Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:25 12.06.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Послания - дрън-дръннови [re: basstoon]  
АвторPepper (Нерегистриран)
Публикувано26.11.03 14:30



Абстрахирам се от послания, идеали и дрън-дрън. Филма или ти харесва или не ти харесва. Който го разбрал - убаво, който не - вътрешно с пет лева. Ако исках да се обогатявам духовно щях да чета класика, да ходя на опера и театър. А аз ходя на кино и чета измишльотини и дрън-дрън.

Признавам, че Революции е най-слабия от трилогията, но на фона на всичко останало е супер филмче. Най-малко тук очаквам някой да признае: "Филма е пълен боклук пълен с глупости и комп ефекти, няма никакви послания, пълно с бъгави философии, обачеееее наистина си прав, така както ми го обясни всъщност това е уникален филм и ще отида да го гледам пак. Я да видя колко пари имам, а 30 лв, точно за 6 гледания още, отивам"

И кво е посланието в крайна сметка? Така де, как си го тълкуваш ТИ? За мен филма означава: човека не заслужава планетата, способен е да се самоунищожи, да бъда или да не бъда, на първо място сигурността на най-близкия, саможертва, цикличността на историята - възход следван от падения и дрън-дрън.



Тема Re: Послания - дрън-дръннови [re: Pepper]  
АвторSilver (Нерегистриран)
Публикувано26.11.03 15:39



Прав си, не съм прочел всички мнения в темата, но съм прочел тези, за които смятам, че си струва - тъй като вчера за пръв път отворих този форум (принципно си поствам в един друг), това са мненията написани на кирилица и от сравнително грамотни хора :).

Тъй като интересът ми не се е изчерпал, все пак ще ти отговоря:

Да, правилно си разбрал - смятам, че основната причина за появата на Матриците 2 и 3 е финансовата. Това е толкова очевидно, че изобщо няма нужда от коментар. Но никъде не съм споменал, че останалите филми се правят с "идеална цел". Въпросът тук е в степента и това е повече от очевидно. Въпросът в случая е и в качеството. И основно - в претенциите.

По първия въпрос (степента) - да, Матрицата 1 е правена за пари, но там това не ти се набива толкова нагло на очи. Там я има концепцията за самата Матрица, която не е чак толкова разработвана в киното, че да ни прилошава от нея. А какво имаме за финал на Revolutions? Мир между хора и машини и дълбокомислени разговори с недомлъвки, "зад които всеки намирал собствен смисъл". Супер, дано си вярват за последното!

По втория въпрос (качеството) - не би могло човек, който разбира малко или много от кино (каквото и да значи това :) да не забележи колко елементарна е режисурата на Уашовски (изключвам визуалната страна на нещата, защото по този параграф естествено бях сащисан). Вижте им само средствата за всяване на драматизъм. Как изобщо е възможно толкова елементарна от емоционална гледна точка сцена като смъртта на Тринити да бъде режисирана с толкова инфантилни методи! Ма как да не се разплаче човек там! Или онова "It's Beautiful!" над облаците... Божеее... Такива клишета! Подобен момент имаше в "Контакт", където Земекис е накарал Джоди Фостър 6 пъти да каже репликите си изразявайки всеки път ясна и чиста емоция от точно определен вид, за да може финалното "Трябваше да изпратят поет!" да звучи искрено. А целият символизъм на това излитане над мръсотията и последната нещо, което Тринити видя беше лишено от всякаква искрена емоция. Ето това са причините, поради които смятам, че Уашовски са некадърни режисьори и нямат бъдеще. Те са просто две порастнали физически деца, които обичат да се наливат с бира докато четат комикси и толкова. Разбира се, понякога такива типове ги огрява. Това предполагам поражда въпроса какво конкретно си мисля за първата Матрица и тяхното участие в нея - ами вече съм почти убеден, че всичко хубаво там е по-скоро плод на случайност и на една сравнително добра идея, която наред с визията в повечето случаи е замазала тотално очите ни за всички недостатъци като лоша актьорска игра и линеен сюжет (който се свеждаше до обикновено K&R) например.

По третия въпрос (претенциите) мисля че нещата са пределно ясни. В Reloaded и Revolutions толкова са се напъвали да бъдат сериозни и драматични, че са спестили всякакви намеци за ирония или самоирония например. За рекламната кампания дума няма да отварям. Само ще спомена, че е пълен идиотизъм да изпукаш в трейлъра всичките си козове само за да си напълниш киносалоните. Вижте го Джаксън какво направи - в сравнение с този на Revolutions, трейлъра на ROTK е направо беден като църковна мишка.

Сега да ти отговоря и на твоя въпрос ("Това, което прави Матрицата нужен, а Презареждане и Революции - не"). На всички важни въпроси, които зададе Матрицата, отговори самата тя. Нео се роди, осъзна мисията си, осъзна, че той е Избраният, той умря, любовта го спаси (да, Матрицата е филм предимно за любовта) и в крайна сметка победи. Абсолютно завършен цикъл. Какво повече беше необходимо. На мен не ми трябваше да знам конкретно кой и за какво е направил Матрицата - обясненията там ми стигаха. А Презареждане и Революции задълбаха именно в конкретиката - кой какво бил направил, изсмуквайки от не знам къде си една купчина нови герои, един от друг по-безинтересни и безлични. Така се загуби всякакво усещане за "матричност" и всичко се превърна в игра на умножение по 100. Ти например даваш ли си сметка какво представлява образът на Морфей от Революции?! Човекът, който вярваше в Нео безусловно в първата част, и който му откриваше цял нов свят (ето това също беше едно от интересните неща там) в продълженията се е превърнал в карикатура, която се налага да казва изрично, че вярва в Нео, ама пак не му личи. Дори само това е показателно.
А любовната връзка между Тринити и Нео - нещо, което тотално се изчерпа с първата част? Накъде можеше да бъде продължено? Ами вижда се - в луд и необуздан секс, хахаха, на фона на разюзданото племе, което представлява Цион. Сега по-ясно ли е какво имам предвид под безсмисленост на продълженията? Това са вече 1000 пъти казвани неща и не виждам защо трябва да се обяснявам за тях, но както казах все още ми е интересно.

Именно заради това ми харесва мнението на 5 лева - защото с онзи "диалог" между братята е напипал истинската причина за създаването на продълженията. Всички търсения на тая пуста философия и тези невиждани идеи в продълженията са просто опит за самооправдание на хората, които са ги харесали. Убеден съм, че те много добре осъзнават колко тъпи (да, тъпи е най-точната дума тук) филми са това, но някак си не им се иска да е така и се опитват да им намерят извинение. На всичкото отгоре, те поставят под съмнение умствените способности на хората, които не харесват Презареждане и Революции - "Ти си тъп щото не моеш да зацепиш колко са яки!". Мне, не съм тъп. Просто при вида на общата безпомощност и турбо-малоумност на сюжета (който на всичкото отгоре противоречи на първоначалната концепция на филма), ми изветрява всякакво желание да разсъждавам сериозно за този филм. Просто е! Ами че човек ако иска може да измъкне дълбока философия и от "Есмералда".

Конкретно за basstoon:
Въпросът не е до приходите - то е ясно, че ще са големи. За мен в момента е абсолютно невъзможно да си представя какъв би могъл да бъде следващият филм на Уашовски. Като махна ефектите от продълженията остава кръгла нула, така че следващият им филм трябва и той да е с ефекти. И накъде повече? То и без това Revolutions е почти изцяло CGI...
Предвиждам, че ще се покрият някъде да изядат изпият и изебат спечеленото покрай трилогията и това е. Хитреци! :)
Е все пак може и да греша... Ще бъде интересно да ги видим какви ще ги издялат.

И за да приключа - като цяло не съм напълно отвратен от това, което се случи с "Матрицата", колкото и да е странно. За мен си остава като огромен плюс аудио/визуалната страна на нещата в Революции (ето защо го намирам за много по-добър от Презареждане). Евала на всички дизайнери на продукцията, които са ни изтипосали пред очите всеки цент хвърлен за филма. Зрелището си е наистина невиждано и не очаквам подобрения на рекорди в близките няколко години. Голямо браво и на Дон Дейвис, който е написал страхотен саундтрак, а продуцентите са го изчистили до минимум от отрепки като Менсън и са оставили само онези Pale и идиотщината Navras, с която завършва (където - боже господи! - има ориенталски мотиви, все едно Азис е guest-star, ни в клин ни в ръкав!). Така че, аз не съжалявам за това. Съжалявам, че цялата тази прелест е залепена за толкова детски филм. Но не много, защото го очаквах, де... :)

Айде със здраве!



Тема Ko стана с тез "Пет лева"нови [re: Пeт лeвa]  
Автор master Joda (jedi trainer)
Публикувано26.11.03 16:32



Някой знае ли какво стана с тоз човек Пет лева ?
Дойде тук, "хвърли" пет лева и зачезна, а хората ша се побъркат да му обсъждат произведението

btw. Аз съм му фен де, както и на Silver
Имам предвид, че съм съгласе с почти всичко, което казват.

May the force be with you. . . Always


Тема Кей бе, бате. Аманови [re: Silver]  
АвторPepper (Нерегистриран)
Публикувано26.11.03 16:36



с какво е по-лоша Матрицата от Ядрото, да речем, от Звездните войни - та какво ме интересува предисторията и как точно малкия Вейдър е станал голям Вейдър и как Републиката станала Империя и дрън-дрън. А от Властелина - типично детски приключенски филм? А от всички боклучиви безсмислени екшънчета, които сме принудени да гледаме. А защо изобщо трябва да гледаме филми? Щом си задаваме тези въпроси, аз мисля, че одъртяваме и вече не сме за кино, видео и дрън-дрън. Щом Властелина, Войните и всите там бози не ме вълнуват, гледам ги с безразличие, намирам косури, не чета вече художествена литература, е какво да правя, да ходя на риба ли. Единствено Матрицата ме радваше, а сега ти ме убеди, че това е залъгалка за малки деца и аз ако се уважавам трябва да я отрека. Еми край, няма да гледам повече такива боклуци.

Сбогом и благодаря за рибата
Отивам сам да си хвана неколко кила



Тема Eеее, щом Учителя е съгласен и азнови [re: master Joda]  
АвторPepper (Нерегистриран)
Публикувано26.11.03 16:59



преминавам в другия лагер. Ебати, чувствам се като предател. Но няма как. Където е мъдростта, там е и Пепър



Тема Re: Кей бе, бате. Аманови [re: Pepper]  
Автор Grok (чуваш)
Публикувано26.11.03 18:40



"не чета вече художествена литература"

Ясно. С това да беше започнал...



Тема Re: Кей бе, бате. Аманови [re: Grok]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано26.11.03 19:03



Човече, да беше прочел внимателно
Обърнал си нещата

МИСЛЯ, ЗНАЧИ ИМА ПРОБЛЕМИ


Тема Re: Послания - дрън-дръннови [re: Silver]  
Автор basstoon (n e t I z e n)
Публикувано28.11.03 02:37



Виждам, екшъна продължава и без мен... Е, това май е добре. Всъщност желанието ми на дълго и на широко да защитавам продълженията, като че се изчерпва. Гледам, особен смисъл в това май няма.

Подозирам че основният проблем на „Презареждане” и „Революции” е прекалено наситеният на детайли пейзаж. Ако „Матрицата”, за който не може да се каже, че е прост и въпреки това става ясен на болшинството зрители, при последните два филма това не е така. Т.е. първата „Матрица” не се нуждае от предистория и продължения, а при „Презареждане” и „Революции”, предисторията (т.е първият филм), е прекалено високо дигната летва. И във визуално и в идейно отношение. Ако израза „ясен за зрителите” буди съмнения, то поне остава чувство за цялостност, което изцяло липсва при продълженията. Разправят, че да събереш мозайката е нужно да гледаш Аниматрицата и да изиграеш играта. Т.е. има прекалено много отпратки между тези съвсем отделни произведения, които оставят чувство на озадачение в зрителите в определени моменти. Ясно си личи (например), когато Морфиъс и Тринити стигат до Оракула, че от зрителя се очаква да приеме половинчато обяснение за смяната на външния и вид. Всички знаем за смъртта на актрисата, но не това се чака да си спомним. За това поне знам със сигурност.

Според мен не може в едно изречение да се постави изразът „елементарна режисура” и „визуалната страна, която те същисва”. Все пак тези неща (визията) не се случват от само себе си. Опитът всичко да е епично (на макс), за съжаление задейства у нас вроден неприязън към такъв вид патос. Звънват прекалено много звънци и светват червени лампи ако някой дръпне една реч изпълнена с революционен плам. Да. От това продълженията страдат. Мога да приема обвинението във фрагментарност (втория и третия филм са далеч от усещането за завършеност). Може да се каже, че баланса, като че е избягал. Не мога обаче да се съглася с обвинението в безидейност. Това е основната причина, поради която реших да се включа в осъждането. Деветдесет процента от изказалите се тук, казват „много тъпо – нищо не разбрах”. Е, ще ме прощавате, но едното няма връзка с другото.

Трудно ми е да кажа, че продълженията са добро кино. За малко филми бих казал това ( „Матрицата” определено е в списъка). Въпреки това смятам, че трилогията е уникален феномен в масовата култура на нашия век.

За съжаление „ефектите” отиват далеч отвъд прага на чувствителност и оставят повечето зрители твърде зашеметени, за да схванат останалото. Подозирам, че режисьорите най-много са искали да изхарчат огромната купчина пари за да визуализират фантазиите си. Може би прекалено безотговорно, наистина. Въпреки това, да изхарчиш чужди пари за да правиш това, което харесваш е далеч от израза „прави филми за пари”. Предполагам че ако бяха изхарчили наполовина по-малко пари, приходите едва ли щяха да са по-малки. От което рейтингът им за бъдещи продукции, щеше да скочи още повече.



Тема Пак сменям лагера - вече съм с бастунанови [re: basstoon]  
АвторPepper (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 13:06



следващия кой е?



Тема Re: "Мътрицата: Ривулюции" идно ривю ут Пет Леванови [re: Пeт лeвa]  
АвторOrak (Нерегистриран)
Публикувано05.12.03 20:07



Dosta skoposno si go napisal :) bravo 5 leva!
Imam 1 edinstvenna zabelejka po otno6enie na protivore4iqta koito si dopusnal na mesta Oba4e kato cqlo mi dopada mnogo :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.