Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:53 01.05.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За деца с проблеми.Помощта от 112лв.със задна датанови  
Автор elie (мама за двама)
Публикувано17.08.06 20:33



Става въпрос нащо много важно за родителита на деца с проблеми - ежемесечната помощ от 112лв. Установих, че почти никой не знае, че тази помощ се изплаща със задна дата. Става въпрос за следното. От 01/01/2005 г влезе в сила нов закон, с който ежемесечната помощ за отглеждане на дете с проблеми от смешните 28лв. става 105/тогава/, сега 112 лв или 70 процента от мин. работна заплата. Тази помощ се изплаща по реда на чл. 43 от закона за интеграция на хора с увреждане. Масова практика е, родителя да получава тази помощ, след като представи решението на ТЕЛК в социалната служба. Често обаче, се отива на ТЕЛК година или две след като детето се е разболяло. Трябва да се знае.....правото на тази помощ се придобива от ДАТАТА НА ИНВАЛИДИЗАЦИЯ, не от дата на ТЕЛК - а или иначе казано от деня, в който детето се е разболяло, НО НЕ ПО-РАНО ОТ 01/01/2005г - от когато влиза в сила закона. Тази дата на инвалидизация е указана на предната страница на самото решение на ТЕЛК. Пример. Детето е родено ноември 2004г., и от раждането има някакво заболяване. Минало е на ТЕЛК - март 2006г. Получава пари от април - 2006г. Да, но според този закон родителите могат да подадат молба за изплащане със задна дата на тези пари.....2004 отпада, тъй като законът не е бил в сила тогава. Подават за цялата 2005 г + за първите 4 месеца на 2006г. Като пари накуп това прави 12х105+4х112=близо 1500лв.
Да, но в социалните служби масово не информират родителите - често, защото те самите не са информирани.
Какво трябва да направи родителя - върху бланката - молба за изплащане на ежемесечна помощ, най-отдолу на ръка да напише: "Моля да ми бъде изплатена със задна дата ежемесецната помощ по чл.43, считано от..до...
Подпис и дата. Ако вече е подадена такава молба - да подаде нова....
Сега лошата част. В повечето случай в соц. служба реагират остро...отказват категорично или създават спънки. Подчертавам - в повечето случаи от липса на ясни инструкции. Но много хора се пребориха за нея. Моля, ако познавате деца с проблеми, информирайте родителите им за това тяхно право.
Мога да предоставя по-подробна информация при конкретни запитвания.



Тема Re: За деца с проблеми.Помощта от 112лв.със заднанови [re: elie]  
Автор danaia_ (непознат )
Публикувано05.10.06 21:59



ако сте запозната моля да ми кажете защо тогава на мен ми отказаха да ми изплатят със задна дата понеже срока бил точно 1 месец на мен телк за детето ми е от 4.07 а понеже съм подала документите на 7.08 губя тия 112лв заради 3 дена закъснение????



Тема Re: За деца с проблеми.Помощта от 112лв.със заднанови [re: danaia_]  
Автор elie (мама за двама)
Публикувано02.12.06 00:10



Извинявам се за късното включване, но доста време нямах интернет. Знаеш ли, от практиката на една доста голяма група родители стана ясно, че социалните създават сериозни трудности при опит за получаване на тази помощ. Мога да ти кажа само, че аз също подадох със закъснение молбата. Това е несериозно.....просто са се измъкнали от ситуацията. На родители от други софийски общини и дори от други градове директно са им отговаряли, че няма такова нещо, не се изплаща със задна дата. Родителите обжалваха на по-висока инстанция и си получиха парите...до един. На мен също ми казаха, че нямам право и няма такъв закон. Аз отговорих, че има и им показах заповеди, изпратени ми от други родители, в други общини, с които помощта е изплатена. Тогава изведнъж се сетиха, че има такъв закон, и нещо повече - че те самите го прилагали, но на мен не ми е изплатено, защото съм сменила адресна регистрация и не съм си поискала парите от старата община. Отговорих им, че няма ограничение в срока за предявяване на искане за изплащане на тази помощ със задна дата. От влизането в сила на закона на 01/01/2005 тази помощ се полага, независимо кога я потърсиш. В тази връзка, ако си пропуснала срок за подаване на ТЕЛК -а / а това не е така/, не е ли редно да ти откажат шзплащане на всякаква помощ, не само на тази. И ако твърдят, че имат основания.....да ти дадат да попълниш бланката и да отхвърлят искането ти с МОТИВИРАН отказ. Както е по закон. След което ти смяташ да обжалваш решението. Кажи им също така, че даването на невярна информация си е чисто длъжностно нарушение, още повече, че лятото обикаляха от министерството / ако не греша/ и изрично даваха разяснение как се прилага този закон. За съжаление не смея да те питам в открит форум къде живееш.....може да се окаже, че има родители от твоя край, които да са си взели парите.



Тема Re: За деца с проблеми.Помощта от 112лв.със задна датанови [re: elie]  
Автор bisi.s (неразбрана)
Публикувано02.03.07 21:44



Здравейте.Информацията е много полезна.Детенце ми е на 11г с непононосимост към глутена.Минахме на ТЕЛК на 13 февруари и към 10март ми казаха от социални да подам документите.Интересно се оказа,че те ми казаха за изплащането със задна дата,а аз от тук подготвена,готова за сериозен скандал направо онемях.Ние сме от Плевен.Сега ще видим и колко ще ни бавят.



Тема Re: За деца с проблеми.Помощта от 112лв.със задна дата [re: elie]  
Автор vvc (непознат )
Публикувано04.07.07 23:13



Бих искала да се обърна към всички: детето ми имаше ТЕЛК от март 2005 до февруари 2007. Новата комисия, естественно, беше назначена за май 2007. Докато излезе проверката, та юни 2007. Аз пък си позволих нахалството да заведа детето на санаториум пред април. Имам си фактура и пр. Но социалните отказват да я заплатят, тъй като е между двата документа. Т.е. от март до май той си е здрав, пък после пак не е. В новият ТЕЛК на втора страница пише, че забавянето е по тяхна вина. Имате ли опит? Как да действам! ОГРОМНО благодаря за информацията за 112лв! И на нас, неизвестно защо тя ни е ОТКАЗВАНА до сега. Кой всъщност си я спестява?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.