Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:36 05.07.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Картинкинови  
Автор thorn (Краси)
Публикувано17.10.05 03:53



Свети Георги от Старо Нагоричане 1318 г.





Свети Меркурий от Охрид - 14 век.

Само да отбележ, че по онова време тези места не са били български владения.



Тема как да интерпретираменови [re: thorn]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.10.05 12:43



православните икони и стенописи ;
Преди всичко , само изключително , те изобразяват светците облечени точно за епехохата , когато са рисувани.Ортодоксалноста принуждава към повтарянето на базата на "официялните икони". Затова светци войни са изобразявани в "античните" доспехи.Но в детаилите , там може да се виждат елементите на реалност. Например горния светец има реалистичен меч и голем трикъте(предполагам) щит , явно с хералдическия знак , които е червен патрияршески кръст върху бялото поле(фона).
Втория светец има хъбав кетъл шлем ,облечен в "антиквизиран" арминг джак,
в ръката държи леко извит меч , но интересно е , че каточели иконописеца е
(макар неумело) изобразил "плейтовите защити за краката.
Досега , найреалистическите изображения идват от кремиковския манастир.
Всички детаили на стенописи също трябва да се сравняват с археологическите находки...



Тема Re: Картинкинови [re: thorn]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано17.10.05 13:30



На мен и двамата ми изглеждат със съвременни за епохата оръжия. Щитът на св. Георги е триъгълен - абсолютно съвременен за епохата.


А сабята, шлемът и елечето с копчета на Меркурий съвсем пък не са антични!



Тема Re: Картинкинови [re: thorn]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано17.10.05 13:57



Поздрави Thorn!
Ако знаеш само колко ми трябваше голямо цветно изображение на този Св. Меркурий от Охрид преди 2 години за дипломната ми работа! Тогава изследвах темета за надписите върху средновековните мечове и се измъчих да разчитам с лупа една малка черно-бяла снимка на този стенопис от Охрид, при това с ужасно качество!
Ако имаш възможност, прати ми моляте, тези две снимки на: santiago@modvsvivendi.org
Предварително ти благодаря!
Още веднъж - поздрави! Искренно ме зарадва!
Радвам се също така, че успя да дойдеш на сбирката на Modvs Vivendi и че се запознахме! Надявам се, че тепърва ще се виждаме по-често!
p.s. "Gesta Hungarorum", за която ме питаше я има в превод на български език(но само екстракти, а не цялата) в последния том на ЛИБИ (по-точно Унгарски латиноезични извори за българската история; не помня номера на тома, но ще проверя). Впрочем разполагам със страхотно фототипно издание на Илюстрована Унгарска Хроника от втората половина на XIVв.

Поздрави!



Тема Re: Картинкинови [re: SANTlAGO]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано17.10.05 15:01



а какво пише, че аз не го разчитам?



Тема Re: Картинкинови [re: thorn]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано17.10.05 16:37



В момента и аз не мога да го разчета. За това те моля да ми изпратиш снимките, за да ги разгледам по-детайлно. Принципно, в славяно-византийския свят тази традиция е твърде рядко засвидетелствана. В Кремиковския манастир също е имало рядък стенопис, който е изобразявал Св.Георги с меч, върху, който е имало надпис, но реставраторите са го съсипали. За това и този пример от Охрид е толкова интересен.
Като цяло традицията да се инкрустират надписи по канала на меча или по гарад или по помела е характерна за средновековния север и запад, както и за ислямския ориент. Обикновено това са или магически(рунически) или молитвени(християнски/мюсюлмански) формули, или надписи в духа: "направи ме" (me fecit) еди кой си майстор-ковач, или емблемата("запазения знак") на същия или пък съчетание от последните две.
По нашите земи такива мечове не са намерени (да не говорим пък като цяло, че количеството открити в България мечове е нелепо и подозрително малко), но в малкото примери от средновековното балканска църковна стенопис се срещат подобни изображения като това на Св. Меркурий от Охрид. В една друга черква в Охрид има стенопис на Архангел Михаил също с надпис върху меча. В няколко храма в Молдова тази традиция също е засвидетелствана. Често обаче надписите засвидетелстват просто името на зографа...Уви
Та в тази връзка, още веднъж те моля да ми изпратиш снимката, за да мога да я проуча.

Поздрави!
Caballero de Santiago



Тема Re: Картинкинови [re: SANTlAGO]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано17.10.05 23:55



Съжалявам, но тези снимки не съм ги правил аз. Свалих си ги от едно Оспрейче и май са авторски на автора. Нямам по-големи и по-качествени копия от тези.



Тема Торн , ти чел си си минови [re: thorn]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано18.10.05 00:06



Чел ли си ми коментара в цялост ? Аз какво писах ?



Тема Сантияго , и ти чети МОЛЯнови [re: thorn]  
АвторAлekcaндep (Нерегистриран)
Публикувано18.10.05 00:08



Чети моля внимателнио какво писах , че папагалствате точно това което съм написал !!!!!!



Тема Re: Картинкинови [re: thorn]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано18.10.05 00:19



Говорих генерално за икони и стенописи. Щит , мечове и кетъл-шлема еазбира се са автентични за епохата , но доспехите генерални се антиквизират по старите взорове, понеже православния иконопис не е много толерантен към големите промени.Затова писах , че трябва да се търсят детаили.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.