Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:19 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Мили хора,  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано07.09.06 19:46



Онзи ден си пляснах темата само по ориентир тематиката. Сега поразгледах и вече съм сигурна, че това е форум на зрели хора с великолепни качества откъм чувство и състрадателност. Сполай ви. Сляпа съм била за мъките човешки досега. И се убеждавам, че човек, дори и ощетен откъм някое сетиво или недай си Боже от възможност за стандартна подвижност, не губи човечност, а напротив - Браво на медалистката-майка.





Тема Re: Мили хора,нови [re: Гинec]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано08.09.06 13:43



Привет, Гинес!
Нещо, което писах наскоро другаде:
Един от най-добрите ми приятели е с детски паралич. Родителите му, въпреки настояванията..., са го пратили в масово училище. Сега е научен работник, преподавател... Но е страшно самотен, въпреки многото приятели, които има. Въпреки постоянните пътувания с компания...

Имам сантименти към Клуба на хората с увреждания в дира. Пиша там, макар и рядко, след като Анхела/колко ми липсва Анхелита!/ преди няколко години пусна тема-призив повече хора да посещават мястото и да не се превръща в изолатор /поне аз така го разбрах тогава/...
Майка ми поради проблеми със зрението от 36-годишна е инвалид с т.нар.чужда помощ. Но никой не би и предположил, ако не знае действително състоянието й и съпътстващите го други такива, че е така. Здравият дух, оказва се вирее не само в здраво тяло...
Ето как една тема от мин.година повдигнах само преди ден. И колко се радвам, че мога да я дописвам и с днешна дата... /Бях оставила линк към темата "Гордост наша"/
Какво искам да кажа със всичко това - нашите терзания не помагат на никого, а само ни показват, че сме Човеци. Много от хората с увреждания са страшно чувствителни и проявено съжаление ги наранява... Примери всеки може да даде за моменти, когато те е заболяло заради болката на друг, но... хората с увреждания имат своите постижения, а често и делничната ни суета е незначителна за тях, защото всеки ден те изкачват своя си Еверест...

Та за уважението и себеуважението ми е думата. И за човещината. Има я у всеки. Просто трябва да се събуди.

Приятен ден на всички!


_________________________________
Ту лоша, ту добра... ту и двете заедно.


Тема Re: Мили хора,нови [re: holi_day]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано08.09.06 14:57



защото всеки ден те изкачват своя си Еверест...
Наистина е нужна огромна сила на духа. Виждам, че в този форум я има, а на когото не достига, всички помагат. Успех!



Тема Re: Мили хора,нови [re: Гинec]  
Автор donnna2 (непознат )
Публикувано27.09.06 22:01



Гинес ,не мисля ,че само сила на духа е нужна ,мисля си ,че и държавата трябва да направи нещо по-вече за тия хора.Приятелката ми е инвалид ,в момента безработна , никой не я иска на работа само заради това , на конкурсите за държавни служители я класират втора винаги ,защото като и погледнат трудовата книжка ,последните и две години са по програма за инвалиди на МТСП .След като приключи тая пуста програма не може да си намери работа. От Бюрото по труда и бяха заявили ,че била единствения инвалид дето си търсел постоянна работа ........, те и по програма не я вземат вече ,много била квалифицирана имала две висши образования .
Жената е самотна майка ,живее в едно малко градче , помагам и колкото мога ,но съм далеко ,тя милата и родители няма починаха .
Предложих и да и напиша писмо до някои др. институции и да ги попитаме как човек като нея може да живее достойно ,да работи и да се изхранва себе си и децата.
Аз направо съм ужасена ,но я гледам ,че се държи .......направо нямам думи ,толкова ми е тъжно .

Редактирано от donnna2 на 27.09.06 22:03.



Тема Re: Мили хора,нови [re: donnna2]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано28.09.06 12:32



Абе тая държава... Не ми се иска да коментирам, ама нямаше ли някакъв закон, че ако при конкурс за работа от двамата първи, трябва да се избере инвалида? Нещо ми се мота такъв спомен, но не съм сигурна.

Най-добрите приятели на братовчедите ми родители на детето на 2,5 години, за което писах в другата тема, са семейство инвалиди бивши спортисти. И двамата са на колички неподвижни от кръста надолу. Прекрасни хора с висок дух и чувство за хумор. Живеят в малко градче, но имат надомна работа. Дават им от една плетачна фабрика да зачистват опакото на дрехите и не им искат норма. Изработват и мартенички. Казват, че си докарват достатъчно средства. Виж, ако можеш да намериш нещо подобно за твоята приятелка докато намери работа, съответстваща на образованието и. Успех!

Аааа сетих се. Семейството, за което писах горе, си намери работа след като писаха за тях статия на цяла страница, но не помня в кой от централните вестници. Бягай да търсиш познат журналист.





Тема Re: Мили хора,нови [re: donnna2]  
Автор elie (мама за двама)
Публикувано29.09.06 00:05



Приятелката ти има две висши образования.....наистина е квалифицирана. доста, доста повече от мен. И жаслужава работа, подходяща за образованието й. В този смисъл журналистите наистина могат да свършат работа. И не бива да се отказва......



Тема Re: Мили хора,нови [re: elie]  
Автор donnna2 (непознат )
Публикувано30.09.06 09:01



За сега се съгласи да напишем едно писмо до министъра на труда ,агенцията за хората с уврежданията , агенцията по заетостта ,агенция социално подпомагане и да питаме как при тия условия да живее нормално.
Между другото бившия и работодател /работеше в едно държавно ведомство по програма / е питал в бюрото по труда има ли някаква възможност пак да я вземе , нали има някакви преференции за работодатели наемащи инвалиди ,но до колкото е разбрала от там са му отговорили ,че за сега няма отпуснати средства .Та да видим какво ще каже министъра .......може да отпуснат средства след като го попитаме.Всекий има право да живее достойно.
Ако и това не помогне ще се обърнем към пресата /това е нейното желание/.

Редактирано от donnna2 на 30.09.06 09:01.



Тема Re: Мили хора,нови [re: donnna2]  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано30.09.06 10:02



Абе нямаше ли една програма, в която МТСП плащаше една минимална заплата и осигуровки в продължение на 12 месеца, ако наемеш човек с увреждане? Не че 180 лв. уреждат някого, но ако работодателят и додаде още пари...

Бойкот на КК "Труд"


Тема Re: Мили хора,нови [re: Aминa]  
Автор donnna2 (непознат )
Публикувано30.09.06 13:16



от тук http://ahu.mlsp.government.bg/

цитирам само част от отговора -това е подобен случай

"Вашето запитване, изпратено до нас чрез интернет страницата на Агенцията за хора с увреждания. Радваме се, че сте съпричастен към проблемите на човек с увреждане и търсите начин да му помогнете. Бихме искали да Ви предоставим следната информация, която, надяваме се, ще му бъде от полза. От 01.01.2005 год. в сила влезе нов закон за интеграция на хората с увреждания. В него подробно е разписана трудовата заетост на хората с увреждания в специализирана и обичайна работна среда. Предвидени са редица финансови стимули за работодателите от обичайна работна среда за адаптиране, оборудване и осигуряване на достъп до работни места за хора с увреждания, целящи насърчаване на такива работодатели да наемат повече лица с увреждания. "

Това е цитат от отговор от страницата на агенцията за хората с увреждания ,но аз мн. добре написах ,че за сега нещо нямало отпуснати средства,хората са питали специално за нея за да я вземат пак.
Има разни програми от безработишца към заетост.......но да ви кажа ,да пратиш жената да мете улиците или да работи като социален асистент .........,а предлагаха и за шивачка ,ми тя е сляпа с едното око ,няма такава квалификация .....подигравка.В момента е регистрирана като безработна .

Редактирано от donnna2 на 30.09.06 13:17.



Тема Re: Мили хора,нови [re: donnna2]  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано30.09.06 18:10



Това е унизително! Жената им две висши, би трябвало с подходящи среда и приспособления да работи по специалността си. Ужас.

Бойкот на КК "Труд"



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.