Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:03 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Статиянови  
Автор KpиcМодератор (Арбитър)
Публикувано15.12.05 11:00



Ани Хорисян от София филм: И най-старото кино в Европа затрихме
в. Нощен Труд
Максим КАРАДЖОВ

Две са най-старите кина днес в Европа - унгарското Урания и след него е нашето Модерен театър. Строени са от един човек в началото на XX век, но съдбата им сега е коренно различна.
В Будапеща реставрираха своето и то сега е жив храм на вечно търсещото унгарско кино.
Нашето пък бе продадено за жълти стотинки накуп с още 10 кина в София на фирмата "Бългериън технолоджис".
Съсипването на кината е част от произвеждането на простотия, убедена е Ани Хорисян, бивш главен програматор на София филм и наш представител в Евроимаж към ЕС.
- Г-жо Хорисян, как се изпариха кината в София?
-Трагичен факт е, че когато е правена сделката за продажба на софийските кина, никой не е питал Националния институт за паметниците на културата. Уникален паметник на градската култура като Модерен театър на бул. Мария-Луиза бе заличен от паметта на града ни.
- Какво му е уникалното?
- Това е вторият кинотеатър, построен в Европа! Първият е Урания в Будапеща и неговите създатели ни даряват кино в София през 1908 г. Унгарско дружество начело с Алтай Ротай плаща да се направи първото кино в София, плащат на Васил Гендов да направи първия български игрален филм „Българан е галант". Те създават киното Модерен театър на бул. Мария-Луиза.
Сега този уникат е продаден по безумен начин.
- Кой извърши продажбата?
- Идва Ники Василев, а Владимир Каролев консултира сделката и с едно под-писче се затри историческата памет на София. Тези хора се очертават като екзекутори на българското кино заради още една тяхна сделка - на Бояна филм. Това е поведение на безродници. А Ники Василев е унгарски възпитаник! Нека да проучи какво се е случило с кината в Будапеща!
- Но днес в София има мултиплекси като Арена.
- Мултиплексите не задоволяват интересите на публиката. В Будапеща има 13 мултиплекса, но и още 40 градски кина. Хората, които стопанисват Будапеща филм, се отърваха само от много нерентабилни кина околовръст. А кино Урания държавата си го прибра и то е държавна собственост. Така е реставрирано, че прилича на дворец от 1001 нощ. Архитектурата му е неоготика в кръг със сводове. Държавата Унгария наля огромни пари в това кино.
Къде ни е националният кинотеатър? Бих попитала г-н Николай Василев. Да отговори къде да прожектираме българските игрални филми. Ние нямаме национален кинотеатър.
- Кино Модерен театър ли трябваше да е?
- Да, по силата на първенството, а те го продадоха в пакет за жълти стотинки. Заедно с кината Сердика, Изток, Урвич, Европа палас... Продадоха ги в пакет за 2 млн. лв., платиха и 4 млн. лв. неустойка, че няма да развиват дейността. Защо не, като тези имоти струват 40 млн. лева? Нали разбирате за какво става дума? Сега са пазари, бинго зали... Кино Сердика го готвят за супермаркет.
Трябва Модерен театър да бъде изкупен отново от държавата. Това е уникат, за който трябва друг тип финансиране и стопанисване.
- Но биха ли оцелели като кина днес?
- За мен биха оцелели тези кина, които са паметници на културата. Заради уникалната им архитектура чрез друга програмация, чрез нов мениджмънт. Могат да станат и дигитални, ако са до 300 места.
- Дигитално?
- Скъпа техника, но много удобна. Ние влизаме в Европа и точно двете кина, които бяха първите под шапката на Евроимаж /Модерен театър и Култура/, бяха унищожени. Наляха се луди пари в реконструкцията на Модерен театър, а накрая беше продадено. С кино Мир на Денкоглу е същото. Обидно е.
Интересно е, че кината Глобус и Славейков бяха на Учителския синдикат, но той не си ги е прибрал. Янка Такева нали е много революционна, защо не си ги по-търси?
- И училището ли има вина?
- Българският модел на образование не генерира нова публика. Необразовани хора са преситени от филми по кабелни телевизии и т. н. Умряла е тръпката. Те ще гледат един филм в годината като "Хари Потър" и дотук. Те няма да ходят 5-6-10 пъти в годината, което е нормалното.
- Защо е това?
- Просто не се създаде нищо за кинообразованието в училищата. В Унгария, която сега давам за пример, има 600 кинопедагози в училищата. Това е много сериозно изкуство, то не е само кино. В крайна сметка образованият зрител гледа и касово, но и арткйно. Той ще отиде и на „Ван Хелсинк" - безумно тъп, но с прекрасна визия филм. Ще гледа и независимо кино...



Тема ...нови [re: Kpиc]  
Автор KpиcМодератор (Арбитър)
Публикувано15.12.05 11:03



"- Българският модел на образование не генерира нова публика. Необразовани хора са преситени от филми по кабелни телевизии и т. н. Умряла е тръпката. Те ще гледат един филм в годината като "Хари Потър" и дотук. Те няма да ходят 5-6-10 пъти в годината, което е нормалното."

Е кое, извинете, му е нормалното на ходенето на кино 5 пъти в годината?!



Тема Re: ...нови [re: Kpиc]  
Автор mihail (ветеран)
Публикувано15.12.05 12:42



аз ходя по 2 пъти на седмица
това на кино:))))

prepare for attack, your body will burn
prepare for attack, there is no return


Тема Re: ...нови [re: Kpиc]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано15.12.05 12:52



Въпрос на гледна точка .

То и 5 пъти седмично не е много нормално .




Тема Re: ... [re: Kpиc]  
Автор Kyle Katarn (freelancer)
Публикувано15.12.05 12:53



Ами че аз толкова пъти ходя. Даже тази година и пет пъти не ми се събра.
Причината е проста - мога да си нямеря почти всички стойностни филми на ДВД - та и ми е далеч по-удобно да си ги гледам вкъщи. Още повече че рядко стойностният филм има нужда от "Долби съраунд" и голям екран.
Пък и цената на билетите е доста солена - ако трябва да гледам 100 филма на година ще ми струва поне 1000 евро. На човек.
А в Холандия очевидно искат да накарат хората да не ходят на кино - последно бях на "Счупени цветя" и ни захраниха с 15 минути реклами на какво ли не + 15 минути реклами на филми. Направо откачих от нерви - затова ли им плащам за да ме тъпчат с реклами?!

За България обаче съм съгласен с теб - поради бедния ДВД пазар човек трябва да ходи на кинопанорами.



Тема Re: ...нови [re: Kyle Katarn]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано15.12.05 13:40



Е, то по панорамите се стига и до 2 - 3 на ден и над 10 на седмица, ама това са частни случаи...




Тема Re: Статиянови [re: Kpиc]  
Автор ss_ (докторче)
Публикувано15.12.05 14:13



Повечето хора не са ходили на кино от години. Повече от десет даже. Та пак ще е нещо..h



Тема Re: Статиянови [re: Kpиc]  
Автор Глeдaщият (винаги вижда)
Публикувано17.12.05 12:12



То няма от какво да се впечатлиш в тази статия.Да има нещо приватизирано по нормален начин.Жив пример е приватизацията на Бояна.Просто гледай сеир. А за да се затрият градските кина в софия по виновен от сабствениците преди приватизацията според мен няма.На какво бяха научени Софияфилм всяка седмица ако не се лажа във вторник, всички представители се събираха в Централата на София филм за да си кажат домакините кой филм за кое свое кино искат па каквото остане за останалите по провинцията.но има едно голямо но- въпреки големите обороти правени в софия филм за обновяване на салоните някой помислили освен в кино Мир.Сердика до скоро бе с твърди седелки 1999 година за последно съм влизал там.А да не се забравя че и яко лъжеха за приходите.Има една приказка гъз в случая, лакомия за пари, кина затри. та такива ми ти работи.И подобни ситуации се разиграха и при приватизацията на останалите кинефикации.



Тема Re: Статиянови [re: Глeдaщият]  
Автор Raul Endymion (котенце)
Публикувано17.12.05 13:53



Кво повечето са зачекнали тая Бояна.
Що я взели тия, а не ония.
Ами тия дадоха два пъти повече от ония и четири пъти повече от третите.
Земята им трябвала! Да не се продавало! Е и като не се продаде, кво? Държавата с безхаберието си да управлява и след 2-3 години не само дето няма да има български филми, ами и треторазрядните дето ги снимат тук вече ще ги няма и дори и тези мизерни приходи дето идват в държавата от това ще изчезнат, сума ти квалифициран народ ще избяга... няма що.

Tu Ridi

- Различните Видеотеки!

Тема Re: ...нови [re: Kpиc]  
Автор Jedi Council (Star Wars '74)
Публикувано17.12.05 16:00



Еми като има един хубав филм в годината, даже е много.

А и като ти се случва през отпуски и свободно време по кината да дават тъпотии е пак същото.

Аз лично с всяка изминала година намалявам броя на филмите, които гледам. И честно казано нямам усещането, че изпускам много. И май дори нищо.

Или гледам само хубавите*, или нищо. Рядко нещо на DVD от рубриката Стари и златни, щото или няма време, или съм изморен, или пък настроението ми е отвратително.




*




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.