Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:14 12.06.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Български гербовенови [re: Orc Chieftain]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано11.11.04 23:51



Къде е това крило? Да не говориш за някакво повредено изображение?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Oshte podobar linkнови [re: Alexander]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано12.11.04 00:25



Благодаря много за линковете, но в момента просто нямам възможност да ги разгледам подробно.
Историка ще го разпитам обстойно за източниците му веднага щом ми попадне. Не че му вярвам безрезервно де, проявява доста тюркски уклон, но иначе е много ерудиран. Аз вече направих три рисунки по неговите описания, но в момента не са в мен и не мога да ги пусна, а и са доста свободна интерпретация. Веднага щом ми ги върнат, ще ги предложа на критичния ви поглед




Тема Re: Българската хералдика-презираното сираченови [re: дядoБлaro]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано12.11.04 00:27



Ъъъ, знакът IYI не символизира ли небето?




Тема озадачена съмнови [re: Black Wolf]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано12.11.04 00:45



Изглежда някак си стигнал до извода, че мое запитване може да е отправено и до теб. Как ли се е получило това?!?
Явно преди няколко месеца не съм била достатъчно ясна. Какво пък, ще пробвам да го обясня още веднъж:

Блеки,
не се доверявам на абсолютно никаква информация, пусната от теб. Освен личните ми наблюдения за невежеството ти по различни теми, то беше доказано и от много други хора из целия дир. Отделно, виртуалното ти поведение и особено отношението ти към всичко българско дълбоко ме отвращават. По тази причина системно игнорирам постингите ти. Имаш пълното ми одобрение да правиш същото с моите. Те не се отнасят до теб.




Тема Re: Oshte podobar linkнови [re: Бъдъмбa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано12.11.04 03:19



Бъдъмба , ще ми бъде голема чест , и разбира се че ще обсъдим рисунките. Актуално , хората , като онгълците , защо да не си служат със собствената хералдика , ако тази е по правилника на такава. Мисля , че се заражда художественият стил- българска романтика , заместваща соц.реализъм, главно да стоин с краката на земята издирвайки , каквото може да се презентира , като българската хералдика , или хералдика на тези които са патували , воювали , или се заселили в българските земи.Нали при нас ,напримерпоследните 150 години са живели също Сакс- Кобургите , Батенберг , поет Де Ла Мартен , граф Тросков (пославянщеният граф Des Fours), нека българите се запознаят с гербовете на руските (често от полски или германски произход) офицери от освободителната война0. Нека научим , какви са били гербовете на латинската империя и франкските и нормански барони , заселили се на , или до българските земи.Какви са били например гербовете на емигрантските български роди през турското . Чел съм тук таме нещо , но нема нещата събрани , липсва новоиздаден комплексен гербовник.
Но преди даже да има Българското Хералдическо Обшество , ние имаме задалжение , хералдическите знаци да ги координираме с общоприети хералдически правила.



Тема Re: Български гербовенови [re: Бъдъмбa]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано12.11.04 03:49



Разглеждах некои хералдически знаци от българия от гледната точка на западната хералдика и намирам следното :
Има не само колори (цветове ) , метали (злато , сребро) , но и кожусите (фурс)
В кратката история на България , която имам има метален колан от разкопките в Търново , и веднага ме удри в очите , че един елемент на колана е истински герб , и то с кожух наричан "VAIR"
В хрониката на Скилица , българските воини носят "златни " щитове , с червени кръгли пета наричани от хералдиците "ROUNDEL"-и , пак абсолютно позната хералдическа комбинация.
Земенският войн има щит , в англ. хералдика наричан "BARS" , или водоравни
сини ленти върху сребърен подклад ( хералдически правилно , тези ленти не би требвало да са повече от четри)
Даже другите примери на хералдически знаци от български земи са чиста хералдика . Имало и други занци на нобилитет , например , издигането на некой на ранк "деспот" е било симболизирано с това , че лицето получавало деспотската корона. Така , че ако България не е паднала под турското , сигорно бихме имали некаде болярски гербове с деспотски корони върху тех.
Колкото за крилото , споменато от Орк , крилото е било честият хералдически знак , като едно изображение на една от книгите на Мен-Ет-Армс , посветена на Османските армии , показва един от спахиите (и всопенават и българите от
северозапада), скаут наричан делия , като кавалерист , който освен крилото изписано върху щита , има и едно крило върху калпака си - точно като рицарите са имали подобни различни мотиви върху шлемовете. Има още доста да откриваме.А другото крило го видех на средновековната миниятура , дано го намеря некаде.Най лошото е , че българската хералдика е била игнорирана много дълго , а публикациите са много малко. Има сигурно хората , които знят много по въпроса , а дано такива постнат нещо и тук в клуба.



Тема Челенките ?нови [re: Black Wolf]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано12.11.04 03:58



Много интересно !!!И ми светна даже нещо в главата....
Така , че старобългарската дума за рицар е -ВИТЕЗ
за знаците -ЧЕЛЕНКАТА ?
Става интересно тука , мерси волф за подсещане.....
Интересно би било да знаем , дали двуглавият орел е бил само знак на царски авторитет а пък лъв или лъвовете -гербът н България....Но наистина има писано , че лъвът е заместил двуглавият орел само в края на 14.век.



Тема Re: Челенките ?нови [re: Aлekcaндъp]  
Автор tulsanew (mutrigur)
Публикувано12.11.04 04:15



Хайде малко за орлите....


Eagle-headed fibulae from the Pietrossa Treasure,
Roumania, first half 5th century.

This hoard from the Danube valley is highly controversial.
It seems to have been collected by an Ostrogoth
in the first half of the 5th c.,
but contains some objects significantly older.

The eagle motif is problably Hunnic and picked up by Goths serving within the Hunnic Empire.
The heavy collars in the collection are pagan and Gothic, and the polychrome technique is early 5th-century Gothic.
So the treasure reflects Roman, Gothic and Hunnic influences.



Тема Още един орел...нови [re: tulsanew]  
Автор tulsanew (mutrigur)
Публикувано12.11.04 04:17




Gothic polychrome eagle-head belt
buckle from South Russia.
4th century A.D.


The eagle motif derives from East Asia
and results from the participation
of the forebears of the Goths in the Hunnic Empire.




Тема Re: Български гербовенови [re: Бъдъмбa]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано12.11.04 05:50




Baron Peter Parchevich





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.