчетто , но са същото , само че едното се употребява когато е в началона думата , с кръгчето ако е в средата на думата. Иначе креските върху самогласните в чешкия удължават звука. Но каккво мислиш ти за това "оу" в старобългарския ?



Тема Re: Документи на българските владетелинови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 20:05



Воденският надпис за мен е абсолютен фалшификат, при това лошо направен.



Договорът на Йоан Александър с Венеция не е запазен в оригинал за съжаление. А такава ръка със скиптър има и на Мрачката грамота на Йоан Александър от 1 декември 1348 г.:





Тема Re: Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 20:06



У (ОУ) в старобългарски би трябвало да е дълго, защото произлиза от двугласна, най-често от праславянско ou - напр. в случаите, където има редуване у - ов, като домоу - домове, радовати - радоуите. Мисля, че случаят е точно както в съвременния чешки, напр. domu < ст.бълг. домовъ (родителен падеж, множествено число).



Тема Re: Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: cayp]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 02:10



Saure , моля обясни ми смисъла на хоризонталната креска върху писаното. Понякога се ползва при съкращението (абривияцията) , но не винеги.Покъсно ще запитам и за други допълнителни знаци в текстовете...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.