Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:40 30.06.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Незавършени работи......нови  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано09.04.05 18:22



Този клуб се движи в правилна посока . Почват се илюстрациите , издирват се материяли , много от които са били ТОТАЛНО презирани от историографията ни , без да се увличаме във фантастика или лъжата. Хората показват тук своите продукти , били те костюми , били оръжия. Клубът вече стана до големата степен български "Оспрей" , въпреки че е в самото начало.Но има едно нещо , в което ние требва да сме подобри от други клубове и това е една последователност.Мисля , че има три теми , които требва да проследим от гледната точка на терминологията. Тези теми са :
-терминологията на доспехи , оръжия и исторически костюм
-терминология на стрелбата , включваща "аркерия"(или лъкове и арбалети),
требушета прашки и под. и огнестрелното оръжие
-еквипмента за коне , каруци и вагоните( седлата стремени , .....)
След дискутирането на тези теми , нека ги качваме в съответни "речници , добавяйки колкото може картинки. Какво , ще кажете ? Не е ли време за да завършим тази работа поне до нивото , че ще си приказваме ползвайки приетите термини ?



Тема Re: Незавършени работи......нови [re: Alexander]  
Автор lachistein (basileus)
Публикувано09.04.05 18:43



Макар че изрично такъв не е упоменат, с удоволствие бих дал своя принос в раздел хералдика.Литературата на български относно тази дисциплина е повече от оскъдна и намирам за добре един приоритетите на този клуб да се свързва именно с дейността на херолди-любители.

Коронацията предстои.




Тема Do Lachisteinнови [re: lachistein]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано09.04.05 19:03



Напред ! Българската хералдика , тази от миналото или съвременна , требва да бъде не само публикована , но преди това да е добре проучена , тарнините
( ако немаме , ще си ги завземем). Би требвало и исторически клубове , ре-енакторите , да си служат със своите гербове и знамена . Ако искаш да си хералдик на клуба , аз немам нищо против , наопаки , ще се радвам. Ако щеш , започни с хералдичната терминология.



Тема Re: Do Lachisteinнови [re: Alexander]  
Автор lachistein (basileus)
Публикувано09.04.05 21:17



Добре, от утре почвам с термините

Коронацията предстои.




Тема Re: Do Lachisteinнови [re: lachistein]  
Автор lachistein (basileus)
Публикувано09.04.05 21:26



Проблемът е, че нямам скенер, следователно няма да мога да прилагам примери, но който е в състояние да помага

Коронацията предстои.




Тема Терминология за лъкнови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.04.05 05:47



Една Англо-турско-полска терминология за лък , аз искам да установим българската :


kratyk prevod na angliyski izrazi :
bow - luk
back - chast na luk obyrnata kym nishenata(gyrb)
belly- chast na luk otkym strelets
tips - okoncheniya za okachaneto na tetivata
arm, limb - chlen
grip , handle - dryzhkata
nock - zarez za tetivata
bridge-
bowstring- tetivata
loop- okoto na tetivata
knot- vyzel
string serving -ovitieto na tetivata
arrow - strela
arrowhead-vyrh na strelata
shaft - pryt na strelata (shafta)
fletching- perkite
arrownock - kanalche za tetiwa
quiver-kolchan
bowcase- saydak ( kalyvka za luk)
thumb ring - naprystnik , zigir



Тема Пухчо , говори ми се за....нови [re: Alexander]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 05:44



Говори ми се за пушкалата , специялно черен барут , но главно за правилната терминология. Хайде да съберем изразите тук.



Тема Re: Пухчо , говори ми се за....нови [re: Aлekcaндъp]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано13.04.05 18:28



Съгласен,но от къде да започнем?Материята е изключително обширна,а има и един огромен проблем-всеки термин трябва да бъде онагледен,ама аз не знам как да качвам картинки във форума.И до къде ще се ограничим-на Бълканите или изобщо?То не че тук няма почти всичко(нали сме на кръстопът),май от преднопълнещото оръжие само с колелчат(колесен)механизъм не съм пипал.В"Традиция"отдавна имаме обща терминология и за самото оръжие и за аксесуарите за него.Много от термините са турски,но причините са разбираеми.Например "ХАРБИЯ"(шомпол за пищов)-виждал съм 3 разновидности-с плътен ствол,с ДИЛАФЧЕ(маша за хващане на парцал)пъхнато в задънена тръба и такава с мярка за барута в единия край.Дилафчето е служило и за други неща-да си вземеш въгленче от огъня за лулата илиза навиване на юнашките мустаци.ЕЕЕЕ-х жалко че не мога да тусна снимки-през уебшота и после като линк изобщо не ме устройва.Абе,малките отворковци ,кажете как става,ама го обяснете като на галфон Асан,че да вдяна.



Тема Re: Пухчо , говори ми се за....нови [re: Гaдeн пyxчo]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано14.04.05 02:22



Тук требваше Тулсата да помогне , а но той .... Ето как се качват картинки от нета , степка по степка:
1.Намериш картинка или фото
2. поставяш стрелката на мауса върху изображението
3. кликваш с ДЕСНИЯ кликач върху картинката и излиза табличката
4. Найнадоле в таблицата виждаш "properties"
5.Кликваш върху пропертийс и се появява инфото с адреса на картинката
но внимавай да има този адрес jpg ot zad naprimer adresa e :
http://www.blahblah.com/blah/kartinka4.jpg
6.записваш ТОЧНО този адрес и като постваш тук , исписваш този адрес по този начин :

7. sled kato si go napisal taka , klikваш върху "искам предварителен преглед на мнението , за да видиш дали се получава. Ако да , кликваш върху продължи.
Малко тренировка е необходима.Тулса ме научи това а сега се заяжда.



Тема Re: Пухчо , говори ми се за.... [re: Aлekcaндъp]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано14.04.05 02:32



Изчезна как се пише този адрес понеже го записах каточели поствам картинка;
Още веднъж :първо писхеш [image]
веднага след това адресаhttp://www..........jpg
и завръшваш със [/image]




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.