Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:02 24.09.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Кремъчно и капсулнонови  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано16.04.05 19:22



Нека започнем:


1-дръжка(ръкохватка)
2-петле
3-капак на подсипа с огниво
4-цев
5-обков на цевта
6-кремъчен механизъм(като цяло)
7-спусък(куйрук)
8-спусъкова скоба
9-топуз
Схеми на отделните мех. ще дам отделно.



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Гaдeн пyxчo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано16.04.05 20:33



Пухчо , как наричате :
-дупчицата от паничката за потпален барут чрез която пламък подпалва барута в цевта ?
-как наричате паничката за потпален барут(капака и го имаш определен на картинката)



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Alexander]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано17.04.05 00:33



1-отвор на подсипа
2-подсип
Термините може и да са руски?,нотях ползваме.
Ако утре имам врема ще снимам някой разглобен механизъм(чудя се какъв)и там да поразнищим нещата.За повечето от детайлите по местните механизми(айде пак)имената не са запазени,но и в момента сме единици тези които ги изработваме(1-2 на година).На Бълканите разнообразието е било голямо и май трябва първо да ги опишем по региони.Уф,тя май стана много сложна и за да не убидя колеги май ще трябва да посочвам и литература.



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Гaдeн пyxчo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.04.05 03:22



Пухчо , как я казвате дрървена или метална пръчка за пълненето на "предовките" ?Тя нормално е тъкната под цевта. Иначе балканите са виждали наистина много кремъчни системи , които са подобни в действието , но се различават в детайлите. Кремъчния пищов , който си пуснал е май че от
"микелет" система....
Иначе , черният барут е смес на сяра , дървени въглища и това което зад океана го викаме солтпетър или potassium nitrate. Как е на български това ?
Скоро ще постна неколко точки посветени на безопасноста в боравенето с
барута и огнестрелното оръжие с предно пълнение - предовките.



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Alexander]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано17.04.05 12:48



Пръчката се нарича шомпол.

А главната съставка на барута е калиевата селитра или само селитра.



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: thorn]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано17.04.05 13:50



Харбия(шомпол) с димафче(маша)


Използвана за пистолети и се носи в СЕЛЯХЛЪКА.
За барута-сяра,дървени въглиша и калиева или натриева селитра.Изключителен монопол имат етн.турци.Селитрата са я добивали от стари куптори,а самите работилници се наричат"БАРУТХАНИЕ"



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано17.04.05 14:28



Аето и селяхлъци със селях(оръжие)



БоЕВ,благодаря много!



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Гaдeн пyxчo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.04.05 16:30



Ей , че красота си качил тук , Пухчо !Само ме е яд , че никой в България непроизвежда поголямо количество за разумни цени ,на чер-барут оръжие , за да се развиват клубовете. С модерни CNC машини не би е бил голем зор да се прави това . И да има също продавани незвършени , хората сами да си ги зглобяват и дозавършат.Цела индустрия би се развила , хем хубави сувенири,
поясите , рогчета паласки , ножове и ятагани !Уж сме били хайдушка нация !
Не се съмнявам . че си правиш нещата. Аз също имам направена капсулна пушка , пищов а тази зима направих едно средновековно пушкало (само приклада още не съм го направил).Иначе , мисля че в постинга "български исторически костюм , съм качил снимката на един българин-хайдутин ре-енактор , който има една пушка , която си мисля , че е преправил от модерна реплика. Това е също начин да се направи "балкански" приклад и се вземе
ново изработена цев и механизма о новите реплики.Аз имам много пушки,
четри с предно пълнене. Кремъчната е само една , от фирма Lyman.Двете са капсулни , класически и една модерна предовка . Гърменето с чер барут е
кеф ! Само чистенето е кофти , но какво да правиш .Но тъй като цевите на моите пушки ( забравих да броя моите изделия погоре) са лесно отнемаеми от приклада , чистенето се улеснява и със некои трикове , но сега продават и доста продукти , които са много ефективни за самото чистене.



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Alexander]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано17.04.05 17:26



Красоти са спор няма,но само си ги имаме(на моите нямам снимки)!И за какво гърмене с чер барут става дума при положение ,че ако те барне полицията те съдят по бързата процедура от 3 до 5 год затвор(при незаконно притежание-но опитай да притежаваш законно)То за поводи(Марциганица)се издейства с 1000 зора.Комунистическо наследство



Тема Re: Кремъчно и капсулнонови [re: Гaдeн пyxчo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.04.05 17:54




Нали го гледах президент Първанов с предовката и некакви опълченци на снимката. Как може мутрите да си имат калашници , пък БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ
да имат толкова тъпи закони ? Пък не се чудя. Навремето пуснах една тема за чер барут в клуб лов и риболов. Но уви ! Мислиш , че ловджиите са се взели за това да драснат некакво предложение до съответни органи ? Или пък момчетата от клуб оръжие. Помолих навремето един да постне инфото за клуба ни там , понеже аз съм нерегистриран. Казано ми бе , че неможе...
Искам и хората от Традициите от цяла българия , да се опнат за чер барут !
Абе уж , хайдути сме имали , уж четниците , Ботев , Априлското а ...Изглежда
че под турското , като чели полесно било.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.