Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:15 15.06.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Добра работа на Медка от Чиготитенови [re: ElCortador]  
Автор Гaдeн_пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано08.12.08 18:09



Лошото е,че сайта на "Снимка" не позволява подробно раздлеждане на снимките,аз полазвам Photofile.ru...пространството за снимков материал е почти неограничено.
В момента се надявам най-после да открият Пловдивския архиологически музяй...след 15-годшно мъртвило!



Откакато мъжете захвърлиха мечовете,света изпедерастя!

Тема Re: Добра работа на Медка от Чиготитенови [re: Гaдeн_пyxчo]  
Автор ElCortador (непознат )
Публикувано09.12.08 01:50



Здравей Пухчо ,
аз съм шашнат само от показаните досега предмети , които ясно показват , че българските войни в средновековието не са били позле въоръжени от другите. Какво ли още има в допозитарите на музеи , и какво въобще хората не са видели ,както и предмети в ръцете на иманяри. Исках да кажа , че Медката прави една извънредно добра работа и покъсно може да се стигне към по подробно датиране и категоризация.Виж , хората , като например Гладиятора(когото много уважавам) биха могли да сътворат един онлайн каталог , с който да се ползват българските ре-енактори и също хората които се интересуват от нашето минало.Надявам се , че след като бъде отворен пловдивския музей , ще щтракнеш по некоя снимка.
Поздрав на теб и надявам се да се явяваш в този клуб почесто !



Тема Re: Добра работа на Медка от Чиготитенови [re: ElCortador]  
Автор Гaдeн_пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано09.12.08 22:22



Хе!Естествено,че не са били по-зле въоръжени.Това че се намираме на кръстопътя м/у изтока и запада си е казало думата,но археологическите находки и запазените стенописи говорят за въоръжение близко до това в източна Европа и Западна Азия.За периода 13-14в съм убеден,че за разлика от западноевропейското въоръжение нашето,ако не по-функционално е било поне по-красиво и атрактивно.То няма как и да е друго-влиянието на руси,кумани ,татари.....Наскоро попаднах на много интересна Византийска минеатюра от Британския музей на която е изобразен св.Георги с меко казано странен доспех,нещо като тапецирана ризница,зелена,като кадифе.Подобна има и на един от светците войни показани в галериите на Торн.Интересна е чисто технологично-как са пришити отделните редове.
От друга страна в Добруджа са намерени колани с апликации идентични с западноевропейските.Е да изчакаме да види бял свят статията на Гладиатора и Игуаната по темата.Що не му пишеш едно лично съобщение в Традиция,той обича да обяснява

Откакато мъжете захвърлиха мечовете,света изпедерастя!

Редактирано от Гaдeн_пyxчo на 09.12.08 22:26.



Тема Цитирам написаното от Сатиягонови [re: BИTЯЖИ]  
Автор ElCortador (минаващ)
Публикувано20.03.09 15:15



Впоследствие васални клетви (в случая с деспот Алексий Слав) и династични бракове (Анри се жени за дъщерята на Калоян, а Алексий Слав за дъщеря на Анри) уреждат мирните отношения между латините и надвитите българи, като през 1214 г. се стига дори до съвместен латинско-български военен поход срещу Сърбия...
Коментирам :
Тоз цитат е от писанието на Сантияго в "Бойна Слава " в темата за 800та годишнина на битката при Одрин. Типично за него писание , където пак
умаловажава бойните успеси на българите , изнасяйки само латинските победи.Но не това искам точно да коментирам. От погоре посочения цитат
се вижда , че явно е имало доста контакти на западняците и българите за това , да има и влиянията в ползването на въоръжението , тактики и , разбира се също хералдика и турнирите ( ако не са имали нещо от този вид даже преди)от самите българи.
Така , че не бих се чудил , че българската тежка конница е била повлияна от
такава на западните рицари в много неща.



Тема Летящи витязинови [re: BИTЯЖИ]  
Автор ElCortador (минаващ)
Публикувано01.06.09 14:33



То и на Иван Вазов бе ясно , как са се казвали българските рицари . Затова нарича българската кавалерия - "летящи витязи ". Витези... витези....





Тема Re: Летящи витязинови [re: ElCortador]  
Автор Гaдeн_пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано02.06.09 07:24



При цялото ми уважение,Бай Сандо,но на Вазов нищо не му е било ясно!Най-малкото в "Под Игото",там всичко го е описал поне от "Втора ръка",бил е петите в гъза и чак във Влашко му дошла смелоста.Може и да е бил голям словоплетец,но ако прочетеш биографията му и си направиш ясни изводи,ще разбереш.

Откакато мъжете захвърлиха мечовете,света изпедерастя!


Тема Re: Летящи витязинови [re: Гaдeн_пyxчo]  
Автор ElCortador (минаващ)
Публикувано02.06.09 15:03



Словоплетецъ....


Но аз не съм искал да кажа , вспоменавайки Иван Вазов , нищо друго а фактът , че на него му е била много добре позната думата Витез , която модерните въстановкари още не са включили в речника си ,въпреки това , че я има документирана и в старобългарските ръкописи. За смелоста на Вазов ,
не ми беше темата ... Смелоста би требвало да проявят предимно младежите , които на времето са спорували със мене тук - а уж прочели всичко в университетски библиотеки , ненамирайки думата описваща рицар , смелоста ,
да кажат , че наистина имало такава дума , и също , че щом имало такава дума , даже описание на витежки турнири , че сигурно е имало един еквивалент на рицарството в средновековната България....
Поздрави , Пухчо , гледах както снимките , така и клипа от въстановката
на Клокотница (ех поскоро честване ) и бех много задоволен от това ,че
започва кооперация помежду клубовете.Оказал си се като добър оратор !



Тема Great Helm of Ivanovo ?нови [re: BИTЯЖИ]  
Автор ElCortador (ентусиаст)
Публикувано22.08.09 18:51



Макар , че видях и други снимки в нета на същото , тази , която е снимал Медка
от Чигот , пак ме накара да си мисля , че тук май е едно доста правдоподобно изображение на "кофата" , както този тип шлем го казва дядоблаго .Мечът
също е западноевропейски тип . Шлема с аветейла на другия войн е от типа
често срещан в изобр. от средн. България .Но ето линкът към снимката :





Тема Re: Great Helm of Ivanovo ?нови [re: ElCortador]  
Автор ElCortador (ентусиаст)
Публикувано22.08.09 19:04



I tova neshto , pak snimano ot medka ?


май и това е едно доказателство за "хилемите"(както говори бълг. среднов. текст).Но нито нещо дискусийки , нито опити за да се прават реплики на тези находки.Надявам се да стигне и до там.



Тема ЯВ клуб Традиция пак имало малко дискусиянови [re: BИTЯЖИ]  
Автор ElCortador (ентусиаст)
Публикувано15.11.09 14:31



И то обсъждането на "железни ръкавици " и "хълковите Чорапи". Според мен немам съмнение , че и двата елемента на средн. доспехи са били ползвани от
некои воини в средновековната България. Че стенописа от Маркови Кули не само показва ръкавицата , кетъл-шлема от същия тип като този на с-ти Меркурий но и това , което неможе да се интерпретира по друг начин а само като кования доспех за краката (ако не е за ръката).Но некои хора или ги е страх да допуснат , че е това или им забранява техната "идеология" , за да погледнат тези неща както требва.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.