Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:20 22.06.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема нищо не разбрахнови [re: Hellen]  
Автор Пивo (коммунист)
Публикувано04.02.02 13:44



Значи от казаното от теб Никита е поискала от държавата някакъв документ и са и отказали да го издадат необосновано ?

Или какво ?
Ако става дума за "Последното изкушение.." постингът е хм, меко казано наивен.

После сега вече теоретично - откога държавата е длъжна да пълни главите на гражданите с информация ? Спомням си, че това беше приоритет на определен тип държави, към които не желаем вече да се числим.

Та аз лично не виждам тук никаква гражданска позиция, освен емоции за които трябва да се погрижат приятелите на Никита. Понеже аз нямам честта да съм от тях, а тя си поставя емоционалните проблеми пред мен, нормалната ми реакция като незаинтересован човек е да започна да питам. А когато никой не ми отговаря, пращам ревльото където му е мястото.

Ad astra per aspera


Тема Re: И сега да обобщим обажданията!...нови [re: Hellen]  
Автор .SENNA. (необуздан)
Публикувано04.02.02 14:00



След последния ти "обобщаваш постинг", прочетох жалейката на НИКИТА още един път. И още един. И пак.
Уважаема Хелън, вие отнова знаете това, за което другите не се досещат даже. Не знам къде сте прочели или научили за причината на никитиното разочерование, но поне в постинга: " МРЗЯ ТАЗИ ДЪРЖАВА", аз не долових и полъх, от нарушаване на някакво гражданско право, още повече за отказ на държавата да и даде свободен достъп до информация.
Не, аз ще го прочета още веднъж... може да съм пропуснал нещо... Не, бе Хелън, нищо няма за достъп до информация. Има само крилати фрази от рода: "От днес ме е срам да се нарека българка", "Мразя тази държава", "... ще ме е срам да кажа че съм от България". Как видяхте, че "срамувам се, че съм българка", всъщност е "срамувам се от държавата, която ми отнема правото на информация".
Много ти се иска да лепнеш етикет на тези, които не са навити да се мразят, че са българи.

ТЪМНА НОЩ, ДУХА ВЯТЪР
ЦИГАНИН ОТИВА НА ТЕАТЪР


Тема Откъде да зная?...нови [re: beGemOth the Ancient]  
Автор Hellen ()
Публикувано04.02.02 17:12



...Дали има държава, чиито граждани да нямат повод да се срамуват от нея... (ако мога да отговоря конкретно на въпроса ти, Гоа). Но сравнителният анализ в тази насока *не е* цел на настоящата дискусия. Ние говорим за *конкретна* ситуация, в *конкретна* държава и доколко тази конкретна ситуация е повод за срам.

<<... човек има право да каже ...
..."мразя държавата" (което, според мен, също е недопустимо, ама нейсе)>>

Е! Браво! Че не беше ли доскоро това ТВОЯ сигнатура!?! Доколкото си спомням, я взаимства от Пиво. "Обичам родината, мразя държавата!" В какъв смисъл е недопустимо, тогава?

<<, но няма право да каже "срамувам се от народността и родината си", >>

Не бих се съгласила с тебе, от принципни съображения. Познавам хора, изгонени насилствено от България - преди петнайсет, двайсет или трийсет години. Най-често роднините им са били убити или опандизени от "народната власт", съпругите или сестрите им - изнасилени в мазето на шесто управление, а те е трябвало или да напуснат страната по най-бързия възможен начин, или ... знаеш какво. Много от тези хора не само се срамуват, те се *гнусят* да признаят откъде са родом. И не смятам, че някой би могъл да ги упрекне с чиста съвест, знаейки какво се е случило с тях и семействата им.

<< Не сме ли ние единствените, които си позволяват това? (Дори и африкански негър не съм чувал да го казва.) >>

Всъщност се наблюдава обратна зависимост - колкото по-изостанала е държавата, толкова по-националистично са настроени жителите й. Или казано с пример - безкритичните патриоти са много повече в Уганда, отколкото във Великобритания. В Уганда някъде около 72% от хората декларират безрезервна подкрепа за държавата си, докато във Великобритания само 3% не могат да намерят *никакви* негостатъци. В този смисъл трябва да сме доволни, че гражданите на България са критично настоени - показва, че напредваме по посока на цивилизования свят.

Hellen



Тема Re: Откъде да зная?...нови [re: Hellen]  
Автор .SENNA. (необуздан)
Публикувано04.02.02 17:29



В такъв случай американците не са никакви патриоти.

ТЪМНА НОЩ, ДУХА ВЯТЪР
ЦИГАНИН ОТИВА НА ТЕАТЪР


Тема Re: Откъде да зная?...нови [re: Hellen]  
Автор beGemOth the Ancient (daemon)
Публикувано04.02.02 18:47



За сигнатурата - не ми е било сигнатура; използвах го като заглавие на първия си постинг в тази тема, но в качеството му на цитат. Исках да намекна, че Никита всъщност е смесила понятията.

После, за изгонените хора... това, че се гнусят, според мен е тяхна слабост. Омразата по принцип е слабост, но в този случай според мен си е и очевидно неадекватна. Отново пренасяне на отношението спрямо нещо към отношение спрямо друго нещо.

За обратната зависимост... ти отново говориш за отношението към държавата, но аз нямах предвид него.



Patron of gluttony and greed, he causes earthquakes...


Тема Re: Откъде да зная?...нови [re: beGemOth the Ancient]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано04.02.02 23:07



"После, за изгонените хора... това, че се гнусят, според мен е тяхна слабост. Омразата по принцип е слабост"

Ako беше минал по техният път ,надали щеше да го кажеш толкова безразлично! Да го напишеш е едно ,а да го преживееш - съвсем друго. Просто се постави на тяхно място и се опитай да го кажеш пак...

Гледах един френски документален филм за чуждестранни граждани ,които по една или друга причина са били хванати и оставени на доизживяване в паяжината на тогавашния режим в СССР - нещо като пленници ,но в "мирно" време. Имаше един покъртителен епизод с един японец ,около 80годишен ,чиято съдба го довела в СССР заедно с родителите си на екскурзия ,когато бил дете. И съответно те били обявени за шпиони ,агенти и т.н. и още по-съответно - били "отстранени".Детето "пощадили"... Как е отраснал ,какво е видял само той си знае ,но както и да е. Та този човечец Гоа ,който живееше в една колиба 3 на 3 ,не знаеше какво е СЛАБОСТ ,не знаеше какво е СИЛА и най-гадното - не знаеше собственото си име - наричаха го с някакво руско прозвище...и още по-гадното беше ,че този старец НЕ ЗНАЕШЕ РОДНИЯ СИ ЕЗИК.........това е трагедия Гоа! Много ми стана кофти като прочетох как лесно си написал "слабост". Просто правя аналогия не по темата ,ами заради двете ти изречения. Сигурен съм ,че е било прибързано или от недоглеждане. И съм сигурен съм ,че не си такъв човек ,може би просто инерцията понякога работи срещу тебе...





Тема Re: Откъде да зная?...нови [re: J_Council]  
Автор ГpoзнOтo пAтe (анти-приказка)
Публикувано05.02.02 11:11



Виж какво, това, че съм написал "слабост", не значи, че не им съчувствам. Прието е да се казва, че такива хора са жертва на обстоятелствата. Ключовата думичка е "жертва". Като се замислиш обаче, ще видиш, че всичко е въпрос на гледна точка. Ако човек сам не се постави в ролята на мъченик, няма никакво значение как изглежда в очите на другите.
Освен това аз не се страхувам от думичката "слабост" и я употребявам не по-трудно от думичката "сила", независимо дали става въпрос за мен или за друг. Според мен това е въпрос на честност както към себе си, така и към другите. Много е модерно човек да крие негативните си усещания (даже правителството на САЩ предприе цяла кампания срещу всичко, което напомня за трагедията на 11 септември), но това само влошава взаимоотношенията на човека със заобикалящия го свят, само удебелява преградата помежду им.
Много хубав пример си дал с японеца. Точно такива японци се стремим да станем и ние, но не насила, а доброволно. Децата ни няма да знаят родния си език, щом веднъж се махнем оттук - познавам такива българи. На мен ми е не по-малко кофти от това.
А върхът на абсурда е, че в днешно време много хора, никога не живели в България, разкриват българското си самосъзнание (защото досега, заплашвани от репресии, не са могли да го направят), а ние, които сме тук, се срамуваме от това. Поради что...

...И тогава малкото грозно пате се превърнало в... голям грозен паток.


Тема Re: Откъде да зная?...нови [re: ГpoзнOтo пAтe]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано05.02.02 12:14



"А върхът на абсурда е, че в днешно време много хора, никога не живели в България, разкриват българското си самосъзнание (защото досега, заплашвани от репресии, не са могли да го направят), а ние, които сме тук, се срамуваме от това. Поради что..."

Може би ,защото са осъзнали какво са изгубили - естествено ,че няма да споделят какво са спечелили.........а може би трябва ,именно в полза роду. Не смятам ,че става въпрос за самосъзнанието - него си го имаме ,и то в промишлени количества. Проблема е ,че доста често се бърка самосъзнание с недоволство. Не мислиш ли ,че недоволството ,независимо как е изказано, помага на прогреса ,та и в личен план ако щеш? Не може и не трябва да се затварят очите за лошото ,щото му даваме зелена светлина по този начин, а то за съжаление у нас е в пъти повече! Хората са недоволни и гладни ,и последното нещо ,което ги интересува е нац. самосъзнание ,затова и бягат - елементарни прозаични нещица ,дето командват главата - и само такъв ,дето не го е усетил на собствен гръб не може да го разбере. Има моменти ,в които на човек му писва и си вика "майната му на всичко". Един път се живее, втори шанс нямаш !!! И като осъзнаеш ,че само ти обичаш родината ,а тя тебе не.........какво ти остава? Не ,че аз мойта не я обичам ,въпроса е защо я обичам и обикновено стигам до извода ,че......или не мога да си отговоря на въпроса ,или просто се сещам само за родителите си... жалко ,но факт - естествена реакция - инстинкт за истината - гадна и ли не , искаш или неискаш - малките човешки неща и т.н. ,и т.н.
Странното е,че все още я обичам - скапаната ни държава ,де да знам защо ,просто ей така - любов без смисъл. А хубавото е,че я мразя ,което от своя страна още по-силно доказва първото.






Тема Re: Откъде да зная?...нови [re: J_Council]  
Автор ГpoзнOтo пAтe (анти-приказка)
Публикувано05.02.02 13:54



А представи си само ако хората не бяха слаби, какъв рай щеше да е...

...И тогава малкото грозно пате се превърнало в... голям грозен паток.


Тема Не че съм съгласен но:нови [re: J_Council]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано05.02.02 14:31



"Ask not what your country can do for you, ask what YOU can do for your country"

J.F. Kennedy

Ad astra per aspera



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.