Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:34 07.07.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Томичов псалтирнови  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано21.03.06 23:30



Предупреждавам, че качеството е наистина много ниско:






Тема Re: Томичов псалтирнови [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано22.03.06 03:32



Бъдъмба , мерси много за тези снимки. Аз никога не съм видел толкова от този псалтир.Съгласно с ортодоксалната иконография , незабравяйме , че тази книга е псалтир , би било извънредно ако би се появила хералдика. Но некои детаили са доста реалистични : гамбезони( или вид бригантини , тъй като са
носени върху ризниците.) , кетъл шлемовете абсолютно доминиращи , видех и бъклера, мечовете от типа популярен в цяла европа , койфовете или натилници. Ясно документиран таранов стил на удар с копието( нещо което требва да се тренира-на турнири или бойни игри?). Има обаче и един вой със сабя или палаш....Видех и миниятурата от Т.П. трумпетистите возещи се на вагон. Интересно , Бъдъмба, извънредно интересно.



Тема Re: Томичов псалтирнови [re: Alexander]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано22.03.06 14:57



Добавих и малко детайли, които ми се сториха интересни.
Какво ще кажете за странната шапка с израстъците? Има я на няколко различни места.
Шаманчо развива и някакви теории за долните гащи на Христос ...




Тема Re: Томичов псалтирнови [re: Бъдъмбa]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано23.03.06 03:17



Мисля , че не е шапка с израстъците а кетъл-шлема с перата.Покъсно , делия скаутовете по време на османската империя , често християни са били изобразени често и с цели крила а не само пера. Ако са перата , може би е с некаква симворика. Но има и лице с широка (Каубойска)капа върху качулката(?).
Дали ще изработват Дядото и Пухчото такива мечове , кетъл-шлемове и бъклерите ?Иначе в шиенето на гамбезоните и долманите , вие чиготите напреднахте , също традиционно си правите ризници и койфове. Липсва само обущар за да сте още понапред , но и това , надявам се , ще стане и българските ре-енактори ще обуват ниски или високи ботуши.Иначе ми се струва , и това е само личното мнение, че войните от този псалтир са типични за техно време професионални войни , даже бих мислел че до известната степен "драгуните" или такива , които се сражават както на кон така и като пехота. Краката им не са бронирани, но кетъл шлемовете , койфовете , ризници , гамбезони и щитовете им дават достатчна протектировка , за да се сражават и като "ланцерите".Има на една картинка и цивилното лице облечено в туника ,препасал меча , има детаил на колана и завесението на меча. Миниятурите са сигурно в оригинала доста малки , така , че неможе да се очакват много подробности , но и така се виждат както кръгли , така капковидни и нелипсва и триъгълен стил.



Тема Re: Томичов псалтир [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано23.03.06 03:58







Тема Бъдъмба , виждаш ли...нови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано28.03.06 03:15



В предишния постинг качих твоята рисунка от времето когато дискутирахме
войните от кремиковските стенописи. Виждаш ли , че както във времето на съсдаването на Томичовия Псалтир , така и кремиковските фрески , гамбезоните и кетъл-шлемовете са били доста популярни.Така , че небехме много далеч от истинския професионален средновековен войн от българските земи.



Тема Бих искал да знам , далинови [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано30.03.06 06:27



Всичкие които настояват на кирилицата ( "бъди пич пиши на кирилицата"),
могат да четат средновековните български текстове.Освен това , за разлика от чешката литература , където често се ползват средновековните думи , и има пасажи на старочешкия, българинът почти незнае , как са говорили предците му , тъй като почти всичко , даже Пайсиевата хроника , чете преведено на новобългарски.Хората доста са ме критикували тука и на други места . Осмивали са ме , и сигурно бех темата за критика в частните разговори. Но - харесайки ли , или не , ще казвам , каквото мисля че е правилното. И една истина си е , че знанията на хората са много ниски, въпреки множество книги - нищо от много полза за българските ре-енактори.



Тема Re: Бих искал да знам , далинови [re: Alexander]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано31.03.06 10:37



До някъде си прав,но не мога да поддържам дискусията,защото от къщи не мога да пиша в ДИР-а!



Тема Re: Томичов псалтирнови [re: Aлekcaндъp]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано31.03.06 20:47



Никак не ми прилича на шлем с пера, както е нарисувано. По-скоро на някаква шутовска шапка. На всичкото отгоре не можем да видим цвета Мистерия!
Другото странно е, че почти всички войни са рисувани по един и същи начин, с еднакви доспехи във всички сцени. Може би художника е бил пацифист някакъв и не му се е задълбавало в детайли ;-)
Дядото и Пухчото изработват всякакви мечове, каквито им се поръчат, бъклъри и във Варна ще си правим, а ботушите засега ще се поръчват на външни лица. Няма как, не можем да си правим съвсем всичко сами, няма и смисъл.




Тема Бъдъмба , илюстратора на Томичовиянови [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано02.04.06 02:02



...Илюстратора на Томичовия Псалтир ни дава много детаили, но както бе обичай по това време , превославните илюстратори са били преди всичко тренирани в иконописа. Затова доспехите са често алтерирани съответно с
правилата на иконописа , така че и ако доспехите показват некои реалистични детаили , техната кройка е , разбира се, "антиквизирана" съответно с традиционното изобразяване на светци-войни. НО все пак , кетъл
шлемовете са достоверни , триъгълен щит също. Униформния вид е може би заради това, че за модел на тези войни са служили професионални войни, ланцери(или конни копиеносци).Доспехите им са предимно( в идеален случай)
тези : Хълкова ризница , може би и с дълъг ръкав , койфа, Паддед хауберк облечен върху ризница , по която мисля че имало още една мека дреха. Хълковата ризница може и да е била до колене, разсечена така да позволява
яздата на кон. Предполагам , че под хауберка могъл да е и понякога некой вид лалеларната броня с интегрална ламеларна или хълкова пола.Мился , че функцията на падед хауберк( тази ватенка) да спира сечните удари още преди острието де стигне до ризницата и да намалява ефекта на ударите на буздугана , който според находките е бил твърде разпространено и популярно оръжие.Кетъл шлема е бил също доста ефективен, давайки добър изглед и същевременно с рима си правейки хоризонтални сечни удари в лицето доста трудни и също рима е могъл да отблъсне острието така че не е
насекло раменете. Винеги обаче требва сравнението на илюстрациите с актуалните арх. находки от времето.
Също не ви карам да приемате моето мнение за перата. Ваща си работа -аз дадох аналогия с "оперените"скаути - делии. Може би както казах,
ако са пера - може и да е некакво отзначение на ранк или специялен статус.
Шутовска шапка ? Израстаци ? Немисля.....Но перата са играели ролята. Перата , крилата..Като погледнете некои миниятури на Скилица , ще видите български войн , гвардеец, с изписано крило върху щита си ( крилатия хусар?
)Еми майче имаме повод да клеймираме хусарите , тъй като и долманите от които идва хусарската униформа имаме документирани в Менологион на Василий втори....Нали ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.