Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:41 07.07.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Българската средновековна култура и  
Авторpeлиrия (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 04:48



Още една точка от оригиналния постинг.Ще се връщам към всички теми постепенно, в зависимоста от това дали има неще допънително или интересно.
Тази тема със сигурност ще се развива. Но пак искам само да поствам посериозни факти и мнението си основано на такива , като ще почна с религията .
Продължение.



Тема Re: Българската средновековна култура инови [re: peлиrия]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано12.01.07 02:45



Не съм напуснал тази тема , но ще напомня , че темата ще бъде главно християнството , неговите ереси и секти , и появата на исляма в земите обитавани от българите.Но незнам кога ще мога да напиша коментара , тъй като тази събота с двама колеги заминаваме на лов на джак-рабитите , пък имам и домашна работа. Освен това , пак ще играя в чешкия театър в едно
парче написано от братята Чапек( Карел и Йосеф) , пък жена ми ще прави некои костюми за същото.В Торонто бех предивчера и спах само два саата.
На днес спах цели четри саати и доста съм уморен. Местото за лов е също наймалко два и половина часа оттук и требва да търгна много рано събота , ако ида де...Освен това нормална работа всеки ден и "комютинг" също два часа в колата. "Но тенго тийемпо , ми амигос!" И защо на испански ? Еми , тва
заради това , че много от колегите ми са били латинос ( ивероамериканос)
и аблали са ми само "еспаньол соламенте"

! Питам ги : Перке..
Защо ми говорите само на испански ? А те : понеже си типичен мексиканец,
невисок набит и с мускак като Панчо Вийа( или са рекли Сапата ). Освен това са ми дали ника Ел Кортадор , но незнам дали заради фрезата , на която често работя или заради множество от мене пийено кафе кортадо.Така , че сега требва да ида а банко и тамбиен компрар унас косас пара маняна.
Но тази тема , ще продължа , но требва да подготвя материялите.И да небеше
франко-канадзиен Ги , немаше с кого да си поговоря на Инглиш



Тема бълг. средовек. култура и историянови [re: peлиrия]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано20.01.07 03:24



Найпосле , ще започна и с тази тема. Както всички други , които пуснах за българското средновековие , тази ще остане отворена и допълвана постепенно в зависимост от времето , което ще имам и подготвените материяли.Хайде да почна темата , първо за башата средновековна култура:
БЪЛГАРСКАТА СРЕДНОВЕКОВНА КУЛТУРА.
Разбира се , че несъм един кунстхисторик ,но поне знам , че можем да делим
културата на един народ , или общество на две основни групи : Материялната
култура и духовната култура. Мисля , че двете групи са до големата степен в зависимост помежду си, или сдруги думи едната група е резултат на другата,
но и двете групи не са статически а променят се с идването на нови идеи , било тези с местен произход , било тези идващи от чуждата среда.Тук бих искал да повторя , че съм уверен , че въпреки особените собствени корени,
булгарската средновековна култура никак не е била изолирана а била част
на общата култура на югоизточна Европа , като найголямото влияние културално е имала византийската империя , но влиянията са оказвали също
контакти със степните територии на причерноморието , централна европа , именно унгарското кралство , контактите с кръстоносците и техните енклави,
но и търговските контакти с италиянските дъжави , западноруските княжества,
но и това , че имало и доста групи хора преместващи се от областа на източ-
ната медитерания и малка азия.
В областа на материялната култура , ще обърна вниманието си върху запазените от такава архитектонически обекти и предмети намерени от археолозите .
Духовната култура от другата страна се проявява найвече в запазените писменни материяли , но паралелно с такива имало и традиционни неписани форми на такава , вербалните традиции предавани от поколението на поколение , в повечето случаи вече забравените разкази , поговорки , мъдрости , вярвания , но и нещата , като хумор. Само малък фрагмент от които
бе записан от етнографите , или историци.
Но понататък вече ще се занимавам с отделни елементи на българсата средновековна култура. А сега и за :
РЕЛИГИЯ в българското средновековие.
Незнам далуи ще се съгласите с мене , но за българската религия по време на средновековието , можем да говорим само след официялното покръстване на България при Борис Първи Михаил. Именно този акт мисля , че е началото на
българското средновековие , въпреки това , че християнската вяра е била изповедана от много българи или други етн. групи в българските земи доста
отдавна , но все пак официялното покръстване е началото на една епоха в историята ни , и християнството от този момент има доминантната позиция.
Но вече в самото официялно начало на християнството ни , самия Борис
покръстителя има една дилема , дали , макар че кръщението е било от страната на Константинопол (Цариград), не би било подобре , българите да са сферите на римо-католическата църва , което макар и за кратко време да стане факт в началото на второто царство. Но за всичко това в следващите постинги...



Тема Религията в средновековната Българиянови [re: peлиrия]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано04.03.07 19:43



Има много доказателстава , за това , че имало българи ( да неговорим за хората от други етноси живеещи на нашите територии паралелно с българите) християни даже много преди официялното покръстване на българите от Борис I. Михаил , започвайки с владетеля на Стара Велика България - Кубрат , който бил покръстен в Константинопол.Но дали в ранното средновековие имало още поганците в наши земи , след официялния акт на покръстването и колко време имало такива ? Предимно би требвало да отговорим първо , какви поганци и какви там езичници или може би зороастриянци,или пък от друга страна и християни непризнавани от официялнбата църква , например арияните е имало в наши земи.Ех , сега пък сме в един период когато хората казват , че намало ханове ( макар , че имало тархановете) , че българите не са вярвали например в Тангра . Верно че има само един надпис , който вспоменава Таггра , и щом има даже само един надпис , това , поне така мисля неможе да изключи деитет на Тангра цялостно,
но същевременно , може и Таггра да е бил във времето на надписа израз които изгубил оригиналното си значение и е бил синоним на небесата или всевишния.
Продължение.



Тема Re: Религията в средновековната Българиянови [re: Aлekcaндъp]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано05.03.07 11:59



за тангра наистина се споменава само в един надпис,частично разрушен,така че не е ясно дори за кво иде реч.не знам споменава ли се във византийски хроники.там се споменава,че българите са езичници,което е понятие включващо всички извън правослкавната църква.
за ханове дори не се споменава.навсякъде българската титла е кханасювиги(да се спрем на тази транскрипция,като съм сложил "х" понеже тази буквичка" h" присъства в оригиналните надписи).



Тема Re: Религията в средновековната Българиянови [re: дядoБлaro]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 03:09



Деденце , аз нема да се права на експерт по тангризма , а колкото за ханове,
дали така са се наричали нашите старобългарски владетели , за това се водят досега спорове. Едните казват , че титлата е била КАН , което по моему също може да е абревияция като е фактически титлата ЦАР идваща от ЦЕСАР. Така и кан може да е бил КАгаН а пък формата КАНАС с добавеното гръцко -ас.Но исках преди всичко да кажа , че края на езичеството в наши земи е настъпило сигурно много покъсно след официялното покръстване , и тъй като за него не съм чел много , ще продължа с християнството.....



Тема Re: Религията в средновековната Българиянови [re: Aлekcaндъp]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано06.03.07 21:02



Таггра си е точно Тангра. ГГ се чете нг - виждал съм надпис еваггелне



Тема Re: Религията в средновековната Българиянови [re: thorn]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 23:28



Ако наистина има писано , и чете се Тангра , то вече НЕМОЖЕ да се каже със сигурност че не е имало култ към тангра по едно или друго време поне при част на българите.......
Сега прочетох пак Клайнер , но и той ползва титлата хаган за владетеля на
Аварите.Понеже българите , поне една голема част от тех, са били част на
аварския хаганат , това би могло да е и обяснение , защо едиин "khanas"
да е било съкращението на "KHAgaN(as)". Писнало ми е вече от детински спорове ханове-канове !

Целата ни модерна историография , почнала с хановете , колко и това да може да е неточно( в новите издания би требвало бележки от КОМПЕТЕНТНИ по въпроса историци), и с това говорейки
за хановете - означението е имало смисъл за владетели от преди официялното
покръстение , капише ? Така , че аз лично бих продължил с хановете докато
се не КАНонизират истинските им титли , ако се доберем до тех.
Мисля , че езичеството нехарактеризира българското средновековие - остава си практически феномен до ранното средновековие в нашите земи а в некои обичаи и до днес. Но поне според мен , нашето средновековие , това е предимно християнството и неговите ереси и идването на исляма в наши земи,
и това ще са основни религийни субекти в тази тема...



Тема Български език в средните вековенови [re: peлиrия]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.03.07 17:32



Какъв точно е бил езикът на древните българи е , и дълго ще остане предмет на споровете , и според мен трудно ще се приеме такава версия , всичките да се задоволят.Мен ме интересува средновековния български , или език на балканските българи , с основно славянския речник , но имам и съмнение , че немалко тези считащи се поне в ранното ни средновековие за българи са били
ползвали романския в некаква форма. Но тъй като в религията ни се е ползвал
слявяно-българския , и то оригинално даже в падежната си форма, която само постепенно и сигурно заради това , че населението приело славянски думи , но неи граматическата структура , то тази падежна форма се е изоставила , и се появила граматическа форма характерна за нас българите ( даже тия обръканите от Скойето)- безпадежната. Но дали бихме могли да общуваме
без проблемите с предците ни от 14 . век ?Еми доста трудничко, тъй като предците ни не биха били в състоянието да разбират думите които ги вкарахме от руския в течението на последните 150 години , нещо което ПОЧНА основно да ни отделя не само от постарите форми от нашия език , но и от сърбския , който до некаква степен е по старобългарски от нашия език.Тук
да не ми се сърдите , но ние си го окасапихме езика , и не само езика , понеже големите деформации са били наложени върху цялата ни култура.
И защо бихме имали още трудности за да разберем средновековните български текстове ? Еми за разлика от например чехите , на който също езика не е същия , макар че не чак толкоз , като техния средновековен , то
чешките писатели на историческите романи , ползват оригиналните изрази от старочешкия , така че среднообразован чех ги разбира. Това , че бе забравена думата Витез , е едно нещо , но това че наще културтрегери са
( псевдопатриотично) наложили диктаториялно и наще сегашни фамилийни имена ( не моето , то си стои така вече неколко генерации) да окончават само на -ов и ев , въпреки това , че е имало тези които са били на -ич , -ув , -у , юв,
-ски , - чки , - оглу ,други такива , или тези които просто са без окончанията ,
като Балина , например или Берон, Марин , и т.н.т.
Но за да се върнем към средновековния български , тези които наистина и сериозно се интересуват от въстановки или истинската картна на нашето минало , би требвало пак да употребяват оригиналните изрази от дадената епоха , което например за османския период са били туркизми , които са се наложили из целите балкани и още днес , като работя с некои от бившите югославци говорейки за инструменти , ползваме думи като : турпия , бургия ,
шараф и подобни

.Ако ми се паднат некои от оригиналните средновековни думи , че ги пускам в този клуб , и колкото може , ще си служа с
такива...



Тема българска средновековна музика инови [re: peлиrия]  
АвторCв. Иoaн Kykyзeл (Нерегистриран)
Публикувано07.04.07 02:51



Макар че работел целия си живот във Византия , този талантлив композитор и музикалният теоретик е бил преди всичко българинът от адриятическо крайбрежие. Иоан Кукузел (1280-1360) , роден в Дирархиум(Драч) е имал интересен и творчески живот , който е завършил , като монах в Света Гора Атонска. Бил е канонизиран и в иконографията е показван със за придворни певци типична капа.
Накрая бих искал да попитам дали има в нета некъде откъси от неговите литургии ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.