Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:34 25.09.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема наречете го просто -  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано20.11.03 07:28



Инвалиди...
Думата не е чак толкова лоша, българска си е, ясна е, няма негативно отношение в нея...

увреден, непълноценен, недъгав - са по-лоши... а пък и ако се използват чужди термини - или на латиница - твърде превзето и неискрено ще звучи...

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: наречете го просто -нови [re: ceлянинът]  
Автор half_educated (колегиална)
Публикувано20.11.03 08:07



Аз съм напълно съгласна с теб - за името клубчето и начина за изписване на името му!



Май не си толкова прост селянин, за какъвто искаш да се докараш.



Тема Re: наречете го просто -нови [re: ceлянинът]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано20.11.03 08:54



prav si ...az ne bih se setila kakuv e tozi grazdanin I....

...

Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.


Тема Re: наречете го просто -нови [re: ceлянинът]  
Автор минaвaщ ()
Публикувано20.11.03 09:04



Може би си прав,аз също ще подкрепя предложението ти.Предложение за такова име вече имаше,и въпреки сравнително голямата посещаемост на постинга,реално погледнато(поне аз)не видях да има изказвания на обидени от подобно определение.



Тема Re: наречете го просто -нови [re: минaвaщ]  
Автор lskrica Nadejda (тримата братя)
Публикувано20.11.03 09:11



За първи път влизам тук и то защото прочетох призива на анхела в клуб медицина...много пъти ми се е мяркало това"Гражданинът И",но никога не би ми минало наум за какво става въпрос.А имам детенце на 6 месеца с проблеми и опасност от ДЦП,така че бих влизала тук,както вярвам и много други,за да обменяме опит и информация,както и да си помагаме...Ако името на клуба е "Инвалиди" всеки ще знае а какво става въпрос.Аз съм за...
Лек ден
Дани



Тема Re: наречете го просто -нови [re: lskrica Nadejda]  
Автор минaвaщ ()
Публикувано20.11.03 09:22



Чудесно,ето,че клубът вече се сплотява-поне за името засега не виждам противоречия и явно наистина най-добре ще е да се казва така
Използвам случая и тук да благодаря на Анхела за популяризирането на клуба-от теб разбрах за темата в клуб "Медицина",но виждам,че ефект действително има.



Тема Идеянови [re: ceлянинът]  
Автор Neus (справедлив)
Публикувано20.11.03 12:15



invalid има латински корен и е противозначна на валиден. Доста широко е разпространението на това понятие, не знам защо така се е наложило, но е факт.
Предлагам име на клуба от рода на: "ХОРА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ". Или нещо такова. И ако се премести в категория ВЗАИМОПОМОЩ, мисля, че ще се открива по-лесно, и по логически път.

Това е моето скромно мнение Когато се почувствам компетентен да давам съвети, ще го правя. Да не бъда празнодумен.

На усмивка и подкрепа съм готов винаги!



Тема Re: Идеянови [re: Neus]  
Автор ()
Публикувано20.11.03 12:38



Точно така. Хора със специални нужди, хора в неравностойно положение или нещо подобно са по-коректни отколкото думата инвалид.
За слепи и глухи, например, не бихте казали инвалид, нали?
Нито за хора с други увреждания. Никъде в света думата инвалид не се използва като общо знаменател за всички увреждания.

Acropolis adieu


Тема Re: Идеянови [re: yф]  
Автор hixxtam (който е тук)
Публикувано20.11.03 13:39



Така е, права си.
Но както е името в момента на клубчето не говори почти нищо.
Може би - "хора с увреждания"
Звучи някак си по обобщаващо




Тема Re: Идеянови [re: Neus]  
Автор lskrica Nadejda (тримата братя)
Публикувано20.11.03 14:41



Съгласна съм с теб...
Може би трябва да гласуваме и да се реши вече-колко има да се умува още?...



Тема е да де -нови [re: Neus]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано20.11.03 14:50



ама - хора в "неравностойно положение" са и:
сираците,
безпризорните,
неграмотните,
бедните,
самотните майки,
циганите...
за тези се сещам сега...

пък в Париж една от най-големите им стари сгради - е - "Домът на инвалидите" - строен от Наполеон за инвалидите от войните... и си звучи даже много добре думата - даже и героично...
у нас също терминът - инвалиди от войните, военноинвалиди - няма отрицателен пълнеж...
инвалиди освен това е придобило гражданственост - и е залегнало в нормативни документи - инвалидност, пенсия по инвалидност, степен на инвалидност, трудоустрояване на инвалиди, автомобили и паркоместа "І" и т.н...

и с тая дума - да прощава уф - ама се означават всичките видове инвалидност...

така, че от какъв зор ще променяме думата - с УВРЕДЕНИ например, която звучи и по-лошо...

нооо - пък и "хора в неравностойно положение" би могло, но е с твърде широко поле на обозначаване....

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: е да де -нови [re: ceлянинът]  
Автор Neus (справедлив)
Публикувано20.11.03 15:16



Прав си за другите поставени в неравностойно положение.
Ще е добре и за тях да има клуб. Принципно........

Без да се заяждам, искам само да уточня, че нещо ако е залегнало някъде - в нормативната база, в езика, в съзнанието - не означава, че е задължително правилно и непроменливо.
Асоциацията с невалидност си съществува. Мислех, че може би е време да се вкара понятието ХОРА в определението. Не знаех че положението в Париж е така, много е хубаво, но тук става въпрос за България. Нагласите са различни. Може би ако по-често се употребява ЧОВЕК и ХОРА в определението, ще свикнем обществото да не ги приема като друга категория.

Това ми беше идеята.
А напоследък в медийното пространство започна да се вкарва понятието "хора в неравностойно положение", когато се визират инвалиди. Така че може би ще е ясно за какво става въпрос..."Може би" не значи "непременно".
Харесва ми мнението ти, така че можем да потърсим най-удачното име за клуба.



Тема Re: наречете го просто -нови [re: ceлянинът]  
Автор anhela ()
Публикувано20.11.03 15:58



Благодаря на всички ,че се отзовахте!
Аз самата попаднах в него случайно - звучеше като "Гражданинът Кейн"! Така разбрах, че това е клубът, който се чудех защо го няма ,особено в годината на хората с увреждания! Следях дали се посещава и накрая пуснах една тема! Минаващ ми вдъхна увереност ,че има хора, които влизат тук от време на време! Така стигнах и до идеята да помоля хората от клубовете, в които вися по-честичко и досаждам !
Може би чрез вас клубът ще намери тези, за които е предназначен, а те нови приятели!

...един живот живота ти да сподели...


Тема Re: е да де -нови [re: ceлянинът]  
Автор ()
Публикувано20.11.03 16:18



Не е вярно! Може в документите им да пише едикоя си степен на инвалидност, която е нещо си, но този термин е безнадеждно остарял. За хората с увреждания не се говори така просто...

Acropolis adieu


Тема Re: И понеже азнови [re: anhela]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано20.11.03 18:07



съм именно от тази страна на "барикадата" ти благодаря ли4но за поканата в 40-50.Наистина с това име не бих се сетил..
Напълно се солидаризирам със Селянина/ нал ми пада малко брат4ед/
Нека е на инвалидите.. аз по се притеснявам като ми кажат " с увреждания" .

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит


Тема напротив -нови [re: yф]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано20.11.03 18:36



за хората с увреждания трябва да се говори просто!

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Не е вярнонови [re: ceлянинът]  
Автор ()
Публикувано20.11.03 19:14



Подценяваш хората с увреждания. За сведение слепите, например, развиват по-рано от всяко виждащо дете абстрактно мислене. Във време, в което се говори за интеграция на хората с увреждания, за това децата с проблеми да учат в масови училища, за да не се чувстват различни или изолирани или дамгосани, да им се казва, че те са инвалиди, да бъдат наричани инвалиди е просто неуместно. Това са хора с по-специфични нужни от нашите.
В това число влизат не само хората на колички, а също и тези с психически проблеми, глухи, хора с ДЦП, слепи, хора с умствени увреждания и т. н.

Те просто са по-различни от нас. Но е обидно някак да бъдат слагани в толкова травмираща графа.

Acropolis adieu


Тема дрън-дрън -нови [re: yф]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано20.11.03 20:06



никого не подценявам... всички инвалиди са с по-специфични нужди, всички са развили нещо си по-добре от другите - за сметка на загубеното... но това е проста и ясна българска дума...

ама - увреден човек - ако не ти звучи по-зле - значи няма за кво да си говорим...

ще говориш ти на някой, че е увреден - УВРЕДЕН, НЕДЪГАВ - ай стига бееее!

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: дрън-дрън -нови [re: ceлянинът]  
Автор ()
Публикувано20.11.03 20:08



Пуснах тема и се обосновах. Ако не вярваш, пусни търсачка. Навсякъде в ЕС, а и в България този термин е възприет. Навсякъде.

Acropolis adieu


Тема още преди три-четири години,нови [re: yф]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано20.11.03 20:11



когато възприеха по шамански причини този термин - го считам за по-лош...

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема KISSнови [re: yф]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано20.11.03 22:13



Keep It Simple Stupid - нещата трябва да са прости - дългото име е лоша идея гарантирам



Тема Птроблемът енови [re: anhela]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано20.11.03 22:22



как ще стигне до тези за които е предназначен?
Колко ли от парализираните могат да имат достъп до Интернет (в БГ) за колко ли от слепите има специалните модификации позволяващи ползване на компютри :(((.
Кофти - винаги когато медицината се "дъни" се чувствам зле (а тя се "дъни" доста често). Единственото по лошо е когато грешката е човешка - нещо е можело да бъде направено но не е било направено.

Дано този клуб да бъде максимално полезен за всички хора с увреждания (или инвалиди).



Тема Re: Птроблемът енови [re: bira_more]  
Автор anhela ()
Публикувано20.11.03 23:03



Може самите хора с увреждания да нямат възможността да ползват интернет, но някои от тях може би имат роднини и приятели , които да прочетат нещо полезно в този клуб и да им го предадат!

...един живот живота ти да сподели...


Тема абе досегашното име си е добро!нови [re: ceлянинът]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано21.11.03 00:15



много добро даже.

Виждала съм го клуба и името разпознах какво значи и без да влизам.
Не ми се влизаше досега, за да не си припомням ужасни събития от преди 3 години.

Клуба вярно се прави от участниците в дискусията и то точно от тези, които се вълнуват от темата не само когато някой ги подсети.
Оставете си го името така - ако някой попита, просто ще го насочим.
Всички други предложения ми се виждат доста по-слаби.
В това, досегашното... имаше идея :)



Тема Re: абе досегашното име си е добро!нови [re: Hell]  
Автор минaвaщ ()
Публикувано21.11.03 10:01



Не е така,разгледай постингите да видиш само колко много хора казват,че случайно са го открили.Винаги ще има и други такива,които няма да се сетят какво означава заглавието(А винаги ще има и нови клубари,така че съвсем не е достатъчно да се разчита на "рекламата" в клуб "Медицина").А мисля,че дори и един изпуснат посетител би било прекалено много и прекалено жалко,що се отнася до подобен клуб.

Редактирано от минaвaщ на 21.11.03 11:38.



Тема Re: абе досегашното име си е добро!нови [re: Hell]  
Автор lskrica Nadejda (тримата братя)
Публикувано21.11.03 11:05



Оставете си го името така - ако някой попита, просто ще го насочим...

...Ако попита-добре,но ако не попита?...

Аз например не забелязах клуба,въпреки,че го търсех-името нищо не ми говореше,а съм сигурна,че има и ще има и други,като мен...
Пък и това "Гражданинът" ми звучи много високопарно...граждани...селяни...всички сме преди всичко Хора.
Лек ден
Дани



Тема Гражданин...нови [re: lskrica Nadejda]  
Автор abettorМодератор (Ковалски)
Публикувано21.11.03 11:07



... в смисъла на човек, който е част от гражданското общество и се бори за правата си.
Гражданин не като контрапункт на селянин, а Гражданин като контрапункт на електорална единица.



Вече имам една сбъдната мечта...

Тема Re: наречете го просто -нови [re: ceлянинът]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано21.11.03 11:17



invalid ne e balgarska duma



Тема Re: Гражданин...нови [re: abettor]  
Автор lskrica Nadejda (тримата братя)
Публикувано21.11.03 11:47



Това е ясно....
Но между "гражданин" и "човек",аз бих избрала второто...



Тема А аз първото....нови [re: lskrica Nadejda]  
Автор abettorМодератор (Ковалски)
Публикувано21.11.03 18:36



....всички се раждаме човеци, но не всички ставаме граждани!



Вече имам една сбъдната мечта...

Тема Re: наречете го просто -нови [re: half_educated]  
Автор DEMENTOR (влудяващ)
Публикувано29.11.03 19:22



Той никак не е прост ама това което пише под текстовете му кара много хора да го подценяват а акъл у него има много.Поне ако е същия селянин отпреди някоя и друга година.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.