Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:17 12.06.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Do Komita- Неправилната енумерация  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано31.01.05 01:28



Неправилната нумерация на българските владетели. Тази тема я дигнах в клуб история доста давно. Абсолюъно от твоята страна е , че българският "царственник" требва да включи всички владетели както на България(старата) , така на двете и продължения -Балканската и Волжката. Но енумерацията на владетелите не е правилна при Иваните (Иоаните би било
може би поправилно) Ето Иваните :
Ivan I. Vladislav
Ivan II. Kaloyan
Ivan III. Asen
Ivan IV. Asen ( nepravilno Ivan asen III.)
Ivan V. Smilec-Terter (sin na Smiles)
Ivan VI.Stefan
IvanVII.Alexander
Ivan VIII. Shishman
Ivan IX.Stratsimir
Така става ред във всички Ивани...
Освен това забравян е и Ростислав И. цар на Българите(той е цар на сежерозападните български земи , като внучката му Кунигунда става чешката кралица , и от там , император Сигизмунд , крал на Унгария и Чехия , си взима енергия за борба стурците да си извоюва България). Този е изброен като съюзник с войската си в подкрепа на австрийския Рудолф и Маджарите в техния спор с крал Пржемисъл Отакар II. , който губи битката на МОравското
(днешна Австрия) поле.
Има ли шанс да се поотвори клуб история за нерегистрирани ?

Иначе темите , които надигате са ми твърде близки, специялно за български феудални владения в 15. , 16, и 17 векове , които както и да е било са били продължение на българщината в некаква форма....Изглежда , че некои неща , които са ми разправяли старите роднини са били истина , край на краища.



Тема Re: Do Komita- Неправилната енумерациянови [re: Alexander]  
Автор komita ()
Публикувано31.01.05 10:14



Точно за такива поправки бях предвидил темата. Беше отворена за подобни дискусии. Обаче нашият стар познат Хор+Бат, се намеси с брътвежите си и я изтрих. Сега съм я пуснал като информация в темата най-отгоре-Бележки до модератора.



Тема Re: Do Komita- Неправилната енумерациянови [re: komita]  
Автор komita ()
Публикувано31.01.05 16:20



А за отваряне на клуба процедурата е сложна. Трябва гласуване, дискусии и т.н. Най-добре се регистрирай. Ако искаш пиши ми на и-мейла, който е посочен в профила ми най-отгоре. Аз ще ти направя регистрация, а ти като влезеш в нея ще си смениш паролата.



Тема Re: Do Komita- Големата молба !нови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано06.02.05 19:28



Тъй като пак има достъп в дира към старите теми , би ли могъл да качиш в този клуб , целата тема на Мими и Лили от клуб история(сега стр.80) , наречена Българската Аристокрация. Много интересни неща ! Също твоята тема за българските владения през 15. , 16 , и 17 векове би била много желана тук.
Освен това , пак се появи в клуб история цяла тема за българските флоти.Би ли могъл да качиш пак целата тема тук(клуб история , стр42) , и то в твоята тема за българските армии в 14 век ?Виж също в клуб "средновековната кръгла маса " темата ми : Idealen Donjon , която също има връзка към българските отбранителни тактики в средновековието. Благодаря предварително !



Тема Благодаря занови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано08.02.05 02:03



Комита , благодаря за качването на тези интересни теми .Аз съм за събирането на подобни материяли , дискутиране и обсъждането на достоверноста.Но отдавна бех уверен , че не ни даваха целата картинка ,фактически избегвайки цели столетия на нашата история.От преданията на моите роднини личеше , че предците ни каточили през дългия период и МНОГОКРАТНО са успявали да се освободят от душманите , като моите предци , според това което ми бе казано , и имало също две фамилийни легенди , които майка ми предаде, се знаеше , че наще са си запазили известна свобода до идването на една много голема тълпа на кърджалии.Наще са успели да навреме измъкнат децата , жени и добитък горе в балкана, като се опитали да отбият кърджалиите в клисурата.Но това не е било възможно поради големата сила на кърджалии , та след гръмването на пушки и пищоли , наще са хулкани в шумата зад гърба им. Кърджалиите не са се пуснали след тех в шумата , понеже не са знаели колко са наще там, но
влезнали в селото , заклали неколко стари хора , които не са искали да напуснат, и опожарили селото тотално. Селото в историята е било опожарено и преди това(еднаж от сърби?! ,еднаж доколкото знам от турци), но този път наще не са се върнали там а заселили са се в К. , близко до Кресна . Язък , че не си правех бележки навремето , пък и майка ми вече почна да забравя ,не-
щата. Пък и къде са некои неща , чувани в къщата на баба ми , които тавански стаи навретето са били като музей. Имало и една тапия , казвали са че е бащинията , писана на турски ....Но то вече много време минало ! Във всеки случай , за достоврни исторически въстановки требват и достоверни материяли . Легендите са може би интересни , но требват фактите. Дано намерим колкото може повече сведенията за тези времена.



Тема До SAUR : Йоанитенови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 17:09



Сауре изглежда , че както името Louis бе характерно за френските крале , така името Йоан (Йован) е било ПРИЕМАНО( в повечето случаи) от българските владетели. Немам никави данни за това , дали самите български владетели са правили енумерация , но тази с която се ползваме днес , не е съвсем правилна,
както отбележих в тази тема оригинално. Интересувам се , Сауре,от твоето мнение , по въпроса , и дали имаш некаква идеа . Ако да , хайде да се помъчим да направим една коректна енумерация и именник на владетели.
Поздрав !



Тема Re: До SAUR : Йоанитенови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 20:30



Да, абсолютно си прав за неправилната номерация на владетелите, но тя се е наложила и ако трябва тепърва да се сменя, според мен ще стане още по-объркано. Все пак това са условни, съвременни наименования на владетелите, които някога са били наричани по доста различен начин.

За Йоан също си прав - то се превръща в част от името/титулатурата на владетелите ни, както Луи при френските крале, или пък Цезар при римските императори. Даже влашките воеводи, копирайки изцяло българската действителност, си слагат до един пред името IW, което са видели при нашите царе и са възприемали като белег за това, че са владетели.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.