Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:04 02.07.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Още снимкинови  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано25.06.05 21:06



Понеже темата за историческия костюм доста набъбна, отварям нова със снимки на последните ни постижения в тази област. Ничия екипировка още не е напълно завършена, но за щастие не страдаме от мания за стопроцентовост Разбира се, работата продължава с пълна пара.

И така - първо малко общи кадри:









Сега само дамите:





Шапката ми е опит за копие на Доината. Още няма диадема обаче. Ризата на колежката -

копира тази на жената от стенописа в с. Калотина. За това семейство Александър каза, че било облечено хералдически. В книгата, от която преснимах рисунката пък пишеше, че двата цвята плат били привнесена западноевропейска мода...

Ето ги и кавалерите:









Медката е облякъл единствената ни засега ватенка. Подшлемника (койфа или каквото там се води) е плетен по нова, кръгова технология. Благодарности на Вожда на орките, който я изнамери от интернет.

А между другото по време на снимките имаше доста забавни моменти -


Засега толкова, в близко бъдеще се надяваме да можем да покажем много повече

Снимки - Валентина Кръстева




Тема Re: Още снимкинови [re: Бъдъмбa]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано25.06.05 21:24



Супер сте!Труда,който сте вложили си е направо робски,но пък крайния резултат си заслужава!Явно филипополци трябва много сериозно да се замислим



Тема Re: Още снимкинови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано25.06.05 21:26



А, и на вас ще ви намерим работа




Тема Re: Още снимкинови [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано26.06.05 04:24



Само така ! Продължавайте ! Виждам , че един от юнаците се снабдил с гамбезона. Ще покоментирам малко покъсно за сега -!



Тема Re: Още снимкинови [re: Бъдъмбa]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано26.06.05 12:36



Уха-а!
Ей ТОВА е работа!
Страхотно!

Роклите и ризите на дамите са страхотни. Просто нямам думи.
Няколко коментара по екипировката на мъжете.
Щитовете са много красиви. Доколко са удобни вие ще си прецените.
Мечовете също изглеждат добре. На мен ли така ми се струва, или наистина нямат чирени на ръкохватките?
Освен това като гледам са с топки на края, което малко разваля впечатлението. По принцип сферични накрайници не съм срещал никъде. Дори да са кръгли, обикновено са по-плоски... Можете да ги вземете на шмиргел малко от двете страни, за да им придадете подходящата форма. Пък и така се образуват плоскости, на които може да се гравира някаква украса.


Кожената кания на кинжала е от тип, който май не се е използвал през средновековието. Ама това е и въпрос на пари,които не винаги достигат. Но ако се опаричи човека, няма да е зле да намери майстор, който да го уреди с кания от дърво и с метален обков.

Тая червена ватенка е много яка! То направо да ти е жал да сложиш ризница отгоре
По руските форуми за реконструкция и историческа фехтовка съм срещал мнения на препатили, че е по-добре тегелирането на ръкавите да се прави не с надлъжни, а с напречни шевове. Така по-малко се сковавали движенията. Евентуално, като вариант, може да се комбинира два вида тегелиране -- примерно горната част на ръкава, до под лакътя, да се тегелира напречно, а от под лакътя до края -- надлъжно. Или обратното -- горната част на ръкава, над лакътя с надлъжни шевове, а от там до края напречно, така че и в двата случая в района на сгъвката да имам напречни шевове.
Разбира се, това не е задължително. Виждал съм много снимки на които са си само с надлъжни шевове, значи явно не е фатално. Ще поекспериментирате и ще видите. Обаче пък комбинацията между няколко вида тегелиране изглежда много яко, така че, ако не за друго, може да я ползвате чисто с естетична цел. И не само по ръкавите.
Виж, ширината на самите ръкави ме притеснява. Ако човека реши да слага налакътници, това може да му причини неудобства, защото твърде широкия ръкав ще се набира и ще прави нежелателни гънки. Ръкавите е добре да са по-тесни от лакътя надолу. И/или да имат цепка накрая. Цепката може да се стяга на китката с ремъче или шнур, но и без такива неща, когато има цепка ръкавът вече може да се увие и да прилегне плътно към ръката, без гънки. Е, засега може и така, а ако човекът реши да слага и налакътници, може да накара шивача да разпори леко рикавите и да направи нужните цепки. Едва ли е сложна работа.
Впрочем, за по-голяма подвижност, в доста случаи ръкавите не са пришивани към рамото, а само привързани с ремъче или шнур. Те такива неща може да нашиете и с чисто декоративна цел. Но могат да служат и за закрепване на нараменници, ако се сдобиете с такива. Освен това ремъчета са се пришивали и към ръкава над лакътя, с цел да се привърже ръкава на плетената ризница към ръката.
Също съм виждал такива куртки, които имат отвор на сгъвката при лакътя, явно пак за подвижност.
Интересно ми е закопчаването с катарами. Виждал съм доста такива и винаги съм се питал, дали не пречат катарамите, когато се носи плетена ризница. Е, сега тъкмо можете да пробвате и да споделите опит.
От друга страна, както казах -- то си е грехота да слагаш ризница върху нещо толкова красиво

Ами друго за сега не се сещам. Сигурен съм, че като се видите с пари ще направите още неща, а досега се справяте много добре.



Тема Re: Още снимкинови [re: Бъдъмбa]  
Автор KATЛA (драконка)
Публикувано26.06.05 18:34



Ух,че са красиви!Всичките!
Сега разбирам какво са правили през дългите зимни нощи дамите от онова време.Тези бродерии не стават за ден -два!
Разкошни са роклите и ризите,разкошни!


dove portano i passi che facciamo

Тема Re: Още снимкинови [re: Бъдъмбa]  
Автор lachistein (Маргариди:))
Публикувано26.06.05 18:40



Поздравления! Прекрасни произведения.
Средновековният дух е осезаем:)


Коронацията предстои.

Тема Re: Още снимкинови [re: Бъдъмбa]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано26.06.05 19:39



Поздравления! Възхищавам ви се!



Тема Да дамите...нови [re: Бъдъмбa]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано26.06.05 20:18



Наще болярки са си дали доста труд , и резултата е чудесен !Сега и вие а не само чехите , можете да вървите гордо в парад !За момчетата , долмани сподобни ръкави и добри ботушки ( и там ще стигнете). Мно го хубаво, поздравлвенията !



Тема До Оркския вожднови [re: Aлekcaндъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.06.05 20:24



За гамбезоните... Ако става въпрос за времето до нач. на 12 в., ризнацата се е обличала ПОД гамбезона. то даже не е било гамбезон, а по-дебела "ватенка" (забравих точното име).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.