Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:34 23.04.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За самостоятелноста и възползването от състоянието  
Автор choki19 (непознат)
Публикувано03.07.07 17:55



Здравейте,
Искам да попитам нещо много важно и да поискам съвет.
Как се справяте с намесата на родителите в живота ви и желанието им да ви "спасяват" от някакви трудности,а всъшност да не ви позволяват да живеете нормално както вие искате и както състоянието ви позволява?
Аз в кратката си практика,като социален работник и консултант съм се срещала с няколко случая на такова "защитаване" на човек с някакво увреждане от родителите му.Знам колко ограничаващо и осакатяващо живота на този човек може да бъде такава родителска "защита" от трудностите в живота и от лошото отношение на хората.Мислех,че щом и аз съм с увреждане и също познавам този проблем ще ми е по-лесно,но не е.Родителите трудно пускат "децата" си,къде поради страх,къде поради чувство за вина и други такива.Това обаче не променя факта,че човека с увреждане ако е малко зависим от помоща на други хора страда ужасно от това положение.Опитвам в работата си с тези семейства да помогна малко и понякога успявам,но след много месеци работа.
И ето парадокс,помагам на другите,но не мога на себе си,затова ви моля за помощ и съвет.
Имам приспособена кола и от три години шофьорска книжка.Родителите ми все ме карат и не позволяват да карам сама,непрекъснато ми повтарят,че няма да се справя.От двайсет години е така,боря се да съм самостоятелна,да излизам сама и да живея нормално,но те правят всичко възможно да не стане.Можех да изкарам книжка още на 20 години,да си живея и да направя много за себе си.Непрекъснато са намирали поводи да не ми помогнат да се приспособи,да се оправи,когато е развалена,а когато изкарах книжка пак същото,все нещо не е наред за да не карам колата аз.Ако се питате,ами защо ги питам,защо сама не си уредя нещата,отговарям веднага.
Първо,за да ходя по сервизи,трябва да мога да обикалям дълго и без кола,а аз не мога,затова се налага да ги моля и да разчитам на благоволението им.Другото е,че когато се развали колата трябват пари,аз искарвам 160лв. по тази мизерна програмка и не стигат за нищо,а когато посъбера за колата те правят така,че да трябва да ги дам за друго и пак да нямам.Ето и сега тя е развалена от половин година,молих ги да я оправят и после да им върна парите,но те не го направиха.Кажете ми как да се справя с това и някакъв ваш опит с такъв проблем,ако имате такъв?
Благодаря!



Тема Re: За самостоятелноста и възползването от състояниетонови [re: choki19]  
Автор elie (мама за двама)
Публикувано07.07.07 07:43



choki19, чета поста ти и ми става едно такова и мило и малко смешно......смея се на себе си, обаче ..... не на теб. От известно време и аз имам книжка, стои си в портмонето ми заедно с талончето. И май там ще си остане. И кола имам, и вече съм семейна. Но скъпата ми майка не дава и дума да се издума да седна да карам. Според нея, още на първия светофар, че се пребия като куче. По принцип се водя, че нямам увреждане, но колата ми събира прах в гаража на майка ми и това си е. Няма излизане на глава. Да ти кажа проблема не е в хората с увреждане, а в родителите с увреждане.





Тема Re: За самостоятелноста и възползването от състояниетонови [re: choki19]  
Автор palatka (пристрастен)
Публикувано09.07.07 13:39



Да, проблема най-често е в родителите. Трудно е да разберат, че задачата им е да възпитат у децата си основните ценности. След това животът си е на детето. Ако то има нужда от съвет ще попита. Звучи просто и логично, но е трудно за изпълнение.





Тема Re: За самостоятелноста и възползването от състояннови [re: elie]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано09.07.07 14:42



Май ще излезе вярна мисълта, че имаш толкова права, колкото можеш да отстоиш.


От край време съм се научила в отношенията с близките ми да съм пряма, което понякога може да се приеме и като рязко отношение, но не в смисъл да крещиш истерично, за да прекратиш намеса, а напротив винаги говоря тихо, но е важно и в самият тон да има нотка категоричност, а не да се впуснеш да убеждаваш до безкрайност околните в правотата си, чакайки одобрение и позволение за елементарни неща...
elie е права - такива отношения сякаш не зависят от това дали си с увреждане или не... сблъсък на поколения и характери е това.
И аз отскоро имам книжка. В началото на януари записах шофьорски курсове, а оказва се, че с днешна дата съм изминала вече над 3 500 км сама. Няма как да се научиш да караш добре, ако не шофираш. А нали целта ни е и да се справяме добре - безопасно за себе си и околните. Насмешливо приемах думите на колежка, че по-трудно от карането е паркирането, но... май ще излезе близо до истината.



Тема Re: За самостоятелноста и възползването от състояниетонови [re: choki19]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано12.07.07 04:26



Трябва да ги научиш, че детето им не е собственост, а личност със собствени нужди и мироглед.
В твоя случай явно има случай на прекомерна загриженост и нагласа, че сама не можеш да се справиш и трябва да ти се помогне дори като ти се пречи.
Конкретни идеи не мога да ти давам, но е очевадно, че те третират като малко детенце (да качим нещата върху секцията, че да не ги стига бебето).
Е трябва да намериш начин да им покажеш, че си порастнала и че можеш да си възрастен човек дори и със ограниченията на заболяването си.

Welcome to the real world!




Тема Re: За самостоятелноста и възползването от състояннови [re: choki19]  
Автор ddms (регистриран)
Публикувано13.07.07 08:52



Моите родители дори ги е страх от това какво ще стане, ако седна в акумулаторна инв. количка. Те щели да ме карат навсякъде и винаги със страх позволяват на някой друг човек да ме изведе.
Единственото ми "спасение", т.е. самостоятелност е мрежата, компютъра - просто не разбират и там се чувствам в свои води.



Каквото ми мислиш, да те стига! Каквото ти мисля, да ме стига!

Тема Re: За самостоятелноста и възползването от състояннови [re: Mopфиyc]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано13.07.07 10:09







Тема Re: Сериозно!Помогнете!нови [re: ddms]  
Автор choki19 (непознат)
Публикувано16.07.07 19:16



Здравейте,
Благодаря на всички за разбирането и милото отношение,но повечето от вас говореха за нормалните неразбирателства между родители и деца.Наистина тях ги има във всяко семейство и ще продължава да ги има,но това едва ли е проблем ако тези неразбирателства и конфликти не променят и не ограничават живота ви.Всеки родител също така се страхува и се опитва да спести някои трудности на детето си,но пак не е проблем ако знае кое е оправдан страх и кое не и кога да спре.Аз самата имам дъщеря,но винаги съм се старала да и давам свобода,може би защото аз я нямам.
Проблема е,че един здрав физически човек може спокойно да погледне на страховете и опита да му се забрани нещо,да вдигне рамене и пак да си го направи,но един човек с увреждане може и да успее,но може и да не може да се справи с това.
Аз съм говорила и съм убеждавала и съм се карала и нищо!А живота ми си минава така като живея ограничено и самотно,родителите ме водят и взимат като малко дете от работа,а свободно не излизам въобще.Можех да имам приятели,да се запозная с някого,да не съм сама,да ходя на разни места...това как се преодолява,как се примиряваш,какво да правя?
Когато изкарах книжка от началото карах,но с тях уж само за малко за да свикна.После колата се развали стоя много месеци така,а когато я оправиха пак бях поодвикнала и те пак с мен заради това.Така няколко пъти,а имам книжка от три години.Не съм ходила почти никъде,не съм пробвала да съм самостоятелна,а искам,не мога повече така!
Лошото е,че не зависи само от мойта воля да си извоювам свобода,а чисто физически и финансово завися от тях и те сега го използват.Не мога все да събера пари за поправка,а и да ги събера,как да купя сама части,като се движа трудно с канадки и на малки разстояния?
Виждала съм много хора с увреждания,които си живеят съвсем нормално и ходят навсякъде сами,как го постигате?Ако има някой,който се е справил с родителските страхове и опита да се наложат над него,моля да ми каже!
Родителите ми все казват,че не съм уверена,че как да съм,като за три години съм карала има-няма няколко месеца и с големи прекъсвания.Ходя на къси разстояния и то само в квартала където живея,а те казват,че не познавам София и не мога да се ориентирам,че кой се ориентира веднага на място дето никога не е бил?
Защо това,че си с някакво увреждане да те прави цял живот малко дете?Ние нямаме ли право да живеем,да се забавляваме?
Винаги съм казвала,че увреждането каквото и да е то само затруднява човека и е преодолимо,но човешката глупост,незнаене,злоба и други такива,точно те осакатяват и то повече от най-тежката болест!



Тема Re: Сериозно!Помогнете!нови [re: choki19]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано17.07.07 16:21



choki19, ако със същата упоритост, с каквато тук отстояваш позицията си, се бориш и в житейските ситуации - няма родителите ти да смеят да спорят с теб и даже ще се съгласяват... предварително.


Искрено ти желая успех!



Тема Re: Сериозно!Помогнете!нови [re: holi_day]  
Автор choki19 (непознат)
Публикувано17.07.07 19:28



Ами те не спорят въобще,това е проблема!Ако имаха сериозни аргументи против това аз да живея самостоятелно и свободно щяха да ги изложат и да ги отстояват,но те не могат защото няма обективни такива.Те просто използват,че финансово са по-силни и,че не мога сама да си набавя части и да я оставя на сервиз и просто ме принуждават да живея според което те искат!Ама аз не мога повече,не искам да живея така!Най-хубавите години от живота ми минаха ей така!А и дъщеря ми вече като гледа как те се отнасят с мен като с малко дете,познайте какъв авторитет имам!Баща и ни заряза,като беше още малка,а аз пък се ожених само пак от пустото желание за свобода,самостоятелност и да се отърва от опеката на родителите си,но освен детето другото беше истински ад!
Ако това за отстояването и,че съм упорита не беше подигравка,моля помогнете с някакъв съвет!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.