Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:42 07.07.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Традиционни лъкове и техната направа  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано30.10.04 03:02



Нека постваме тук линковете и информациите за направа на традиционните лъкове , без което нема истинската историческа въстановка (или ре-енактмент)
Ето , цховекът дава инфото , как е правил композитен лък , асийски тип :





Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Alexander]  
Автор DarkWolf (Eerie)
Публикувано30.10.04 21:29



Ако някой ми постне имфо за тежките английски лъкове, цена няма да има.

"Изгубена е котка с картофи..."


Тема Английският Longbowнови [re: DarkWolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано30.10.04 23:56



Dark Wolf , ти английски четеш ли ? Вчераточно се рових в нета , за да изровя
нещо за лонгбоу или обикновен некомпозитен превит лък(recurve bow) , просто нещо, което хората в България могат да го прават полесно . Па после да стигнат и до найхубави комписитни лъкове. Инфото има доста , но главно
на английски...Има и чешката информация , пичовете прават добри лъкове и още подобри арбалети.
Колкото за лонгбов , за да направиш точнота копия , естествено ще требва да имаш достъп до тисовото дърво , но orange osage (pitay Black Wolf za nego) e второто найдобро дърво, и видех лонгбоу-лъковте от осидж ламинирани с бамбуто , което ги прави супер ( но разбира се в този случай не е класическото
лонгбоу).Но за да практикуваш направата на лък , то има и много други дърва , които стават и ресултат може да те задоволи , пак хем след като намериш подходящото парче тисовото дърво , ще си имаш опит. Аз ще се поровя и ще пусна нещо , което има практическата информация.



Тема Re: Английският Longbow-линковенови [re: Alexander]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано31.10.04 00:21



Ето некои линкове , ако се получат :







Тема Терминологията -нещо много важнонови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано31.10.04 00:29



Преди да започнем сериозно с лъковете , би требвало същ да пуснем покъсно една тема изцяло посветена на терминологията отнасяща се към лъкове , арбалети и под. уреди .Тогава ще знаеме точноза какво говорим.



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 00:24



тоя сайт съм го разглеждал.все пак човека не е напълно доволен от направеното.има един унгарец дето прави традиционни рефлексни лъкове и той използва рогата на една порода говеда с доста големи рога.



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: DarkWolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 00:27



да стреляш с такъв лък трябва или да си много як(70кг опън) или много тъп(при условие,че имаш достъп до рефлексен който върши и по-добра работа със сила на опън 20-30 кг),или голям фен на англичаните.



Тема Лонгбоу и рефлексниятнови [re: Alexander]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 04:45



Англосаксонци са големи традиционалисти(аз бих искал и ние да си пазиме така традициите), и разбира се лонгбоу е твърде популярен лък, който пак не е трудно да се изработва... Но доста англосакс. експерти признават , че на "континета(разб. евроасия) " имало много подобри лъкове. Аз се надявам не само некакъв унгарец - а некакъв българин , ще намери като хобието ,изра-
ботката на рефлексни лъкове.Но ако има некой българин , да прави лонгбоус,
и това ще е арно.....



Тема Re: Лонгбоу и рефлексниятнови [re: Aлekcaндъp]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 06:22



аз съм почнал един рефлексен...ама бавничко става.и материалите трудно се намират.оня пич е използвал рога от антилопа,аз от бивол,но май и двамата сме далеч от реалноста.явно някога са отглеждали определена порода говеда(от ония с големте рога) от които са взимали материял.по интересно е да се даде предлоение за дървената основа,в смисъл от какъв вид дърво?



Тема Дърво и дуги информации , но на англ.нови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 12:48



Терминологията , вид дърво за направа на лъковете и много повече , но е на английски :





Тема Re: Лонгбоу и рефлексниятнови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.11.04 23:25



В Унгария ги има...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Книга...нови [re: DarkWolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.11.04 23:49



Тази книга е добра и дава доста прилично описание как се прави дълъг лък. Имая я и щях да ти дам да си я копираш, но един глупак ми я загуби!

Ето я в Мрежата:



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Prevod ot angliyski na bulgarskiнови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 23:55



Tezi darveta sa goteni za naprava na lukovete , no az neznam , kak sa im imenata nabulgarski. Molya pomognete , tova sa darvetata :
1.Yew , 2.Wytch-Hazel , 3. Elm , 4. Ash , 5. Juniper , 6. Maple , 7. Locust , 8. Lancewood , 9. Ironwood



Тема konni streltsi,streli , lukoveнови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 01:37



Eto varhovete na strelite :


Eto , horata pravyat dosta produkti osnovani mezhdu drugoto i na starobulgarski obrazets :




Тема Re: Лонгбоу и рефлексниятнови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 03:56



знам.има и един унгарец дето прави традиционни рефлексни лъкове.отглежда си хайваните и им ползва рогата.всякви лъкове прави,но български няма.писал го е хунски - то пък не е голяма разликата.имам едни картинки на хунско изкуство(орнаменти и резби),интересното е ,че са изобразени същите говеда.не знам другаде по европа гледат ли се?



Тема Re: Prevod ot angliyski na bulgarskiнови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 04:11



1.тис.2леска(лешник).3.бряст.4.явор.5.хвойна.6.клен.7.бяла акация.8.тва е някво тропическо дърво.9.т.н. "желязно дърво"- до колкото съм запознат е някъв вид дъб,но може и да греша.



Тема Re: konni streltsi,streli , lukoveнови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 04:21



всичкото това го има по нашите земи.интересното е,че повечето изображения(графити) на стрелци са със стрели тип "лястовича опашка"(в-5,6)



Тема Re: konni streltsi,streli , lukoveнови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 04:47



а тоя стрелец има школа в унгария.одрязал си е палеца на дясната ръка щот му пречел.препускайки от коня стреля и поразява движещи се предмети във всички посоки.страшен е.



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 11:24



някъде бях чел,че се използва и бреза,но има много видове бреза.



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано06.11.04 14:59



Да, в Сибир използват бреза, а и лъковете от "източен тип" масово се обвиват с брезова кора. Има много такива археологически находки.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Black Wolf]  
АвторAлekcaндep (Нерегистриран)
Публикувано07.11.04 18:51



Подходящо парче на брезово дърво ( пак и друго) , може да се използва като базата при направата на композитен лък. Ако се прави лък от музеалното качество , то , разбира се , истинското сухожилие , или роговината са естествено нещо. Но ако се прави композитен лък за редовното ползване , стрелба в нишените или ре-енактмент , то в повечето случаи , такива лъкове са изработевани с помоща на стъклени влакна , епоксид , което между другото
"спестява живота на некои видиве животни.Хората изработващи такива лъко-
ве все пак спазват автентицитет на външният им вид , доколкото може....Така , че ако некой иска , да направи например "лонгбоу" , но нема тисово дърво , една лента от стъклени влакна залепена с епоксито , ще дае качествата.Квалитетен традиционален лък за реенактмент , би требвало да има дострел повече от 100 м , идеално към 200 м...



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Aлekcaндep]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.11.04 21:32



Ех, бат' Сашо... Не е въпроса във външния вид. Ако ще слагам епоксидни смоли, стъклени влакна и пр., по-добре да си взема от ония технологични чудеса с многото макарички...

Пиниза е да направиш нещо от естествени материали.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Black Wolf]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано07.11.04 23:51



Ти , вълчо , си ползвай , каквото сакаш, направо си го отгледай рогатото животно !Което аз казвам , се касае за два вида лъкове : Едните , които са ТОЧНАТА КОПИЯ ОТ МУЗЕАЛНОТО КАЧЕСТВО а другите , които ако ги строшим некаде нема да ни вземе неколко години да направим друг такъв. Но за да направиш лък от природни материали е подобре да направиш преди това неколко такива с достъпни , макар изкуствени материяли.Ти колко лъка си правил , че пак правиш всичко невъзможно ?Аз виждам от време навреме хората на различни шоу и панаири , когато демонстрират уменията си. И ще ти кажа нещо : дървен компизитен лък с стъклени влакна е правил и унгареца , продавали се тука , цена към 800 долара. Но ги нагласи така , че изглеждат много автентично. Аз ако четеш показвам два пътя , този на истинската въстановка на практически оригиналите , и направа на реално изглеждащи лъкове за редовна стрелба и ре-енактмент. Ако и тези за ре-енактмент намерят производител в България , ползващ само природни материали - браво му на него , специялно ако задоволи много стрелци и има
достъпни цени.Но за да се върне лъкострелната традиция в България , хората требва да почнат даже с модерни лъкове. Преди почти 40 години , при първите исторически шоу в Зноймо , Чехия , хората са ползвали фабрични лъкове за спортна стрелба, а гледай ги чехите днес... Техният клуб "Ротика" има специялисти в направа на лъкове и стрели , и защо ? Понеже са почнали работата без да ги некой деморализира.Ако си голем експерт -почни да ги правиш лъковете. Давай експертизата , подкрепяй идеята , давай линкове напр. от руски сайтове.Младите хора(също и чичковците )в България се нуждаят с моралната подкрепа , която ти лично или неискаш , или неможеш да даеш , което обаче нема да те направи щастлив. ...Пробвай малце оптимизъм , и малко толеранция...



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Aлekcaндъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.11.04 00:04



Ми аз знам поне трима души, които правят лъкове. но не са "производители" и не ги продават...

Освен това лък за продан... Лъкът е индивидуално оръжие и се прави според човека (ръст, дължина на ръцете, сила).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Ето и възела за тетивитенови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано08.11.04 00:07



Eto edin link za vazela na tetivata :


Ако кликнете на картинката , ще се увеличи.Този възел ще сътвори окото за опъването на тетивата към лък



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Black Wolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано08.11.04 00:50



Вълчо , Вълчо... Като експерт през лъковете , би требвало да знаеш например тези неща : При традиционен лък играят размерите на човек някаква роля , например джуджето от един м височина , неможе да стреля добре с лонгбоу ,
дължината 1,8м, но същият лък може да е ползван както от човек
1,65м до 1,95м , при което важно е този човек да опне тетивата и има достатъчно сила да задържи тази до изстрела, понеже , силата расте с колкото подалеко натегаш тетивата а тази опъваш , между другото до дистанс удобен за дължината на стрелите ти , например 29 инча(цала или..).Така , че е пълно възможно (унгареца също немерил хората в локален
ган строр), да се произвеждат традицийни лъкове за пазара , както си е у нас , -твоите юнаци , които познаваш имат право да си прават разира се само за себе си , но би било подобре , ако се ангажират с хобието си в въстановки , повече ще им е кеф...За разликата от традиционните лъкове , обаче , модерните компоунди с камовете , имат винеги важни информации от производителя ,дължината на опъване и силата на опъване. Хората си купуват според силите и според това , че каможите лъкове , както СИГУРНОзнаеш , след като ги опнеш до изжестен момент силата на опъването е пренесена върху камовете , и намалява за стрелеца многократно , позволявайки му да цели подълго в сравнението с класичен лък , кадето при опъването требва да се цели много бърже имаче щр почнеш да се тресеш....Подобре да си казал на момчетата , че би било добре да се включат , ако искат. Ако неискат- техна си работа , ще има други , нали ?




Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Alexander]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.11.04 11:24



Знаеш как се мери дължината на лъка, така че зависи от ръста ти... Всичките начини за мерене, които знам, са в зависимост от ръста. И дължината на стрелите също (най-простия начин - знаеш, като опънеш напред ръце до средата на гърдите...).

Е, можеш да стреляш и с други лъкове, но този, който е за теб си е друга работа... "Борил" съм се с чужд лък - не се получава добре.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Black Wolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано08.11.04 12:48



Gluposti treskash Wolfie , gluposti , samo dapravish neshtata nevyzmozhni...Ako horata sa bili kato tebe , nikoga ne e imalo firmata Fred Bear ili neshto podobno.
Priqtela mi si kupi luk ot indiantsite (dazhe s quiver i streli) , mislya w Idaho ili Montana , tam nekade i si strelya s nego spokoyno , bez da sa go merili choveka. KOlko traditsionni lukove imash ti lichno. Az imam slednite , i vsichki gi kupih , kakto se kazwa second hand :
1 . longbow , glass fiber reinforced
2. recurve bow , composite
3.recurve za malki hora (decata)
4. dwa recurve bows(nekva marka comanche) za da si strelyam zad kyshti
Za loveneto oba che imah(sega veche mnogo godini nelovuvah s nego) compound bow(with cams) , koyto ne mi e bil po razmerite , no si strelyah pak s nego. V sluchaya s tradicionalnite lukove , vsichko e da si sviknesh s teh , ponezhe , moy chovek , pri napravata na luk , ti mozhesh da merish kolkoto shtesh , a rezultat e takyw , koyto shte poluchish ot materiala koyto imash . Samo mnogo opit shte ti dae vazmozhnost do nekakva stepen da znaesh predi da go pravish luk kakvo shte poluchish. Mezhdu drugoto , temata tuk postnah , za sabiraneto na infoto za naprava na klas. lukove , ne e bila temata , kakto vinegi s teb - kak e nevazmozhno neshto da se pravi.Mezhdu drugoto , kakav luk imash ti?



Тема Не знам кой говори глупости...нови [re: Alexander]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.11.04 15:25



Аз все пак имам малко опит в тая дейност и известна информация...
При вас в Америка всичко се прави за продожба и за пари. Малко са ти променили мисленето май тези неща...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Не знам кой говори глупости...нови [re: Black Wolf]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 05:25



Според мене , нема нищо лошо в това ако некой има талант за правене на лъковете , било индиански , било английските лонгбоу , та да ги прави и за другите . Ако хората искат да си ги купуват от него -О.К.
Аз пак те питах , какви лъкове имаш....
Друго нещо: Веднага когато постнах предложението за "клуб реенактмент , ти си пуснал тема "индиянци" , Аз пуснах темата за традиционни лъкове , ти пусна темата за лъкове в клуб индианци. Аз тока с тая тема исках да споделяме инфото за материалите , касаещи се до направа на лъковете , но ти пак правиш своите саботажи... Защо ?
И да незабравя , да ти покоментирам това , че в америка се прави всичко за пари. Не всичко , вълченце , ние си и помагаме -без пари. Но хората си имат и бизнесчета встрани , повече за хобби , колкото за печалба . Затова можеме да се снабдим с материали , инструменти или готови продукти , книги и подобни.Ти посочваш американските автори на книги за лъковете , но тези хора могат да правят нещата , понеже , за пари разбира се им печатат книгите....логиката , нали ?



Тема Драги бате Сашо!нови [re: Aлekcaндъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.11.04 07:51



Ех, бат`Сашо, не четеш внимателно и това е... Не съм пуснал "темата лъкове" - други хора попитаха, и ако си чел внимателно, аз по темата съзнателно не казах почти нищо... Не искам да я обсъждам там, а си имам и други съображения.

Абе вие в Америчко сте развили някаква шпиономания. Навсякъде ви се привиждат врагове и саботажи!
Искам да те уверя, че въобще не следя кога какви теми пускаш и въобще нямам желание да ги копирам... Имам си достатъчно собствени.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 10.11.04 07:56.



Тема Hunters encyclopediaнови [re: Aлekcaндъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.11.04 07:56



Между другото, тук в библиотеката има една американска "Hunters encyclopedia" - огромен том от 1945 г. (ако не се лъжа). Та там има много интересни работи - описание на всички животни и птици (доста подробни!), съвети за кемпиране, за оръжие и пр. и пр. Та има и един много интересен раздел за лов с лък и соколи.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 10.11.04 07:57.



Тема Белите хамериканци.....нови [re: Black Wolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 02:39



Белите американци често ловуват с лъкове , има и по некои соколари. Индиянците пак често ловуват с полуавтоматични пушки. Преди некое време ,бех на стрелбището , имало един индиянец( когото сметах първо за японец , но като видях ръста му и чух какприказва веднага знаех че не е джап) Беше си до мене - аи двамата извадихме същи пушки , същият калибер
30-06, и двамата полуавтомати Ремингтон 7400.Даже същият вид куршуми, 180
грейна коре-локт.Чак ни разсмея това , че въпреки толкова различни човеци , като чили сме били близнаци, пак и много се разбирахме по много други неща.....
Ти Вълчо главно почни с позитивен дух и постирай ценни и реални за българиана информации.Наистина е време , традиционни лъкове , да се правят в България , колкото повече , толкова подобро.Може би некой ще почне
да ги експортира в Америка. Виж , унгарците го прават , некой си чех продава тука средновековни арбалети , еми хората миксират кеф с бизнес . От такъв бизнес , нема да станат милионери , но ще си изкарат нещо , последвайки хоббието си. Има и хора които прават курсове по направа на лъковете. Курсантите си плащат неголема пара , майстора им дава лекции , материял и след неколко курса- хората са си направили дървен лък , който си е техно нещо , и можеби в бъдъще , сами ще си прават още подобри.



Тема Два англоезични линкове занови [re: Alexander]  
Автортepминoлorиятa (Нерегистриран)
Публикувано11.12.04 20:33





много инфо за терминологията , може да е помощ за създаването на българския еквивалент.



Тема Re: Два англоезични линкове занови [re: тepминoлorиятa]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано11.12.04 21:28



Английската терминология е ясна! Българската е проблемната...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Два англоезични линкове занови [re: Black Wolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано12.12.04 00:26



Това си е баш-позор , че нема българската терминологиа. Затова обаче пуснах линковете , да се запретнат ръкавите и почва работата.Айде да превеждаме и обсъждаме , съставяме аркерийският речник. Пример :
Аркерия - всичко отнасящо се към стрелба с тетивните оръжия , лъкове и арбалети.
Окото - част на тетива , с която тази се закачва към лък , обикновено окото е
направено с "тетивен възел....
Стремен - уред за настъпването с крак по време на натегването на тетивата на арбалет
Гърбът - страната на лък подалеч от тетивата (външния арк)
Корем - страната на лък поблизо до тетивата (вътрешен арк)
Тетива -
тетивник - зарез за окачването на тетивата или в случай на стрелата , каналче за тетивата , също познато като ухото
Ухото - виж тетивник на стрелата
Сайдак - калъфката за стрели , лък , или комбинация на двете
Тетива - въже опъващо лъка и пренасящо скорост и сила на лъка върху стрелата .
Перките - стабилизатори на стрелата , намиращи се в задната част, при драдиционни стрели за лук изработени от перата на птиците , като гъски , пуйки или хищни птици...
Абе Вълчо , ти само почни речника , или чекаш аз да почна ?Ама този път без майтап и сериозно. Поне сто израза , какво ще кажеш ?



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Alexander]  
АвторTepминoлorия (Нерегистриран)
Публикувано24.12.04 00:40



Ще дискотираме ли терминологията тук , или в Модус Вивенди ?



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: Tepминoлorия]  
АвторBAF (Нерегистриран)
Публикувано27.12.04 23:06



Bulgarian Archery Federation
Всеки който иска да дискутира "аркерийската " терминология , първо би требвало да знае терминологията ползвана от Bulgarian Archery Federation
tel (+ 3592) 930 05 50
Имат ли си сайт тези хора ?



Тема Re: Традиционни лъкове и техната направанови [re: BAF]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 18:12



до колкото знам,на раметете на лъка(гъвкавите части) им викат пера.утре ще питам и ще знам със сигурност.познавам състезател по спортна стрелба,но не съм се сетил да го питам за терминология.



Тема Много добре , дедо !нови [re: дядoБлaro]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 18:32



Перата на времето са викали пласките пружини. Но , деденце , питай човека , дали немат некаква книжка за лъкострелци с терминологията , и моля ти се , кажи му че дискутираме традицийни лъкове. Бих се радвал ако аркерите-спортисти участват в дискусиите , ако се интересуват от традицийните лъкове.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.