Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 22.06.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Zdraveite!  
Автор Floridian (gkt)
Публикувано24.11.03 04:07



Az niamam priateli ili rodnini s uvrejdania, no te sa chast ot moia jivot, zashtoto tova mi e profesiata. Na koiato sam otdadena izcialo . Obicham ia, obicham da rabotia s hora s spezialni nujdi. V Bulgaria rabotih tri godini kato konsultant po integriranoto obuchenie na dechiza s uvredeno zrenie, a sega za shtastie si probivam put kum sushtata profesia i tuk v USA i ako e rekal Gospod, skoro pak shte zapochna rabota s moite liubimi mishleta- dezata s uvrejdania.
Spored men, horata s po spezialni nujdi sa abosliutno ravnopravni s ostanalite, poniakoga dori ostanalite sa po-uvredeni - duhovno,psihicheski, vsiakak...Horata,koito po edna ili druga prichina sa bili oshteteni fizicheski, spored men sa blagosloveni s uset, s chuvstvo, s emozia, mnogo po-razlichni i mnogo po-dulboki ot tezi na ostanalite... I s mnogo poveche sila. Vidiala sam kakvo li ne i nishto ne me e sprialo da obicham tezi suzdania, naprotiv- obichta i uvajenieto mi kum tiah rastat ejednevno!
Razlikata mejdu grijite za horata s problemi v Bulgaria i America e ot nebeto do zemiata- i nevedjun me e obzemala istisnka iarost kato znam kak jiveiat te v BG , i kak tuk Sigurno otvariam boleznena za vsichki ni tema, no vinagi me sviva stomaha kato se razmislia. Znaete li kak jiveiat slepite naprimer v Sofia- v obshtejitiata za slepi, v Liulin? Podtiskashto...ujasno. V Bg niama edna rampa, niama edno prisposoblenie , niama nishtichko! Niamashe i zakon, no chuvam, che skoro shtial da se prieme. Tuk- v US- vseki ima pravo na rabota, vseki!!! i nikoi ne podlaga na samnenie kachestvata na tezi hora. Absoliutno vseki moje da ima kolichka, navsiakade po magazini , ulizi, letishta kato che li purvo e misleno za horata s uvrejdania i posle za drugite! Na parkingite ima spezialni, nai-dobrite, mesta za parkirane i ti drusvat solena globa , ako parkirash na miasto, opredeleno za tiah! Mechtata mi e da natrupam mnogo opit i znania i tuk i edin den ako se vurna da napravia nehsto naistina goliamo bulgarite s uvrejdania , zashtoto te sa geroi i naistina zaslujavat mnogo po-dobar jivot!
Prostete mi za naivno vaodushevenoto mi pismo, no to idva napravo ot sarzeto mi ! Budete silni i se borete i znaite, che ima hora, koito gi e grija za vas i vinagi shte ima! Ako moga s neshto da pomogna-kajete mi, shte se radvam na vsiako vaprosche, razgovor, usmivka ot vas, vsichko...
S obich!



Тема Re: Zdraveite!нови [re: Floridian]  
Автор Neus (справедлив)
Публикувано24.11.03 10:11



Искрено се радвам, че има хора като теб - с толкова хъс и любов. Надявам се, че професионалният опит и знания ще се прилагат един ден с успех в България, и резултатите ще са видими...



Тема Re: Zdraveite!нови [re: Floridian]  
Автор Merkata (:( :( :()
Публикувано25.11.03 23:46



привет,

наистина е хубаво да има хора като теб.
имам малко момиченце което е глухо, казаха ми го преди 4 месеца в България
там ми казаха също: "Еееее, голяма работа че ще гледате инвалид вкъщи!"
Затова не си отложихме идването в САЩ
Тук обаче се сблъсквам смного бюрокрация, много е тромава и мудна системата
Най-ценното нещо май ми е информациата а не знам от къде да черпя най-меродавната за да не се лутам и да губя време излишно
Как действа пък тук системата? Иска ми се (така и така не ми признават българското образование) и аз да запиша специалност с която да помогна първо на моето дете ако може да проговори а после и на дуги мъничета?



Тема Re: Zdraveite!нови [re: Merkata]  
Автор Floridian (gkt)
Публикувано26.11.03 08:29



Zdravei,
Blagodaria na teb i Neus, che mi pisahte
Otnosno tvoite vaprosi- naistina stavat bavno neshtata i dosta iznerviashto na momenti, no az lichno do tuk dosta stegnato i burzo se opraviam, sravniavaiki s drugite burokrazii, prez koiato sam minala. Za da moga da ti buda napulno ot pozla obache, iskam da mi kajesh kakvo tochno imash predvid? Za koia ot vsichkite im sistemi pitash- za tazi za tvoito obuchenie ili izobshto za sistemata za pomosht na dechiza kato tvoeto? Ako iskash mi pishi kakvo si zavurshila v BG, kade v USA ne ti go priznavat - na men mi priznaha BG diplomi tuk v Florida. Pishi mi tochno kakvo iskash i shte ti kaja otkade da trugnesh- zashtoto az veche minah ottam. Za sistemata na obuchenie na dechizata sushto znam tui onui....Prosto mi dai poveche informazia za sebe si.
Nazeluvai malkata - ima li godinka? Prati i edna vazdushna zeluvka ot edna kaka , deto ne poznava



Тема Re: Zdraveite!нови [re: Floridian]  
Автор Floridian (gkt)
Публикувано26.11.03 08:31



Ooo, toku shto vidiah krasavizata, predi malko ne se otvariashe snimkata. Kak obshtuvate s neia zasega?



Тема Re: Zdraveite!нови [re: Merkata]  
Автор lskrica Nadejda (тримата братя)
Публикувано26.11.03 17:15



Здравей миличка!
Много се радвам,че и тук те срещнах...

А за докторите и вчера ти казах,че нямам думи-токова съм разочарована от здравеопазването и медицината в България,че понякога ми иде да вия от безсилие
Нали знаеш и на мен ми казаха,че Калоянчо ще умре до втория месец и няма нито да гълта,нито да яде...ама нищо от това не се сбъдна,Слава Богу...сега вярвам и се надявам,че и останалите мили прогнози няма да се сбъднат...но душата ми крещи от болка,когато търсейки помощ и кураж,отивайки при поредния велик специалист,поглеждайки епикризата му,хвърля пренебрежителен поглед към детето ми и подмята безчувствено"Ама,моля ви се,каква помощ и надежда търсите с тая диагноза...въобще няма смисъл"...и отказва да си губи времето
Дръж се миличка и ВЯРВАЙ,отдавай и цялата си любов и грижи...Дечицата ни са дар от Господ и само той знае съдбата им...
целувам те
Дани



Тема Re: Zdraveite!нови [re: Floridian]  
Автор lskrica Nadejda (тримата братя)
Публикувано26.11.03 17:24



Здравей!
Добре,че има и такива хора,като теб!
И дано стават още повече!
Детенцето ми е на 6мес и е с Мултикистична енцефалопатия...и отношението към нас,като цяло е ужасно...
С най-искрени чувства:
Дани





Тема Re: Zdraveite! [re: lskrica Nadejda]  
Автор Floridian (gkt)
Публикувано26.11.03 19:33



Iskrize, znam zialata ti istoria i vseki den vlizam v vashia klub da procheta ima li nehsto novo okolo teb i Kaloiancho Znam za vas ot purvata sekunda, v koiato postna novinata za problema , oshte ot 17 Juni, kogato se rodi!Molih se na Gospod, chetoh knigi, chudih se, stiskah palzi, reviah ponaikoga...vsichko znam za vas....Sigurno ne si zabeliazala , che postnah nehsto po povod na doktor Chvdarov v edna ot temite....
Poludiavam kato chuia za bolno bebe, napravo losho mi stava. Na Elena sushto se opitah da pomogna s malko pari.
Ne te poznavam llichno, no otdavna za men ti si svetiza i se preklaniam pred silata ti! Kakto pred tvoiata , taka i pred vsichki maiki s problemni deza, kakto i pred vsichki silni hora, koito imat nujda ot podkrepa v nevolite si.



Тема Re: Zdraveite!нови [re: lskrica Nadejda]  
Автор Merkata (:( :( :()
Публикувано27.11.03 06:28



Този клуб е чудесно място. Ти ми даде идеята за него в другия клуб. Не че съм го разгледала подробно, но е фрапираща разликата на неговата посещаемост. Май не е защото хората със специални нужди (този термин в САЩ май е доста по-приемлив от думата инвалид в България) са малко. Предполагам, че по-скоро е защото както и до много други неща и достъпа им до компютър и интернет е последното нещо от което имат нужда.
Не можем да се сърдим май на лекарите от холистичната медицина, те на това са учени - да са безчувствени и да не влагат нищо повече от това, което е пишело в учебниците им. Сами трябва да се опитваме да правим нещо за дечицата си. Точно това знам, че правят родителите на глухи деца като моето в България, сами се борят за елементарни неща.
Мисля, че нашите две съкровища са щастливи и сега и усещат, че са обожавани. Не мога да се сравнявам с теб, защото моята мъка е донякъде поправима дори сега и не съм в пълна безизвестност.
Гушни малкия от мен, а съм сигурна, че Ния ако го види ще го нацелува мокро-мокро.



Тема Re: Zdraveite!нови [re: Floridian]  
Автор Merkata (:( :( :()
Публикувано27.11.03 06:59



Привет,

Не мога добре да си подредя мислите, в главата ми е каша. Но знам, че ме интересува всичко, което може да засяга детето ми. С доста скандали (макар че съм кротка личност) и с голямо досаждане от моя страна успях за 4 месеца от както сме тук (живеем в Чикаго) само да й направя застраховка и да изтегля изследванията при аудиолог по-напред във времето, та най-накрая от 1 седмица Ния е със слухови апаратчета (не че ги носи!). В България поне си знаех стоката - като си плащаш ти обръщат внимание и ти движата нщата. Упреквам се, че тези 4 месеца са загубено време и съм лишила детето си от малко по-пълноценно общуване. Ти предполагам си много по-наясно от мен, че това е времето на най-интензивно развитие на мозъка и когато той е лишен от сетивото което му помага да осмисля света, мозъчето не се развива пълноценно. А с Ния контактувам с наши си знаци. Тя от много рано ни имитираше и ние й се радвахме защото си мислехме, че на 7-8 месеца да махаш с ръчичка за чао и да даваш целувки е чудесен напредък. По-късно разбрахме, че тя просто е компенсирала липсата на слух. Сега използваме много знаци за ядене, поздрави, животни, пиене на вода, кара ни се с пръст като не я слушаме. Но не искам да използваме жестомимика по-нататък. изрових някаква организация за early intervention. Но те също си имаха някакви особени срокове за придвижване на молбата ми. Изпратиха ми 2 специалистки, които ни гледат ...... да кажа резервирано. Не ги харесвам, но нямало в моя район по-подходящи да имат опит с деца без слух. Разбрахме се с тях да идват по веднъж седмично да се занимават с Ния. Ама все си намират причини да го отлагат във времето, не им се работи май.
Затова търся и ровя все за източници, от които мога аз да чета. Изрових един кореспондетски курс за родители вък някаква клиника в Лос Анжелис и от там май ще ми пращат уроци как да си обучавам детето. Имам проблем и с терапевтите, които настояват на Ния да й се говори само на английски. Аз ще й говоря, добре, ама таткото ни хич не може да промърмори дори на английски. А и моя английски няма да е така богат както е родния ми език, ная който мога да бърборя безкрайно, както и правя, дори да знам, че Ния не ме чува.
Та за моето обучение ............ в България съм завършила външна търговия - МИО в УНСС. Тук май мога да го приравня и магистърската ми степен ще я признаят за бакалавър. Но не си правя илюзии, че само мен чакат да работя по специалността си, затова не се и опитвам. А и не знам какво да правя с детето. Открих частна детска градина за глухи деца кадето точно това им е целодневно работата - да ги учат да говорят. Е да ........... ама (винаги има НО) таксата е ....... 134$ на ден. Не знам какво трябва да работя та да връзваме парите. По-добре да си седя вкъщи и сама да си уча детето. В България тази специалност се нарича сурдопедагогика. Тук е може би speech therapy или auditoy verbal therapy. Не съм открила нищо за специализирането в тази насока. Не знам как става. Стана много дълго май, а и наистина е късно и изобщо вече не мога да си събера мислите.
Дори да нямаш идеи (в което се съмнявам) се радвам, че ми отговори.
Поздравявам те.
М.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.