Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:24 26.04.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: The 79 Annual Academy Awards Nominationsнови [re: Kpиc]  
Автор kинoзaвъp (изкопаемо)
Публикувано24.01.07 14:56



Скоро написах на една позната следното:

"Гледах "Борат"... Според мен това едва ли е бил някакъв сложен "концептуален" филм - по-скоро някаква евтина закачка или гавра, пародия на филм (от надписите разбрах, че това явно е игрална версия на някакво телевизионно шоу от типа на тези на Бени Хил или "Монти Пайтън"). "Борат" нямаше някаква собствена сюжетна логика, а най-вече разказът му се състоеше от поредица от клишета и антиклишета. Така че не бих могъл да нарека това "нещо" филм в класическия смисъл. Но тъй като "нещото" доби успех, зачеквайки комплексите на множество хора и нации по света, аз го приветствам - особено заради средния пръст, който размахва на типичното холивудско кино, което се оказва не по-малко измислено от него. Трябва да има такива кино-гаври, но над определена възраст и в определено време, защото, да бъдем честни, имаше откровени гнусотии. Така че, да обобщя, филмът "Борат" е постигнал като краен успех нещо много повече, отколкото предварително са очаквали неговите създатели. Е, браво тогава!"

Тя отговори:

"Аз пък го видях като Америка през погледа на останалия свят и никакви евреи, казахстанци и каквито искаш цигани не видях... Макар че изпълнителят на главната роля е евреин, но не така го разбрах аз. А че за мен си беше филм и още как... и не сюжета му беже важен, според мен... Както и с Прет-а-порте на Олтман. Това е една пародия на Америка, а също и как тя гледа на останалия свят, че всички останали според нея са нецивилизовани, /т.е. разбирай, че са цигани, румънци, казахстанци и т.н./ хуморът им е лайнян, да, гнуслив и т.н. А Америка е «чиста» и «непорочна», ама колко е измамно това, зашото всъщност са лицемери... В такъв смисъл, да, браво на Саша Коен и на кой там му е режисьора и сценариста... Също и ти си прав донякъде, да, и ти си видял интересни неща в този филм, които аз също приветствам... Ама му дадоха Златен глобус, Евала от мен!!!!! Иначе си личи, че не сте тренирани относно хумора."

По-късно аз допълних:

„Да, мисля, че ти успя да формулираш „есенцията”: че всъщност това не е толкова филм за Америка през погледа на „другите”, а по-скоро за „другите” през погледа на Америка. Но все пак филмът е английски, пък и много от имената на създателите му (сценаристи, продуценти и т.н.) бяха еврейски – не че имам нещо против евреите, но нещо не ми харесва тяхната перманентна истерия на тема „как всички ни мразят”. И нещо друго: не съм използвал думата „лайнян”. На мен просто в определени моменти не ми беше смешно."

Край на цитатите. Дано споменатата тук дама ми прости, че правя нейното мнение публично достояние, но мисля, че диалогът ни беше доста интересен.

В заключение: не мисля, че основната цел на този филм е била да бъде "забавен, развлекателен и интересен"., а по-скоро да шокира и да обозначи границите на "добрия вкус". Какво ли ни чака още?!



----------
The client is always wrong!

Редактирано от kинoзaвъp на 24.01.07 14:57.



Тема Re: The 79 Annual Academy Awards Nominationsнови [re: Kpиc]  
Автор arachnoid (некадърентурист)
Публикувано24.01.07 16:07



Някак си потискащо е когато на шега някой ми описва ежедневието... :)



Тема Re: The 79 Annual Academy Awards Nominationsнови [re: Karla.]  
Автор xanadu (витиеват)
Публикувано24.01.07 18:57



Я, коя ли ще да е тая мексиканка...?

Абе вие къде ги гледате тия филми, тук при нас още не са ги пуснали:(



Тема Re: The 79 Annual Academy Awards Nominationsнови [re: W1]  
Автор xanadu (витиеват)
Публикувано24.01.07 19:07



Добре, че поназнайвам малко английски, да разбера що си постнал;)

Стискам палци за "Мис Слънчице", но най-вероятният фаворит ще бъде филмът на Скорсезе, не защото лентата е добра или лоша, а просто защото му е време вече!



Тема Обявиха номинациите за предстоящите Оскаринови [re: W1]  
Автор xanadu (витиеват)
Публикувано25.01.07 10:58



Ето още един коментар на събитията:

Мюзикълът "Момичета мечта" на първо четене се очерта като главен фаворит за предстоящите "Оскар"-и с 8 номинации. Сред тях обаче не е най-важната категория - за филм №1 на годината. В нея ще се състезават "Вавилон", "От другата страна", "Писма от Иво Джима", "Мис Слънчице", "Кралицата".

"Момичета мечта" присъства предимно в музикалните и техническите раздели: за музика, за костюми, за декори, за звук и цели 3 от петте номинации за най-добра песен - с различни парчета от филма. На награда се надяват и Еди Мърфи и Дженифър Хъдзън за второстепенна мъжка и женска роля.

Със 7, но по-съществени номинации е "Вавилон" на мексиканеца Алехандро Гонзалес Иняриту. Освен за филм той се е разписал за режисура, оригинален сценарий, поддържаща женска роля (с две идентични номинации - на Ринко Кикучи и Адриана Бараза), монтаж и музика. С по 6 са два неамерикански филма: британският "Кралицата" и мексиканският "Лабиринтът на Пан", който е намерил място в категорията за чуждоезично кино, но се състезава и рамо до рамо с холивудските ленти в още пет категории.

Само пет пъти е зачетен "От другата страна" на Мартин Скорсезе. На очи се набива липсата на номинация за изключителната роля на Леонардо ди Каприо в гангстерския епос, няма го и Джак Никълсън. Все пак Лео не е съвсем с празни ръце - номинираха го за "Кървав диамант", доста по-посредствен филм и все пак отличен също с 5 номинации, а Марк Уолбърг спечели поне номинация за поддържаща роля за шедьовъра на Скорсезе.

Най-оспорваната категория е тази за режисура, в която Иняриту и Скорсезе си оспорват "Оскар"-а със Стивън Фриърс ("Кралицата"), Пол Грийнграс ("Полет 93") и Клинт Истууд (с поредната си патриотична боза "Писма от Иво Джима"). Със своя пай номинации се сдобиха и някои не толкова шумно рекламирани, но хубави филми като "Мис Слънчице" (четири), "Децата на хората" (три), "Престиж" (две), "Полет 93" (две).

В категорията за най-добър актьор има още едно осезаемо отсъствие: Брад Пит, изпълнител на водещата мъжка роля във "Вавилон". Тук наградата на Лео оспорват Форест Уитакър за "Последния крал на Шотландия", Питър О'Тул с "Венера", Уил Смит за "Преследване на щастието" и Райън Гослинг за "Половин Нелсън". При жените номинациите са: Хелън Мирън за "Кралицата", Пенелопе Крус за "Завръщане", Мерил Стрийп за "Дяволът носи Прада", Кейт Уинслет за "Малки деца" и Джуди Денч със "Записки от един скандал".



Не съм съгласен само с две неща: ролята на Леонардо ди Каприо в The Departed може да беше и повече от добра, но чак "изключителна" е преувеличение. И още нещо - не знам защо така са оплювали последния епос на Клинт Ийстуд (цитирам: "патриотична боза"), според критките това е най-добрият военен епос на XXI век (да не се бърка с англоезичния му брат близнак!).



Тема Re: Обявиха номинациите за предстоящите Оскаринови [re: xanadu]  
Автор PhilipMarlowe (член)
Публикувано25.01.07 12:29



Само пет пъти е зачетен "От другата страна" на Мартин Скорсезе. На очи се набива липсата на номинация за изключителната роля на Леонардо ди Каприо в гангстерския епос, няма го и Джак Никълсън. Все пак Лео не е съвсем с празни ръце - номинираха го за "Кървав диамант", доста по-посредствен филм и все пак отличен също с 5 номинации, а Марк Уолбърг спечели поне номинация за поддържаща роля за шедьовъра на Скорсезе.
Най-оспорваната категория е тази за режисура, в която Иняриту и Скорсезе си оспорват "Оскар"-а със Стивън Фриърс ("Кралицата"), Пол Грийнграс ("Полет 93") и Клинт Истууд (с поредната си патриотична боза "Писма от Иво Джима").


източник в. Сега от вчера, автор, доста жълтата от към филмови познания Анита Димитрова...



Тема Re: Обявиха номинациите за предстоящите Оскаринови [re: PhilipMarlowe]  
Автор arachnoid (некадърентурист)
Публикувано25.01.07 14:39



"....и Клинт Истууд (с поредната си патриотична боза "Писма от Иво Джима"). "

На Клинт Истууд не беше ли "Flags of our fathers"...?



Тема Re: Обявиха номинациите за предстоящите Оскаринови [re: arachnoid]  
Автор PhilipMarlowe (член)
Публикувано25.01.07 14:56



това са два различни филма по една и съща тема, представени от гледна точка на японците и американците ... критиците са харесали повече японската ... и двата са на Мръсният Хари





Тема Re: The 79 Annual Academy Awards Nominationsнови [re: Jedi]  
Автор Diavolo (невинно дяволче)
Публикувано25.01.07 20:44



що ве? :О Борат Сагдиев и Азамат Багатов са култови, а филма беше нещо ново, доста нестандартно и свежо и определено разбуни духовете по цял свят. Освен това филма е с бюджет едва 18 млн. а направи световен приход от над 220 млн. Да разбирам ли, че сергиите са плъзнали мощно навекъде в щатите и европата...? :п



Тема Re: The 79 Annual Academy Awards Nominationsнови [re: xanadu]  
Автор Diavolo (невинно дяволче)
Публикувано25.01.07 20:49



дам именно именно :/
в Холивуд много обичат да дават награди по заслуги, а не за добре свършена работа през конкретната година. дайте сега да дадем на Скорсезе защото му е дошло времето, а пък този който незаслужено е пренебрегнат ще компенсираме друга година. пфу, аман от калкулация и интереси... :/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.