Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:20 27.05.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Инвалид vs. човек с уврежданенови  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано30.09.06 10:10



Иска ми да се започнем дискусия за тия два термина.

Как предпочитате да се наричате? Обидна ли е 'инвалид'? На кого/ какво дължим навлизането на 'човек с увреждане'?

Не харесвам 'инвалид' и се дразня, когато и журналисти и държавници я ползват като синоним на 'с увреждане". Първо латинският и корен ме притеснява и второ мисля, че носи една остаряла нагласа към хората в увреждания, в която те не могат да бъдат нищо повече от увреждането си. Обезличава някак си.

Бойкот на КК "Труд"


Тема Re: Инвалид vs. човек с уврежданенови [re: Aминa]  
Автор ddms (непознат )
Публикувано02.10.06 09:29



Ин-валид, т.е. невалиден, не ставащ за нищо. По-грозно е дори от некадърен. А между хората с увреждания има толкова по-кадърни от "здравите"...
Трудно приемливо било, когато човек се движи с бастун. А нима очилата не са един вид патерици за очите? Защо те не дразнят никого? Или те са признак на интелигентност или шик?
Никой не знае какво го очаква. Особено в днешното забързано време, когато годишно стават стотици катастрофи, а нашего брата се увеличаваме с хиляди. Едва ли някой до вчера чувствал се пълноценен, ще изгуби самоуважението си само заради това, че е повредил или загубил (Не дай си Боже! ) някой крайник или нещо друго. Е, има период на емоционална криза, но то - времето лекува...
От опит знам, че държиш ли се като равен с околните, те също те възприемат като такъв!!!





Тема Re: Инвалид vs. човек с уврежданенови [re: ddms]  
Автор ddms (непознат )
Публикувано02.10.06 09:34



Що се отнася до "онзи" клип, задници има навсякъде - от барабата до депутата.





Тема пълни глупостинови [re: Aминa]  
Автор нerpaмoтнaнeвeжa (искаща да знае)
Публикувано02.10.06 16:34



изобщо не ме дразни думата "инвалид"
дума като всяка останала в речника
живея си с горно вдигната глава че съм инвалид
и изобщо не ми дреме и не се срамувам да си кажа че съм такава
......нима лайното е хубава дума? но всички си казваме лайна,нали?
Е баси щуротията





Тема Re: пълни глупостинови [re: нerpaмoтнaнeвeжa]  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано02.10.06 22:08



Добре де, но с думата "лайно" обозначаваме нещо смрадливо, отпадъчно и съвсем ненужно. Нима и "инвалид" обозначава нещо лошо, от което не бива да се крием? Имаме ли нужда от гордост, че сме "невалидни"?

Бойкот на КК "Труд"


Тема Re: Инвалид vs. човек с уврежданенови [re: Aминa]  
Автор jaddis (непознат )
Публикувано03.10.06 08:11



Здравейте клубари,и за мисля като неграмотнаневежа.Каква е разликата между човек с увреждане и инвалид,игра на думи.Едното е с повече букви.Това беше измишльотина на независим живот за да покажат че вършат нещо.И по някакъв начин да си оправдаят заплатите пред спонсорите,че вършат нещо.Нещо топли ли те ако те нарекът инвалид или човек с увреждане.Това не е толкова важно,важното е според мен да имаме работа и нормални условия за живот.



Тема Re: пълни глупостинови [re: Aминa]  
Автор нerpaмoтнaнeвeжa (искаща да знае)
Публикувано03.10.06 09:24



смрадливо, отпадъчно и съвсем ненужно....ДА, ама всички серем

и всъщност ако наистина беше толкова лошо ЛАЙНОТО ознчава ли че господ се е провалил в сътворението си щом СЕРЕМ ЛАЙНА
Опитвам се да ви кажа че всичко е в главите ви.
Ако се възприемаш ти самия като "невалиден" и принцеси и принцове да ни нарекат все ще сме си инвалиди в собствените си очи.
Това са просто думи служещи на човека за улеснено общуване.



Тема Re: пълни глупостинови [re: нerpaмoтнaнeвeжa]  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано03.10.06 09:48



В лайняната аналогия повече няма да навлизам. Наистина всичко е в главите ни, но и в главите на другите. Промяната наистина няма да дойде от думите, засега явно ни е някакъв лукс да си сменяме и езика, след като нищо друго не ни е уредено.

Бойкот на КК "Труд"

Тема Re: пълни глупостинови [re: Aминa]  
Автор нerpaмoтнaнeвeжa (искаща да знае)
Публикувано03.10.06 13:15



....яснооо, не искаш да продължиш за да не се нацапаш


Но отваряйки тази дискусия ти явно не знаеш за една част от бълг. история.
Където някакви си блъгл. мъдреци решили да забранят използването на чужди думи в бълг.речник. И срещу всяка чуздоезична дали български превод.
Едно от най- смешните които съм запомнила беше за "кибрит" на български трябвало да му казват "драсни,пални клечица".
Така че, ай де да не си усложняваме живота с драсни,пални клечици



Тема Re: пълни глупостинови [re: нerpaмoтнaнeвeжa]  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано04.10.06 16:44



Абе не знам до колко "хора с увреждане" е някакъв си български заместител на "инвалид". По-скоро си е направо заемка от по-напредналите страни, където първо си човек и после с нещо си. А тука "инвалид" е най-безличностната и безполова дума.

Бойкот на КК "Труд"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.