Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:09 07.07.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема "западни теми" в българската историянови  
Автор3a дa cтaнe яcнo (Нерегистриран)
Публикувано02.07.05 06:28



Първо : За да е ясно , България не е била през средновековието в някакъв вакуум а е била ЧАСТ НА ЕВРОПА , поточно , българските и през българите населени земи са завзимали повечето от югоизточна Европа , или балканите.
Българската култура и държавно-економическата система е имала своите особености( повечето по време отпреди смъртта на Самуил), но след официялното покръстване се засилил византийски стил в културата и административната система. Но въпреки това , историята на българия не е била само билатерална , тъй като имала контакти и с унгарското кралство,Дубровник , немски градове в Трансилвания , ВЯенециянците , геноанците. Нашите предци са воювали с Арабите , Византийци , Латинските барони , каталанците на Рожер де Флор ( женен за българска принцеса , ако добре помня , на име Мария), с викингите на Харалд , с Русите , с Франките , разбира се , че със сърби , със рицари Хоспиталери , кой и не !Разбира се , че
имало и влияния от различни посоки , така , че защо да се правим , че тези неща не са съществували. Защото марксистките "историци" са ни осакатили историята и с това и способ на интерпретация на историята ни ? Също това , че нашите писатели на исторически романи нема да поставят сторието на брега на Адриятика ( също место населено с българи , фактически до недалечното минало) , или в Трансилвания , или Белградско и Браничевско ?.
Защо има толкова пщрауси в България , които си тъкнат "главата в песъка"
и неискат да знаят нищо за българокатолиците , за съдбината на некои велики екзиланти , като барон Парчевич. Защо да не се говори и за българските рицари( житези , или тем подобни) ?Защо да не се поровим и в тези , за съжаление подценявани теми ?
Мислите ли , че както сега се играе футбол в България , и е твърде популярен , че българите в средновековието не са въвели турнири , поне в некои области? Или че не са имали гербове (имали са !) , че не са копирали
това , което е било на мода из цялото християнство ?!Верно , българската литература от времето , почти изцяло само църковна ( и православна), не ни дава много отговори- еми прочетете какво пише днешните документи на патрияршията и колко в нея има посветено на ф.к. Левски или ЦСКАто. Ако оцели нещо от тех в бъдъще , възможно е да твърдят потомците ни , че футбола или футбалерите в българия никога не е имало !
Затова се студира поширок спектър на документите . Доста съм слушал тук от дядоблаго ( да е знаел какво са дядовете за поляци и украинциКАК НЕ МУ ПУКА ЗА ЗАПАДНОТО и от оркото също как не му пука , пък
пука ли им въобще за нещо. Не само това : Когато или аз или некой друг е постнал темата с открития за некои не малко познати неща , съвсем съм уверен , че некои хора направо побесняват и само ползват всичко за да осмиват , изневажават темата или както в моя случай провокират конфликтите с ясната цел да ме ядосват до такава степен , да напусна клуба.
Има и такива , че уж се прават на безпристрастни а обвиняват пак мен , че аз налитам , "като бик на червеното ". Неналитам само непонасям ПРОСТАЩИНИ и провокирането. От страната на Орка това е нормата. Некои хора немат такт и поведението , тва е. Аз от моята страна винеги ви казвах ; Браво , Чудесно , когато наистина сте постнали интересно , каквото и да е било , но главно нещо от истинската стойност. От другите НИКОЙ и НИКОГА не е проявил супорта си към това , което досега съм постнал . Доста критика и оневажаването . Нали Орче , с товоят коментар например за ползването на копието "турнерски стил " .Каквото и да съм постнал , винеги Орчето идва да го нацапа...Да не си лъжем , аз не съм пробутвач на некакви нови теории - а човек който , като вижда , че "западните"(кви западни , те са български) теми са МРАЗЕНИ или оневажавани или се мълчи (нарочно , пък господи защо )или се оспорват неосновано и фанатически , аз требва да се отзова. Нема начин !
Защо , в рамките на историческите шоу , или годишнините , нема да се нагледат децата на битката помежду българите и рицарите на дука Амадей ?
Защо да нема организиран "турнир " по повод на честването на Шуменската
обсада или битките при Никопол или Варна ? Защо българските ре- енакторите да непредставяват в тези български рицари дошли от западните ни земи , унгарско кралство или Влашко ?Защо българските деца да не се нагледат ( между други теми ) и на българските рицари( между другото , дали в различни времена или държави рицарите са се наричали кабалйерос, шевалиери , багатури , витязи , самураи , найтове ритерите, те са били една военна класа - като проноите в българските земи).?!Кажете , логично, защо не .Кажете сериозно : Колко сайтове в нета , с българската тематика , освен нашия клуб , показват толкова неща като българските средновековни шпорни (също некакси липсващи при въстановките)мечове , пък даже бацинет и визора а всичко от българия ? Нема такъв !И че ще ме прощавате , но АЗ СЪМ БЛАГОДАРЕН НА ВСИЧКИ , които са се заслужили за да има нещо такова тук, но съще временно виждам , че сте забравили моят дел и това , че моето напиране и упоритост са допринели към това , че има този клуб. Но тъй като хората тук вече ми прават лекции за моите реакции на некои ароганмтни и ПРОВОКАТИВНИ постинги бях принуден да ви припомня това , тъй като некой го лесно забравят. За клуба ненапирах заради своето его , а заради това , българските въстановки да се качат на някакво ниво , наравно с развитието на такива в други страни или на още повисоко ниво. За това съм толкова чувствителен за явното саботиране.



Тема Re: "западни теми" в българската историянови [re: 3a дa cтaнe яcнo]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано02.07.05 09:13



Пропусна ленното спахииство,което на брой достига до 15000 души.До сега нищо не ми е променило мнението,че турците са находчив народ-вземат наготово и леко доразвиват според конкретния случай.Та и спахииството им...може да идва от изток,но в определен момент(още 14 в)има западен оттенък.Всеки спахия води със себе си от 1 до4" джебелю"-конник въоръжен със сабя и лък.А що се отнася до това,че рицарите са КАНЕНИ-ами въпрос на дисциплина и лоялност.Пример-Никополската битка.



Тема Re: "западни теми" в българската историянови [re: 3a дa cтaнe яcнo]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано02.07.05 12:25



Наистина никак не ми се пише по подобен повод, но ще трябва да се включа, основно заради ей това:
От другите НИКОЙ и НИКОГА не е проявил супорта си към това , което досега съм постнал
Не мисля, че има някой тук, който да не оценява това, което направи. Без теб клуба нямаше да съществува, нито да се развива, както ти е писал и Торн. А това че някой иска да те гони не знам изобщо как ти е хрумнало.

Историческия спор няма да го коментирам - не се считам за достатъчно знаеща. Силно се надявам обаче все някога да постигнете съгласие...






Тема До Пухчо - ленната системанови [re: Гaдeн пyxчo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано02.07.05 18:15



Когато окото ми гледа на кръв, ще пропусна много неща. Добре , че си припомнил за ленната система. Тази , за разлика от западна Европа , където вече е бил тренд към централизация и абсолутизма а ленната система
е била фактически повече формалност , наще земи ( не за техна полза в определено време)в навечерието на турското "завоевание" , като чили са имали найголемия разцвет на ленната система.Хората мислят , че е имало големи войни през този период , което е неверно. Турците от време на време са направили ограничени походи , имало битки , имало обсади но : Мнозината български , сръбски и византийски феодали , са признавали ленната зажисимост спрямо посилните измежду себе си , към християнските владетели , но също и султана. Турцито точно са успели да владеят , когато те са използвали ЕФЕКТИВНО ленната система в техната полза.Християнската пропаганда настрана, в началото( а може би още две столетия покъсно)на
Османската власт , религията на спахията не е играла чак толкова роля
, за да си има владението - а готовност да доведе себе си и неколко момци
ако стана нуждата за това.Разбира се , че за заемането на поста при големата порта , там вече човекът задължително трябваше да е мюсулманин.
Ето например българинът - адмирал Балтооглу.Иначе ако погледнете делиите
, много от тех християни и техните изображения с техните пера , крила , хералдически знаци върху щитовете и шлемове или калпаци - то ясно показва , че хералдическата традиция на балканите е била жива още в 1600те.И докато в края на 14 и през целия 15 век , мисе вижда ( ето казвам че ми се вижда, а не че ТВЪРДЯ) , че българските спахии и феодали в рамките на
осм , имп. са още запазвали оръжието с много евриопейски елементи , то в началото на 16 век , типично турски елементи надделяват(естествено).Колкото за рицарството( бабаитлъка), то храброста от рицарската норма е била признавана и от турците , пък колкото за българите , феодалния кодекс на поведението е бил , макар с некои особености , приет от хайдутите и комитите. Даже титлите , като войводите , капетани и байрактари ( знаменосци) е наследено от феудалните армии, да неговорим за това , че думата комит не е поради некакви революционни комитети а по титлата комит (комес) или граф.Войнуците също са били водени от техните банове. И когато сме при титлите , който е чел Пайсий внимателно , вижда , че той употребява титлата барони( имали са българи своите царе ибарони), което е също интересно.
Наймного ме дразни това , че цели части на историята ни не се публикуват в техната много пъстра цялост а винеги с некакво тунеловиждане , което пък се отразява в това , че некои хора , изчувани от тези възгледи немогат да ме разберат . Но още повече ме дразни , че в место да признаят , че то има нещо и то требва да се проследи , те веднага и то много категорично нападат.
И то хората които например наизус немогат да ми кажат , какваи са били измерителни единици(системата) на средновековната българия или османската империя. Колко е бил един аршин и колко е било сто драма барут.
Има много неща , и то интересни , които бих надигнал тук , но има хора които , сигурно от завист и злоба , имат тенденция да ме спират с глупости. Аз неспоря за нещата , където не съм експерт( като за ханджара , например), но също искам да се постват колкото може с доказателства ( некои тук , по зиези стил , доказателства неприемат , ).И обърнете внимание , че там където ми е мнението , си го поствам катио мнение , за разлика от некои арогантни и катогорични заключения на другите. Когато говорих , че некои хора тук би трябвало да прочетат Гутт-Ярковски( те даже нема да намерят негови писания) за доброто поведение, не се шегувам.



Тема Re: "западни теми" в българската историянови [re: 3a дa cтaнe яcнo]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано02.07.05 22:58



всичко дето си написал е вярно.българия не е била във вакуум,имала е взимане даване с най-различни народи.мен друго ме дразни - защо трябва да сме копирали от запада?(това автоматично означава,че тяхното е било по-добро от нашето)защо запада да не е копирал от нас(това пък означава,че нашето е било по-лошо от тяхното).и ако тук са се провеждали някакви турнири,игри,или единоборства защо трябва да са по западен образец?рицарския двубой с препускащи един срещу друг облечени в желязо катили е най-тъпото нещо.това разбира се е мое мнение,а не исторически аргумент.друго да питам.рицарите превземат ейрусалим.побеждават арабите(който са имали прекрасно въоръжение и може би най-добро за времето си).колко от арабите приемат модата на рицарството?колко слагат кофи на главите си?
ей тва са ми въпросите.значи по темата за рицарството в бг предпочитам да питам.но като чуя обяснения от сорта - ами това е бяло бе,не виждаш ли че е бяло...не става така.иначе да си ме видял в темата за пушкалата?или в хералдика?



Тема В отговор на ДядоБлагонови [re: дядoБлaro]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано03.07.05 00:06



България е била един кръстопът помежду север и юг помежду запада и изтока. Според мен , българите са си служили с това , което за времето се оказвало найефективно и достъпно затех.Българските армии от средновекието , са сигурно имали много техни особености, но тъй като и важна роля са играели наемници , от изтока кумани , татари , пък Тодор Светослав наема 300 цели в железо рицари , като някои от тех се заселват завинеги и донасят своите традиции. Присъствието на френските барони и рицари на наще южни граници са некаде 70 години (три генерации) пък съседството с католическото унгарско кралство неколко стотин години.Ще те питам също : Живейки в Тодор Живковата българия , българите не са ли обличали джинсовете и неслушали западна музика ?И то по времето когато другарите не са одобрявали нещо такова ? Разбира се , че са носили и слушали.Всички ? Разбира се , че не. Подобно натова , в средновековната българия , не е било даже забранено да се снабдяваш с доспехите , каъв и да им е бил оригин.Войните , благородници или неблагородници , са си купували това , за което им стигаше кесията , и с това , което те са мислели за ефективно.Западните доспехи са се оказвали много ефективни и за това , като цялост или некои от техни елементи са били или купувани от чужденци , или в доста случаи , мисля , просто копирани от местни майстори , но при което много типични и традицийни български неща са били произвеждани цяли столетия , почти без промяни( понеже са си били добри в първоначалния им дизайн). Като традиционните български оръжия , или много типични за средновековната българия са - сегментов коничен шлем , често с хълковият натилник и много вариянти на буздуганите. Виж само какво постнах от Пловдивския музей. На същата снимка виж и брадвите, секири..Колкото за турнирите : Повтарям пак , че много малко( засега ) се издирило за българските такива. Неможе да се каже категорично , че не е имало. Много правдоподобно обаче е , че имало. Сега : Били са те от същия тип като , това , което ни показват филмовете , което найчесто "джоустинга " или както казваш , двама железняци галопиращи с копието един срещу другия. Ма това не е турнир. Турнира се състоя от много други дисциплини и не само джоустинг. В хърватия , например имало много стара традицийна форма на турнамент , където конника набира пръстена(жележен сегментиран кръг) с копието. Ако българите са участвали в "джоустинга" , като вече в споменатия турнир в Буда , това показва , че не е било нещо новоза тях. Но може да имало и много типично български бойни игри , с метането на голям камък , хвърлянето на буздугани , стрелба от седло с лък , борба и подобни. Е затова
клубарите тук би требвало да са малко алертни , ако паднат на някаква информация.
Говорейки за кофите и арабите: Победата върху кръстоносците ( които са
в същност приели много арабски неща , между другото куфията слагана върху
"кофата" , покъсно хералдически елемент в западна европа) този шлем , е изгубил значението си, като климата е играл важна роля , но и в самата европа този шлем остава запазен за турнирите , като на бойното поле има вече другата еволуция , към понови дизайни.Западното въоръжение е имало импакт все пак. Арабите , но и византийци много добре са знаели , че рицарите за времето са били твърде ефективни , като при неголемия им брой и далеч от земите си са , за известно време , владели доста земи от близкия изток , като Йерусалимското кралство и Антиох , кралството КИпър ...
Колкото за мечовете от среднов. България , те са всички , които досега съм виждал , от общоевропейски типове. Ако намериш снимки от българските музеи с други железа , моля , постни ги , моля, понеже , българските ре-енактори и историческите групи би трябвало , да си служат с копиите на оригиналните находки , или поне нещо много близко до такива.
И Персонално :
Защо си ми се развикал през едно време : Ти господ ли си ?
Защо си ми намеквал , че съм лицемерник ?
Защо си мислиш , че аз пробутвам "позападняването на българската история ?
Защо не помислиш , например , че аз тука може би се старая да да се открие цялостната и достоверна картинка за миналото.И не се интересувам само за оръжията, да знаеш...
Доста си ме обидил също с намекването си за мойто пенсиониране ( от клуба ли си мислел да се пенсионирам ?). Първо , немога да се пенсионирам още и немам плановете за това , тъй като , докато мога да бутам , ще бачкам. Активитет, преодолява заболеванията. Може би когато един ден ти ще се намериш в линейката и по кислород , тогава може да разбереш , каквото
минава на хората на мисъл. Аз все още се боря....



Тема Re: В отговор на ДядоБлагонови [re: Alexander]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано03.07.05 00:45



Не знам дали е точно по темата, но онова за пръстена, пронизан с копие, ми напомни "Златния стожер" на Иван Венедиков. Книгата е посветена на сватбените обичаи на българите от най-старо време и се цитират множество народни песни, включително такива с митологични елементи (доста древни тоест). Ето някои от цитатите:

Кой е юнак от юнака роден,
низ злат пръстен да помине стрела,
така давам убава невеста.
--------

Хвала вази, до трима юнаци,
кой подигне този бели камък,
той ще бъде мойто първо либе!
---------

... при кладенеца - дружина,
голема дума думаха:
- Кой си прехвърли зелен бор
със половина ябълка,
със девет оки олово,
той ще си вземе Магдена,
Магдена - добра девойка.
------

Събрали се събор момци,
събор момци, отбор момци,
триста момци коледари.
Събрали се на Витоша
да си метат бре, бел камък,
да го метат от Витоша.

Изобщо, събират се разни юнаци и се съревновават... Основно вдигане на тежести и стрелба, но май имаше и надбягвания с коне.




Тема ДО Бъдъмбанови [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано03.07.05 01:42



Много ти благодаря , значи !Ето , турнирите фактически не са били нищо друго а спортна форма за да се избере един шампион !Ако добре помня
разказаното ми имало и надскачането , надбегването и под. Много се радвам , че си ни напомнила с фолклора , че нашите предци са имали своите форми на "турнири".При хайдутите понякога такво 'премерване' , помагало на избор на войводата( но добър войвода трябваше главно да има всичко наред в главата).Пък юнашкия фолклор също малко е бил позабравен, така че ако постнеш повече , ще бъде чудесно !Даже би требвало да имаме една тема посветена на юнашки песни , фолклор и хайдушки легенди.



Тема Пък щом вече нагазихме фолклоранови [re: 3a дa cтaнe яcнo]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано03.07.05 01:51



Докато добре спомням , майка ми разказваше за моите стари роднини (харамиите) , как са играели бавни хора въртейки саби и ножове , на мелодията на зурните и ритъм на тапаните и как са правели балансни фигури на един крак. Вспомняте ли си или сте видели , нещо подобно, пък защо и ние да необновим сабени танци ?!? Даже средновековниците , облечени в долмани и сас сабите , да имат некво номерче , гайди и тапани ?Пък хайдушки номера с пушкането в небето ?Вспомняте ли дедо Либена от книгата на Каравелов , как си пееше по некоя песна пък накрая пушна пушката из комината ?




Тема Re: В отговор на ДядоБлагонови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано03.07.05 12:27



ако съм те обидил с нещо - извинявай.нямам никакво намерение да те гоня от клуба или подобни глупости.скучно е без теб тука.но като изказваш някакви възгледи е добре да ги аргументираш по този начин.за пловдивския музей:видях снимките.едната брадва м/у другото е от турски тип.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.