Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:17 23.05.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Strastite Hristoviнови [re: aftershave]  
АвторPeter Dimitrov (Нерегистриран)
Публикувано14.05.04 19:45



Ne razbrah naj-setne,dokosnal li wi e filma ili wi e donesal strashni maki.Zashtot i dwete stanowishta prisastwat w na4aloto i kraja.No wsashtnost sam saglasen,4e wseki e bil dokosnat i za wseki e bilo swoeobrazna maka da nabljudawa kak edno tjalo prewrashtat w pihtija.Zabawlenieto si go biwa.Moje bi shtese da e po got ako imashe i action.ama kakwo da se prawi, Hristos ne stawa za takiwa izpalnenija.Samo se samnjaam,4e towa ni kara da badem po-dobri!Wsashtnost na koj mu puka dnes za dobrotata.Predstawjam si kak filma bi bil oswirkan,ako beshe opit da dokoswa wishite etaji na nashata mislownost,4uwstwitelnost,oshte po-malko da razsuvdawa warhu morlni i eti4ni kategorii.Saglasen sam s rejisiora,4e maj towa e edinstwenija na4in da se obarne wnimanie na Hristos dnes!I to4no towa smjatam za naj-tragi4no i se obijdam adski mnogo na epoha i na kuraja na Gibson da ni zapliue tolkowa jawno w liceto i ni kaje direktno."Iskate istorijata na Hristos da wi razwalnuw?Na wi zrelishte!!"Drug na4in njama...Sega si razreshawam da kaja,4e sam ubeden demokrat i smjatam,4e naj-wishata cennost na edno obshtestwo i prawoto da sashtestwuwat razli4ni mnenija.Wsjko nosi 4astica istina za bitieto i za nas samite.Ne kazwam,4e sam praw,4eta s udowolstwie i naj-strannite mnenija,zashtoto me obogatjawat.Ina4e njama namerenie da pou4awam nikogo,naj malko zelija swjat!



Тема ЗА ДА ЗАТВОРИМ ТЕМАТА:)нови [re: Carolina]  
Автор thenewone (ангел)
Публикувано14.05.04 21:01



Така,
нека да кажа най-сетне и аз тежката си дума...
Carolina, ти си описала много основателно какво не ти харесва във филма на Мел Гибсън. Общо взето, сведено до няколко думи, липсвала ти е предисторията, липсвало ти е това, че режисьорът не ти е казал кой е Христос и какво е направил той за теб, изобщо - целият богословски подтекст на събитията.
Общо взето, протестираш против това, че някой не ти е казал нещо, което си знаеш и без това. Това е малко странно, но карай да върви:) Не си само ти. На един католически сайт (пък сигурно и не само там) това е основното обвинение към филма.
Ами, според мен, решението на Мел Гибсън е обмислено. Режисьорът е искал да покаже нещо, което всеки досега е пренебрегвал в историята на Христос. Чрез инстинктивното ни съчувствие той ни кара да бъдем съпричастни, да осъзнаем почти физически мъките на Христос. Искал е да направи не умозрителен, а емоционален филм. Искал е да ни спаси от една грешка, която всички допускаме, когато историята не се случва директно със нас - пренебрежителното високомерие към болките, които изпитва тялото; общо взето, всички мислят за душата, а никой не се сеща за тялото, което я носи... Както беше казал един неизвестен поет: "Не се тревожи за душата - душата ми е безсмъртна. Погрижи се за моето тяло."
Поне за мен Мел Гибсън е успял. Ако бях една идейка по-чувствителен, сигурно нямаше да спра да рева през цялото време.

-Благодаря, достатъчно- повтори Фред. –Понякога ми се иска да полудея. Но съм забравил как.


Тема Re: Passionнови [re: Elena]  
Автор Fas* (?)
Публикувано16.05.04 11:07



Интересно ми е ако, например, съществува някакъв форум, в който се пишат коментари за картини на Пикасо, да речеме и всяка керемидка има достъп до интернет, какво биха коментирали баба Пена от Гинци, Груйо комбайнера от Каспичан,..и т.н., продължавам въображаемо с Н на брой произволно избрани личности, от всякакви професии, прослойки и т.н. Как биха коментирали Герника, например, показваща ужаса на войната, тази палитра от най различни хора? Деформация, насилие, кръв, разруха,... смърт!!!
Антиизкуство, подигравка с емоциите на хората, безобразие!
Какъв е критерият за добър филм, накратко? Отговорът поне за мене е, ако си оправдава цената на билетчето. Да се върна пак към Пикасо. Интересно ми беше, защо пред картината Les Demoiselles d'Avignon. 1907, в "MOMA", NEW YORK CITY, стояха хора с часове. С какво ги привличаше тези добре облечени, говорещи на различни езици хора, една картина нямаща нищо общо с останалите наоколо. Защо всички нарисувани "госпожици" са "грозни", "ръбести", "грубовати", "асиметрични", "насечени", "нарязани", "деформирани"..! Нека се прехвърлим в 1907. Ужас! Критиците са възмутени, а някои открито се смеят. Защо се смеят/възмущават критиците тогава? Защото не знаят цената на билетчето. Да се върнем в днешно време. Колко е цената на билетчето на The Passion of The Christ, изразена в долари? Поне допреди месец беше 300 мил. долара. Колко е цената на билетчето на робинята Изаура, на Касандри, Масандри, Дързост и Красоти, на всички сапунени саги с преки поучения и хапи енд? Кой знае. Би ли заменила баба Пена от Гинци "Госпожиците от д'Авиньон, пред "изящен" гоблен с амурчета и лебеди от 5(пет) лева от пазара, би ли избрала "Reservoir Dogs" пред "Пътеводна светлина". Говорехме за цени в пари, а каква е другата стойност на билетчето. Кой знае???



Тема Re: Strastite Hristoviнови [re: Elena]  
Авторdani (Нерегистриран)
Публикувано04.06.04 18:18



Здравейте.
Не прочетох всички постинги по темата, но сигурно ще Ви предизвикам с

моето абсолютно положително мнение за филма и пълната ми подкрепа на

създателите и екипа му.Невероятен фелм, неописуемо изживяване!На 29 год.

съм и досега не съм била така разтърсвана.
След филма излязох буквално с омекнали крака от киносалона и прекарах

дълги безсънни часове в хаотични мисли, за това което видях.
Смелата различната гледна точка на Мел Гибсън заслужава уважение. Омръзна

ми да гледам сладникави истории за чудесата на Христос, преразкази на

Библията, да виждам едно и също лице на рус, синеок син божи.В крайна

сметка киното е изкуство и са позволени хиперболи, метафори и т.н. Не

очаквах и не исках да видя документален исторически филм. Отидох заради

името на режисьора и очаквах да видя именно НЕГОВАТА гледна точка.И не

съжалявам!
Истинско предизвикателство за екипа е било снимането на филма на

арамейски, иврит и латински.Затова и толкова реалистично звучеше

историята.Не би било същото, ако Исус беше Jesus и проповядваше на

английски.
Насилието, та насилието! Извинете, но защо слагате знак на равенство

между насилието в този филм и червените бои и хвърчащи човешки крайници в

хорор филмите?! Преди 2000 години светът е бил жесток, хиляди хора са

били измъчвани по подобен начин, убиването и издевателствата са били

ежедневие и професия.Дори и на границата, Мел Гибсън ме накара да усетя

по съвсем друг начин баналните метафори, които използваме - "пътя към

Голготата", "страданията на Исус за греховете на цялото човечество",

"раните Христови" и т.н.В другите филми с насилие се олицетворяваш в

ролята на насилника. В този - почти физически усещаш болката на

насиления.
Не на последно място и дори заради пресилен патриотизъм харесах този

филм, защото в него участват 2ма страхотни български артисти! Знаете ли,

че из Интернет е пълно с форуми и постинги на техни фенове?! В

българските сайтове не намерих такива...
Не съм религиозна или вярваща. Няма и да стана. Спомням си обложката на

филма Форест Гъмп с Том Хенкс - "След този филм, светът няма да е същия

за теб". Това важи с пълна сила за The Passions of The Christ".



Тема Re: Strastite Hristoviнови [re: Elena]  
Авторinigo (Нерегистриран)
Публикувано05.06.04 00:18



Страстите Христови, Тези Страсти Христови! Мда, Мел се оказа добър режисьор, но, мамка му, толкова ли не се намери добър теолог/богослов да му подскаже, 4е някои сцени можеше да минат по друг начин-не знам как са обучавали войниците, ама тоя, дето биеше Иисус като същински Сегал, айде де. И не знам дали Мел е чел Библията, ама преди разговора с Пилат Христос не е бит. Иначе филмът е изключителен, първокачествено кино. Най-много ми хареса ролята на Rosalinda Celentano като Сатаната-направо не се познаваше, че е тя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.