Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:30 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Клуб на хората с увреждания
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Не може да бъде:-)))нови  
Автор pipina (непознат )
Публикувано28.12.01 20:49



Гледам и не вярвам - клуб, посветен на инвалидите...! Някой се е сетил за тези хора, дето, ако можеше да ги скрием така, че всички да забравим, че сме ги скрили и че ги има някъде, щеше да е май най-добре. А сега ни предлагат разговор за тях, обмяна на мнения... предлагат ни да отидем при тях - щото те май не могат да дойдат при нас - да ги погледнем, да се здрависаме, може би и да се запознаем... и да споделим какво мислим за това, дето сме видели.
Аз съм за...!
Сестрата на майка ми, моята леля, е глухоняма от съвсем мъничка - случило се е следствие боледуване от менингит.
Скъпи мои приятели са напълно слепи.
Убедена съм, че всеки от нас има в живота си такива прекрасни и близки хора с някакво увреждане, които обществото продължава да нарича "инвалиди".
Хайде да споделим какво мислим по темата... аз например мисля, че е ненормално, нехуманно и напълно дискриминационно да ги отделяме в специални места, да ги обричаме не само на мизерия и унижения, но и на безсмислен живот.
А вие...? Какво мислите вие... важно ми е да разбера.




Тема Re: Не може да бъде:-)))нови [re: pipina]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано05.01.02 23:18



На първо място май ще трябва да сменим етикета "инвалиди" - това е най-малкото неточно...

Qui scribit, bis legit.


Тема Етикетът "и..."нови [re: Mama Netty]  
АвторEKK (Нерегистриран)
Публикувано07.01.02 04:15



Сто на сто съгласен! Айде малко главоблъсканица -- току излезе нещо!

Хора с уникална телесност? (съответно умственост)
Индивиди с уникална телесност? (и оттам "Юти," "Ютита")
Лица (хм-м... да, зная...) с уникална телесност?
Уникални хора?
Уникалните?
Дерзаещи хора (от дързост пред предизвикателствата)?
Дерзаещите или Дръзките? (звучи малко като прякор на футболен отбор или нещо от Ен-би-ей!)
Индилиди? (от инвалиди и индивиди... хм-м-м... май не!)
Валиди?
Валидни?
Валидирани?

Давайте други!



Тема Re: От друга страна...нови [re: EKK]  
Авторlndy (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 01:05



От друга страна, не бива да прекаляваме с неологизмите, защото колкото по-дълбокомислени или екзотични са названията, толкова по-маргинална е позицията. Нали търсим дестигматизация - т.е. да се говори за инвалидите на езика на останалите, а не да се създава нов език и кодове специално за тях.Така си мисля.



Тема Re: От друга страна...нови [re: lndy]  
Автор Troika (не спокоен)
Публикувано08.01.02 14:01



В българският език има ли дума "непълносправни" или подобна?



Тема неологизминови [re: Troika]  
АвторEKK (Нерегистриран)
Публикувано16.01.02 02:26



Не -- няма. Но неологизмите не се одобряват от Института за бълг. език -- просто бавно добиват гражданство, ако се ползват.

Но "непълносправни" съдържа неприятната приставка "не," която искам да избегна, а и е някак... непълноценна, като "инвалид" и др. под.

На амер. англ. измислиха преди години термина differently abled ("инакоспособни") за употреба вместо disabled ("обезспособени"). Нещо такова..., а..?



Тема Напълно съгласявайки се с теб....нови [re: EKK]  
Автор abettorМодератор (усмихващ се)
Публикувано16.01.02 17:52



...искам само да добавя, че в българския език думата "инвалид" носи доста негативно послание. Ще припомня само две нарицателни: "Музикален инвалид!" - за човек, който въобще не може да пее, да свири, не разбира от музика и "В ръцете си като инвалид!" за човек, който не е сръчен, левчо, не умее да прави нещата!
Въпросът е, че самите "инвалиди" понякога не осъзнават негативното звучене на тази думичка идори се чувстват комфортно с нея.




Нощта е за размисъл!


Тема Re: Напълно съгласявайки се с теб....нови [re: abettor]  
АвторEKK (Нерегистриран)
Публикувано17.01.02 19:33



Асъл! Тъкмо затова се напъвам да измисля нещо, в което да няма конотации на невалидност, неспособност и изобщо приставките "нер" "ин" и др. Айде давайте да дадем!



Тема Не ти ли харесва....нови [re: EKK]  
Автор abettorМодератор (усмихващ се)
Публикувано17.01.02 23:40



...."човек с увреждане"?




Нощта е за размисъл!


Тема Re: Не ти ли харесва....нови [re: abettor]  
АвторEKK (Нерегистриран)
Публикувано18.01.02 03:16



бе ставар ама е някяк си пасивно... По-скоро съм за нещо по-интригуващо или активно-звучащо... Щото фактически хората с уникална телесност са по-активни от останалите. Странно, но факт. Да се оправиш в тоя живот с увреждане изисква далеч по-голяма енергичност и пробивност, отколкото да я караш със стадото. Поне така ми се вижда на мен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.