Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:58 11.06.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Do Orcнови [re: Alexander]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.11.04 09:51



С една малка разлика. гербовете са точно определени неща. Това, за което говориш, са емблеми, или ако щеш тамги. Не са баш гербове... Не са обект на спецелиано знание за тяхното съставяне, тълкуване, развитие, т.е. не съществува науката хералдика...

герб ли е? Не е...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Ако щеш , протохералдиканови [re: Black Wolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.11.04 15:57



Разбира се , че имало знаци , които още не са били по днешните хералдически стандарти , които мисля че имат почетък некаде към 11.в.н.е , като през 1200те , вече класическата западноевропайската хералдика има практически своята форма. Колкото за балканите и източна европа , то от полската , руската и унгарската хералдика личи , че тази , оригинално , е имала разни домашни форми ,които се проявяват чест с нарушения на правилата на западна хералдика. Днес вече се говори и за византийската и
ислямската (мюсулманската)хералдика , като не се очаква тази да има правила като западната. Едото обаче е ясно , че е имало българска хералдика , но трябва да се проучи от запазените екземпляри , каква е била нейната форма.
Ако е за за употреба на реенактори , то би требвало да се спазват правилата
на цветове и метали за контрастно изображение.
Това което показваш , Уолф , е което и найпримитивните култури са ползвали - симболика , било тотемното животно , или астрономически симболи. Тези неща са били почти универсални.



Тема Re: Do Orcнови [re: Alexander]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано23.11.04 20:29



Виж какво -- Това, че хората са използвали различни символи за да си обозначават родова принадлежност, обществено положение, или каквото им хрумне, не означава още, че имаме хералдика. След като си чел толкова за хералдиката, би трябвало да си наясно с това.
Твойто твърдение за българска хералдика има точно толкова тежест, колкото и моето предположение, че става въпрос за тотемни изображения. Ти да си изкарал източници, от които да следва, че в България наистина е имало хералдика, и то не взаимствана от Запад, а самостоятелна? Ако приведеш такива текстове -- моля, нямам нищо против. За сега обаче имам е само общи разсъжденяи на темата -- "Ама не може да сме нямали подобно нещо, ние да не сме по-тъпи от европейците!" Като изкараш доказателства, ще приема наличието на българска хералдика. А докато няма такива, предпочитам по-сигурното обяснение -- че става въпрос за тотемни изображения.
След като целта е клубът да се превърне в център за ценни информации, то би трябвало тези информации да са сигурни и проверени. А не просто да си приписваме и да си измисляме разни неща, щото и другите имат такива.



Тема Re: Do Orcнови [re: Orc Chieftain]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 00:13



Абе Орк ! Ти не си ми чел всички постинги и не ми се повтаря само и само заради теб.Другото е че НЕКОЙ ( НАшИТЕ ЗАГУБЕНИ ИСТОРИЦИ) не си е дал работа досега да ги издирва , и понеже под комуната бе решено , че не сме западняците , то се приела гледна точка - че немало гербове !!!Орче , Орче , прегледай изображенията от четвероевангелието на Иван Александер , но ако си кйорав , нищо нема да видиш (ако нещеш , пак нема да водиш). АЗ ПАК ТИ КАЗВАМ ЧЕ ГЛЕДАХ КОЛАНА С ГЕРБ от ВЯеилко Трърново , че на интернет продават апликето с лъвски герб - България 14.в , че и че и че...
Вспоменатият Иван Александър също си поръчал "Александреида"-лЮбимото
"рицарско четение в западна европа. Излиза явно че и византийците след падането на латинска империя , са приели турнирите и аз мисля , че българите също са иамли вариянт на турнирите. То можеш да необичаш латинците , ама спорт си е спорт.Не ти обичам пристъп към нещата , понеже вместо да се потрудиш да издириш нещо , то ти с типичното
- докажи ми . Абе полагай труд също , да намериш нещо : Мисля , че незнаеш даже , какъв е герба на градати , нали ? Аз намерих доста материяли , но имах трудности да ги вкарам , не всички имиджи стават.Погоре даже описвах кои български изображение показват СЪЩИТЕ , ХЕРАЛДИЧЕСКИ ПРАВИЛНИ знаци
като тези в западна Европа. Ати - немтудом ет немиртем!Ама не си крив , така са били изчувани вече три генерации на българите. Самият постинг на Бъдъмба е бил - да се помогне на българските ре-енактори . А моята идеа е -
да се създаде Българското Хералдическо Общество , което да изучава знаците и симболите от миналото , направи ред в модерната българска хералдика и издава по некой гербовник . Брей , че изоставаме зад даже Албанците!Което е верно !



Тема Грифон , Вер , Берканови [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано28.11.04 18:49



Ето
едно несъмнително хералдическо животно (междудругото подобно на това в герба на Татарстан , или Волжката българия).
Още подложих на алализа названието на един от хералдически цветове -вер.
Вер на старобългарски е дракон или голем гущер. На гущерите често боята им е зелена. Може ли Вер да значи дреконската боя ?Не че мисля , че е така , но
защо да непомислим.
Също за некои благородни фамилии от Чехия
Берките - берка нали се превежда от старобългарски като голямата змия
Коловратите - (коловрат = Колобра) И два ли това име от Колобрите ?
Жижка - даже чешкия изследовател Мирослав Иванов обсъждал възможност
жижка да идва от българската дума -жежкия (нажежен).Ян Жижка би е могъл
да е потомък от българските войни-наемници(син , внук), разбира се нема доказателства.
Честото име на Рожъмберките е било Вок , нещо ми напомня старобългарският клан Вокил.
Еми между другото , от разкопките в търново се вижда една чиния с изображение на двуглавото животно (има си свое хералдическо название, ще го потърся)коет аз немога да го сканирам от книгата и да го кача тук.



Тема Re: Do Orcнови [re: Alexander]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано29.11.04 18:17



Орк писател, орк не читател. Пък и без това не мога да чета.Ама като гледам кви си ги писал в тоя постинг, не виждам и смисъл да чеат останалото.
Абе ти що не вземеш най-напред да си изясниш що е то герб, кой има право да го носи, каъв е въобще смисълът на хералдиката, каква е ролята на рицарското съсловие в западноевропейското общество и т.н.

Ти си виждал някакви картинки (и аз съм ги виждал), на които има изобразени някакви символи. Но не можеш да твърдиш, че това са именно гербове...Аз мога да си нарисувам на колана каквото си искам.Или на тениската. Тва не означава, че нарисуваното ще е герб.
Това, че по някое време българите и византийците започват да възприемат западната хералдика е друг въпрос. Но това си е именно западна хералдика, макар и в българско изпълнение, а не българска хералдика. И въобще не е ясно до колко е бил разпространен тоя процес, особено като се има предвид че в България липсва основната причина за съществуването на западноевропейската хералдика, а именно рицарското съсловие.

Много добре знам каква е целта на постинга на Бъдъмба. И тя определено не е да си измислим някаква хералдика и да я обявим за българска... По-точно -- няма лошо да си измисляме българска хералдика, само да не я пришиваме на древните българи.Иначе по какво ще се отличаваме от Зиези и др. от които(с право) се оплакваш?

Хъ-хъ! Обаче да знаеш -- прав си!Наистина не знам какъв е гербът на моя град и не ме интересува. Той и без това е измислица на комунягите

И ако трябва по-сериозно -- Българската държава е основана от народ, чиито традиции се различват съществено от западноевропейските. Затова да търсим аналог на западноевропейската хералдика у нас е доста безотговорно. По-добрее да се опитаме да разберем каква роля, съобразно с българските държавни и обществени традиции, имат различните символни изображения, които можем да наблюдаваме в източниците.



Тема Re: Do Orcнови [re: Orc Chieftain]  
АвторAлeьaндъp (Нерегистриран)
Публикувано29.11.04 20:16



Това на колан от Търново е истински герб върху щит , това от щит от Земен е хералдика , както лъвът на Колояновият пръстен или двуглавият орел на ботушите на Иван Александър. А ти Орче , щом незнаеш герба на града ти и не си се даже интересувал , си един игнорант. Не си заслужава да си продължавам дискусии с теб , понеже ти не си само млад , но също си глуп. Такива , като теб са ни набутали в положението на изолираност и тъпотията.
Дискусията с теб ме само спира ,да търся знаците от нашето минало. Ако не си забележил , всички европейци са имали някаква форма на хералдика , руси сърби , даже албанци , латинско царство и византийци. Как можахме да живеем в европа ЦЯЛОТО средновековие , без да имаме някаква хералдика ?
Темата тук е била да се помогне на Бъдъмба , с какво да се изпишат щитовете на нашите ре-енактори. Ако ти незнаеш , или неискаш да знаеш , твоята ти работа . Аз даже мисля , да си намериш друг клуб , този , не е за теб....



Тема Папагалите , гербът нанови [re: Бъдъмбa]  
АвторKoмитoпyлитe (Нерегистриран)
Публикувано29.11.04 20:24



Златни папагали са върху погребателната дреха на Цар Самуил в гроба му ба остров в преспанското езеро. Тези златнотъкани птици са документирани при находката , както и остатъци на ризницата. За двама папагала на едно дърво говори и Петър Делян. Кой твърди , че хералдиката (знаците) не е била употреблявана от българите (поне аристокрацията) ?



Тема Флагът нанови [re: Бъдъмбa]  
АвторKaлoян (Нерегистриран)
Публикувано29.11.04 22:25



Тези които четат внимателно историята на България знаят , че папата освен изпращането на короната и признаването на български църковен глава за
Примас , изпраща също флагът на кръст. Ако бехме останали католици , знамето ни е било нещо като норвежци , шведи , дани , финландци или айсландци....



Тема Re: Български гербове-Кондофреовци инови [re: Бъдъмбa]  
АвторOpлaндoвци (Нерегистриран)
Публикувано29.11.04 23:28



Преди доста време съм чел , че имало из Софийско болярски фамилии Кондофреовци и Орландовци . Обяснението е било , че болярите са пленили
некакви западни рицари , като са били взвли и титлите им като комт д'Офре,
и тази на графовете Орландо. Некой чел ли е по въпроса ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.