Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:04 29.09.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема филми изпреварили времето синови  
Автор Elpharan ()
Публикувано08.04.08 11:42



... и такива с претенцията да станат новата класика.
Кажете си мнението за филми от последните пет-десет години, като не става въпрос само за изреждане и номиниране, а ако може и да се коментират - има доста филми, които са новатори и точно това би било интересно да обсъдим ако желаете.
Провокира ме една подобна тема в друг форум и затова я поставям тук, дано не се повтарям.



Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: Elpharan]  
Автор Jedi (-<O>-)
Публикувано08.04.08 12:58



През последните 5-10 години, ако такова е условието на темата, аз не се сещам за филм ,който някога би бил споменат с нещо новаторско и революционно или пък да е бъдеща класика. Или поне не достатъчно, за да повтори филмите, които ние всички знаем и приемаме като класика.

И в тоя ред на мисли много ми се ще М. Найт Шамаялан да се превърне в класик за идните поколения:) Надали ще се случи, но личното ми мнение е, че той е... ъъ, как да кажа... нещо като Хичкок на 21-ви век:) Не точно, но съдейки по литрите адреналин, които и двамата умеят да изтичват от зрителите, то по-скоро имат повече прилики, отколкото разлики:)

(В техническо отношение, може би има. И то не нещо ново, а само голяма крачка към по-високо ниво на качеството. Конкретно за мен това са Ам Гъл и Кинг Конг и рапторите от Джурасик парк.)

Каза Вейдър и се сля с тълпата...


Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: Jedi]  
Автор Elpharan ()
Публикувано08.04.08 13:25



ами Sin Sity, Renaissance - това си е едно начало според мен - нов похват при поднасяне на историите - и двата са с анимация - не че досега не е имало анимация във филмите, но от такъв тип ако не се бъркам за пръв път се показва по този начин.
Или пък Беулф - нищо, че филма като филм според мен е гОла вОда, но пак е новост - живи актьори в анимиран вариант.
Или пък друго - начинът по който един филм държи зрителя - като във филмите "Гепи", "Две димящи дула"... идеята ми не е дали филмът е прекрасен и пипнат във всяко отношение, а дали ще бъде последвана идеята, която е реализирана...
оф, мноу съм тъпа.



Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: Elpharan]  
Автор Jedi (-<O>-)
Публикувано08.04.08 14:35



В отговор на:

а дали ще бъде последвана идеята, която е реализирана...




E, в такъв случай идеята би могла да се тълкува като какви ли не first time achievments.;) "Новост" е много общо понятие и ако разглеждаме конкретно само техническия му аспект, да съгласен съм - като кинематографски подход тези филми са новост. Но това е доста прозаична статистика, а аз си помислих, че искаш да коментираме заглавия, които са дали нещо повече от технически новаторства. Ти спомена и филми с претенции да се превърнат в класика, и тези лично мен повече ме вълнуват.
Жорж Мелиез, например - първият фантастичен филм, както и пионерът на специалните ефекти - неговите ленти са били новост за времето си, но никога няма да се превърнат класика. Нито Син Сити, Беоулф или 300 ще бъдат такива, колкото и нови неща да са демонстрирали.

Но... но има един филм, който ще се помни и в двете категории! МИсля не е нужно да споменавам заглавието - просто погледни името ми:)

Каза Вейдър и се сля с тълпата...

Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: Jedi]  
Автор Elpharan ()
Публикувано08.04.08 15:09



Хе, хе... тогава... нека силата бъде с теб.
Интересно ми беше за кои филми би могло да се каже, че ще останат класика от по-новото поколение... не говорих за утвърдените вече такива - (от където си взел името си)

оф, мноу съм проста



Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: Jedi]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано08.04.08 16:05



Що се отнася до фантастиката, мисля че в тази категория спокойно могат да попаднат "2001: A space Odyssey", "Star Wars" IV, "Brazil", "The Matrix" I. А също така мога да включа "Сталкер" и оригиналния "Соларис". За другите жанрове ще трябва да помисля. Всъщност може би тези филми са си попаднали точно във времето, но като си помислим, че са били замислени няколко години преди това...

----------
Дограмата ми хлопа!

Редактирано от cineman на 08.04.08 16:09.



Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: cineman]  
Автор Elpharan ()
Публикувано08.04.08 16:45



Ами то от последните десет години - май наистина нищо, освен тези с анимацията като нов вид. Но ако се върнем още десетина назад ...

оф, ем тъпа, ем проста



Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: Elpharan]  
Автор mim. (огнено)
Публикувано08.04.08 16:48



"Тигър и дракон" беше първият от цяла плеяда Холивудско-Китайски приказни екшъни, т.е. той вече трябва да е от тия новаторите

Мементо също провлачи опашка след себе си
Гепи, въпреки че не е той първообраза, а преди него има доста английски крими-комедии
Да бъдеш Джон Малкович, след него потоп

но пък истинските имена са все на същия екип, така че не знам дали се брои

но тия май са по-скоро последните 15-20 години, а не 10

Sheep go to Heaven! Gods go to Hell!

Тема Re: филми изпреварили времето си [re: mim.]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано08.04.08 17:04



Тоя, за Джон Малкович, нещо не го разбрах. Така и не можах да проумея кое му беше култовото и напредничавото - до степен, че не можах да го изтърпя оная вечер...



----------
Дограмата ми хлопа!

Тема Re: филми изпреварили времето синови [re: cineman]  
Автор Jedi (-<O>-)
Публикувано08.04.08 17:34



Да, Космическа Одисея 2001 наистина е нещо като пионер в спец. ефектите. Не трябваше да го забравям.

Каза Вейдър и се сля с тълпата...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.