Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:10 21.09.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Предлагам за име Клуб за хора с увреждания, защото  
Автор ()
Публикувано20.11.03 20:05



Защо предлагам името на клуба да е Клуб за хора с увреждания:

- Европейската комисия обяви 2003 година за Година на хората с увреждания, тоест този термин има приемственост.
- Терминът е залегнал и в българското законодателство - термините "инвалид" и "инвалидност" се заменят от "хора с увреждания" и "степен на увреждане".
- Във висшите училища специалността "Дефектология" е заменена със "Специална педагогика".
- В специализираните училища за деца с увреждания думата инвалидност е недопустима.
- В момент, когато светът говори за интеграция, за достъпна среда, травмиращи термини, които могат да обидят човешкото достойнство са недопустими.

Acropolis adieu


Тема ааабе -нови [re: yф]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано20.11.03 20:10



в нормалните взаимоотношения - увреден човек звучи много по-лошо!

пък европейското обединение е обединение на култури и езици - автономни, уникални...


и като нарекохме циганите - роми - кво?

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: ааабе -нови [re: ceлянинът]  
Автор ()
Публикувано20.11.03 20:23



Ох, да не отклоняваме спора, моля те. По същество. Предложих. Ти не си съгласен. Просто инвалид ми звучи, а и звучи, болезнено.

Acropolis adieu


Тема Re: Предлагам за име Клуб за хора с увреждания, защотонови [re: yф]  
Автор abettorМодератор (Ковалски)
Публикувано20.11.03 21:06



Подкрепям те.
Симпатична си ми


Вече имам една сбъдната мечта...

Тема да -нови [re: yф]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано20.11.03 21:07



права си - въпрос на конвенция - въпрос на избор на думите, които повечето хора - а най-вече - участващите тук, в този клуб - възприемат по по-добър начин...

ми - майката му е вишегласието...

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Не е ли дългичко?нови [re: yф]  
Автор Ecнaф (The Boomer)
Публикувано20.11.03 23:23



Може би нещо кратко трябва, една дума, достатъчно подсещаща в менюто, пък и нали са подредени по азбучен ред - да излиза по-отгоре.

На английски ползват обикновено "people with disabilities" или по-краткото "disabled" (понякога - "disabled persons", примерно - официално, ООН нарича 3 декември "International Day of Disabled Persons".

Инвалиди се ползва вече само в преводи, правени от руснаци на руски текстове, от руски на английски.

Но влизам в сайта на ООН, който се казва

(идеята е "enable full participation & equality"), а и логото е сладурско:


Нещо такова и за име? Бягаме от квалификацията на хората (с увреждания) и отиваме към позитивното, пък и с идеята не да пишат толкова за болестите си, колкото за всичко, което им хрумне. Т.е. enable-ват си едно нормално общуване и са равноправни, щото Интернет не прави разлика между disabled и enabled. Обаче ми се губи преводът.

Ако трябва, да си е на латиница името. Не знам дали ми се разбира мислата ...

Agent of Change

Тема Re: Не е ли дългичко?нови [re: Ecнaф]  
Автор минaвaщ ()
Публикувано21.11.03 10:06



Разбира ти се,обаче не може да очакваш от всички да знаят английски и мисля,че ефектът би бил същият,както със сегашното име.Клубът трябва да бъде за ВСИЧКИ хора с увреждания-тоест да се направи така,че всички да имат възможност да го намерят и да влизат.



Тема Re: Предлагам за име Клуб за хора с увреждания, защотонови [re: yф]  
Автор Paдинa ()
Публикувано21.11.03 10:10



Уфи,съгласна съм с теб.Акцентът пада на на думичката ХОРА. Уврежданията остават някак като( необходимо) допълнение,но не те са водещи.
Подкрепям предложението.

По морето преминаха тръпки...


Тема Не си ме разбралнови [re: минaвaщ]  
Автор Ecнaф (The Boomer)
Публикувано21.11.03 12:00



Не става дума за английски-японски, а за малка идея, идея "по принцип" - така бих мислил на мястото на организаторите на клуба. Сам подчертавам, че търся превод.

Agent of Change


Тема Re: Предлагам за име Клуб за хора с увреждания, защотонови [re: yф]  
Автор smocker77 (вояджър)
Публикувано22.12.20 11:51



весели празници, терореро уф.


Лично аз не харесвам песента на Милена, която беше твой подпис.
Предпочитам Акрополис адю. Теодоракис ми е любимец.
Но както и да е. Първите ти разкази или новели в онзи сайт на Иванушка, ако не се лъжа, бяха ... ами обикновени.
Жалко.
Все пак честит роман за Древен Рим.
И успехи, успехи на попрището литературно.

Редактирано от smocker77 на 22.12.20 11:52.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.