Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:56 22.05.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Средновековни български рицаринови  
АвторBИTЯЖИ (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 02:48





Много , ама МНОГО ми е мило че в сайта на Модусите ФИНАЛНО , некой е постнал , че в старобългарския текст се пише за другия отряд на ВИТЕЖИТЕ , което е означавало не само благородници - аточно това което
казвах преди , когато аргументирах за възможност на българския паралел със западните рицари , цитирайки , как Влад Дракул е издигнал много власи и българи в витежки чин...ХЪММММММ ! ЕХЪмммм!Така че имало и дума подобна на витези в старобългарския. И какво с тези рицари ? Еми не ги вспомнят българските рицари само във вързка с Дракул , но и полския Длугош
пише за техното участие на Турнир В Буда , а пък какво пишат латинците за
Бориловата войска и колко РИЦАРИ са имали българите във всеки отред( и стия бохемски копия).Пък аз мисля , че тези български витежи не са били много поразлични от унгареца на миниятюрката погоре : И той изглежда малко като западо-византиец.



Тема Re: Средновековни български рицаринови [re: BИTЯЖИ]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 03:29



То вече К. Иречек е забележил , че българите освен първоначални сблъсъци с
Латинската империя , фактически са били повече в съюз със нея отколкото в неприятелски отношения. Нема просто начин , да не е имало нещо от рицарските маниери, може би и турнири да не са билив некаква форма познати или приети от българите.В битката при Клокотница , например , първото което Иоан Асен Втори разгромява е тежката конница на Епирците.
Тъй като епирците също са били под силното влияние на латинците ( уестернизираните византийци), трудно мога да си прдставя разгрома на техната конница , ако не ги е удрела българската на същото или подобро ниво , или конницата рицарски тип - конницата на витежите !Мисля даже , че има възможност доста рицари от Л.И. да са яхали своите коне заедно с българите ( кой знай , или нещо още може да се изрови)



Тема Re: Средновековни български рицаринови [re: BИTЯЖИ]  
АвторApтeфakти (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 03:38



Има ли в България намерени : мечове от типа известен и в западна европа , шпорните , примери на хералдика , остриета на копия , хълкови ръкавици ,
койфове , хълковия чорап , ковани защити , бацинети ет цетера ? Разбира се , ЧЕ ИМА !!!В началото вспоменах наймалко три примери на документираноналичие на рицарски тип конница , пък даже и рицарската класа , като такава - и за да бие камбаната четвъртия път- и потвърждението на израза - витези ( витяжи , какво ли ).
Майче удрях пироньото по главата . Лека нощ !



Тема Re: Средновековни български рицаринови [re: BИTЯЖИ]  
АвторKoнcтaнтин Kocтeнeчkи (Нерегистриран)
Публикувано15.03.07 01:32



Ето , средновековния български книжовник , Константин Костенечки , ползва думата , която и в другите славянски езици , румънския и унгарския означава
точно това , което ви казвах още преди времето - БИТЕЗ . В чешкия , думата витьез - означава победител ( например в турнир). Но ето и линк към темата
в сайта на МОДУСите :





Тема Re: Средновековни български рицари [re: BИTЯЖИ]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано15.03.07 01:45



Странно е , че Сантияго нещо незапомнил свидетелство на Вилардуен за тези рицарски отреди на Борил. Но не съм аз виновен , че българските историци не са се ровили( или не са искали , или по идеологическите причини им е било забранено) достатъчно и че не сме минали през периода на българския романтизъм - и темата за витезите просто е била неглектирана. Неглектирано е било и проучването на българската хералдика , символика и владдетелски монограми. Абсолютно неправилна и некомплетна е енумерацията на българските владетели и оше повече това , че освен средновековното царство българия е имало редица български деспотати - полу или изцяло независими единици. И то да неговоря за истински обективното реконструиране на намерените средн. обекти и артефакти.Както и да е , времето е дошло , да приемем факта - че имало рицарски тип конница по нашите земи , и че еквивалентното название на рицар на старобългарски е било - ВИТЕЗ ( от това витежки) и че смело можеме да превеждаме на английски българската тежка конница = bulgarian knights , което ако незабележихте англоговорещите използват ениуей.



Тема Re: Средновековни български рицаринови [re: BИTЯЖИ]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.03.07 20:26



Тук да пусна и линкове към снимките на тупалката, която си спретнаха чиготите във Варна на трети март:




Facta, non verba!


Тема За Варненските ре-енакторинови [re: Last_Roman]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано18.03.07 05:16



Въпреки , че един от тех ме назвал в този клуб идиот , аз от дрга страна гледам нещата колкото може обективно. Общо взето , аз високо оценявам ентусиасма им и това , че повечето , ако не изцяло , техните доспехи и оръжия са техната продукция , или тази на приятелите им , или оригинално българска.Даже избора на техните доспехи , така да кореспондират до голема степен за потребите на българските въстановкари, ненамирам да е против моите представи , даже доспехите и шлема на този , който ме назова идиот , са почти сродни с моята представа на българина от 15 век дошъл откъм унгарското с войските на Владислав Трети. Ползвайки коничен шлем , вместо салето , или бацинет иликетъл-шлема , той би могъл да мине ( но със
щит) за български войн ( витез

) от 14 век. Медката е на добър път с колекцията на шлемовете си.Колобрата ентусиястично търси и вкарва български елементи в ноговия еквипмент.Така , че техните усилия имат моите симпатии , и бих желал да има поне няколко дестеки подобни клубове в България.В това число , Романчо и тези , които да се занимават с римските въстановки...Но , както писах още преди , българските ре-енактори и исторически запалянковци( феновете) могат да испълняват много роли , от австрийските ланцкнехти , българските спахии , чипровските католици , френските рицари от Романия ( не румъния) и Мореа , багатурите от първото царсто , витезите и прониарите от второто , войнуците и дервенджии , хайдути, харамии , четници и опълченци , турския аскер , източнорумелийската милиция , войните на третото царсво или юнаците на Баба Новак. Кой кво сака. Романчо , бих те помолил ако можеш да направиш линка към тези снимки на варненци в новия ми постинг , пък също ако има линкове към галериите от шуменските въстановки. Благодаря предварително.



Тема Текст от 14 . векнови [re: BИTЯЖИ]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано12.04.08 23:19



И призва кь себе Фелешь краль, где чюаше добрыъ витезы и юнакы, и Парижа Пастыревичища, и добрыъ госпождъ по хоре тои. И уведевше то три вилы пророчице, кое бехъ наилепеишее в морскыихъ отоцехъ, и доидоше на оно веселие. Разве единъ госпождъ не зва, зане беше свадлива, именемъ Диевошькоридиа: где идеше, все свадъ строаше, зато не хотехъ я звати, да му не бъдетъ свады между сватовы и боляры на весели ихъ. И она госпожда мышляаше на срдьци своемь, коъ би могла свадъ вьнести тамо за онози незвание. И искова златъ аблъкъ, и написа на неи книжна писма, и она слова глаголахъ: "Коя есть от васъ три госпождь и пророчицъ полепшаа, тои бъди пророчици сиа златаа аблъка."

Който още иска да оспорва това , че не е имало средновековни български ВИТЕЗИ -рицари ?Ма не е била средновековна българия точната копия на византия , макар силното ромейско културно влияние. Имало е влияния не само от латинците имало и централноевропейски влияния а рицарската(витежка , юнашка) култура със сигурност е засягала и нашите земи.Проблемът е , че мозъка на неколко генерации на българи е бил обработен с използването на
необективно писаните истории.



Тема Български витежки фолклор , благодарението нанови [re: BИTЯЖИ]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 19:12



Имало си е витези, успокой се.

Ето пример:

Подранили троица витедзи,
под вечера коне постегнали,
излезнаа воз Руин планина;
един витек - Марко добър юнак,
други витек - Павел добър юнак,
трети витек - Момчил добър юнак.

Ето го постинга на "инцидентен" в друг клуб.И аз съм вече чул и други примери на витез в българския фолклор , но браво на хората които имат
знанията по въпроса !





Тема Медковата галерия на снимки отнови [re: BИTЯЖИ]  
АвторPъkoпиcи и мyзeи (Нерегистриран)
Публикувано22.04.08 17:40




Понеже Медката от варненската ре-енактмент група Чигот си е дал труд да наснима този материял ,ще е възможно и да направя некои коментари. Доста неща видех поотделно или в други категории , но медковата галерия е доста систематична , и само се надявам , че ще я допълва за ползата на въстановките в България.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.