Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:58 28.05.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: Diavolo]  
Автор cineman (In kino veritas)
Публикувано09.02.10 18:41



Май сме от различни поколения... За мен Кларк беше №1 - заради него си паднах по "тенекеджийската фантастика". Изчел съм почти целия Азимов, също и Лем. Братята са ми много обстоятелствени - докато стигна до края, вече съм забравил началото. Много герои, много случки... Но пък Тарковски ги интерпретира гениално!

Към поне 70% от филмите, които си изброил, съм доста резервиран. Но пък "200-годишният човек" ми хареса. Поне при мен атмосферата се припокри.
Не си споменал "Сфера" и "Гатака" - означава ли, че не ти харесват?

Наскоро попаднах в ютюба на едно любимо филмче от моето детство - "Космическа огнена птица", класическо японско аниме, познато още като "Феникс 2772". Страхотно ме вдъхновява, затова го препоръчвам на когото сваря:



Филмчето е в 12 части и е с английски дублаж.
П.п.: вече са му направили и 3Д-римейк, но действието е пренесено в средновековието и не знам дали е толкова сполучливо...

Редактирано от cineman на 09.02.10 18:44.



Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: cineman]  
Автор Vendome ()
Публикувано09.02.10 18:45



Не съм фен на този жанр в литературата и затова не съм и чел 200 годишния мен, но филмът ми хареса, може би защото не можех да го сравня с книгата.



Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: cineman]  
Автор Diavolo (невинно дяволче)
Публикувано09.02.10 18:55



Харесаха ми ама не съм се сетил просто, както сигурно има и поне още десетина филма за които не съм се сетил ;)
Добавих ги към списъка.


Абе не че не ми хареса 200 годишният човечец, просто очаквах много повече, иначе е добро филмчето ;)

сър Артър Кларк също е велик. Апропо той заедно с Робърт Хайнлайн и Айзък Азимов са популярни като ''голямата тройка'' на фантастиката. От него съм чел Фонтаните на Рая и великата Одисея в Космоса.


Редактирано от Diavolo на 09.02.10 18:55.



Тема Re: Фантастика, която харесвамнови [re: Kpиc]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.02.10 20:47



Пратчет, Толкин и ле Гуин са трите стълба, които дефинират фентъзито като жанр

Иначе всеки от тримата е уникален...

Знам за религията джедай и че е официална в Австралия или къде беше. А ти знаеш ли колко е глупав един човек със средно IQ? Е, половината от хората са дори по-тъпи от това И хъбърд направи религия и муун си има секта - за баш джедая могат много аргументи "за" или "против" да се приведат, ама религия че възникнала е нещо странично според мен



Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: Diavolo]  
Автор Vendome ()
Публикувано09.02.10 20:52



Сега се сетих, че съм чел 451 градуса по Фаренхайт. Ако броим и Верн за фантаст, то значи имам все пак един писател в тази област, който харесвам.



Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: cineman]  
Автор typedef (минаващ)
Публикувано09.02.10 21:02



Почти несъществува научно фантастичен филм, според разбирането ми за научна фантастика инспирирани от литературата. Истинската научна фантастика задължително трябва да предизвиква философки размисли, да разкрива необятността на Вселената,
да е заредена със солидна доза мистика, нелогичност, непредсказуемст, да ти развинтва фантазиите и т.н.
Във съвременното научно фантастично кино няма нищо такова - имаме само холивудски екшъни на звезден фон с предизвестен край и холивудски мелодрами на същия този фон със същия край.
Моята класация за Истински научно фантастичен филм са:

1) "Одисея 2001" , как пък никой не спомена единствения научно-фантастичен филм ;)
2) "Мисия до Марс" , с известни уговорки
3) "Контакт", с известни уговорки
4) "Бездната", с много уговорки
5) "Близки срещи от 3-ти вид"

За други не се сещам - няма и няма.
Разбира се филми от сорта на Гатака, Еквилибиум, Бразилия са ОК, но те не се водят н.ф. а са от жанра анти-утопии.



Тема Re: Страхотно мнение!нови [re: Diavolo]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.02.10 21:04



Много ти благодаря, че го написа :) Веднага си набелязах какво ще си взема като свърша тази книжка на Урсула ле Гуин, която в момента чета. :)

Парадоксално е, че съм чел почти всичко на Хайнлайн, но не и Луната е наставница сурова - години не успявах да си я намеря, пък не ми се чете на екрана на PC. Ще си я поръчам по амазон сигурно :) Много ти благодаря, че ми напомни! На мен на Хайнлайн най-любимата ми книга (и в топ 3 най-любими) е Пътят на славята - такава смес от романтика и цинизъм и приключенство не съм чел другаде. Нея ако филмират хубаво, би станал шедьовър си мисля. Също "Вратата към лятото" и "Двойна звезда" са страхотни. Звездните рейнджъри не ми хареса много филма - с нищо не се различава от 1 милион други военни, но то и книгата не ме кефи особено. Ако ти харесват рейнджърите горещо ти препоръчвам "вечната война" на Джо Холдеман. Също и Тигър! Тигър! не помня на кого беше, но гугл знае :) Много е жалко, че никой не се е развихрил още по Хайнлайн в киното...

Приказките и детските са много готини понякога. Също и експериментите по тях като филма "Братя Грим" примерно :)

От руснаците се сетих сега за

- от него съм чел само 2 книги - "сезонът на мъглите" и "дългият изгрев на ена", но тях съм ги чел сигурно десетки пъти - невероятни книги.



Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: cineman]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.02.10 21:14



Аз си харесах препоръката ти и ще го преслушам с удоволствие това аниме :) :) Като рисунък и история ми прилича на cowboy beebop, което не ме грабна веднага, но ще го тествам - щом харесваш Кларк, Лем и Азимов има шанс да ми допадне.

А някой да е гледал

? Този филм колкото пъти го гледам все ме разтърсва



Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: Diavolo]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.02.10 21:16



А Среща с Рама?





Тема Re: Прав е, наистина.нови [re: typedef]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.02.10 21:25



В отговор на:

Истинската научна фантастика задължително трябва да предизвиква философки размисли, да разкрива необятността на Вселената,




Пи, Сталкер и особено Соларис защо не влизат в това определение според теб? Или само допълваш към изброените досега?

Одисеята аз не я споменах, само защото още не съм я гледал

По същата причина и Metropolis (1927ма), който задължително има място в подобни класации.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.