Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:34 23.05.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Ето , идва 800та годишнина на ....  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 23:50



Постинга в клуб история ме подсети за 800та годишнина на битката при Одрин,и това нещо е опортунитет за българските ре-енактори да се покажат.
За съжалението обаче , българският ре-енактмент не е готов за поголеми акции. Преди всичко - липсата на клубове , които би могли , специялно в такива случаи , като кръглият юбилей да лобират за финансовата помощ от културните организации.
Също бих искал , да кажа едно честито на Комитата , по случай избирането му за модератор в клуб история , дано е мъдър модератор. Поне некой да е имал мисъл , пак да отвори клуба за всички....




Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Alexander]  
Автор Equs ()
Публикувано18.01.05 03:35



Извинявам се, че ще повторя постинга си от клуб История, но темата е важна:

Аз по-стечение на обстоятелствата си спомням филма "Калоян", който дори сигурно ми е харесал някога, предвид невръстната ми възраст тогава. Днес не съм сигурен, че лентата ще ми се понрави - заради силната си марксистка идеологическа и естетическа натовареност. Марксистка беше и цялата историография и философия на историята тогава, преди 35 години и по-късно - справка, писанията на съветския историк М. Заборов за хрониката на Жофроа Вилардуен...

МНОГО ПО-СТОЙНОСТНО ЗА КЛУБА БИ БИЛО ТОЙ ДА ПОДЕМЕ ИНИЦИАТИВА ДА СЕ НАПРАВИ ИСТОРИЧЕСКА ВЪЗСТАНОВКА НА БИТКАТА ПРИ АДРИАНОПОЛ ОТ 14 АПРИЛ 1205 Г. И ТО ПРИ СЪВРЕМЕННИЯ ОДРИН (както пише Н. Овчаров, сражението е било на 5 км североизточно от северната врата на крепостта), ЗА КОЕТО МОГАТ ДА СЕ НАМЕРЯТ ДОСТАТЪЧНО ДОСТОВЕРНИ ФАКТИ!

Пращането на и-мейли на държавни институции като БНТ или други подобни, за да направят нещо, което се харесва на пишещите и четящите в този клуб, ми се струва сходно с антиутопията "1984" на Оруел... Щом инициативата е наша, МИСЛЯ, ЧЕ Я ПРЕДЛОЖИ ЛИЛ В ЕДИН ОТ ПОСТИНГИТЕ СИ (благодарности и на latani, че повдигна темата!), няма какво да чакаме някой да се натутка и да ни пусне в късните нощни или ранните сутрешни часове филмче за Калоян. Не че има лошо да се гледа лентата именно на 14 април 2005 г., но не знам това с какво точно ще допринесе за съ-преживяването или разбирането на историята!?! По-добре ще е да помолим Атанас (да му е живо и здраво името - на него и на всички Атанасовци и Атанаски днес) Свиленов да даде лентата за качване в нета и така да се започне направата на е-архив на български исторически филми, които да могат да се гледат по всяко време от всеки!!!

Опит във възстановките (или поне в честванията) имат и MODUS VIVENDI, и Общество за келтска култура, и други, за които не се сещам в момента или изобщо не знам. Така че клуб История е по-добре да се натовари с тази мисия и новият войвода да влезе във връзка с горепосочените субекти или да действа сам (с наша помощ) за организирането на едно честване/ВЪЗСТАНОВКА, което няма да носи КАЗИОННА окраска и ще направи съпричастни хората, на които истински им пука, че на тоя свят и преди тях са живели хора и е важно този факт да се помни, защото всички сме смъртни...

ИЗОБЩО - ВСЯКО ЕДНО НЕЩО, КОЕТО НАПОМНЯ ЗА ИНДИВИДУАЛНИЯ ПРИНОС НА ОТДЕЛНИЯ ЧОВЕК В ИСТОРИЯТА, И Е НАПРАВЕНО С ЛИЧНИТЕ УСИЛИЯ НА СЕГАШНИТЕ, ОТДЕЛНИ ПОТОМЦИ НА ТОЗИ ДОРИ И БЕЗИМЕНЕН НАШ ПРЕДШЕСТВЕНИК, Е ПО-ЦЕННО ОТ ХИЛЯДИ ДЪРЖАВНИ ИЛИ ВИРТУАЛНИ/ТЕЛЕВИЗИОННИ ИНИЦИАТИВИ...

В този смисъл - ако искайте пращайте дори и-мейли на БНТ, да излъчи някое и друго филмче на 14 април 2005 г. НЯМА ЛОШО! НО ДАТАТА 14 АПРИЛ 1205 Г. ЗАСЛУЖАВА НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНО КАЗИОННО "ОТБЕЛЯЗВАНЕ" - ВСЕ СИ МИСЛЯ, ЧЕ ТЯ Е ВЪПРОС НАИСТИНА НА МЕНТАЛНОСТ И ЩЕ БЪДЕ МНОГО ЖАЛКО, АКО Я ОСТАВИМ В РЪЦЕТЕ САМО НА НЯКАКВИ МЕДИЙНИ ИЛИ ДРУГИ ЧИНОВНИЦИ!!!!!!!!!!!!!!!

Така че цялостната идея на клуба, независимо по чия инициатива, трябва да бъде: ВЪЗСТАНОВКА НА БИТКАТА ПРИ АДРИАНОПОЛ ПО СЛУЧАЙ НЕЙНАТА 800 ГОДИШНИНА.

Щом имаме целта, ще намерим и добрите средства за постигането й! И най-важното: съ-преживяването или не-преживяването ще си бъде за наша сметка, а не поради/въпреки държавните/медийните институции.

С други думи - и славата , и срамът ще са си наши. Точно както се е случило на бойното поле при Адрианопол на 14 април 1205 г.!

Е pluribus unum


Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Equs]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 05:25



Equs , ти принадлежиш ли към някакъв ре-енакторски или исторически клуб ?
Хубаво е , че искаш да се направи нещо . като е много срамно , че катоели нашите културни институции ( в миналото културните деформатори) не им пука много нито за реконструкции на исторически обекти , така и за "жива ис-
тория". Наистина и аз съм лично разочарован , че нито нашата модерна литература (с изклучения) нито филмова продукция , не са изкарали нещо свестно , за разлика от поляци , румънци , руси или чехи. Но затова създадохме клуба , за да се променят нещета. И нещета ще се променят с появата на десетки , даже стотици клубове на жива история и историческите въстановки , даже ако в началото те са само историческите "шоу". Добре дошел и взимай участието !



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Equs]  
Автор komita ()
Публикувано18.01.05 10:42



Екус, много си прав/а, като ме подсети и се замислих, филма наистина е изпълнен с марксистка пропаганда. Жалко. А костюмите бяха наистина добри.



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: komita]  
АвторEqus (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 12:06



Това не пречи да може да се гледа (С НОВИ ОЧИ И НОВИ ЗНАНИЯ!, разбира се) и днес - аз наистина смятам, че трябва да се направи е-архив на всякакви филми, документи и др. за българската история, а и за много други неща, които да са по-лесно достапни така, а да не се чака бюрократично снизхождение или нечия ПР-акция (като възстановката на битката при Ахелой миналото лято...). Виж само колко е богат руският нет, например, а и не само той... Така че няма да е зле, като се влезе в контакт с БНТ или с Националната филмотека да се обсъди как този и подобни филми могат да се качат в нет-а и да се теглят свободно (и без това се чудят как да ги съхраняват).

А иначе я пуснат филма около 14 април, я не; я го види някой, я не, а ако го види, дали ще го разбере - за 40 години се промениха много неща (и като историческо познание, и като трактовка)! С други думи - делото на "давещите се" (в смисъл - интересуващите се) от историята е в ръцете на самите "давещи се"...

Давай да мислим дали можем със собствено усилие да направим ако не възстановка, то поне достойно честване - конференция (като миналогодишните за превземането на Константинопол и за битката при Варна) или нещо друго, НО НЕ КАЗИОННО!!!

Е pluribus unum



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Alexander]  
АвторEqus (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 12:32



Благодаря за поздравлението, Alexander!
Засега принадлежа само към клуба на жена си, но чета с интерес постингите (е, не всички де!) в Цивилизации, История, Лингвистика, Социология и др. Даже напоследък понаписах чат-пат нещо по темата "Конят на война" и за Жофроа дьо Вилардуен като хронист на ІV-я кръстоносен поход.

Ще се радвам, ако мога да помогна за възстановка или честване на битката от 14 април 1205 г., макар че не разбирам много от реенактмент, а в историята съм любител, като изключим темата за старинната и църковнославянска музика - в нея имам повече познания и опит!

Мисля си, че възстановката или честването може да не е задължително около Одрин, а може да е и в Пловдив - Асеновград. Кръстоносците са били във Филипополис и Станимака, срещали са се с местните павликяни тук (за това пише и Умберто Еко в "Махалото на Фуко"), така че могат да се намерят линии на свързаност от Пловдив - Асеновград до ІV-я кръстоносен поход и да се направи нещо смислено, макар и скромно.

Е pluribus unum



Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Equs]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 12:39



Може ли да качим поне тук в клуба поне снимки от български исторически филмове ? Поне да видим какви са костюми , и как са подредени сцените в тех ?Ако некой има такива. Въобще , като погледна чехите , например , колко пъти техните фимаджии използват ре-енакторски групи, и то не само за документални филмове , но и за снимането на детски приказки.Това пак помага и за финансирането на тези клубове , или с набавянето им с костюми или въоръжение.Пък според мен , въстановката на битката при Одрин , може да се направи на друго место в България , тъй като не е толкова важно къде
се прави -а дали се прави.



Тема Без да искам да отмествам тематанови [re: Equs]  
Автор mellisa ()
Публикувано18.01.05 15:33



не мога да се въздържа да не направя все пак един коментар.

Кръстоносците са били във Филипополис и Станимака, срещали са се с местните павликяни тук (за това пише и Умберто Еко в "Махалото на Фуко")

°Махалото на Фуко° е една от любимите ми книги, но от там до това да го приемам за достоверен истори4ески изто4ник има все пак кра4ка, която не съм склонна да правя

Cupitor Impossibilium


Тема Re: Без да искам да отмествам тематанови [re: mellisa]  
Автор Equs ()
Публикувано18.01.05 16:57



В отговор на:

не мога да се въздържа да не направя все пак един коментар.




Коментарите са свободни - фактите са свещени!

В отговор на:

°Махалото на Фуко° е една от любимите ми книги, но от там до това да го приемам за достоверен истори4ески изто4ник има все пак кра4ка, която не съм склонна да правя




Щом ти е любима книга, няма да ти е трудно да я попрелистиш отново (има я и онлайн на български...) и да видиш гл. VІ, § 68, където Еко цитира Вилардуен, а у Вилардуен съответното място е § 399.

Така че "достоверен исторически източник" е Вилардуен!!! Еко "пише" художествено произведение за срещата на павликяните ("попеликаните" у Жофроа) с кръстоносците и отношенията им с Йоаница, използвайки хрониката.

Друг е въпросът дали художествената измислица трябва да отговаря 100% на историческите реалии, дори когато се основава на тях. Но да не се спираме на него, защото без да искаме ще изместим темата...

Е pluribus unum

Тема Re: Без да искам да отмествам тематанови [re: Equs]  
Автор mellisa ()
Публикувано18.01.05 17:13



Абсолютно.
Забележката ми бе, 4е не трябва да се цитира Еко като изто4ник, а изто4ника на Еко. Или ако толкова държиш да споменеш името на Еко, то е редно да се отбележи, 4е цитираш пряк негов цитат.

Но както каза, да не изместваме темата.

Cupitor Impossibilium


Тема Re: Без да искам да отмествам тематанови [re: mellisa]  
АвторEqus (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 17:42



Цитирам И Еко, чети внимателно. За разлика от тебе много добре знам кой е източникът, какво точно пише там и дали художественото произведение се придържа към източника - в случая: приблизително точно.

Чети внимателно и не интерпретирай тенденциозно, за да можеш да коментираш свободно, без да накърняваш свещените факти!!!



Тема Re: Без да искам да отмествам тематанови [re: mellisa]  
Автор Лил ()
Публикувано18.01.05 18:26



Кръстоносците са били във Филипополис и Станимака и са срещали се с местните павликяни - това е исторически факт. Умберто Еко, който преди месец беше в България, пише за този исторически факт в литературно произведение и това не прави факта по-малко исторически верен, а само го прави по-известен и сред хората, които не се интересуват от история.

... and my increasing certainty of touch...


Тема Re: Без да искам да отмествам тематанови [re: Equs]  
Автор mellisa ()
Публикувано18.01.05 18:27



Тюх, ето какво е било ! Изгубила съм си показалката и не съм успяла да следвам добре редовете, но пък добре, 4е има такива, които са по-прилежни от мен. Хубаво е, 4е знаеш каква е разликата между нас, но пък освен за познаването на изто4ника, аз ще ти кажа и още една. Аз никога не бих цитирала в един истори4ески постинг като изто4ник съвременен роман, съ4етанието на двете навявайки ми леко оксиморонни мисли.
Но пък ти си знаеш сам за себе си, и о ужас!, ето ти още една разлика - аз няма да ти давам безплатни уроци по историография и цитиране на изто4ници. Нито ще те у4а какво да 4етеш и какво не или да решавам какво знам пове4е от теб.

За мен този спор приклю4ва тук.

П.С. Извинявам се на онези у4астници, които са принудени да изтърпят този....спор.

Cupitor Impossibilium


Тема "Не путай Гегеля с Гоголем...!"нови [re: mellisa]  
Автор Equs ()
Публикувано18.01.05 22:57



В един много приятелски и конструктивен диалог в клуб "Цивилизации и възстановки" за възстановка или поне за честване на 800-та годишнина на едно събитие от европейски мащаб изведнъж, ОТ НЕБИТИЕТО, се намесва участник/чка, кой(я)то нарича разговора ни спор и дори кърши ръце: "Извинявам се на онези у4астници, които са принудени да изтърпят този....спор."
Е, преди тебе разговорът ни не бе спор, но твоята намеса само показва, че целта ти е не да постигнеш резултат, а да се заядеш...

И за мен този спор приключва тук - за съжаление няма "икона", която да покаже каква точка му слагам!

Е pluribus unum


Тема Dieu le veut!нови [re: Alexander]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано19.01.05 18:19



Здравейте,
Идеята за отбелязване по подобаващ начин на 800-годишнината от битката край Адрианопол едва ли би могла да бъде нечий патент... Впрочем още преди да се захванем с подготовката на историческата конференция и концерта със средновековна музика, с които отбелязахме 800-годишнината от превземането на Константинопол от кръстоносците, в "MODVS VIVENDI" Средновековно Общество в България вече мислехме за това как да отбележим годишнината от Адрианополската битка...Както и да е, по-важното е, че с реенактмент в България понастоящем се занимаваме нелепо малък брой хора или групи от хора, а е още по нелеп фактът, че и тези малцина ентусиасти си оставаме разделени..., как иначе бихте ни обяснили презрителното пренебрежение към нас от ваша страна, при все многобройните ни покани...
Но има по-жалка констатация от тази и тя е, че на този етап шепата хора, които се занимаваме с подобна дейност в България едва ли бихме могли да направим една достойна, автентична и сериозна историческа реконструкция на събитията от 14.IV.1205 г. Уви, нито нивото, нито масовостта на реенактмента у нас са узрели за това, да не говорим за необхиодимите за това средства... Един такъв опит би бил похвален, но при все това би си останал една жалка картинка (неколцина пеши що годе добре облечени и въоръжени ентусиасти, може би няколко коня и още по-нелепа масовка от патриоти, облечени с театрални и ли в най-добрия случай "боянски" костюмчета..., да не говорим, че е твърде съмнително как това би се случило в чужда държава, при това - Турция...)!
Още няколко обективни фактора:
На практика изворите за българското въоръжение от нач. на XIII в. са твърде нищожни и едва ли някой реенактор със сериозно отношение към историята и археологията и техните източници би сътворил нещо автентично и достатъчно достоверно...Единственият шанс за истинска историческа реконструкция са куманските конници и кръстоносците(френските рицари и венецианците) /в последните две категории принципно ние с удоволствие бихме се включили!!!/
И накрая малко обективна историческа информация: Поради определено пропагандния характер на информацията в учебниците по история, на спомените от които средностатистическият българин гради историческата си "култура" (тук изобщо няма да засягам един друг безумен стожер на историческата "култура и информираност на българина" - т.нар. "Шоу на Слави"...),
в съзнанието на българите "Битката при Одрин" е знаме на българската бойна слава...Несъмнено това е една от най- добрите страници в българската военна история и българската победа не е оспорвана от никого! Но ако фактите от изворите бъдат разгледани обективно, истината ще се окаже доста по-различна и едва ли би била повод за пресилена национална гордост...
От всички исторически извори и свидетелства, тези на Вилардуен заслужават най-голямо внимание, тъй като той е единственият пряк участник в цялата кампания и в самото сражение(по-точно в последната му фаза). Статистиката е достатъчно красноречива и тя определено не е повод за гордост и атестат за българското мъжество:
-ок.220 френски и фламандски рицари, ок. 1000-2000 конни сержанти и приблизително още толкова венецианска войска, вярно водена от самия дож Енрико Дандоло( на скромната възраст от 90 години и напълно сляп ...); Нещо повече, от тази армия, далеч не всички взимат участие в самия бой: известно е, че при Адрианопол като охрана на портите остават всички венецианци и отрядите на Манасие дьо Лил и на самия Вилардуен (който спира отстъплението на кръстоносците|)
-Срещу това "множество" Калоян излязъл изненадващо с ок. 30-40 хилядна армия ( голяма част от която кумани ). Ако вярваме на Вилардуен, само куманската конница е възлизала на 14 хил. души и това явно не е било изхвърляне от негова страна, защото "Морейската хроника" говори за 33 хил. души...
Такива са количествените параметри (а както някой тук бе споменал, че фактите са свещени!... )
Това (благодарение на рицарската гордост и глупост, и по-точно на Луи дьо Блоа) си е било чисто и просто клане (но кой знае защо продължило чак до залез слънце!...) и победата явно е била решена от численото превъзходство…
Голямата тежест на това събитие се състои главно във факта , че в битката загива един от водачите на кръстоносния поход Луи дьо Блоа , а самият император – Бодуен - е пленен. Това не е малко само по себе си, но резултатите от сражението традционно се преекспонират. Историческата обективност ни принуждава да признаем, че сражението при Адрианопол е само първото в една продължителна и кървава война , завършила години по-късно (при цар Борил), при това не в полза на България!...
И след като всички толкова се опияняват от “Битката при Одрин” спомня ли си някой какво се случило на 31.VII.1208 г. край Пловдив или това събитие не е достойно за реенактмент?!.....

Поздрави:
Caballero de Santiago



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: SANTlAGO]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано19.01.05 23:30



как иначе бихте ни обяснили презрителното пренебрежение към нас от ваша страна, при все многобройните ни покани...

???!!!???!!!???!!!

А би ли си припомнил какви ги писа лично ТИ в небезизвестната моя тема?! Имаш ли изобщо идея колко хора сте успели да обидите през дългата си и пълноценна история?
Навярно всеки от другите си има своите причини, но аз гласувах за този клуб с едничката цел да избегна общуването с теб и приятелчетата ти!!!
Я си върви обратно при останалите стопроцентови сноби и ни остави да си тънем в безпросветен хобизъм!!!




Тема Re: Dieu le veut!нови [re: SANTlAGO]  
АвторEqus (Нерегистриран)
Публикувано19.01.05 23:55



Chevalier,
Еqus написа:
"Опит във възстановките (или поне в честванията) имат и MODUS VIVENDI, и Общество за келтска култура, и други, за които не се сещам в момента или изобщо не знам. Така че клуб История е по-добре да се натовари с тази мисия и новият войвода да влезе във връзка с горепосочените субекти..."
Каквото и да делите, мисля, че си заслужава опитът да се направи честване на 800 годишнината от битката при Адрианопол. Доколкото никой не знае къде точно се е състояла тя (Н. Овчаров, който твърди, че е била в пролом на Арда, в Родопите?!?, на с. 30 от книгата си казва: "И тук сведенията на иначе прецизния Ж. дьо Вилардуен стават доста откъслечни. Това е така..., защото маршалът е оставен да пази лагера... Никита Хониат обаче е по-точен.", без да обяснява, че същият е при Теодор Ласкарис, а не на бойното поле. А на с. 32 Н.О. пише: "На ДРУГО място отчаяно се брани императорът... Бодуен... Хронистът твърди, че никога един рицар не се е защитавал по-добре.", пак без да обяснява, че цитатът е взет почти дословно от Вилардуен...izchervqvam se]), може да се направи не възстановка, а честване, какното пранихте за превземането на Константинопол и за битката при Варна. Мястото Пловдив - Асеновград не е лошо за целта - медиавистът Умберто Еко, цитирайки Вилардуен за срещи на кръстоносци и павликяни от Филипополис, завързва един спиращ дъха сюжет в "Махалото на Фуко".
Без да си спираме дъха, може да се помисли за такъв "сюжет" около датата 14 април 1205 г. Все пак битката има исторически последици и то най-вече за българите, ама това вече е друг сюжет...

П.П. Ако и-мейлът, посочен в профила ти, е работещ, ще ти пратя моя, за да ми изпратиш (ако има!) материали от конференцията за превземането на Константинопол.



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: Equs]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано20.01.05 04:59



Честването , ре-енактмент , историческо шоу....Главно нещо да се прави!!!
Некой контактирал ли е "чичковците" от клубове "ТРАДИЦИЯ", които за разлика от интелектуалците , проведоха поне опит за ре-енактмент "Превземането на Шуменската Крепост "(1444), нещо , което веднага е било оплюено от снобарите. А онгълците нещете въобще да вспоменете тук , сигурно нарочно!А те пак са единствени , които пак си направиха ризнитсите.
Колкото за место на събитието (пък Овчаров живял ли е по времето на битката,ако не , повярвайме на французина), то местото само не е толкова важно, колкото идеата за отбелязването. Да може би костщмите този път нема да са 100% , но поне да има участници и програмата !Абе всички се
показвате с начетеноста си , ама некой да постне гербовете на латинските барони и рицари , които не са толкова тежко да се изровят, на никой не му хрумва...То и с българската хералдика и символика почти никой не ми помага , въпреки , че имате повече възможности от мене.
Лично мисля , че би било добре , ВСИЧКИ групи и клубове интересуващите се от средновековничество , ре-енактмент , средновековната музика и поезия , би требвало искренно и приятелски да си сътрудничат.Може да нема да има
големата "битка" , ама може да има малко , песни , малко поезия , малко фехтовки , стрелба с лък , по пет българи и пет рицари на кон , бира , скара
и запознанията се един с друг за да в бълъще има дриги , и надявам се всеки път посъвършени акции :
Ахелой , Никопол , Варна , Шумен и под.Но главно е да възникват клубовете,
които пак да се събират взаимно , да набират и опит , за да могат да търгнат из европа , или да канят хора от други държави в България.Тази година , аз невиждам да има ре-енактмент , но това , че хората искат да направат нещо е много важно , а пък писма до културните институции и правителствени , градски или селски общини са също един израз на "евроинтеграцията" в културния смисъл.



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: Бъдъмбa]  
АвторBohemond (Нерегистриран)
Публикувано20.01.05 20:40



Ама си злобна .................



Тема Въоръжението на българите при Одриннови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано22.01.05 04:51



Основният шлем на българи и кумани(при куманите само на малцинство от тех)
е бил типичен източен конически , общоевропейски сегментов/конически, нещо от този тип :


Знакът на принадлежност към българското болярство са били жълтите ботуши
каквито има този полски "панцерни".Българите през векове са били почти същи , само вместо пищов , български конник е имал лък. Иначе като инспирация , тази картинка добре портретира общият изглед на източноевропейски или балкански конник :

Финално тежката болярска кавалерия , могла да изглежда като на тази руска
картина. Българите окасионно са се снабдявали с доспехи както от запад , така и от изток. След победата при Одрин , нема начин да не са минали в българското въоръжение доста от доспехите на бароните , рицари и сержанти.Присъствието на латинците донесло също появата на турнири,
подсилило хералдиката и употребата на арбалетите.Но ето ги болярите :




Тема Латинцитенови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано26.01.05 03:36





Мотив за нашите ре-енактори, дано ги има !



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: Alexander]  
Автор Equs ()
Публикувано27.01.05 11:12



"ама некой да постне гербовете на латинските барони и рицари"
Ето ти малко изображения, Александър:

[image] www.futura-dtp.dk/ SLAG/images/Balduin1JR.jpg [/image]

[image] www.imperiobizantino.com/ satrapa/enrico.gif [/image]

За съжаление дир-а не ги поддържа или аз не мога да се справя, но на тези адреси са изображения на Балдуин І и Енрико Дандоло. Ще потърся и изображения на гербове.

Е pluribus unum


Тема Re: Dieu le veut!нови [re: SANTlAGO]  
Автор latani (непознат )
Публикувано27.01.05 18:24



Относно тезата на SANTIAGO "Статистиката е достатъчно красноречива и тя определено не е повод за гордост и атестат за българското мъжество:
-ок.220 френски и фламандски рицари, ок. 1000-2000 конни сержанти и приблизително още толкова венецианска войска, вярно водена от самия дож Енрико Дандоло" и " Но ако фактите от изворите бъдат разгледани обективно, истината ще се окаже доста по-различна и едва ли би била повод за пресилена национална гордост..." бих искал да кажа следното:

Също така е факт че край Адрианопол загиват 300 рицари.Според Клари "Цветът на френското рицарството",а според Вилардуен " по голямата част от нашите хора,и то най-добрите".Край Адрианопол е имало поне 700 рицари отделно конни сержанти,отделно помощни воиски,отделно "Дандоловците".Балдуин много добре е знаел кого има насреща си и си е направил сметката, че тези хора са му напълно достатъчни да се справи с българите и куманите.Просто гениалната тактика на Калоян наклонява везните в негова полза. Несериозно е да се твърди че Балдуин е довел със себе си 200 рицари и 1000-2000 сержанти,още повече че никой от хронистите не потвърждава това,напротив има сведения чв тази бройка отговаря горе-долу на отряда който е повел в битката самия Балдуин.Забравяме отрядите на Луй Дьо Блоа,Рено Дьо Монтмирай,Невелон епископ на Соасон, които със 100% сигурност са взели участие в битката и не са отстъпвали много по численост на този на Балдуин.Дори Вилардуен пише"Той взе със себе си толкова хора колкото имаше".Нарочно се старая да се изясни колко хора е водил Балдуин за да не се обезценява тази велика победа.



Тема Re: Латинцитенови [re: Alexander]  
Автор latani (непознат )
Публикувано27.01.05 20:08



Снимките които си постнал са на участници от 1,2 и 3 кръстоносен поход.Белият е тамплиер.Точно тамплиерите са рицарите които са защитавали кръстоносната кауза.Те са били бедни рицари които са умирали в името на христос.Имали са закон, че ако се върне жив от загубена битка му се отнема рицарството отлъчва се от обществото и една година му се дава да яде от земята и затова са предпочитали смъртта пред позора.Тези от 4 кръстоносен поход са били псевдо кръстоносци,но пък най-добрите рицари.Няма спор че 4 К.П. като качествен състав е превъзхождал всички останали.При тях е нямало такива бели наметала с кръстове /и да е имало са били незначителен брой/.Били са облечени с пъстри дрехи според зависи към кое графство принадлежат и са имали малък кръст на рамото си.Носели са традиционните цели шлемове които повечето са били с биволски рога.Балдуин преди да стане император е носил синьо на жълто наметало ,а след това и най-вероятно при Одрин е носил червено на жълто наметало.Заменил е и флага на Фландрия с свой собствен императорски който е представлявал червен флаг със жълт кръст.Куманите са били по-голямата си част с руси коси и са носили на главите си овчи кожи.За българите всички знаят как са изглеждали.. Надявам се да съм бил поне малко полезна



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: latani]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано28.01.05 16:31



"Уважаема", имам удоволствието да Ви информирам,че бръщолевите пълни глупости!!! На какви извори изобщо се позовавате?!!! Робер де Клари? - ами че той изобщо не е участвал в тези събития! Я се осъзнайте - какви "поне 700 рицари" - ами то по това време Латинската империя едва е разполагала с толкова (да не говорим,че в IV Поход под Константинопол има ок. 1000 рицари, една част от които след превземането на Града се връщат на Запад, други поемат към Утремер, а трета част заедно с Бонифас - в Солунското кралство)!!! Едно елементарно пресмятане на броя на рицарските отряди по Вилардуен ще ви даде цитираните от мен приблизителни цифри за Одрин и Империята! Елементарно! Но разбира се в България всеки втори е роден ИСТОРИК и си пада разбирач на Историята( особено на татковината!)... Аз обаче по образование и професия съм историк и поради това смятам, че си разбирам от "занаята" и не си позволявам да претендирам, че разбирам от области в които нямам познание( поради което не пиша и споря безразсъдно в клуб "Кибернетика" или "Медицина" напр.)...
Глупостите ви за тамплиерите изобщо няма да коментирам!!!!.....
Бях решил да не пиша повече в това враждебно място, където явно съм нежелан и само с появата си предизвиквам неприязън, но пълната ви некомпетентност, при това с претенцията да "избистрите " истината за "великата победа" ме предизвика да наруша решението си.



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: latani]  
АвторEqus (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 18:14



Победата не се обезценява от истината за нея. Случилото се на 14 април 1205 г. е велико като последици, а не толкова като военно постижение - във военно отношение, например, не е ясно защо Калоян не настига латините, за да ги довърши... Нали е разполагал с бърза конница? Или е имал респект от рицарите и не е смеел да рискува прекалено?

Сантяго е прав - за броя на участвалите рицари трябва да съдим по написаното от Вилардуен, защото не можем да съдим от други източници - нито Клари, нито Хониат са присъствали там. Лаконичният Жофроа не хаби думи напразно и когато описва как се събира войската за обсадата на Адрианопол и колко е тя, няма защо да не му вярваме. Той изброява 220 рицари, по пътя към него се присъединяват още 2-3 десетици и той пише за още един отряд, чиято численост не споменава, но традиционно 1 отряд е от около 120-150 рицари. Така ги докарахме до 400 рицари. Да ги умножим по 3 (на всеки рицар по 1 сержант и 1 оръженосец) - станаха 1200, да добавим още 300 слуги, коняри и готвачи, които при нужда се въоръжават. Така Балдуин е предвождал 1500 души. Още толкова с полуслепия Дандоло, които обаче не участват в битката - общо 3000 души. Срещу тях Калоян изправя между 30 и 40 хиляди души (14 хил. от тях кумани) - нищо по разбиранията на рицарите, които превземат Константинопол при съотношение 1:200...

За загиналите (и пленените) - 300 души, не само рицари, а общо!
(У Вилардуен няма такъв текст, както е според твоя цитат!!!)
Всеки десети от латините около Адрианопол - нищо особено. Сравни го с описанието у Вилардуен на загубите на рицарите в битката при Русион - 100 от 120 души. Там личи, че ги е заболяло...
Пак си забравил, че вече веднъж ти го писах - отрядът на Луи или поне не малка част от него (защо все го пишеш ЛуЙ?) не е бил при Адрианопол. Чети у Вилардуен за бягството след битката - там е описано, че се срещнали с хората на Луи на път за Родосто.



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: SANTlAGO]  
Автор latani (непознат )
Публикувано28.01.05 19:11



Колкото до тамплиерите ,дори не ми се губи времето да ти обяснявам.Хората от BBC са направили филмa " Knights of the Templars"специално за такива историци като теб.Я по скоро вземи го гледай и намери някой книжки като например устава на тамплиерите защото наистина ставаш за смях историко.



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: Equs]  
Автор latani (непознат )
Публикувано28.01.05 20:28



Абе защо сте се хванали с този Вилардуен.Той бил най-достоверния източник на събията защото бил УЧАСТНИК.Пълни глупости.Къде е бил Вилардуен по време на битките при Русион и Сер,че ги описва с такива подробности ,а?Май някой му е разказал.Защо тогава другите хроники гръцки и френски да не са надежден източник на информация.Не искам да ви обидя но вие като четете разграничавате ли възможното от дори бих казала фантастичното.
При Константинопол съотношение 1:200????? и побеждават.Ами Вилардуен можеше да пише 1:2000 и вие пак ще повярвате защото бил" участник" в битката.
При Адрианопол 3000 човека латинци срещу 55000 българи и кумани.Цар Калоян е толкова респектиран от рицарите и се опасява че може да загуби битката и подготвя засади зад хълмове,прави вълчи капани.Бие се 5-6 часа за което време са убити общо 300 латинци!!!!!,по стечение на обстоятелтвата"по голямата част от тях и най-добрите"-цитирам Вилардуен.Обаче същият успява някакси да прегрупира бегълците/ някой от които от страх даже са подминали лагера/ и спират настъплението на цар Калоян .И вие вярвате че това може да се случи.Аз пак ще кажа :ако такова е било съотношението латинците щяха да бъдат премазани като от валяк буквално за минути.Не подминавайте факта че дори цар Калоян е останал изненадан от победата./писмото му до ИНОКЕНТИЙ/.Защо подценявате следните донесения:
"Там 300 франки имаше и 500 фламандци,избрани славни рицари добре въоръжени"
И "И Балдуин без да обръща внимание на предпазванията на умиращия граф с своите 200 хора отбор рицари се хвърли в боя"
Мисля че е добре да обърнете по сериозно внимание на останалите извори и тогава да прецените кой е по достоверен.

а те са доста внушителни.



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: latani]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано30.01.05 14:46



Ако филмчетата на BBC имаха академична стойност те просто нямаше да влизат в категорията "научно-популярни"!... Но сега вече поне ми е ясно от къде се информираш!...
Що се отнася до "Устава на тамплиерите", моя милост 'историкът' лично притежава старофренския текст с английския му превод по прекрасното издание на Анри дьо Курзон от1886г...



Тема До Equsнови [re: Equs]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано30.01.05 15:11



Здравей Equs,
ще се радвам да контактувам с теб(моят e-mail e: santiago@modvsvivendi.org)
Заповядай да разгледаш нашия сайт и новия ни форум на адрес:



Поздрави!

Caballero de Santiago



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: latani]  
Автор Equs (серт)
Публикувано31.01.05 23:32



В отговор на:

като четете разграничавате ли възможното от дори бих казала фантастичното.



Засега се опитвам да разгранича пола ти - в дискусията за битката при Адрианопол (Одрин, както ти я бе локализирал/а) ми бе писал/а: "нас в казармата ни учеха да помним имената на командирите си"...
Ще си спестя (засега) коментара си за горното, като последна проява на желание за добронамерена дискусия...

Сега - отговорно: Пак ти казвам - не си измисляй цитати на Вилардуен! Просто го прочети - лесно е. Само ще ти помогна с дословен цитат от § 361 по руското му издание: Там погибли ... (изрежда 12 имена, б.м.), и многие другие, о которых книга здесь не говорит".

ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ И НА СЛЕДНОТО: Въпреки че не е бил при Русион, на Вилардуен пак трябва и може единствено да се вярва, защото описва загубата на 100 от 120 рицари в тая битка. Защо, ако му вярваме на сведенията за тези
загуби (4/5-ти от участвалите при Русион рицари), макар че не е бил очевидец, да не му нярваме и за развоя на битката при Адрианопол и за загубите в нея, където е бил очевидец?
Или предлагаш да не вярваме на Вилардуен за това, което не ти изнася?

De omnibus dubitandum

Тема Гербовете на латинската империя, Ахая и Солунскотонови [re: Alexander]  
Авторkpaлcтвo (Нерегистриран)
Публикувано01.02.05 04:54



За потребите на ре-енакторите , много са потребни гербовете на погоре споменатите....Помагайте , моля !



Тема Re: Гербовете на латинската империя, Ахая и Солунскотонови [re: kpaлcтвo]  
Автор latani (непознат )
Публикувано01.02.05 16:54



прати ми E-maila ще ти ги пратя че не мога да ги постна
latani@abv.bg



Тема Re: Dieu le veut!нови [re: latani]  
Автор Equs (серт)
Публикувано01.02.05 17:06



latani, мисля, че ще имаш повод да почерпиш (ако си дама, ще почерпя аз, разбира се ). Днес говорих с човек от УС на БНТ - каза, че ще направи възможното, за да излъчат филма "Калоян" (с Владимир Стойчев и Виолета Бахчеванова, ако се не лъжа) за 14 април. Така че подготвяйте записвачките, качвайте го на Интернет (ако може и няма проблеми с авторските права!) и сравнявайте реенактмента на Студия за игрални филми "Бояна" (или както се е казвала тогава) със собствените си представи и изисквания за исторически филм! Дано излъчването да си струва!!!

Естествено, горното не означава, че работата е 100% сигурна и че от тук насетне ще е излишно всеки, който желае, да прати и-мейл или да се обади в БНТ по телефона. Напротив! Моето усилие просто е малка част от това, което може да се направи за отбелязване на 800-та годишнина от битката при Адрианопол.
Дано да е от полза

De omnibus dubitandum


Тема Re: Гербовете на латинската империя, Ахая и Солунскотонови [re: latani]  
АвторAлekcaндep (Нерегистриран)
Публикувано04.02.05 00:09



Много съжалявам , но в момента не e-mailвам. Даже ако имах адрес , то би ми било трудно да ги кача тук.Но благодаря ти !



Тема гербовете на латинците на тозинови [re: Alexander]  
Авторcaйт (Нерегистриран)
Публикувано12.02.05 23:14



участниците на ре-енактмент , историческо шоу , или подобно се нуждаят хералдиката.Гербовете на латинските барони и самият Бодуен , можете да гледате тук :





Тема Re: Ето , идва 800та годишнина на ....нови [re: Alexander]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано20.02.05 20:10



Нещо ново ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.