Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 25.04.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано30.06.03 21:19



Минат се не минат няколко месеца и в клуба изплува тема за най-тъп , скучен , глупав, лош, малоумен, гаден, дразнещ филм... Е този път ще ви помоля да бъдете конкретни...
Всички се оплакват (е не всички ама оплаквачите го правят на доста висок глас) от клишета в американските филми. Хайде да ги систематизираме пък ако се получи нещо , ще им ги пратим на холивудчани та да ги имат напредвид за в бъдеще...
И така кажете кои са онези клишета които най-много ви бъркат в очите - в сюжета и в сценария , а ако сте по-навътре съответно и в монтажа , актьорската игра, оператароската работа , осветлението , костюмите и каквото ви хрумне...
Ще започна с най-клишираното и дразнещо клише , поне на тези дължини и ширини – ролята отредена на героя източноевропеец в средния отвъдокеански филм. Студената война свърши ама те упорито продължават да ни напъхват в някакъв неприятен калъп. Странно , но тук не живеят само наркопласьори и сутеньори и не всеки емигрирал в САЩ има като план минимум убийството на някой “туземец”. Едно от най-тъпите екшънклишетата да спомена също – в момента когато лошият е разкрит , разобличен и приклещен и очевидно се очертава да прекара няколко (десетки) години в затвора ,той успява да извади отнякъде оръжие и да принуди добрият да го ликвидира. Какво е това недоверие в правосъдната система ?
Интелектуалците – лесно ще ги познаето –задължително ще обелят някой лаф на латински и слушат класическа музика...
Отвореният финал –защо трябва толкова ОЧЕВИДНО да бъде оставяна вратичка през която да изпълзи сикуъла ?
В този ред на мисли
Очаквайте продължение (от мен , а надявам се и от вас...)


...е come il fiume
giungerai a me...


Тема Лелее..нови [re: Oлмaши]  
Автор Adanedhel (ментат)
Публикувано30.06.03 23:48



Подозирам, че тази тема ще бъде поне 7-8 страници...

Ами те са толкова много, че човек се чуди откъде да започне.. Ами дайте да изброим някои от най-старите клишета:

- Лошия винаги разказва плановете си когато си мисли, че е победил Добрите. Грр...
- Отидат ли героите в някой изоставен завод или нещо подобно, значи филма е към края си, очаква се гонене, пуцане и т.н.
- В трилърите/ужасите: детегледачката/главната героиня чува шум, отива към тъмното мазе, изпищява и... се показва котката. Като си отдъхне, веднага я нападат и изкормват.
- Винаги са ме дразнили клишетата, подобни на този за 'тъмния Балкански субект'. Загубеняка винаги е с очила, пропадналите типове са все с дълги мръсни коси и кожени якета, всички италианци са мафиоти, китайците владеят до съвършенство кунг-фу, et cetera...

Давайте още...




Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Aardvark (Тъмен)
Публикувано01.07.03 00:55



Когато главния герой си има приятелка (жена) винаги се оказва, че е заложница някому и от "нашия" се очаква да я спаси наедно със света.
"Bond. James Bond." - това нещо в различните му вариации го има в почти всеки филм.
Главния герой може да накара Михаел Шумахер (или който и да е друг по избор) да замучи от яд докато го гледа как кара. А и да се помоли на господ никога да не отива на пистата срещу него (героя с/у пилота)

За това се сещам в момента...

Ум Релия Делфин


Тема Сега като казанови [re: Adanedhel]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано01.07.03 01:37



и се сетих за очилата (тук и аз се чувствам дискриминиран :) - почти всеки филмов нацист за които се сещам е с очила.. Брей колко сол са яли тия германци навремето..
И за звуците -това е едно от нещата които така и не можах да проумея- против елементарната логика е когато чуеш някакъв странен шум в тъмното да отидеш да видиш какво става. А тия ми ти персонажи упорито отиват. дали защото не гледат достатъчно филми ?

...е come il fiume
giungerai a me...


Тема Re: Сега като казанови [re: Oлмaши]  
Автор suede (минаващ)
Публикувано01.07.03 02:57



...и всяка прислужница се казва Мария



Тема Re:нови [re: Oлмaши]  
Автор Firefox (Iron Raven Ward)
Публикувано01.07.03 09:19



май клишетата, които най-много ме дразнят са при хорърите, особено суперкласическото: хепиенд, главния герой и мадамата изранени, но доволни се усмихват изтерзано и се отправят към буквите и саундтрака, всичко ок, и в последния момент камерата прави някаква врътка, завой, и т.н. и показва някакъв уж дребен пропуск, който ще върне чудовището с което са се борили през целия филм. (най-живия ми спомен е за една оранжева котка на плажа :), но не помня нищо за филма, освен че беше много долнопробен)

WE LIKEE THA MOOOON!


Тема Ъхъ!нови [re: Firefox]  
Автор KpиcМодератор (Арбитър)
Публикувано01.07.03 09:39



Пропукващо се в мрачно подземие/закътано блато яйце, стичаща се от тавана на катакомбите слуз, просветващи в мрака очи - червени, жълти..., шмугваща се зад ъгъла опашка, дете, намиращо пръстена/книгата/играчката, с която сме се борили до момента...



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор KpиcМодератор (Арбитър)
Публикувано01.07.03 09:44



Не обичам, когато Лошия става за последно, след като е бил хвърлен по стълбите от третия етаж, бил е изгорен, застрелян с базука,....

Дори и в случаите, когато (изненадващо) Лошият просто умира, се дразня от очакването, че ще се изправи и ще хване героинята за крака.

И защо, по дяволите, скапаната героиня минава ТОЛКОВА близо до мнимия труп на Лошия, вместо да му пусне 2 контролни изстрела в главата...



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано01.07.03 11:02



Колкото по-високо в йерархията на лошите стои някой толкова по-бавно умира.

В половината филми жените бягат, а преследвачите им си ходят най-спокойно и въпреки това ги настигат. В другата половина пък въобще не мъдат от мястото си, докато някой с цената на живота си се опитва да забави лошия.

Лошите задължително имат много силна страст към някаква форма на изкуство (било то отделен композитор или художник), за която задължително трябва да разкажат на добрия.

и т.н. (това не е края, а само края на началото...)


-Знам какво ми е - катери ми се!

Тема Re: Сега като казанови [re: suede]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано01.07.03 11:16



Това е нормално! Така де вшеки шнае, че например икономите трябва да ше кашват Игор .

Майтапа настрана, ама това ме подсети, че във всеки уестърн има по един Джо. Гаднярите обикновенно са с трибуквени имена. Умните пък имат дълги и заплететени.

Освен това интелигентноста е обратно пропорционална на сръчноста, способности за общуване с околните и вкуса за дрехи, прическа и т.н.


-Знам какво ми е - катери ми се!

Тема За звуцитенови [re: Oлмaши]  
Автор Aardvark (Тъмен)
Публикувано01.07.03 12:35



Добре де! Ти като чуеш НЯКАКЪВ шум и си нямаш абсолютно никаква представа от какво може да е не отиваш ли да провериш какво става?
Нали все пак хората още са в неведение за злия тип, криещ се някъде в гардероба.

Ум Релия Делфин


Тема Re: като споменанови [re: Adanedhel]  
Автор Philip Marlowe (детектив)
Публикувано01.07.03 12:41



злия никога не убива "нашето момче" веднага, макар че има идеалната възможност да го направи на мига. Не, държи го на мушка и му разправя:
1. колко ще го мъчи докато умре
2. къде ще го цели
3. за цените на магданоза на токийската борса
4. какво ще направи с гаджето, семейството, брат му

естествено докато плямпа, нашия търси оръжие /доста често подръчно/ и преебава лошия

друго тъпо клише, което го има не само във всички катастрофични филми, но и в сравнително ставащи за гледане. Та ситуацията е следната- "Вулкани изригват, цунамита заливат цели континети, торнадо помита градове, избито е семейството на главната героиня, земетресение клати 70 етажен небостъргач, вампира издънва вратата ... и .н. При цялата тази ситуация, главния герой- Мачо-мен, гали мадамата и шепне "Всичко ще се оправи", "Всичко ще е наред", "Всичко ще се оправи" ... и е прав мамака му ... верно се оправя ... пък той оправя и мадамата....



да, и относно филмите на ужасите ... "Писък" ако не друго, то вкратце описа най- малоумните действия на главните герои в подобни филми. Което не пречеше самите геройчета, да вършат точно това което не трябва да вършат. Ако нещо скърца в мазето и крушката не работи, главната героиня неизменно слиза доло. Макар че се попикава от страх. Никога не ходят заедно, ами се разделят поединично. И други подобни малоумщини.

а бе толкова са много, че в момента нищо не мога да се сетя



Изкуството на войната е всъщност изкуство на мисленето- Су Дзъ


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Gallandro]  
АвторJennifer_Garner (Нерегистриран)
Публикувано01.07.03 12:46



Zabravqte romanti4nite komedii.Na men mi e pisnalo v tezi filmi vinagi da se interpretira istoriqta za pepelqshka.Obiknoveno imame edna bedna devoika,v nqkoi ot slu4aite tq e samotna maika s dete i po nai- stranni ste4eniq na obstoqtelstvata(oblqkla si drehite na nqkoq bogata, sblyskaliste se po vreme na bal s maski) glavniq zadyljitelno pritejavasht pone 10 000 000$ myj se vliubva v neq. A pove4eto kogato imame dodra i losha geroinq,dobrata e malko typi4ka i rusa,a loshata e zadyljitelno s tymna kosa i e qdrena fizi4ka ili kung-fu maistor, no nashata s elementaren trik nakraq na filma q razbiva.Gluposti kolkoto si iskash



Тема И защо...нови [re: Kpиc]  
АвторALiAS (Нерегистриран)
Публикувано01.07.03 13:33



И защо винаги е ГЕРОИНЯ? В повечето филми на ужасите има жена за главно действащо лице, която задължително трябва сама да се справи със задачата да хване или по-скоро да убие лошия, но преди това има няколко срещи с него, от които винаги излиза невредима, докато полицаите биват изкормени и накълцани - бахти полицаите!



Тема понякога това работи и с обратен знакнови [re: Kpиc]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано01.07.03 13:46



макар и по -рядко - в тренировъчен ден например добрият отнесе толкова солиден пердах (включително и с метални тръби по главата) но само след пет минути беше пак здрав, прав и в най-добра форма...

...е come il fiume
giungerai a me...


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано01.07.03 13:49



1. Екшъните
Най голямото клише е АМЕРИКАНСКОТО ЗНАМЕ!
В 97.6% от екшъните то се вее на фона на залез/изгрев, камерата снима отдолу нагоре, сурови и преживяли много лица гледат бъдещето с надежда и увереност. Класическа музика добавя героизъм и съвършенство.
В останалите 2.4% ситуацията е същата, само като в допълнение глас зад кадър с патос изрича слова в чест на човечеството/нацията/великият героизъм.
2. Комедиите
- героят винаги бива спънат от някой гъзар, когато ходи по коридора на гимназията.
- в краят на филма обаче загубенякът вече рита по задника на свой ред

...чики на, чики на-на-на


Тема Супергероите!нови [re: Oлмaши]  
АвторALiAS (Нерегистриран)
Публикувано01.07.03 13:51



Покрай ужасите и романтичните комедии забравихме за по-големите бози: филмите за супергерои!

В тях приятелите на главния герои никога не го разпознават под маската, въпреки, че гласът и виждащата се част от лицето му са същите, а в случая със Супермен дори цялото лице и пак остава "неузнаваем".

Гаджето на героя притежава способността да пада от високи сгради, да бъде отвличана и т.н.

Абсолютно клише е това, че героят във всеки филм в началото спасява някоя бабка, която не се знае какви ги дири в най-затънтените улички в 3 часа сутринта.

Винаги супергероите имат по един довереник, който знае истината за тях.

Полицаите в града са адски некадърни и обикновено пристигат, след като вече "нашто момче" е пребило лошите. (това се отнася не само за този тип филми)

Друго клише е способността на героите незнайно от къде да вядат всякакви джаджи и приспособления.

А ... и освен това супергероите са сираци!

Истинските имена на героите почти винаги започват с една и съща буква - Питър Паркър, Мат Мърдок, Кларк Кент, но има и изключения като Брус Уейн.
Винаги героите имат костюми, които са изработили сами!

И накрая на филма героя винаги стои на покрива на някой небостъргач!



Тема сетих се и за още нещонови [re: Oлмaши]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано01.07.03 13:51



Защо в 95% от т.н. любовни сцени героите се събличат отгоре надолу ? И защо героинята се съблича първа ? ( всъщност отговорът го знам, а и лошо няма, но пак става дразнещо с времето)

...е come il fiume
giungerai a me...


Тема бе това с американското знаменови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано01.07.03 13:56



не е клише, това е направо антиКЛАСИКА
Трябваше да кажеш и за драмите и склонността на героите да боледуват от редки и неизлечима болести...

...е come il fiume
giungerai a me...


Тема Re: сетих се и за още нещонови [re: Oлмaши]  
Автор Adanedhel (ментат)
Публикувано01.07.03 13:59



Хаха.. това ме подсети...

.. любовната сцена е свършила, двата лежат в леглото. Описание: завивката покрива тялото на героя от кръста надолу, и в същото време показва само главата на нашата героиня (е, може и да има по някой подаден крак).

Мдам... А Полицаят (главен герой в случая), никога няма съпруга. Ако е имал, то тя е мъртва заради някой негов случай. Ако още не е мъртва, то задължително ще умре в настоящия филм. Което от своя страна ще амбицира Полицая да разкатае фамилията на местните силови групировки съвсем сам...

Ако пък е загубил дете заедно със съпругата, то той задължително се напива всеки ден с мисълта за самоубийство. Обаче, се оказва, че тъкмо той (разбирай само той) може да разреши случая с тъпата детегледачка, отишла съвсем сама в мазето да види кво става... Възможно е да се влюби в сестра й, и окървани и доволни да си тръгнат прегърнати...




Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Mecha ()
Публикувано01.07.03 17:17



Ами обикновено във филми, където се разказва за нещо паранормално, като НЛО, призраци и т.н. почти винаги главния герой е иднствения свидетел, на съответното явление и после, както винаги никои не му вярва и всички, почват да му разправят, че се побърква, преуморява и т.н.

Ако във филма се разказва за някакво семейство много често родителите или са разведени, или са пред развод. Единият от двамата много често е до такава степен загрижен за работата си, че не обръща никакво внимание на семейството си, или е пълен идиот, дето го уволняват от всяка нова работа. Към края на филма, обикновено всичко това свършва благополучно. Съседите им винаги са някакви откачалки.

Щом, някоя кола се удари или нещо такова тя избухва, освен ако в нея не пътува главния герой (геройня). Главния герой стреля в захлас а патроните нямат край. Нашия го гонят 10 или повече от лошите, стрелят по него с какво ли не и патроните все бият някъде около него, после той се обръща стреля един път и падат двама. Апък като се гмурнат под вода... бият всякакви рекорди.

Редактирано от Mecha на 01.07.03 17:21.



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Авторmihail (Нерегистриран)
Публикувано01.07.03 17:29



Ми мен най ме дразни патетичната музика.
Гледайки с едно око филма, само като чуя някоя симфонична възхвала веднага разбирам, че добрите пак са победили....
аааа и вече до болка типизираните персонажи.Във филма няма хора има представа за определен тип хора....



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Авторx-girl(shadow cat) (Нерегистриран)
Публикувано01.07.03 17:52



съгласна съм с всички..обаче имам разни контриращи..веррно това с болестите е дебилко и онова с бабичките...но какъв ви е проблема с еднаквите имена??моят любим ник е кристи кии!!и мноо му се кефя..а да пропуснахте и задължителния дебил които се мъкне с героите...или пък крадавицата и грозникът..абе направо ми се повръща в такива случаи!!:))



Тема Re: оффнови [re: mihail]  
Автор Firefox (VengeanceAvatar)
Публикувано01.07.03 18:07



=))))))))))))))))))))))
ох, милия, ама тея добри пак ли бееее?!.... :))))))))))))))))))

I need someone really bad...Are you really bad?


Тема веднаганови [re: Oлмaши]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано01.07.03 18:20



се сещам за едно, ама не съм сигурна дали ще го признаеш;)
Как винаги познавам кой от актьорите ще бъде убит в първата четвърт от филма? Знаеш ли? Познавам по това, че в началните тиртри винаги пише "със специалното участие на.."
Или пък съм забелязала, че ако изпълнителните продуценти са от еврейски произход във второстепенните роли бъка от негри и тук -таме ще се мерне и някой азиатец и, най - често в случая, той ще е японец.
Още каквоооо да се дсетя, щото съм си мислела по въпроса...
Аха, ако филмът е криминален , как моежеш да разбереш само по подредбата на имената в началото , кой ще е убиеца
ВИНАГИ редът е един и същ.Лошият, ако е мъж, е нареден след главния, а след неговото име следва името ан актрисата. За всичките години киноманска страст , това най-много ми се е набило във очите
П.С. нямам време сега за повече
обещавам да помисля тази вечер за още клишенца
П.С.С.когато лошият ще убива добрия винаги държи реч, докато дойде полицията или мацката го застреля



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор BRAVEHEART (един точен тип)
Публикувано01.07.03 18:42



Eto edno nabliudenie ot men, daje tochno v tozi moment se setih i za vtoro!
Purvoto e hem klishe hem nelogichno - zabeliazali li ste che mnogo chesto(v momenta mi idva na um smurtonosno orujie) loshiat i dobriat v edin i sushti moment uspiavat da se dokopat do orujie i da go nasochat kum drugia(namiraiki se bukvalno na metur edin ot drug), no kato vidiat che i otsreshtnia e napravil sushtoto ne streiat a se gledat. Kakva e logikata - koito purvi strelia ste specheli, niama kakvo da se chakat i da se gledat, posle da praviat po niakolko salta pak da nasochat orujieto edin sreshtu drug i pak da se gledat. Mnogo si tup - prosto streliai purvi i pechelish!!! Na niakoi drug napravilo li mu e vpechatlenie?

Drugoto ne e klishe, a prosto e v absoliuten kontrast s deistvitelnostta - stava vupros za momenta kogato geroite se voziat v kola i vijdat, che ste se razmajat v nasreshtno idvasht kamion ili ste poletiat v propastta. V tozi moment vsichki zapochvat da izdavat neistovi kriasuzi. Az sum bil v takava katastrofa i vi garantiram che v kolata zari grobno mulchanie do samiat moment na sblusuka, che i sled tova!

Eto vi i rezultatite ot interesen eksperimen koito si napraviha edno tukashno(italiansko) razvlekatelno predavane s klishetata v amerikanskite filmi. Jalko che ne moga da vi go pokaja na jivo. Znachi kakto znaete v amerikanskite filmi barmanite znaiat vsichko i poznavat vseki, a za 20 dolara praviat chudesa. Ta ot predavaneto zalagat skrita kamera i nabliudavat kakvo stava: Nashia chovek s dosta sumnitelen vid vliza v edin bar i pokazva na barmana edna snimka pitaiki go: "Vijdal li si tozi chovek" za razlika ot filmite barmanut ne kaza "Moje i da sum go vijdal, a moje i da ne sum", a prosto "Ne" Posle nashia vadi dvaiset evro ot djoba i mu gi puha v rizata s dumite "Tova moje da ti opresni pametta", Barmanut vmesto tainichko da pribere parite i da proshepne infoto, izdurpa rukata na onia oste predi da e uspial da mu puhne parite v djoba, banknotatapadna na bara i barmanut kaza veche razdraznen "S 20 evro li miatash da me podkupish i mukaza da napusne vednaga" dori tolkova se stresna che zatvori barcheto za malko(govoria za dneven bar - obikovenno tuk sa semeina sobstvenost).

Druga szena - pak nashia pich otiva pri edna madama koiato se razhojda v edin park i i kazva che triabva burzo da go zelune za prikritie, che niakakvi go slediat - za razlika ot filmite mazkata suvsem ne beshe navita, a tozi put nashia go biaha napravili simpatichno momche. Ta tia v kraina smetka ne stiga che ne go zeluna ami i izbiaga

Posle nashia nahlu v edno taksi i mu izkreshtia da sledi edna chervena kola. Posle zapochna da go tormozi dali ne moje po-burzo dali ne moje da mine na cherveno i shofiora nakraia spria i mu kaza da slezne vednaga! Tova momcheto ot taksi 1, 2, 3 ne bi go napravilo nikoga

Ima i oste no zatvaria zalata. Tezi kak vi se struvat?

"Всеки човек умира, но не всеки наистина живее" Уилиям Уолъс


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор NlKlTA (..classy..)
Публикувано01.07.03 19:03



Второстепенен герой или Героинята или който и да било се озовава срещу приближаващ се камион/влак/кола и единственото, което прави е да седи и да гледа с ококорени очи, докато в последния момент не изскочи главния герой и не се претъркалят на косъм от гумите. Шофьорът от своя страна нито е направил опит да спре до момента, нито пък спира след това, за да провери дали всичко е наред.

Нещо, което се среща в тийнеджърските филми - грозното пате, което в даден момент се разхубавява. Та в началото на филма хубавата актриса просто е с вързана коса и с незнайно защо тоолкова големи очила, но всички я гледат с презрение и погнуса или просто не я забелязват. След като си маха очилата и си пуска косата става най-желаното момиче в училище.

N.

Hollywood

Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Adanedhel (ментат)
Публикувано01.07.03 19:24



Сетих се току-що и за електронните врати - щом ги удариш/наръгаш/застреляш, те мигом се отварят (или затварят ако това цели героя).

Освен това, винаги ми е било адски смешно, когато героите във филмите работят с компютри - цъква веднъж е Enter, а на екрана се изписват 56 команди. PC-спецовете във филмите (винаги много добри хакери) успяват за желаното време ("Кога си готов? - След 5 минути. - Имаш 30 сек. - Добре.")

Изобщо пък да не говорим за измислените чатове...




Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Liet (експериментатор)
Публикувано01.07.03 21:17



Бойни сцени по 3 часа,в които главните герои хвърчат,лазят,премятат се и поставят края на огнестрелното оръжие,като веднъж завинаги доказват,че е неефективно срещу голия юмрук.

ZEN


Тема Никой не спомена за звуците.нови [re: Oлмaши]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано01.07.03 21:49



Един по-различен тип клишета - свързани с озвучаването.
Имам предвид например: подводна сцена, преплува акула със звук като от атомна подводница. И много от този род, някой пребягва през кадър със съответния свистящ звук като при 300 километра в час.

Всеки е виждал компютър (поне тези които пишат тук), и едва ли някой е чул компютъра да издава постоянни бибипкания, дюдюкания, и буквите да излизат със електонно бръмчене по екрана. В 80% от филмите е така, вервайте ми

За оглушителните звуци в безвъздушното космическо пространство въобще няма нужда да говорим. Но хайде от мен да мине - тези филми са направени за забавление, и за да чуеш малко звукови ефекти (противоречащи на физичните закони)

Също със звука е свързано едно много противно клише: точно преди да стане нещо, което трябва да ти докара инфаркт, настава една абсолютна тишина, и после например се отваря врата със гръм като от артилерийска атака. И се оказва че прозореца е отворен и става течение. Сещате се за кой тип филми става въпрос.



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор sheva (rocke(t) jr.)
Публикувано01.07.03 23:11



Tва мойто не е много клише, а по-скоро слабост в сценария, която не е избегната в толкова много "заплетени трилъри", че вече направо се изтърка от употреба:) Става дума за момента в самия финал, когато злодеят вече си е изплел кошницата уж, но съвсем "ненадейно" и меко казано тъпо се изпуска пред някой нищо неподозиращ. Последният филм с такъв финал, за който се сещам, е Специален доклад. Модификация на този трик се забелязва във Фермата, когато Пачино(иначе суперагент с шесто чувство) всичко си изпява...


dancin' devils in angels way

Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: sheva]  
Автор Aardvark (Тъмен)
Публикувано02.07.03 00:31



Kaтo каза Фермата и се сетих, че в повечето филми, в които героят търси предател сред близките му, предателя се оказва бившия му ментор, помогнал му да стигне до сегашното си ниво.

Ум Релия Делфин


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор acoustic (новак)
Публикувано02.07.03 01:07



Любимото ми клише (особенно за нашенски филми), е как актьора запалвайки цигара пресъздава задълбочен мисловен проце! За повече драматичен ефект добре е сцената да е нощна.

Или как да покажем ретроспекция: обикновенно това е "артистичния" пик на оператора, който има пълна свобода да наблъска всички нововъведения, за които е чувал по отношение на осветление и оптика, и които ще го направят страшен концептуалист. Обикновенно обаче те се свеждат до елементарни решения от сорта на оцветяване на цялата сцена в сепия или използване на някакъв драстично омекотяващ филтър за ретро ефект.....



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Mecha]  
Автор suede (минаващ)
Публикувано02.07.03 03:18



Остави, че колите абсолютно винаги избухват, ами и героите винаги помнят наизуст 10-цифрените тел. номера на които звънят.



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Adanedhel]  
Автор Шeдaнc (по чорапи)
Публикувано02.07.03 05:46



и никога не иzполzват ми6ката...

To find riches is a beggar's dream, but to find love is the dream of kings.


Тема Re: трилъритенови [re: Adanedhel]  
Автор Шeдaнc (по чорапи)
Публикувано02.07.03 05:53



много се ядосвам, 4е винаги покаzват пикови сцени. така ме бе6е яд, 4е на трилъра на Двете кули раzбрах, 4е Гандалф е жив... , а о6те не съм проп4ела книгата.
оттогава спрях да гледам трилъри.

To find riches is a beggar's dream, but to find love is the dream of kings.


Тема Re: полицаитенови [re: ALiAS]  
Автор Шeдaнc (по чорапи)
Публикувано02.07.03 06:04



те никога не вярват на добрите, че не6то наистина не е наред, докато не им се стовари на собствените глави; преz това време добрият е раzбрал кой е убиецът, елиминирал е zлото, връ6та се при полицая, но ве4е е късно и 4енгето иzдъхвайки му стиска ръката.

и обратното- полицаят и ло6ият са сродни ду6и, уважават се, гонят се, полицаят убива ло6ия и гледа с тъга как ло6ият си отива...

полицаят гони ло6ия, който е убил навремето партньора му, отнемат му слу4ая, понеже е предприел на своя глава раzследване в район, zа който не отговаря, и пак от цялата полиция именно той, сам, се справя с убиеца. но не го убива, а с трепере6та от гняв ръка насо4ва пи6тов към главата му, гледа го с омраzа... и в тоzи момент идват патрулните коли и на6ият 4овек иzпуска въzди6ка на облек4ение.



To find riches is a beggar's dream, but to find love is the dream of kings.

Редактирано от Шeдaнc на 02.07.03 06:11.



Тема трилър или трейлър?!?!нови [re: Шeдaнc]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано02.07.03 09:12



Така като гледам май имаш предвид второто?!?!

Колкото до тях един човек наскоро ми каза, че не обича да гледа трейлъри на филми, които се кани да гледа скоро, защото когато например види някой с червен половер, знае че той няма да умре докато не го види и във филма с него и т.н.


-Знам какво ми е - катери ми се!

Тема Re: бе това с американското знаменови [re: Oлмaши]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано02.07.03 11:26



И другот се сетих
- героите винаги обезвреждат бомбата в най-последния възможен момент, когато на тайемра пише 01 сек.

...чики на, чики на-на-на


Тема Re: трилър или трейлър?!?!нови [re: Gallandro]  
Автор X-girl (shadow cat)
Публикувано02.07.03 11:33



а не е задължително:))



Тема трейлър!!нови [re: Gallandro]  
Автор Шeдaнc (по чорапи)
Публикувано02.07.03 11:35



ми то по никое време пишат ли се сериозни мнения?!

и аз съм така - някои сцени ми се набиват в главата и по време на филма си казвам "ха! това го гледах! сега ще стане еди какво си!" и ме хваща яд, че знам!

съвсем категорична станах и към чуждото мнение - не ща да чувам подробни изказвания и точка.
братът на мъжа ми гледал "Пръстенът" и като го завъзхвалява колко бил страшен, емоции описва, страхотии... и мъжът ми долива масло в огъня "щом ТОЙ се е впечатлил, значи е нещо наистина невероятно!"
ей, щях да лудна в киното от шубе! гледам си филма, нищо шокиращо не става, а аз си се треса на седалката и чакам нещо да изкочи от екрана и да ме глътне! никога не съм била толкова напрегната и наплашена по време на филм.

To find riches is a beggar's dream, but to find love is the dream of kings.


Тема Re: трейлър!!нови [re: Шeдaнc]  
Автор Гpaxчe (шушулка)
Публикувано02.07.03 13:31



бррр... кишета. Седна ли да гледам почти 90% от филмите само след 10 минути мога да го разкажа - кой кво кому защо и какво става накрая.

Най най ме дразни поведението на лошите /за добрите няма какво да казвам - те са безобразно клиширани/, но лошите, които по идея би трябвало да са по-интересни са японци, китайци, араби и руснаци - и тва е пенке! в комбинация с корумпирани ченгета - врагът с моето легло. И те са някакви полуграмотни изроди, толкова подли и гадни, че просто не е истина - истински гадинки!

И така, те говорят бааавно и много развалено, мнооо си верват, стрелят кой знае добре само от упор в челото на невинната жертва - тръгнал ли обаче да стрелят по добрия герой в най-оптимистичния случай го цапват по ръката и то от метър разстояние.

А към това в най-важния момент вместо да си трайкат /което правят през целия останал филм/ те започват едно безкрайно тъпо разглаголстване и точно в този момент ми иде да викна "Стеряй бе п*****с!", защото знам, че почне ли да дрънка спукана му е работата.

няма


Тема 1/2 оффнови [re: Firefox]  
Автор mihail (пристрастен)
Публикувано02.07.03 13:43



напоследък станах професионалист в гледане и изследване на едноизмерни филми:)
е вчера гледах "Frida"
Не можа да ме запали като "Ками Клодел"
Харесвам 3-то разредни филми снимани в България и казващи това:)

Destroy the myths you have to, if wise to be you want


Тема Като стана дума за компютринови [re: Adanedhel]  
Автор Цвeтeтo (лаленце)
Публикувано02.07.03 15:41



И буквите излизат на екрана винаги едно по една с "обичайния" звук от пишеща машина.
И паролите винаги се разбират от третия път на метода на пробата и грешката!!!
И комп. специалистите винаги пишат по 100 команди в сек необяснимо защо винаги на команден ред(не са ли чували за графичен интерфейс?!!? ).
А когато почнат да обясняват какво правят или възнамерявят да напрявят е една веселба.

Nobody can be exactly like me. Even I have trouble doing it.


Тема Имаше една пародия със Сигърни Уъвърнови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано02.07.03 15:45



не помня как се казваше - фентастика беше..
та там едни извънземни си бяха изградили цивилизацията на базата на един земен сериал - и бяха направили всички бомби да се изключват едва когато таймерът им покаже 01 секунди

...е come il fiume
giungerai a me...


Тема Re: Като стана дума за компютринови [re: Цвeтeтo]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано02.07.03 15:49



Как да не са чували за графичен интерфейс?!?!?!

Само дето той обикновенно е някакъв флайсимулатор . Например тези в Джурасик парк и Хакери. Просто летеното между разни еднотипни блокчета из огромно пространство е най-удобният и лесен начин да намериш някакво информация или да се докопаш до някой команда...


-Знам какво ми е - катери ми се!

Тема Ами така денови [re: Гpaxчe]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано02.07.03 15:52



Цял филм са мълчали -сега като в тях е и ножа и сиренето ще си кажат болежката... Явно изводът е че всичко от което имат нужда е разбиране.....

...е come il fiume
giungerai a me...


Тема Re: Като стана дума за компютринови [re: Gallandro]  
Автор Цвeтeтo (лаленце)
Публикувано02.07.03 16:14



Да бе, това от Хакери много ми беше особено забавно. А избора на гръмкото име GARBAGE на етажа от сградата(папката) или там каквото е.

А сега се сетих и друго - нашия герой - ученик - хакер - естествено без никакъв проблем влиза в училищната система и си поправя я оценка, я отсъствие, я времето за тестване на противопажарната инсталация

Nobody can be exactly like me. Even I have trouble doing it.


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Mecha ()
Публикувано02.07.03 20:32



Много се дразня например, във филми за някакви самолетни "инциденти". По някаква причина пилотите са отстранени (убити най-често). Някои от пътниците поема управлението, и от земята го инструктират какво да прави и всичко свършва благополучно. Самолетът се приземява невредим (не винаги напълно невредим). Ако ставаше, обаче така лесно...

Когато на железопътната линия е заседнала, кола винаги така се случва, че в тоя момент минава влак, които само свири и все тъй застрашително си се приближава без да намаля, движейки се по достатъчно дълга права отсечка. Аз знам, че влаковете имат доста голям спирачен път, но все пак те се управляват от хора. Всеки машинист би направил опит да спре машината, ако има нещо на пътя и.

Някой от геройте е улучен от куршум (смъртоностно). Винаги смъртта му настъпва достатъчно бавно, че да има време, да си каже по нещичко с тези около него.



Тема Мданови [re: sheva]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано02.07.03 20:49



и по традиция това е шефа на героя и човека когото подозираш най-малко (или по-точноо не ти е дал никакви поводи за подозрение) В резулатат на което аз като отида на някакъв филм с интрига винаги гледам внимателно какво ще направи шефа и го следя изкъсо....
Дори в "поверително от Л.А." бяха надробили същото нещо.....

...е come il fiume
giungerai a me...


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Mecha]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано03.07.03 09:07



В отговор на:

Някой от геройте е улучен от куршум (смъртоностно). Винаги смъртта му настъпва достатъчно бавно, че да има време, да си каже по нещичко с тези около него.




Нещико доста дълго, но винаги без последна дума, която естествено е и най-важната (някакво име или място).


-Знам какво ми е - катери ми се!

Тема Re: За звуцитенови [re: Aardvark]  
Автор Okи Caн (непознат)
Публикувано05.07.03 01:22



Става нещо!
Катастрофа на цистерна с надпис "Взривоопасно" - бре какво ли кара този камион? Стрелба в тъмна уличка - да видим кой е умрял? Каца кораб с извънземни - дали са гладни? Гонидба с коли - дали мога да я спъна? Терористи - тея пък кво искат? Странно ръмжене в обора - я да се запознаем с новият ни гостенин.

Тежко въоръжен войник от националната гвардия с противогаз ти казва да напуснеш региона на промишлена авария - ти пък ще ми кажеш! Това си е моят дом!

Полицай се опитва да разпръсне талпата от мястото на произшествието - пречиш ми да гледам!

Защо винаги хората по тези филми са толкова тъпи? - Защото иначе няма да се случи нищо интересно. Ще вземе да заприлича на документален филм.

Ужасно е! Мраза да гледам такива сцени!



Тема Re: За звуцитенови [re: Okи Caн]  
Автор Hakilla (da livin legend)
Публикувано05.07.03 02:42



битка м/у лошия и добрия в/у камион......добрия винаги се задържа на ръба .....и после обръща боя в негова полза

главния герой се влюбва в жената по4ти 100 %
американския президент е навсякъде в usa филмите
и cia също

Sono un giudice spaventoso del talento


Тема Времето, климатът и стихиите по принципнови [re: Oлмaши]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано05.07.03 03:05



Имат ужасно дразнещи функции....
Пожар или въобще сцените с пламъци са идеален фон за битка. Единият от героите изчезва в огъня. Другият се взира мъчително в пламъците. загубилият се някъде ,разбира се изскача горящ (когато най-малко го очакваме :)) и вместо да се опита да се угаси се хвърля в атака.
Вода -учудващо голям процент от филмовите персонажи не могат да плуват и се давят глупаво...
Дъждът е идеален потик към сериозни размисли и доста удобно илюстрова тъгата на героите.
Действието на драмите се развива главно през есента или зимата, на комедиите през лятото.

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Mecha ()
Публикувано05.07.03 13:52



Добрия или някой от обкръжението му, случайно (или не) попада на някакво сбирка на лошите. Той се е скатал някъде, а лошите провеждат разговор и то такъв, че добрия чува всичките им планове. И точно в такива моменти винаги става нещо, което го издава. Нещо ще падне върху него, или той без да иска ще бутне нещо, което ще издаде шум и ще се чуе, или ще кихне, или пък ще избяга, но пък ще го хванат и пак няма да успее да предупреди останалите от дружинката. Ако все пак успее да ги предупреди па някакъв начин, те няма да му повярват.



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Mecha]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано07.07.03 10:05



Сетих се за сходна ситуация. Главният герой след като се издаде скача към лошия и му избива пистолета от ръката. Някой от заложниците го взима и го насочва към гадняра. Добрия започва да говори нищо щастлив щастлив и в тогава въпросният заложник завърта пистолета към него и се оказва, че е в комбина с лошите.

А пък когато някой се качи в кола, само след три пресечки казва "Онази кола ни следи". Добре де как разбра, че някой просто не кара в неговата посока?!?! Например на мен жилището ми и работата са така разположени и минавам предимно по по-тесни улици, че съм забелязал, че почти всеки ден карам плътно зад някоя кола по няколко километра или пък някой кара по същия начин зад мен. Най-често и двете. Кво са всички работещи в този район да развием хронична параноя, че някой ни следи ли .


-Знам какво ми е - катери ми се!

Тема Re: Велико, сетих се за още едно клишенови [re: Oлмaши]  
Автор Philip Marlowe (детектив)
Публикувано07.07.03 15:29



вчера по Холмарк се спрях за малко на един "катастрофичен" филм. Та, банално, некъв астероид падаше върху Земята. Придружаващите го астероидчета, падаха първи на парцали и съответно удариха- Телевизионната кула в Торонто, Айфеловата кула и Часовниковата кула в Лондон /забравих и името/. По същия начин в "Армагедон" и подобни глупотевини парчета от астероида внаги падат върху Ню Йорк, Париж и Пекин .. се едно извънземна сган ги направлява като ракети "Круз".

Изкуството на войната е всъщност изкуство на мисленето- Су Дзъ


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Jair (кюнец)
Публикувано07.07.03 19:50



няма по-отвратителен момент от това двамата влюбени да се прегърнат на края на филма под ръкоплясканията на огромна дива тълпа, незнайно защо цъфнала когато трябва, където трябва...или пък същата тълпа да аплодира пламенната реч на главния герой, който преди няколко секунди им е разяснил екзистенциални истини, които са до болка елементарни, ама незнайно защо никой не се е сетил досега.

в такива моменти изпитвам срам, че седя и гледам подобен филм

подобен елемент и в съдебните филми: делото върви отчайващо за нашия човек, ама адвоката му с една последна въодушевена реч успява да разчувства цялата зала барабар със съдията





Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Jair]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано08.07.03 00:56



всъщност не само на края -когато случайно на улицата става нещо интересно , почти винаги има публика като за финал на Уимбълдън...

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Авторgarconne (Нерегистриран)
Публикувано10.07.03 13:49



С уговорката, че не съм прочела всички постинги и може да повторя някого, ще добавя и своите любими клишета:
Няма да повтарям Мишо Шамара, дотук го е казал вместо мен
И още:
Действието почти винаги се развива през есента (дървета с червени листа, героят и героинята се разхождат в парка) или зимата (вали сняг, има коледна украса)
Когато добрите са в ход да победят злото, винаги се поздравяват с "гив ми файв". Ако не са на една ръка разстояние, си разменят тържествуващи усмивки (като опция могат да вдигнат палец). На този етап добрите обикновено действат в екип от двама: конфигурация негър-бял.
Съпругата притеснено следи по тв новините какво става със съпруга й, очите й се насълзяват.
Някой лош иска да направи нещо лошо на детенцето на добрия (как иначе?), при което детенцето (видима възраст 5-6 годинки) гордо обявява "Баща ми е герой! Ти си негодник!"
Когато на финала добрите победят лошите, те се прегръщат, конфигурацията обикновено е: млад негър, възрастен бял, дългокоса русокоса бяла жена.

И някои от любимите ми драматични реплики:
"Липсваш ми"
"Обичам те"
"Искаш ли да поговорим за това?" (вариант "Искаш ли да го обсъдим?")
"Направи го, сега!"



Тема Вчера гледахнови [re: Mirna_Minkoff]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано10.07.03 16:15



"Кръв" на Клинт Ийстуд и наистина след неговото име (главен положителен герой), последвано от това на Джеф даниелс (който се оказва лошия :) и на главната актриса :))
май развалих малко удоволствието на тези които са мислели да гледат филма

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: garconne]  
Автор sheva (rocke(t) jr.)
Публикувано11.07.03 16:51



Toва накрая диалог ли е, или просто реплики?


dancin' devils in angels way

Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор sheva (rocke(t) jr.)
Публикувано11.07.03 16:54



Абе що някой, като го гонят с кола да го газят, тича баш пред нея, а не се шмугне в отстоящите на един метър двуметрови храсти/царевици?


dancin' devils in angels way

Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Авторkl. (Нерегистриран)
Публикувано11.07.03 18:17



pri film razkazvast za liuboven triugulnik obiknoveno posledniqt vinagi e sustaven ot dvama muje i edna jena



Тема Re: Вчера гледахнови [re: Oлмaши]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано12.07.03 19:29



Ами аз ти казах
14 години записвах титрите на всеки филм, който успявах да гледам, така че нямаше как да ми убегне от погледа
П.С. Още едно клише(макар че някой тук може и да го е споменал вече)
Когато някой от героите , най-често срещано сред поддържащите роли, разказава какво мисли да прави за бъдеще, загледан лежерно в нищото, непременно след малко го убиват или умира от някоя смъртоносна болест Днес гледах "Моето кралство" един английски филм, където бях твърде разочарована да срещна точно това клише
Филмът беше с моя любимец от старото поколение Ричард Харис..



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: kl.]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано12.07.03 20:07



И обикновено двамата мъже са най-добри приятели или братя. Сюзън Зонтаг добре го е определила- парахомосексуализъм



Тема Re: КЛИШЕТАнови [re: garconne]  
Авторheops (Нерегистриран)
Публикувано13.07.03 21:06



в тази връзка:
една от най-любимите ми реплики е, когато някой от приятелите на главния герой пострада тежко, и той го пита съчувствено:
- Are you OK?



Тема A sprete se malko....:))))нови [re: Mirna_Minkoff]  
АвторDio (Нерегистриран)
Публикувано13.07.03 22:13



Ne uspiah da pro4eta vsi4ki mnenia, za tova se izviniavam ako povtoria niakoi.......ta sprete se malko be hora, to verno 4e i na men mi e interesno,ama kato se zamisli6 realno bez 70 % ot tia kli6eta sega niama6e da ima kino!!!!!.....to ne moje vseki da 4upi kli6etata! tova se opitvat da go praviat velikite BG rejisiori i vijte kakvo se polu4ava!!!!....to dori niakoi ot tia kli6eta sa si i pravila, koito samo edin na 1000 6te moje da si pozvoli da prenebregne uspe6no!.......predstavete si ek6un ili thriller bez nito edno ot izbroenite kli6eta....mi to kakuv film 6te6e da e....



Тема Re: A sprete se malko....:))))нови [re: Dio]  
Авторbozata (Нерегистриран)
Публикувано14.07.03 01:52



Ole, Dio, ti si mnogo prost pich ili se pravish na takuv...
Koj puk napadna lubimite ti klisheta, breh, che taka gi zashtitavash???
Tova mi napomnia za otvratitelno tupite pichove v niakoj sredno tup film, koito sa naistina nevuobrazimo tupi i dori da se opitat da se napraviat na originalni stavat oshte po-tupi, a vse pak tolkova tupi hora riadko se sreshtat(mislia si az). Klisheto e fakticheski tupoto preuvelichavane na glupostta na niakoi personaji ot daden film (obiknoveno reagirat po naj-nepodhodiashtia nachin)... Ujasno me drazni tova, che rejisiorite gudelichkat tupite zriteli s okarikaturiavaneto na podobni personaji, davajki na srednotupata publika povod da se pochuvstva velika i nad tupite mu tam personaji, koito reagirat po vuzmojno naj-maloumnia nachin.



Тема Re: A sprete se malko....:))))нови [re: bozata]  
Автор X-girl (shadow cat)
Публикувано14.07.03 17:56



АМИ ето още едно..някакъв(а) нещо го шубе..от нещо си..и винаги точно тоя (тая)спира да го шубе..и спасява всички блаааааааааааааааааа



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Adanedhel (ментат)
Публикувано14.07.03 18:31



Знаех си че тази тема ще е мноооого дълга.

Между другото, забелязвали ли сте, че в различните филми полицаите засичат телефона на престъпника за различно време. Обикновено престъпника знае за колко време става това и винаги затваря телефона 1 сек. преди да го засекат...




Тема Не по дяволитенови [re: Adanedhel]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано14.07.03 23:49



А аз си мислех ,че винаги са 45 секунди поне в "Специалистът" бяха толкова.....

We can be Heroes
Just for one day


Тема 14 години !!!!!нови [re: Mirna_Minkoff]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано14.07.03 23:52



14 години !!!!!!!!!!

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор NlKlTA (..classy..)
Публикувано15.07.03 16:40



Днес гледах The Recruit и се сетих за още нещо.
Винаги когато някой непознат се опитва да зариби нашия човек за каквото и да било, той пуска по една дълга лекция, но нашия казва: "Не мерси, не ме интересува", тогава непознатият въздъхава, обръща се и само измърморва нещо от сорта на "Ехх, баща ти би приел/Ако баща ти можеше да те види/Баща ти това, баща ти онова" и тези думи веднага приковават вниманието на героя и той хуква да догонва непознатия.

N.

Hollywood

Тема zvuk i svetlinaнови [re: Oлмaши]  
Автор valix (estet)
Публикувано16.07.03 04:39



zabeljazal sum, che:

1. kogato ima izvunzemni, zaduljitelno imat neshto zeleno - kruv, ochi, laseri, svetlini (moje i pusheci).
2. kogato ubivash/ucelish losha gad ot roda nasekomi, mutirali jivotni, roboti, loshi komputri, kabeli (?), etc. vsichki izdavat edin i susht pisuk.

njamam dumi. katastrofa!

Редактирано от valix на 16.07.03 05:00.



Тема Re: 14 години !!!!!нови [re: Oлмaши]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано16.07.03 18:06



Щяха да са и повече, но през 97-ма открих необятната Мрежа и цялото ми това начинание, да записвам имена, изгуби смисъл



Тема Re: Вчера гледахнови [re: Oлмaши]  
Автор sheva (rocke(t) jr.)
Публикувано16.07.03 23:23



Oбразът на Джеф Даниълс беше адски зле развит и на 20-та минута всички се досещат, че той е убиецът. Иначе филмът има идеи, но е зле скроен. То само като видиш, че играе Джеф Даниълс и си казваш: "Бе тоя не може да играе некъв такъв смотльо." Тези мъгляви герои са или жертви, или се оказват убийците, в случая самият актьор издава, че е второто...


dancin' devils in angels way

Тема Re: Вчера гледахнови [re: sheva]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано16.07.03 23:30



Що бе -той за комичен персонаж минава -аз така и го разкрих -викам си твърде е елементарно , той да е просто комичния персонаж във филма -значи е злодея И вярно беше много несретен горкия -какво го движеше, какви мотиви имаше -мъгла...

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: 14 години !!!!!нови [re: Mirna_Minkoff]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано16.07.03 23:34



Необикновен човек си Мирна, необикновен човек....

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: 14 години !!!!!нови [re: Oлмaши]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано18.07.03 16:01



по-скоро луда
П.С. Все още мога да кажа ,че поназнайвам 95% от актьорите в Холивуд де Щото вече не се занимавам така вманиачено с киното- моята забравена любов..



Тема Хм...нови [re: Mirna_Minkoff]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано19.07.03 21:13



"Луд човек" не звучи мило някакси.....

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: Хм...нови [re: Oлмaши]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано19.07.03 21:30



крейзи тогаз



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор R3dOndO (mocker)
Публикувано20.07.03 00:16



Умира най-близъкият приятел на гл. герой. Издъхвайки му казва" Погрижи се за сина/дъщеря ми". Физиономията на гл. герой е съчувствено-трогателно-решителна. Винаги. Може и в ретроспективен план да бъде разкрит тоя сърцераздирателен епизод.



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: R3dOndO]  
Автор Halinor Fire (различна)
Публикувано20.07.03 21:16



да и ако е над 18 нашия със сигурост се влюбва в нея..а тя винаги е мацка паднала от някое списание!!



Тема Re: малко и от мен :)нови [re: Oлмaши]  
Авторcивия вятъp (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 00:51



Преобразяването – само с малко грим и хубава дрешка грозноватата или обикновена героиня се превръща в нещо зашеметяващо. Е, разбира се трябва да замени и ужасно старомодните цъки с рогови рамки с лещи. Ако пък е герой от мъжки пол му обръсват брадата, обличат в костюм и му пускат фанфарна музика, и близък кадър, и припадане (с изохкване) на всички мацки наоколо...

Битките – винаги някакъв омешан карате-кунг фу-айкидо стил, който продължава ужасно дълго. И то не става въпрос за специализираните бойни филми, където се позволява известно разчупване – там може примерно самбист да се сражава с шампион по канадска борба, както и кунг-фу мастър с кик-бокс талант. Мдаа, нормалните екшъни са най зле. Изобщо нещо, което в реалния живот (все едно дали на състезание или на улицата) обикновено продължава по малко от минута, във филм може да трае десетина минути, ако не и повече.

Свалките и “остроумните” флиртове и игри на думи и други "тарикатски" реплики. Изобщо вечните измъчени остроумия в не-комедия са едно от най големите клишета...

Като е гарга да е рошава. Ако има насилие/насилник/злодей, то трябва да е толкова зверско, зло, безмислено, неаргументирано колкото е допустимо /за да не забранят филма/. Ако има гений, той трябва да е толкова гениален, шантав, странен, ексцентричен и т.н. колкото е допустимо /за да може зрителят изобщо да разбере нещо/. Ако има красавица, тя трябва да е класическа, изтупана, гримирана, съблазнителна, най най. От нея пак се показва толкова колкото е позволено (ако може до цицата, до зърното, крачетата от тук от там...).
Ако има мухльо, той трябва да е върха на мухълщината, поне до момента в който се оказва, че той притежава някое печено, тайно качество и всъщност е един много печен тип и тогава наистина става най най печеният.

Във френското кино тези напъни често стигат до крайност (що се отнася до насилие и секс, а защо не и двете) – примерно в “целувай ме” показват в близък кадър как изнасилват една от героините, през което време тя пищи та се къса, а долбито в залата сигурно надвишава децибелите на излитащ самолет, да не говорим че женските писъци не са най търпимия шум (висока честота). “Необратимо” няма какво да обсъждаме изобщо.


Не само във филмите, но и в книгите, почти винаги - когато има някакъв научен факт, който са решили, че трябва да обяснят или кажат, той винаги трябва да се представи под формата на лекция, при която лекция ексцентричния и прочее странен учен изведнъж започва да обяснява доста по добре и по разбираемо отколкото който и да е професор, доцент във ВУЗ или учител в гимназия. В други ситуации пък на същия този гений му обясняват като на идиот факти, които дори ученик от гимназията би трябвало да и на сън да знае...



Клишетата в българското кино – във всяка драма има изнасилване. Отнася се и за доста руски. Във всеки “екшън” има псуване и то толкова смешно, че няма накъде. В почти всеки бг. филм (стар или нов) има дъъълги паузи в разговора, запълнени с близки кадри на умния поглед на преиграващи поради липса на смислена реплика актьори. А пък в следващия момент се издрънкват цяло кило безмислени, ненужни глупости... Мисля че всички бъдещи бг сценаристи /а и режисьори/ трябва да изгледат по няколко пъти “човекът без минало”... И да си водят бележки. :-)



Тема Re: за хакеритенови [re: Цвeтeтo]  
Авторcивия вятъp (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 00:56



това клише си е на място.

аз ще умра от смях, ако видя във филм или наживо хакер, който цъка на мишка или работи на windows. хакерите се придържат към unix и linux и всякакви конзолки, ако са баш хакери може дори сами да са си направи операционна система. така че това е О.К.

клишето при хакерите е външния вид. той винаги е или хилав хахо с очилца и карирана риза, когото главния герой /напомпан бияч/ юрка да побърза или пък тарикат с кожен шлифер, премерени реплики и изобщо адски внушителен.



Тема Примерътнови [re: cивия вятъp]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано23.07.03 11:31



с "човек без минало" ми е много интересен защото аз като гог ледах по едно време си помислих ,че тове е типично български филм, но направен от финландци -поради което и се е получило :)

We can be Heroes
Just for one day


Тема Спортно клишенови [re: R3dOndO]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано23.07.03 11:34



Във всички филми за американски футбол които съм гледал (5-6) на един етап се оказва, че нашите момчта трябва да играят решителен мач за влизане в плейофите с.... Далас Каубойс (които вече са се класирали)... Чудно ми как може сценаристите да не усетят такова повторение...
А и печелят разбира се...

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: Примерътнови [re: Oлмaши]  
Авторcивия вятъp (Нерегистриран)
Публикувано23.07.03 13:55



последния коментар за "човек без минало" беше на един приятел - киноман :)) много на място, струва ми се...

на мен просто ми направи впечатление, че няма никакви излишни реплики, всичко си е на място. нито една излишна думичка...

а един от малкото български филми, които са ми правили много силно впечатление със съвършенството си, е "привързаният балон" :)



Тема Re: веднаганови [re: Mirna_Minkoff]  
Автор The lmmortal French Fries (gourmand)
Публикувано24.07.03 04:09



А какво ще кажеш за "7" в тоя случай? Кевин Спейси даже не присъства в надписите :) яко анти-клише....Да не забравяме, че американските филми не са само тъпи екшъни, дизастъри и тийн хоръри

avec Moutarde de Dijon


Тема Re: Велико, сетих се за още едно клишенови [re: Philip Marlowe]  
Автор The lmmortal French Fries (gourmand)
Публикувано24.07.03 04:22



мдаа....това е едно от нещата, които най-много ме кефят в такива филми... добре сме си в БГ-то...няма шанс да ни тресне астероид или да ни нападнат извънземни.. или каквото там се случва...нека им на ню-йоркчани, парижани и. т. н.

avec Moutarde de Dijon


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Авторelpask (Нерегистриран)
Публикувано25.07.03 12:32



Zdraveite, poznavam edin amerikanec, koito v momenta pishe PhD za klishetata v amerikanskata kultura, ako iskate moga da vi dam e-mail mu. Toi mnogo bi se zaradval na podobni mnenia.

Zasto tochno "Olmashi"?



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: elpask]  
Автор BRAVEHEART (един точен тип)
Публикувано25.07.03 13:48



Ами направо му прати мненията ни - щом ще пише книга ще си намери и преводач да му ги преведе - иначе едва ли някой ще се захване на сред отпуските и ваканциите да му пише.

"Всеки човек умира, но не всеки наистина живее" Уилиям Уолъс


Тема Re: веднаганови [re: The lmmortal French]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано25.07.03 15:06



Ще кажа, че всяко правило си има изключения
Дейвид Финчър в случаяП.С.За жалост май единствено изключение в американското кино..



Тема Re: Лелее..нови [re: Adanedhel]  
АвторDr.Flex (Нерегистриран)
Публикувано25.07.03 18:41



А филмите на ужаса са фрашкани с клишета, та чак ми се гади само като си помисля за това. Като погледам 5 минути вече знам края. В момента няма да се хващам да изброявам клишетата, шот като нищо ше осъмна пред монитора, а и всички ги знаете вече, обаче вече ше ви кажа, че с нищо не могат да ме изненадат. Баси, то бива, бива клишета, ма тия се окензаха вече.



Тема Re: zvuk i svetlinaнови [re: valix]  
АвторOK (Нерегистриран)
Публикувано26.07.03 13:33



Но зa 1. - това не може ли да мине по-скоро в графата символи ?
2. Не сщм го забелязал



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: elpask]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано26.07.03 20:10



Хммм ,ами те мненията са факт ,какво можем да направим за да му помогнем -да ги преведем ли ?
Действително би ми било интересно да разбера какво точно е сътворил, така че -да ,ако искаш може да ми/ни дадеш имейла му...

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: веднаганови [re: Mirna_Minkoff]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано26.07.03 20:14



А този твой прословут списък - пазиш ли го още ?

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: веднаганови [re: Oлмaши]  
Автор Mirna_Minkoff (ahav)
Публикувано27.07.03 17:16



Ами! Отдавна изхвърлих всичко. Оставих си само тетрадките, където съм си лепила снимки от всеки филм, който съм гледала навремето.
Даже мислех да ви нося една такава тетрадка, да видите що е това мания, ама се отказах в последния момент
Може би на следващата среща..
Пазя си обаче списъка с топ 5 любоми актьори през годините-доста е любопитен, мисля. Като го преглеждам и виждам ,че в 7 ми клас любимци са ми били Слай и Арни, ми иде да вия от гъдел



Тема Обезателнонови [re: Mirna_Minkoff]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано28.07.03 22:17



да ги донесеш, как иначе ! А колко са ? На квадрачета или на редове ?

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор NlKlTA (..classy..)
Публикувано29.07.03 22:08



Юбилейното мнение е мое, хехе



Та значи става дума за това колко бързо заспиват филмовите герои. Приберат се вкъщи, единия се обръща да си закачи шлифера да речем, другия ляга на дивана и след броени секунди е заспал дълбок сън. Другия разбира се му говори нещо докато е с гръб и като се обърне вижда, че събеседника му е заспал и поглежда с един такъв поглед... Ситуацията може да е и по-различна, но скоростта на привеждане в състояние на дълбок сън, от който нито светлина, нито говор могат да те събудят е една и съща, 15-тина секунди да речем.

N.

Hollywood

Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: NlKlTA]  
Автор Olhado (Shaguar)
Публикувано30.07.03 00:21



Може да са копали цял ден :)

'How was the space, dr. Evil?' 'Space was cool'


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: NlKlTA]  
Автор Raul_Endymion (9-тосептемвриец)
Публикувано30.07.03 00:31



Да бе!!!
Аз като гледам нещо такова и като се сетя, че от полагането на главата върху възглавницата и заспиването ми минават между два и три часа и леко побеснявам. Макар че познавам и хора, които заспиват доста бързо, но наистина по филмите това става за отрицателно време.

Tu Ridi


Тема Представяш ли си филмнови [re: Raul_Endymion]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано30.07.03 00:48



в който 120 минути главният герой се върти в кревата, лигава възглавницата и опитва да заспи ? Егати редкия шедьовър ще е !

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: Представяш ли си филмнови [re: Oлмaши]  
Автор NlKlTA (..classy..)
Публикувано30.07.03 01:11




Искам такъв филм!

N.

Hollywood

Тема Представям си веченови [re: Oлмaши]  
Автор Raul_Endymion (9-тосептемвриец)
Публикувано30.07.03 01:31



Ако през това време по някакъв начин (глас зад кадър примерно), се представя какво му минава през главата може и да се получи нещо
Вервай ми - ако знаеш какви неща ми минават през главата през тия два три часа аз сам се плаша. Ако мажех по някакъв начин да записвам тия неща щях да стана милионер.
Лошото е, че това се случва само докато се опитвам да заспя, а се опиташ да правиш нещо по въпрос и пуф - всичко изчезва - гадна работа....

Tu Ridi


Тема Има такива филми!!!нови [re: Oлмaши]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано30.07.03 09:40



И то доста! В тях главните герои през цялото време се въртят в леглата и не могат да заспят! При това са доста гледани и то не само от ценители на алтернативното кино... но се водят само за възрастни де .


-Знам какво ми е - катери ми се!

Тема Абе можем да направим някаквинови [re: Raul_Endymion]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано30.07.03 13:29



реминисценции на минали ... (тук може да се сложи по избор - провали/успехи/изневери/подвизи и т.н. зависи на какъв жанр ще се спрем), но така май ще стане твърде конвенционален филма...
Най -добре 120 минути въртене из чаршафите... А може и по-малко -някой питаше за сюжет на дипломна работа май....

We can be Heroes
Just for one day


Тема Абе усетих се азнови [re: Gallandro]  
Автор Oлмaши (зрител)
Публикувано30.07.03 13:35



но нищо, да живее ремикскултурата !!
Пък и тук се предполага да има само един герой... Ух, то и такива има ,ама те май вече са само за истински ценители

We can be Heroes
Just for one day


Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор Цвeтeтo (лаленце)
Публикувано05.08.03 11:43



Сега се сетих за...

...сватбите...

Ако сватбата е в началто - със сигурност ни очакват семейни проблеми. При комедиите пък е точно обратното:
HAPPY END = Wedding
Защо?!?!?! Тъй ли пък това е най-щастливото нещо, което може да ти се случи.

А тук



Wake.. from your sleep...

Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Цвeтeтo]  
Автор Metodia (методична)
Публикувано05.08.03 13:34



Да добавя само любимата ми история: как един приятел се беше отказал да гледа екшъни в присъствието на майка си, защото тя - кардиолог по специалност - винаги му казвала в най-сюблимните моменти, когато застрелят някого в сърцето: "Я, ми че тоя не може да умре така!"



Тема Re: Като стана дума за компютринови [re: Цвeтeтo]  
Автор Lord Vader (тъмен бог)
Публикувано06.08.03 16:22



Или примерно свалянето на гигантски видео файлове на една скромна дискетка ...
А и обикновено хакерите са все някакви кльощави и леко изпаднали типове.



Тема Re: Велико, сетих се за още едно клишенови [re: Philip Marlowe]  
Автор Lord Vader (тъмен бог)
Публикувано06.08.03 16:25



Мда ... и понякога дори падат на колата на главния герой. И то на предния капак. Егати късметлията - що не пусне тото.



Тема звукови ефектинови [re: Oлмaши]  
Автор Radeberger (мечтател)
Публикувано06.08.03 18:25



Забелязва ли ли сте, колко често се чува свирене на гуми, но в този момент колата не се намира върху асфалт а кара по някой запрашен чакълест път Много е яко:) Последният пример за това е един момент от Black Hawk Down.
Във фантастиките - отварянето и затварянето на вратите винаги е последнвано сас един специфичен шум. А когато се отваря вратата на космическият кораб почти винаги излиза пара



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: Oлмaши]  
Автор RobinZoni (Образ)
Публикувано08.08.03 01:56



Най-вероярно вече сте го казали ( и как няма да сте след като е очевадно клише ), че героят 'убавец и героинята супер_мис_хай_модел_на_годината не са пропуснали да се чифтосат при първа възможност. Не може да мине без визуалното въздействие на чифт цици във всеки филм.
Най-остроумната находчивост в най-неподходящите моменти си е запазена марка на всеки негър.
А автомобилните маневри не преминават без абсолютно задължителното отнасяне на някоя сергия за плодове, детска количка или... сергия за зеленчуци. Полицейските коли са винаги забележително инертни и несинхронизирани и не минават без паркиране по покрив след импулсивен отскок от.. нещо си по пътя.
Но най-клишираното си остава: Hollywood production.




Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: RobinZoni]  
Авторlnteresno (Нерегистриран)
Публикувано10.08.03 01:28



No za da ima razmazna sergia s plodove trqbva da ima i avtogonka koeto veche si e klishe



Тема Re: КЛИШЕТА !!!!( попълни и спечели!!)нови [re: lnteresno]  
Автор RobinZoni (Образ)
Публикувано10.08.03 21:20



Тия клишета се провокират едно друго. Като се навържат едно хубаво и накрая гледаш - то цял филм станало!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.