Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:16 19.04.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Ето , идва 800та годишнина на ....нови  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 23:50



Постинга в клуб история ме подсети за 800та годишнина на битката при Одрин,и това нещо е опортунитет за българските ре-енактори да се покажат.
За съжалението обаче , българският ре-енактмент не е готов за поголеми акции. Преди всичко - липсата на клубове , които би могли , специялно в такива случаи , като кръглият юбилей да лобират за финансовата помощ от културните организации.
Също бих искал , да кажа едно честито на Комитата , по случай избирането му за модератор в клуб история , дано е мъдър модератор. Поне некой да е имал мисъл , пак да отвори клуба за всички....




Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Alexander]  
Автор Equs ()
Публикувано18.01.05 03:35



Извинявам се, че ще повторя постинга си от клуб История, но темата е важна:

Аз по-стечение на обстоятелствата си спомням филма "Калоян", който дори сигурно ми е харесал някога, предвид невръстната ми възраст тогава. Днес не съм сигурен, че лентата ще ми се понрави - заради силната си марксистка идеологическа и естетическа натовареност. Марксистка беше и цялата историография и философия на историята тогава, преди 35 години и по-късно - справка, писанията на съветския историк М. Заборов за хрониката на Жофроа Вилардуен...

МНОГО ПО-СТОЙНОСТНО ЗА КЛУБА БИ БИЛО ТОЙ ДА ПОДЕМЕ ИНИЦИАТИВА ДА СЕ НАПРАВИ ИСТОРИЧЕСКА ВЪЗСТАНОВКА НА БИТКАТА ПРИ АДРИАНОПОЛ ОТ 14 АПРИЛ 1205 Г. И ТО ПРИ СЪВРЕМЕННИЯ ОДРИН (както пише Н. Овчаров, сражението е било на 5 км североизточно от северната врата на крепостта), ЗА КОЕТО МОГАТ ДА СЕ НАМЕРЯТ ДОСТАТЪЧНО ДОСТОВЕРНИ ФАКТИ!

Пращането на и-мейли на държавни институции като БНТ или други подобни, за да направят нещо, което се харесва на пишещите и четящите в този клуб, ми се струва сходно с антиутопията "1984" на Оруел... Щом инициативата е наша, МИСЛЯ, ЧЕ Я ПРЕДЛОЖИ ЛИЛ В ЕДИН ОТ ПОСТИНГИТЕ СИ (благодарности и на latani, че повдигна темата!), няма какво да чакаме някой да се натутка и да ни пусне в късните нощни или ранните сутрешни часове филмче за Калоян. Не че има лошо да се гледа лентата именно на 14 април 2005 г., но не знам това с какво точно ще допринесе за съ-преживяването или разбирането на историята!?! По-добре ще е да помолим Атанас (да му е живо и здраво името - на него и на всички Атанасовци и Атанаски днес) Свиленов да даде лентата за качване в нета и така да се започне направата на е-архив на български исторически филми, които да могат да се гледат по всяко време от всеки!!!

Опит във възстановките (или поне в честванията) имат и MODUS VIVENDI, и Общество за келтска култура, и други, за които не се сещам в момента или изобщо не знам. Така че клуб История е по-добре да се натовари с тази мисия и новият войвода да влезе във връзка с горепосочените субекти или да действа сам (с наша помощ) за организирането на едно честване/ВЪЗСТАНОВКА, което няма да носи КАЗИОННА окраска и ще направи съпричастни хората, на които истински им пука, че на тоя свят и преди тях са живели хора и е важно този факт да се помни, защото всички сме смъртни...

ИЗОБЩО - ВСЯКО ЕДНО НЕЩО, КОЕТО НАПОМНЯ ЗА ИНДИВИДУАЛНИЯ ПРИНОС НА ОТДЕЛНИЯ ЧОВЕК В ИСТОРИЯТА, И Е НАПРАВЕНО С ЛИЧНИТЕ УСИЛИЯ НА СЕГАШНИТЕ, ОТДЕЛНИ ПОТОМЦИ НА ТОЗИ ДОРИ И БЕЗИМЕНЕН НАШ ПРЕДШЕСТВЕНИК, Е ПО-ЦЕННО ОТ ХИЛЯДИ ДЪРЖАВНИ ИЛИ ВИРТУАЛНИ/ТЕЛЕВИЗИОННИ ИНИЦИАТИВИ...

В този смисъл - ако искайте пращайте дори и-мейли на БНТ, да излъчи някое и друго филмче на 14 април 2005 г. НЯМА ЛОШО! НО ДАТАТА 14 АПРИЛ 1205 Г. ЗАСЛУЖАВА НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНО КАЗИОННО "ОТБЕЛЯЗВАНЕ" - ВСЕ СИ МИСЛЯ, ЧЕ ТЯ Е ВЪПРОС НАИСТИНА НА МЕНТАЛНОСТ И ЩЕ БЪДЕ МНОГО ЖАЛКО, АКО Я ОСТАВИМ В РЪЦЕТЕ САМО НА НЯКАКВИ МЕДИЙНИ ИЛИ ДРУГИ ЧИНОВНИЦИ!!!!!!!!!!!!!!!

Така че цялостната идея на клуба, независимо по чия инициатива, трябва да бъде: ВЪЗСТАНОВКА НА БИТКАТА ПРИ АДРИАНОПОЛ ПО СЛУЧАЙ НЕЙНАТА 800 ГОДИШНИНА.

Щом имаме целта, ще намерим и добрите средства за постигането й! И най-важното: съ-преживяването или не-преживяването ще си бъде за наша сметка, а не поради/въпреки държавните/медийните институции.

С други думи - и славата , и срамът ще са си наши. Точно както се е случило на бойното поле при Адрианопол на 14 април 1205 г.!

Е pluribus unum


Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Equs]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 05:25



Equs , ти принадлежиш ли към някакъв ре-енакторски или исторически клуб ?
Хубаво е , че искаш да се направи нещо . като е много срамно , че катоели нашите културни институции ( в миналото културните деформатори) не им пука много нито за реконструкции на исторически обекти , така и за "жива ис-
тория". Наистина и аз съм лично разочарован , че нито нашата модерна литература (с изклучения) нито филмова продукция , не са изкарали нещо свестно , за разлика от поляци , румънци , руси или чехи. Но затова създадохме клуба , за да се променят нещета. И нещета ще се променят с появата на десетки , даже стотици клубове на жива история и историческите въстановки , даже ако в началото те са само историческите "шоу". Добре дошел и взимай участието !



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Equs]  
Автор komita ()
Публикувано18.01.05 10:42



Екус, много си прав/а, като ме подсети и се замислих, филма наистина е изпълнен с марксистка пропаганда. Жалко. А костюмите бяха наистина добри.



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: komita]  
АвторEqus (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 12:06



Това не пречи да може да се гледа (С НОВИ ОЧИ И НОВИ ЗНАНИЯ!, разбира се) и днес - аз наистина смятам, че трябва да се направи е-архив на всякакви филми, документи и др. за българската история, а и за много други неща, които да са по-лесно достапни така, а да не се чака бюрократично снизхождение или нечия ПР-акция (като възстановката на битката при Ахелой миналото лято...). Виж само колко е богат руският нет, например, а и не само той... Така че няма да е зле, като се влезе в контакт с БНТ или с Националната филмотека да се обсъди как този и подобни филми могат да се качат в нет-а и да се теглят свободно (и без това се чудят как да ги съхраняват).

А иначе я пуснат филма около 14 април, я не; я го види някой, я не, а ако го види, дали ще го разбере - за 40 години се промениха много неща (и като историческо познание, и като трактовка)! С други думи - делото на "давещите се" (в смисъл - интересуващите се) от историята е в ръцете на самите "давещи се"...

Давай да мислим дали можем със собствено усилие да направим ако не възстановка, то поне достойно честване - конференция (като миналогодишните за превземането на Константинопол и за битката при Варна) или нещо друго, НО НЕ КАЗИОННО!!!

Е pluribus unum



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Alexander]  
АвторEqus (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 12:32



Благодаря за поздравлението, Alexander!
Засега принадлежа само към клуба на жена си, но чета с интерес постингите (е, не всички де!) в Цивилизации, История, Лингвистика, Социология и др. Даже напоследък понаписах чат-пат нещо по темата "Конят на война" и за Жофроа дьо Вилардуен като хронист на ІV-я кръстоносен поход.

Ще се радвам, ако мога да помогна за възстановка или честване на битката от 14 април 1205 г., макар че не разбирам много от реенактмент, а в историята съм любител, като изключим темата за старинната и църковнославянска музика - в нея имам повече познания и опит!

Мисля си, че възстановката или честването може да не е задължително около Одрин, а може да е и в Пловдив - Асеновград. Кръстоносците са били във Филипополис и Станимака, срещали са се с местните павликяни тук (за това пише и Умберто Еко в "Махалото на Фуко"), така че могат да се намерят линии на свързаност от Пловдив - Асеновград до ІV-я кръстоносен поход и да се направи нещо смислено, макар и скромно.

Е pluribus unum



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Equs]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 12:39



Може ли да качим поне тук в клуба поне снимки от български исторически филмове ? Поне да видим какви са костюми , и как са подредени сцените в тех ?Ако некой има такива. Въобще , като погледна чехите , например , колко пъти техните фимаджии използват ре-енакторски групи, и то не само за документални филмове , но и за снимането на детски приказки.Това пак помага и за финансирането на тези клубове , или с набавянето им с костюми или въоръжение.Пък според мен , въстановката на битката при Одрин , може да се направи на друго место в България , тъй като не е толкова важно къде
се прави -а дали се прави.



Тема Без да искам да отмествам тематанови [re: Equs]  
Автор mellisa ()
Публикувано18.01.05 15:33



не мога да се въздържа да не направя все пак един коментар.

Кръстоносците са били във Филипополис и Станимака, срещали са се с местните павликяни тук (за това пише и Умберто Еко в "Махалото на Фуко")

°Махалото на Фуко° е една от любимите ми книги, но от там до това да го приемам за достоверен истори4ески изто4ник има все пак кра4ка, която не съм склонна да правя

Cupitor Impossibilium


Тема Re: Без да искам да отмествам темата [re: mellisa]  
Автор Equs ()
Публикувано18.01.05 16:57



В отговор на:

не мога да се въздържа да не направя все пак един коментар.




Коментарите са свободни - фактите са свещени!

В отговор на:

°Махалото на Фуко° е една от любимите ми книги, но от там до това да го приемам за достоверен истори4ески изто4ник има все пак кра4ка, която не съм склонна да правя




Щом ти е любима книга, няма да ти е трудно да я попрелистиш отново (има я и онлайн на български...) и да видиш гл. VІ, § 68, където Еко цитира Вилардуен, а у Вилардуен съответното място е § 399.

Така че "достоверен исторически източник" е Вилардуен!!! Еко "пише" художествено произведение за срещата на павликяните ("попеликаните" у Жофроа) с кръстоносците и отношенията им с Йоаница, използвайки хрониката.

Друг е въпросът дали художествената измислица трябва да отговаря 100% на историческите реалии, дори когато се основава на тях. Но да не се спираме на него, защото без да искаме ще изместим темата...

Е pluribus unum

Тема Re: Без да искам да отмествам темата [re: Equs]  
Автор mellisa ()
Публикувано18.01.05 17:13



Абсолютно.
Забележката ми бе, 4е не трябва да се цитира Еко като изто4ник, а изто4ника на Еко. Или ако толкова държиш да споменеш името на Еко, то е редно да се отбележи, 4е цитираш пряк негов цитат.

Но както каза, да не изместваме темата.

Cupitor Impossibilium



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.