Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:12 07.07.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Български рицаринови [re: lachistein]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано06.04.05 21:35



Утре съм в библиотеката,а ти?



Тема За Фружин и неговите походи в Българиянови [re: Aлekcaндъp]  
Автор _5v (непознат?)
Публикувано06.04.05 22:32



Ще ви цитирам една книга от български автор, която не знам дали сте чели. Казва се „Все сме българи“ от Димитър Делян. Аз много го уважавам и смятам , че е ползвал много исторически извори. Та в неговата книга на страница 105 се казва следното:

„Защо да се изненадваме тогава, че през 1425г. неуморният Фружин, подкрепян от дружините на Дан войвода и маджарския управител на Северин Пипо Спано отново е в България и воюва из Балкана срещу султанските войски под прозвището „господарят на Загоре“ .

Следователно областта Загоре или Забърге както се нарича днес отново е независима за кратко.



Тема Re: Български рицаринови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор lachistein (basileus)
Публикувано07.04.05 00:37



Вчера бях, но е просто безпредметно да търсиш една статия при положение, че не си сигурен за година и месец.
Дадоха ми един огромен топ/книга от всички емисии на Стандарт за 1992(като начало) и се убедих, че е невъзможно да се намери каквото и да е било без някакво конкретизиране относно времето.
Опитай се да си спомниш нещо относно месец поне.

Коронацията предстои



Тема Re: За Фружин и неговите походи в Българиянови [re: _5v]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано07.04.05 01:50



За Фружин , нещичко сме чели , а българите по това време са познавали много добре Пипо Спано. Мисля , че историците досега не са ни дали точна
картина за първите две столетия след падането на Търново.



Тема Re: За Фружин и неговите походи в Българиянови [re: _5v]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано14.05.05 20:47



Петчо , предимно , вижда ми се че нарочно много информациите от нащо минало са били или непубликовани , но още повече НАРОЧНО неизползвани.Ето защо много хора се учудват на идеята за български рицари,
българска хералдика , пък много хора мислят също , че когато говорим за българите , трябва да е в рамките на днешна държава българия , което е много тъп и ограничен поглед . Затова съм благодарен , че постваш инфото за
Фружиновото владение.



Тема Re: Български рицари- До Лачищайннови [re: lachistein]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано14.05.05 20:51



Нещо се губиш , приятелю. Аз ти пуснах нещо в постинга "хералдика , първите стъпки" . Пък нема отговор. Гледал ли си снимките , които Бъдъмба пусна в темата "Оръжията в търновския музей "?Имаш ли коментар ?



Тема Re: Български рицаринови [re: lachistein]  
Автор Orc_Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано29.06.05 21:27



Като става въпрос за рицари, трябва да правим известно разграничение.
Рицарството е определена обществена прослойка, група хора с определен и доста специялен обществен и политически статут. А не, както някои хора си мислят, просто тежковъоръжена конница( в Ирландия , примерно, рицарите са били главно лековъоръжени).

Та специално в България тежка конница е имало. Но рицарство -- НЕ!
Едва към 14-15в. в България се създават условия за възникване на рицарство. Ама точно тогава Българската държава, за съжаление, престава да съществува. И до голяма степен -- именно заради същите тия условия, благоприятстващи възникването на рицарство.
А тези българи, които са били въздигани в рицарски сан от чужди владетели. Те не са бългаски рицари. Иначе то и доста спахии-българи е имало. Ама те си остават турски(по-точно -- османски) спахии...



Тема Re: Български рицаринови [re: Orc_Chieftain]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано29.06.05 21:52



Готини и верни формулирови,макар,че кой знае ,ПЪК?



Тема Re: Български рицаринови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Orc_Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано29.06.05 22:14



Рицарството може да съществува само в държава със слаба централна власт, която допуска голяма независимост на местните владетели.
Първата българска държава е била в голяма степен централизирана. А централизацията не допуска рицарство. След падането на Първта българска държава, нашите земи са включени във Източната римска империя, която по това време е още по централизирана. Което отнов не се връзва с рицарство.
Едва със западането на централната царска власт в България става възможно поява на рижарство. Ама знаем какво е станало...



Тема Re: Български рицаринови [re: Orc_Chieftain]  
Автор lachistein (Маргариди:))
Публикувано29.06.05 23:06



Да, феодалната разпокъсаност в 14 век е една от основните предпоставки за зараждащото се рицарско съсловие...но ние най-вече говорим именно за този период.


Коронацията предстои.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.