Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:21 05.06.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Криза на качеството  
Автор Яceн *;o) (минаващ)
Публикувано31.03.01 09:37



Очевидно тази криза не отмина и таз годишните Оскари.
Или пък дори е следствие от криза в цялото кино изобщо и въобще?

На мен лично ми направиха впечатление 3 неща:

1. Как Тигър, Дракон се нарина с Оскари.
Аз лично за пръв път виждам чуждестранен филм да бъде номиниран за нещо друго освен 'най-добър чуждестранен филм'. И разбира се отидох да го гледам.
И той се оказа просто един 'Хон Гил Дон' направен с много пари. Нито играта, нито сюжета, нито режисурата не струват и 5 пари.
/Значи имайте в предвид, че аз принципно имам много висока поносимост към китайската култура (имам приятел китаец), така че нескончаемото 'джин-хай-джао' въобще не ме подразни./
Когато си излезнах от салона, се замислих с кой филм бих го сравнил този 'има-ли-пилот-главата' филм? И не знам защо ми хрумна 'Козият Рог'. Да, не са съвсем подобни, но aко Тигъра заслужава 4 Оскара, то нашият си филм е трябвало да го награждават поне 5 поредни години...

2. Оскарът за главна роля.
Забелязахте ли КОЛКО МНОГО беше изнанадан самият Ръсел Кроу когато излизаше на сцената?
Абсолютно съм убеден, че самият той си е давал сметка, че подобна роля като Гладиатора, НЕ МОЖЕ да е достойна за Оскар. Не защото Кроу е слаб актьор или подобно. А просто защото самата роля не позволява кой знае каква игра.

3. Оскарът за ефекти.
Пак за тоя Гладиатор. Абре, тая Академия като гледа филмите спи ли или какво? Как може да се сравни Гладиатора, където си личат 'копи-пейст' ефектите, стерилните рисунки на мащабните сцени, с например... Джурасик парк 1?

От всичко това на мен все повече ми се харесва идеята да има нулева година за Оскарите.
Щото наградата принципно има за цел да пооощри развитието, а не посредствеността. Или?



Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор Willow (търсеща)
Публикувано31.03.01 12:21



По-скоро има за цел да насърчи по-големите продажби. По никакъв друг начин не си обяснявам как Гладиатор получи Оскар



Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано31.03.01 12:54



гладиатор - най-добър филм. какво друго доказателство може да искаме за криза на качеството ?! оскарите винаги са били политически обаче тази година политическите им интереси прекалено грубо се разминаха с артистичните. и не само артистичните - както правилно обръщаш внимание на наградата за специални ефекти :/

иначе "тигър..." е много добър но наградите му също бяха нагласени



Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано31.03.01 12:56



странното е че темата ти е "криза на качеството" вместо "криза на качеството при оскарите" - те далеч не са върховен критерий за световното кино.



Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано31.03.01 16:47



Даа ... вярно ,че за спец ефектите бях за "Hollow Man" и ,който го е гледал ме разбира :)

Колкото до Тигъра и Дракона има една тънкост...
Незнам дали заслужаваше ,това което получи... не съм капацитет ,но има една искрица надежда в цялата тая работа не забелязвате ли ... самия факт - "оскар за чуждестранен филм"......... не съм сигурен ,че единствената причина се крие зад политически цели някакви. Не знам със сигурност ,но някъде там beyond the голямата локва има някакво раздвижване , почувствах срив в силата :) Ще има голяма промяна усещам го ... и ще е скоро. Мога само да гадая какво ще се случва ,но ще... дерзайте:)

P.S. Аз лично не се подразних от факта ,че Ръсел Кроу взе оскар ,въпреки ,че осъзнавам ,че ролята му не беше оскарова ,но поне присъствието му на екрана не дразни. Ами онзи ледник - Гуинет Полтроу за нейния оскар ми обяснете ... а тя не беше от най-изненаданите като и го връчиха ,пък после пак си помислете дали Ръсел е голямата грешка ?!?...поне си беше естествен човечеца ... евала




Ясен *;о) гордея се с теб за "Джурасик парк". CG-fx също си имат класика

J_Council

Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано02.04.01 09:17



повръща ми се от Тигър и Дракон и Ерик Брокович ...
не мога да дишам Джулия Робъртс...
ах, за малко да забравя Дженифър Лопез!
I am sick of it!!!



The Green Bean ;-)

Тема Re: Криза на качеството?нови [re: Яceн *;o)]  
Автор Aurora (:))
Публикувано02.04.01 12:08



след като поразмислих защо на някои хора не се харесва "Тигър и дракон" стигнах до няколко извода:
- прекалено буквално възприемат света и не могат да надскочат това у себе си
(колко тъжно!)
- "ама как може тука някакви жълти дръпнати да се опитват на мен да ги пробутат тия?!". (колко плитко!)
- някаква дива непоносимост към кунг-фу, която надхвърля всяка трезва оценка за филма
обаче не знам защо се сетих за една мисъл на Рей Бредбъри, която сега ми изплува в съзнанието: "Ако никога не сте си сменяли името като деца, тогава какво доказателство за детство имате?"
ама не знам защо сега пък това се сетих. де да знам. ще кажете, че няма връзка, знам. обаче ц, има, имаааа:)))

я, стига с тоя "Тигър и дракон". аз смятам, че той си заслужава всеки един "Оскар".

ще прескоча към "Гладиатор". хм, абе, защо мъжете така се дразнят на Ръсел Кроу. ми прави ми впечатление, мдаамм.
Ясене, кажи бе? в тоя филм Ръсел Кроу е мъжественост и сексапил, няма две мнения по въпроса, затова ли?. да не говорим, че играе страхотно. как пък ролята да не позволява кой знае каква игра?!? хм, мххх, ама ти гледа ли филма?
ох, гледал си го, верно, нали каза. ами, не знам, не знам...

хех, колкото до ефектите, това че огненото кълбо във войната е пейстнато два пъти не значи, че филма е абсурдно да се награди за ефекти.
че кой му е конкуренция?! да не би онова перфектно лайно с още по-перфектното си заглавие "перфектна буря"?
все пак си е голямо майсторство и труд да се направят Колизеума, битките и всички ефекти, които има "Гладиатор".

обаче пък ти не каза какви са твоите предложения, отчитайки наградените филми като кризисни?

криза на качеството, ама тук предполагам не вписваш всички филми, направени през годината? защото би било някак абсурдно при все, че излезнаха толкова хубави филми, които дори не бяха сред номинираните:(



Тема Re: Криза на качеството?нови [re: Aurora]  
Автор KpиcМодератор (член)
Публикувано02.04.01 12:23



Съгласна съм почти с цялото ти мнение с 2 изключения:
1. Съмнявам се, че у нас върлува "дива непоносимост към кунг-фу". Напротив, много от хората са отишли да го гледат именно заради бойните изкуства и въпреки голямата си любов/интерес към тях са се разочаровали.
2. Не заслужава Оскар за музика! Не го заслужава! (възмущавам се аз, докато си превъртам в главата музиката на Гладиатор... Вчера имаше едно предаване за това как е правен филма и Ханс Зимер разказваше как като пуснал на Ридли Скот музиката за пръв път на фона на филма, той накрая възкликнал "Ти си направил опера!".)



Тема да,нови [re: Kpиc]  
Автор Aurora (:))
Публикувано02.04.01 12:52



съгласна съм. забравих, че "тигър и дракон" е награден за музика...
наистина, освен всичките си достойнства "Гладиатор" има уникална музика.



Тема Re: Криза на качеството?нови [re: Aurora]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано02.04.01 13:10



"човек без сянка" има добри ефекти за разлика от онова извинение за филм, "гладиатор"
:)



Тема Ееееех,...нови [re: space_ace]  
Автор KpиcМодератор (член)
Публикувано02.04.01 13:22



...дано пускат повече подобни извинения за филми за в бъдеще... Ще ги извиня с голямо удоволствие.

А "Човек без сянка" беше плосък филм със слабо актьорско присъствие...
И наистина много добри ефекти, които аз няма да запомня с добро поради споменатите по-горе недостатъци...



Тема Я кажете !нови [re: Яceн *;o)]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано02.04.01 15:26



Като изключим отделните категории...

Кой филм според вас може да надмине "Гладиатор" ,като цяло ?????????????????

Разбирам да беше номиниран заедно със "Смело сърце" и "Форест Гъмп" , или някой друг филм-титан...

Какво толкова сте се заяли с филма(започвам да се ядосвам) ? Я по добре ми кажете какво толкова му е лошото ,ама не общи приказки ,както досега ,ами конкретно и подробно - операторство ; режисура ; декори ; хореография ; акт.игра ; осветление ; костюми ; монтаж ; сценарий , дори и грим ако щете............???

"Тигър и Дракон" на мен пък ми хареса и ако за някой това е просто един Хон Гил Дон ,да отиде и да си коригира диоптъра!!! Кое му беше лошото на него ? В този филм има повече свобода ,изящество и ценности от всичките ни български ,просташки ,селско-битови псевдофилми взети заедно ......... само можеме да си мечтаеме за толкова качествено кино.
Ама наистина се ядосах



********
I find your lack of faith disturbing (Vader)

J_Council

Тема Re: Криза на качеството?...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор MarvinN (Prelitasht)
Публикувано02.04.01 15:30



E chak puk takava ogromna kriza da e nastanala v amerikansokoto kino i kachestvoto na filmite im.. Gladiator i Tiger Dragon izobshto ne sa loshi filmi , moje da imat niakvi nedostatuci ( maj vseki si izmislia po niakoi i se vpuska v sporove..), ama za taia godina tova e . Vchera kato gledah kakvo filmi ste naizlezat tova liato vuv Statite , pochti sum siguren che vurpsotnata kriza v kachestvoto izvednuj ste se prevurne vuv vuztorg i radost....

When I am King Youll be the first against the wall...

Редактирано от MarvinN на 02.04.01 17:17.



Тема efekti.. muzikaнови [re: space_ace]  
Автор MarvinN (Prelitasht)
Публикувано02.04.01 15:41



ne bih narekul bitkata v nachaloto na Gladiator neuspehsne opit za specialni efekti ... ne znam kude ste gledali tochno togava, moje da ste vlezli v kino salona malko po kusno znam li :). Gladiatorskite bitki sushto biaha dosta vpechatliavashti i oste po gotino zasneti ( predpolagam ne izpolzvam tochnata termonologia... heh, no filma e napraven za gledane purvo i posle za analizirane i razchopliane nali?).

Muzikata, muzikata.. i az mislia ce Gladiatora si zaslujavashe nagradite za muzikata, prosto naistina unilaken soundtrack.. mnogokratno go slushah predi 2-3 meseca. Maj ne sum goliam fen na kitaiskia simfonichen orkestur :)

When I am King Youll be the first against the wall...


Тема Re: Я кажете !нови [re: J_Council]  
Автор edin ()
Публикувано02.04.01 16:47



муден и скучен е
едва се издържа



Тема за ръсел кроунови [re: Aurora]  
Автор edin ()
Публикувано02.04.01 16:51



страшно много го харесвам но гладиатор не става, въпреки това



Тема Re: Криза на качествотонови [re: Гpaxчe]  
Автор Пивo (завеян)
Публикувано02.04.01 17:18



Грахуно, ми ти май нищо не можеш да дишаш ?? :РР



Тема Отговор:нови [re: J_Council]  
Автор Пивo (завеян)
Публикувано02.04.01 17:21



1. Тигър и Дракон - защото е красив като Лебедово Езеро
2. Трафик - защото има цялостна идея и послание



Тема Re: Криза на качествотонови [re: Пивo]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано02.04.01 17:22



пцулютно не съм съгласна ...
има някои неща /доста и то/ дето ги дишам в пълни гърди, даже примижавам и мъркам от удоволствие

The Green Bean ;-)


Тема окнови [re: Гpaxчe]  
Автор Пивo (завеян)
Публикувано02.04.01 17:25



знам че се заяждам на дребно, надявам се че и ти си го разбрала.



Тема Ахъмнови [re: Пивo]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано02.04.01 17:31



обичам бира.



The Green Bean ;-)

Тема и азнови [re: Гpaxчe]  
Автор Пивo (завеян)
Публикувано02.04.01 17:40



:Рр



Тема Re: Отговор:нови [re: Пивo]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано02.04.01 17:56



За точка 1. съм съгласен ,но донякъде...

Искаш да кажеш ,че в "Гладиатор" няма идея и послание ли ??? Това може да е така ,но само от твойта гледна точка. Говориме за общоприети критерии при окачествяването на даден филм ,а не за "струва ми се" и "харесва ми" Има жанрова страна ,има техническо изпълнение ,драматургия ,визия и останалите компоненти ,за които споменах по-горе. Аз и в "Том и Джери" намирам много идеи и послание ,но какво от това.........?!?!?!?!?!?

J_Council


Тема Re: Ееееех,...нови [re: Kpиc]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано02.04.01 17:58



"човек без сянка" може да не е максимално реализиран обаче поне имаше острота на идеите и силна злободневна сатира за която послушния "гладиатор" може само да си мечтае.

или казано по друг начин, средно добър филм е по-добре от лош, капиш? :)



Тема Re: Я кажете !нови [re: J_Council]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано02.04.01 18:04



стилът или по-точно липсата на стил закопава всички принципи които е развило киното в цялата си история за да се поклони на големия "зрител" свикнал с телевизията и евтината манипулация която не ангажира повече от 0.1 % от мозъчната му дейност. филмът превръща всички зрители в щастливи и доволни кучета на павлов с елементарните си внушения действащи само върху повърхността на съзнанието.

като си помислиш само че толкова грубо накъсан и грозен филм минава за "епичен", наистина има за какво да се ядосваш :)



Тема Стилът...нови [re: space_ace]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано02.04.01 18:25



...липсва ,но според теб. Според мен не..."бързия монтаж" е в стила на Скот-преминаването от няколко мълниеносни кадъра в "забавен каданс" и отново скок в бързо темпо си е негов маниер(припомни си възстанието в"1492"...). Също така и "бавния каданс" - когато другите режисьори предпочитат short cuts(къси кадри ,които водят до "визуална бързина") ,той прави точно обратното - забавя(финала на Пришълецът 1). Точно това ,което ти наричаш "грозен и накъсан" е всъщност стила. И си личи ,когато е постигнато от случайна немарливост и кога е нарочно. Не мислиш ли ,че вторият вариант е по-сходен в случая. Очевидно е !


Пробвай пак :)))

J_Council


Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор Shanya (член)
Публикувано02.04.01 19:17



Въпросите за Оскарите са по-скоро иконимически, а не политически. И си мисля че и доста пара играе като реклама за да се доредиш до стаутетка - пресен пример е Гуинет Полтроу и Мирамакс (а пък най-новия е Ерин Брокович с Джулия Р.) . Специално за непретенциозния "Влюбения Шекспир" Мирамакс потроши сума ти пара за реклама и най-вече Гуинет да спечели - и какво спечели, рева и нищо- само в посредствени филми след това участва - тя поне да беше някаква актриса?!?! Известан е повече с това че е бивше гадже на Брад Пит:)))
Виж Джулия е далече по-кадърна, ама и за нея се говореше, още миналата година като излезе "Ерин Брокович". че всичко е с цел за Оскара - тя си е комедийна актриса - като се замислие всичките и добри попадения са в романтичните комедии - а за такива филми Оскари не дават:)))
За Гладиатор какво да кажа -аз вече каах, че филма не си струва Оскара...
А Ръсел трябваше да бъде награден предната годиан за "The Insider" за сметка на Кевин Спейси, а тази по право си беше за Том Ханкс - това да изнесеш цял филм на гърба си не е шега работа...
Хайде че много се увлякох...



Тема как да ти кажанови [re: J_Council]  
Автор Пивo (завеян)
Публикувано03.04.01 10:54



Гладиатор е разтърсван от противоречия...
Хем претендира да е исторически филм, хем има много исторически недомислици. Или трябва да го пишем в жанра "Фентъзи и СФ" ?

Никакъв исторически реализъм, само една история за доброто момче което побеждава 1000 пъти по-силните от него лоши с великолепно размахване на меча. Я го сравни с Тигъра, където впечатляващите бойни умения не помагат на никой от героите да постигне щастието или справедливостта.

Иначе Гладиатор е много добре направен, но това може да се каже за всички филни които разполагат със солиден бюджет.



Тема :)нови [re: Пивo]  
Автор KpиcМодератор (член)
Публикувано03.04.01 11:29



Много му помогнаха на гладиатора впечатляващите бойни умения. Човекът направо си умря щастлив...





Тема Re: Стилът...нови [re: J_Council]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано03.04.01 12:17



ами не, не знам какъв му е проблема на ридли скот и не ме е интересувало много обаче признавам че е нещо уникално. той унищожава творческата си работа, блъска с парния чук по главите на зрителите и същевременно си държи на претенциите на артист?!

знам че звучи банално, обаче бързият монтаж е нещо лошо. вярно че има изключения но те са незначителни. знаеш ли какво е казал оператора на "гладиатор" и "ханибал"? нещо от сорта на "всичко което се иска от мен е да нахвърля няколко хаотични кадъра, колкото да загатна за действието и публиката е доволна..." но по-интересното е защо. защото, представи си, стилът на "мълчанието на агнетата", филм едва на 10 години, бил много остарял и следователно те трябва да направят нещо което изглежда _модерно_ и това им е основната грижа! какво е това ако не илюзия за развлечение? или fast food? въобще не ми говори оттук нататък за режисура и авторство!

относно изключенията: джон уу прави добър екшън с бърз монтаж, само че когато го прави той е в час, представил си е всичко в главата си, снима едновременно с няколко камери за да хване екшъна от най-добрия ъгъл. докато дядо ти ридли скот спи на стола и се мисли за велик.



Тема в скоро временови [re: Kpиc]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано03.04.01 12:25



с тия темпове на дискусии към Гладиатор ще може да се приложи репликата на Ленън "че е по-известен от Исус Христос". Аз отдавна вече престанах да се връзвам на хората дето лаят по него защото нали знаеш
някой си лае пък керванът си върви ... т.е. филмът в нашия случай.
Сега се забавлявам и се чудя дали за обявя залаганията дали до есента ще престанат да дъвчат една и съща тема или ще си намерят нещо ново за плюене.
Смешно е, защото никой, наистина никой от всичките критици така и не даде ясен отговор какво точно критикува вкл. някои хора, от които бих го очаквала. От десет кладенеца вода носят и нищо конкретно, нищичко.

е, какво пък! хората са странни същества. Ето да вземем моята критика върху китайската боза тигър и дракон възмути цялата клубна общественост /наистина ги умея тия работи/ а темата ми за филмът Гарвана, който е десет пъти по-силен и по-философски от тая лигавщина не ги трогна. Имам конкретни хора в предвид!
Какво да Ви кажа. Нещо не ми се връзва. Нещо бие на тенеке. Дрънка, дрънка ...

The Green Bean ;-)


Тема Само пригласямнови [re: Гpaxчe]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано03.04.01 13:36



не мога да дишам Джулия Робъртс... и Ерин Брокович ...
ах, за малко да забравя Дженифър Лопез!

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Я кажете !нови [re: edin]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано03.04.01 13:47



"Мудните и скучните" филми обикновено са много по-ценни от другите филми. Защото дават много повече хляб за душата, а не само за очите.
Не знам какво би казал за "Сталкер", ако Тигър и дракон ти е муден и скучен.
Все пак човек отива на кино не само да подъвча 2 часа дъвка за окото. Иначе може да си гледа и само анимационни филми.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Gladiator...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор Aledar (член)
Публикувано03.04.01 14:08



.... mnogo me razo4arova kato film. Nishto osobeno ne e... Muzikata mi haresa, ama drugoto... Rysel naistina nqmashe kak da se izqvi. Pone ima hubavi kraka, kakto se ubedih ot 4isto jenska gledna to4ka.



Aledar~

Тема Re: Я кажете !нови [re: Goa]  
Автор edin ()
Публикувано03.04.01 14:47



за гладиатор става дума



Тема Re: Я кажете !нови [re: edin]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано03.04.01 15:05



А, тогава извинявай. Гладиатора още не съм го наблюдавал, така че каквото кажете за него, все е интересно :)

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Gladiator...нови [re: Aledar]  
Автор Shanya (член)
Публикувано03.04.01 16:40



Е едни крака и битки филм не правят:)))
Не знам дали претендират за историческа автентичност, защото в целия филм едва ли има и 1/10 историческа правда...Та това го прави просто безмислен, освен ако ти се гледат краката на Ръсел или разни битки. Иначе да търсиш някаква смисъл в цялата история - няма нужда. Какво - за доброто и злото Ридли Скот можеше да направи филм върху Пепеляшка и пак щеше да внуши същите истини, в не тъй кървавочервен план:))) Е вярно нямаше да може да оценим краката на Ръсел, ама можеше да помоли Джулия Р да играе Пепеляшка:)))



Тема Специално за Aurora!нови [re: Aurora]  
Автор Яceн *;o) (минаващ)
Публикувано03.04.01 17:04



Сексапил и Мъжественост? Има си ги Кроу! Макар и да не съм специалист...:)
Но! Гледай този другия филм с него - забравих му името (setih se: Proof of life, SASHTO 2000 godina!) - в който Ръсел играе специалист по отвличанията. И после ми кажи с какво се различават ролите мy в двата филма?

За Гладиатор ще кажа само едно. И то не е свързано нито с историческата
действителност, нито с Ръсел Кроу, нито с ефектите, нито с изпълнението на филма.:

КРАЯТ!

И съвсем не защото е такъв трагично-героичен! Изобщо не!
Това е може би най-скапаният край на филм с претенции от години насам!
Абсолютно не изключвам възможността другарят Скот да го е направил така
за да си припомни доброто старо време на комунизма, ЩАЗИ, , ЦРУ или каквото там...
Този край за мен носи само едно послание:
"Другари и Другарки!
Нека почетем паметта на нашият ударник и вземем поука как се изпълняват
републиканските задачи, дори и те да не са ясно залегнали в настоящата програма!
Нека всички да вземем пример от мъжеството и самоотдайността на другаря,
който си остана истински генерал дори и като гладиатор!
Имам честта да ви уведомя, че с указ на висшвто републиканско ръководство,
другарят Максимий се награждава посмъртно със званието "Заслужил борец
против Еднодържавието и Култа на личността"! Да живей и ура!"

Това е нещото, което заличава впечатлението от приятния екшън и поносимите, но далеч не добри, ефекти!
А сега се?

А що се отнася до предложенията ми? Ами пак казвам НУЛЕВА ГОДИНА!
Академията естествено няма да го направи, нито пък ще й дойде на ум, че
има и такова нещо "Първа награда не се присъжда..."

Редактирано от Яceн *;o) на 03.04.01 17:39.



Тема Re: Gladiator...нови [re: Shanya]  
Автор KpиcМодератор (член)
Публикувано03.04.01 17:05



Историческата автентичност ли прави един филм смислен?

Лично не мене ама изобщо не ми пука например, че Уилям Уолъс не се е срещал с принцесата, че кралят е умрял преди да се роди не знам си кой или че съвсем не е уточнено кога точно и в коя далечна галактика са протекли съответните събития... и че историята е променена малко или много, за да стане филмът по-интересен.
Интересува ме само, че е направен така, че ужасно ме вълнува съдбата на героите, плача, когато умират и на другия ден отивам да гледам филма пак.

А за Пепеляшка... хммм... както се казваше в "Огледало с 2 лица" - хубава приказка, наистина, но ни спестяват факта, че на втория месец след сватбата Пепеляшка почва да досажда на принца с манията си да чисти двореца, защото и липсва основното занимание... :)

П.П. Аз в интерес на истината харесах главата на Ръсел Кроу, а не краката му, но следващия път, когато гледам филма, ще им обърна спецално внимание. Тъкмо го пуснаха на видеокасета. :)))



Тема Re: Gladiator...нови [re: Kpиc]  
Автор Shanya (член)
Публикувано03.04.01 17:17



Ами да бяха го пуснали тогава в секция научна фантастика, а не в исторически филми:))) Майтап! Единственото вярно нещо е че наиситна е имало гладиатори и наистина е имало заговор срещу имоератора - аз след като го гледах се поинтересувах. Не знам защо не ми грабна интереса с повече от това доколко цялата история е истина. Защото за съжаление и за приказка не бих могла да го приема- ама това си е мое мнение - всеки си има право да харесва всичко:)) Даже и д... -то на Ръсел :))))



Тема Ей сегинка ще ти думам!нови [re: J_Council]  
Автор Яceн *;o) (минаващ)
Публикувано03.04.01 17:29



За Гладиатора виж "Специално за Aurora!"... Да не се повтарям...

А що се отнася до нашите "всичките ни български ,просташки ,селско-битови псевдофилми", искам да ти кажа, че очевидно говориш за неща, които не си виждала.
Другия вариант е да си абслоютно безнадеждно заблуден(а) и оплетена
в едностранчивата хватака на псевдо изкуството. Което е и по-неприятния вариант...

Всъщност на колко години за пръв път си гледал(а) "Козия Рог", ако въобще?
Имаш ли идея, че този филм е обиколил света? Просто хвърли един поглед
в imdb - има рейтинг 9.5/10! И не са само българи писали коментарите...
Случайно да ти е минавал друг такъв "просташки" филм като "Мера според мера"?
Ами "Преброяване на дивите зайци"? "Опасен чар"? Само ще те уведомя, че
"Опасен чар" беше спечелил 1-ва награда на европейския фестивал на комедийния филм. При това западняците едва ли са разбрали и 50% от смисъла му...

Дали да те похващам с "Вчера", "Йо-хо-хо", "Адаптация", "Всичко е любов",
"Адио, Рио", "Акатамус", "Осъдени души"... Айде няма да го обръщам на лекция
по българско кино... Че на края да не взема и аз като Паисий...



Тема Това е!нови [re: Яceн *;o)]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано03.04.01 17:57



А ти дори не си изброил и 30% от заглавията... Ама на, някои хора вече са препрограмирани и трудно ще се намери хакер, дето да ги оправи...

http://underpear.gyuvetch.bg/articles/hhs2.htm
http://underpear.gyuvetch.bg/articles/hack_pel.htm
http://underpear.gyuvetch.bg/articles/fpoo.htm

Редактирано от Goa на 03.04.01 17:59.



Тема Re: нулева година е имало...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано03.04.01 18:43



...през 30-те май или там някъде

иначе за лицемерието и плиткостта на внушенията удряш право в десятката :)



Тема Не може да бъде!нови [re: space_ace]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано03.04.01 18:51



За такива приказки ме изядохте с парцалите, а сега ги говорите същите...

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Никога не е ималонови [re: space_ace]  
Автор Shanya (член)
Публикувано03.04.01 20:03



нулева година - от самото начало досега всяка година има обявен филм за филм на годината, който е получил съответната статуетка- справка официалния им сайт :)))



Тема Re: Никога не е ималонови [re: Shanya]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано03.04.01 20:45



ъ
значи става въпрос за някоя отделна категория...



Тема Re: Никога не е ималонови [re: space_ace]  
Автор Shanya (член)
Публикувано03.04.01 21:38



ако не те мързи иди провери на фак-а на официалния им сайт- за такъв прецедент би трябвало да пише...- просто не ми се вярва въобще да са обявявали нулева година - дори и за основните им категории...



Тема Шефенови [re: space_ace]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано04.04.01 10:27



имам едно много сериозно питане към твойта особа. Обясни ми с думи прости /като за мене/ защо ходиш по всички кино форуми и с все по-нарастваща злоба плюеш по гладиатора? аз четох, четох и започнах сериозно да се чудя, това твоето далече надхвърля всакакво професионално или не такова мнение. Започвам да си мисля, че имаш наистина лично отношение ако не към ръсел, но определено към ридли? гаджето ли са ти взели? ти направо си като озверял. Чакай малко, това е само филм!!!
пък и няма да е лошо да измислиш добро оправдание на тазгодишната глупост на любимецът ти Браян, който дишаше прахта на тъй непоносимият ти ридли и то през крив макарон.



The Green Bean ;-)

Тема Re: Шефенови [re: Гpaxчe]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано04.04.01 12:10



щом разговора мина на лична основа приемам че сме приключили темата за филма. това се искаше :)



Тема Незнам кой е...нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано04.04.01 20:43



...препрограмирания в случая ,дето нищо не е гледал ,а само се подвизава зад гръмки-патриотични фрази. Докога ще говориш наизуст ??? Май нищо не разбираш. Мисълта ти меко казано ,върви по идеалната права ,много е лесно да се прикриваш зад "Булгар ,Булгар"...уф че се вдигна прах!!! Я се освободи малко от тая задушаваща лъжа и подишай чист истински въздух.

Отивам да отговаря на Ясен ,там ще намериш и нещо за себе си

J_Council


Тема Нищо особено !нови [re: Яceн *;o)]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано04.04.01 22:07



За Козия Рог виж в по-старите теми ,там съм писал по нещо за него ... и аз да не се повтарям...с две думи харесва ми и според мен е качествен ,НО една птичка пролет не прави...................................


Общи ,Общи и пак общи приказки !!!!!!!!!!!!!
И след цялата тая тирада от филми ,"IMDB" и статистика ТИ НЕ УСПЯ ДА ДОКАЖЕШ ,ЧЕ НЕ СА "ПРОСТАШКИ ,СЕЛСКО-БИТОВИ ПСЕВДОФИЛМИ"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Какво ми ги изброяваш ?Всичките тия съм ги гледал драги ,без "Акатамус"
И НИКЪДЕ НЕ СПОМЕНА ,ЧЕ ТИ ХАРЕСВАТ ИЛИ НЕЩО ХУБАВО ЗА ТЯХ ,САМО ИЗРЕЖДАШ ,а това на мене ми говори ,че ти си предубедения и разчиташ на статистика ,наградки някакви малки и класацийки ,а не на собствен акъл и вкус!!!
Не разбираш ли ,че всичките тия филми и филменца ще си останат вовеки погребани единствено в собствената ни история и така ще си отидат с времето ,и никога няма да излезат от просташката ни селско-битова държава като нещо ценно и неподвластно на времето и географията ,защото само там могат да виреят в кочината ,в мизерията ,в примитивния критерий и да се радват на подръжници като теб и Гоа ,защото само тук могат да ги намерят NOWHERE ELSE !!!


Не се и опитвай да го обръщаш на лекция по БГ-кино ,защото аз ще го обърна на лекция по КИНО въобще ,и тогава ТЕЖКО и на милата родна кинематография...недей тая лоша услуга да му правиш на любимото ти родно псевдо-кино ,че то благодарение на такива като тебе се скатава толкова време УВИ !!!

P.S. Е да ,ама ако по времето на Паисий сме имали кино ,надали щеше да спомене прочутата си фраза...



J_Council

Тема Точка по точканови [re: J_Council]  
Автор Яceн *;o) (минаващ)
Публикувано05.04.01 10:25



Pазбирам, че ще всики тия филми ще си останат "вовеки погребани в собствената ни история". И какво от това? За мен е важно на МЕН да ми харесват! Изобщо не ми пука дали хамбургеризираните идиоти зад и пред океана ще ги гледат и харесват.


Не съм имал и за цел да ти доказвам каквото и да било.

Първо защото да ти докажа нещо, че не е така първо трябва да си уточним дефинициите.

Второ, човек който слага ВСИЧКО под един знаменател
(пример: "Йо-хо-хо" е "просташки, селско-битов филм", когато в него няма нито един простак, нито село, нито битови проблеми)
не може да бъде убеден в нищо.

Трето: Имаш серизна озонова дупка в логиката, с всичките му там последици от ултарвиолетовото лъчение:
A)За теб БГ киното ще струва нещо, ако то не остане само в рамките на родната ни публика - "всичките тия филми и филменца ще си останат вовеки погребани единствено в собствената ни история....никога няма да излезат от просташката ни селско-битова държава"
B)От друга старна всякакви доказателства, че има БГ филм награден или харесан от световната публика е без значение за тебе и е доказателство за липса на вкус - "разчиташ на статистика ,наградки някакви малки и класацийки ,а не на собствен акъл и вкус"

Много ме е срам, но ще си призная - просто нямам грам идея как се тушира мироглед с такава 'сериозна' подплата...

Опс, май се сетих! Нашите филми са много, много хубави и ценни, и стойностни, защото българските домати са по вкусни от норвежките!
Фризирах ли те или какво? А?!

...А освен това имам мишка със скрол бутон! Ехааа, и къдрички ти направих!!!





P.S.
Леле как забравих! Как така една птичка да не прави пролет? От де на де, да не?
Точно обратното! Промените се правят от личности! Досега не съм чувал стойностни неща, в това число и БЪЛГАРСКИ филми , да се материализират от нищото!

Редактирано от Яceн *;o) на 05.04.01 10:51.



Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
АвторaceHcku (Нерегистриран)
Публикувано05.04.01 10:40



Kriza na predela sushto ne e losho zaglavie. kogato civilizaciata dostigne svoia apogei i sled tova vsichko e razpad i razlojenie. Az, skromnia, chevechec se nadiavam da sum svidetel pone za malko na tova grandiozno subitie.
Oscarite shte stavat vse po zle s vsiaka izminala godina. Tova e razbiraemo, zashtoto tova e vse pak business. V business-a vsichko e impersonal, i sledovatelno i kinoto v po-goliamata si chast e impersonal. Malkata iskra idva ot niakoi stray offshoots, rejisiori, scenaristi i drugi...koito po edin ili drug nachin sa si nonconformists.
Chel sum hubavi neshta za Traffic, no ne sum go gledal. E toi si poluchi oscarite. Tova e moje bi maluk tribute kum stoinostnoto. Nali vse pak triabva da ima otsramvane.

Gladioator. Ami koi drug film vkara tolkova hora v salonite, i koi drug film predloji na nasitenata ot suvremeni bokluchi am. i evropeiska publika neshto " po taka"
Rim...si e veliko vreme, koeto be presuzdadeno niakak si skromno. Mnogo malko shoots mojaha da obhvanat Rim, no tova e zashtoto ako gi imashe...computernata animacia shteshe da si prolichi. Izmama za okoto--izmama za dushata---praznota, sveshtenna praznota.

Kinoto si e tova koeto si e. Ako na niakoi ne mu haresva, moje da pravi boikot...no kakuv e smisula...shte bude ot malcinstvoto. Neka si ima Oscari..i neka im se radvame kato novo-pokrusteni Americanki...puk vij moje i da stanem po-mudri...dori i ot Krokodilite.



In the room the women come and go,
Talking of Michelangelo



Тема Консил,нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано05.04.01 11:04



загубена душо, на тебе май и Господ не може да ти махне пердето от очите... А човек на тъмно разчита на въображението си, когато го има де...

Извинявай за грубата приказка. Би трябвало да си мълча, защото, както казват, спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Точка по точканови [re: Яceн *;o)]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано05.04.01 15:20



Упс... противоречие - Нямало простак в "Йо-хо-хо" ,ами изпълнението на К.Варийски е повече от некадърно и фалшиво ,незнам дали и той си вярва като играе или просто гледа да не забрави репликите от сценария!!! И това моля ти се минава за детски филм(или поне така се котираше едно време). Много добре си знам аз кое да слагам под общ знаменател...не е току-така!!! Повече от просташка изява е да си мислиш ,че нечии естетически нужди са толкова загрубяли ,че да харесат нещо така фалшиво и некадърно направено!!! Не всички са слепи и някои още различават бездушното изпълнение от истинската игра. А само като се замисля колко хубава идея е опропастена по такъв Просташки начин и направо ми се къса сърцето...Ти ми излизаш с номера - "Йо-хо-хо" ,а мога ли да те ЗАРИНА с заглавия ,чиято основна тематика са ; СЕЛОТО ,ТКЗСто ,ЗАВОДА ,БРИГАДАТА ,СЕЛЯНИНА И НЕГОВОТО "ДУШЕВНО" СТРАДАНИЕ ,ПАРТИЗАНСКОТО ДВИЖЕНИЕ ,ПАРТИЯТА ,БРАТСКИЯ СЪВЕТСКИ НАРОД и т.н. ......ит.н......мога разбира се ,но няма да го направя ,предпочитам ти да си направиш тая равносметка и да решиш чий мироглед трябва да се тушира!!!

Противоречие № 2 - изречението ти: "За мен е важно на МЕН да ми харесват! Изобщо не ми пука дали хамбургеризираните идиоти зад и пред океана ще ги гледат и харесват." противоречи с другото твое изречение - "От друга старна всякакви доказателства, че има БГ филм награден или харесан от световната публика е без значение за тебе и е доказателство за липса на вкус" ................
Та последно не е ясно кое диктува мнението ти ,наградите или това на ТЕБ да ти харесва ............нещо много не се разбира ,доста си противоречиш приятелю ,дали е от прекалената употреба на домати или пък мишката със скрол нещо те разсейва...

Божичко каква глупост - "Нашите филми са много, много хубави и ценни, и стойностни, защото българските домати са по вкусни от норвежките!"...... това сериозно ли го каза или е несполучлив опит за хумор ,защото ако не е започвам да съжалявам дето съм се излъгал че споря с човек ,който разбира нещо от кино...

Да приемем ,че БГ-доматите са по-хубави от норвежките (господи това аз ли го написах...) и това би трябвало да означава ,че БГ-филмите са хубави ,ценни и стойностни.........................................................................................................ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха...

P.S. Kак да се фризирам от такава идиотщина

..........o' родна реч - омайна ,сладка........

J_Council

Тема Re: Консил,нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано05.04.01 15:37



Не се обиждам Гоа , хич даже !!! Гледал съм много повече филми от теб било то български или не ПРОСТО НЕМОГА ДА СЕ ОБИДЯ ,ЗАЩОТО ЗНАМ ЗА КАКВО ГОВОРЯ И ГО ПОДКРЕПЯМ С ФАКТИ ,а това което ти правиш е нищо повече от гръмки фрази и разни неуместни мъдрости без никаква аргументация....Ясен поне се опитва да докаже тезата си със заглавия и статистика ,а ти просто нищо не правиш!!! И това което си ми написал звучи добре ,но не носи никакъв смисъл в себе си ,защото първо трябва да го докажеш - Докажи за "пердето" ,за "въображението" и за "давещите се". И може би тогава думите ще имат това значение което искаш да им придадеш. Иначе сега те просто са нищо ,висящо в едно още по-голямо нищо и това наистина е ужасна загуба на пространство(и на време).

P.S. Понякога не ти ли се струва ,че напразно си хабиш клавиатурата...????

J_Council


Тема J, споменавала ли съм, че ме кефиш?нови [re: J_Council]  
Автор NlKlTA (малката русалка)
Публикувано05.04.01 15:51



Добре, че си ти, за да изпишеш по най-правилния начин това, което го мисля.

...

Goa, аз доста се обидих на онова, което каза в "другия клуб", но мисля, че бъркаш относно това, кои точно са конете с капаци.

N.



Тема Re: Точка по точканови [re: J_Council]  
Автор Яceн *;o) (минаващ)
Публикувано05.04.01 17:19



Изобщо не си противореча! Изобщо! Защото аз търсех аргументи за теб, не за мен! На мен не ми трябват! Забележи! Ето ти цитатите отново и критичните думи в него:
___________________________________________________________
Противоречие № 2 - изречението ти: "За мен е важно на МЕН да ми харесват! Изобщо не ми пука дали хамбургеризираните идиоти зад и пред океана ще ги гледат и харесват." противоречи с другото твое изречение - "От друга старна всякакви доказателства, че има БГ филм награден или харесан от световната публика е без значение за тебе и е доказателство за липса на вкус".
_______________________________________________________________

Сори че ти го натрапвам, но принципно е добре да се чете ВСЯКА дума.
(Особено когато благоволяваш да четеш мои мнения

)
А освен това е препоръчително да не се смесват цитати от два РАЗЛИЧНИ параграфа.
Но това е само препоръчително, хич не е задължително! Все пак трябва да има
и такива хора, които да си нагласят цитата според нуждите, нали така :)

А относно чувството ми за хумор... Ами слава Богу, че съм пропуснал
възможността ти да ми станеш аршин за него! Ей, късметлия съм си аз!



Тема Re: Консил,нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано05.04.01 17:23



твоите "факти" са си чист нездрав субективизъм, както и моето поведение, разбира се :)))
Ти гледаш на киното от ужасно изкривена гледна точка. Може би професионално увреждане, знам ли. А за това какво говоря аз, не се безпокой - аз също знам за какво говоря :) Знам например, че светът се изменя със светкавични темпове и е необходимо много често да се сменя начинът на "прочита" му; концепциите остаряват със скоростта, с която се мени висшата мода, количеството манипулативност расте с чудовищни темпове, значението на отделния човек пада със същата скорост, и прочие, и прочие... И киното вече не е това, което беше преди 5 години, какво остава за преди 35. Погледът върху киноизкуството задължително трябва да се пречупва не само през призмата на отминалото време, но и на редица други фактори. Трябва да се вложи малко въображение, да се използва интуиция, да не се прибягва до излишно технократизиране... И най-важното - дискретизираното мислене вече не е достатъчно ефективно... Нямам дар-слово за съжаление, а и не искам да се впускам в подробности, и всичко това веднага води до твоята оценка "слаб 2". Хубаво, аз приемам такива оценки без проблем - те говорят достатъчно и за оценяващия :) И ти като един приятел - "щом не си казал нещо, значи не го знаеш."
Но виж какво, не искам да се нападаме персонално, това ми е омразно.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема НИКИ, извинявайнови [re: NlKlTA]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано05.04.01 17:30



Не съм имал предвид теб, но и ти не биваше да казваш това. Както и да е, наистина извинявай. Най-мразя да обиждам някого.
В стремежа да се защитят две противоположни позиции (тук, в Кино) се стига непрекъснато до лични конфронтации, а това е най-тъпото нещо. Както и да го погледна, в другия клуб атмосферата е далеч по-приятна, а явно и хората са далеч по-толерантнти и добронамерени. Дори бастуна като се заяжда, го прави добронамерено, а не презрително или подигравателно. И колкото и назидателно да звучи, аз уважавам мнението му и се уча от него. Както и от всички тук. Не съм нападнал никого персонално, позицията ми винаги е била смесица от ъндърграунд и опълченска. Свикнал съм да съм на страната на защитниците - обратното е много лесно :) Онова, дето го изръсих, ме кара да се срамувам, но така е, като дава човек воля на моментни изблици...

Редактирано от Goa на 05.04.01 18:14.



Тема да бе данови [re: space_ace]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано05.04.01 17:31



ако смяташ, че си ми отговорил грешиш. Продължението следва.

The Green Bean ;-)


Тема a az znamнови [re: J_Council]  
Автор Гpaxчe (вариво)
Публикувано05.04.01 17:34



J, don't mess too much. No gain at all...
Do your deed.

The Green Bean ;-)


Тема Re: a az znamнови [re: Гpaxчe]  
Автор edin ()
Публикувано05.04.01 17:46



ее, без таквиз съвети де
ще стане много скучно. а и мисля че на всеки му е ясно какъв е шансът да убедиш някого в нещо чрез клубчески спор



Тема А аз знам само едно:нови [re: edin]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано05.04.01 17:54



че научавам от всекиго по нещо


Който иска, слуша и гледа, нали така
А който не иска, се кара с другите

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)

Тема Re: J, споменавала ли съм, че ме кефиш?нови [re: NlKlTA]  
Автор HellenМодератор (непознат )
Публикувано05.04.01 20:59



Това е моето „Me too" писмо: с други думи - прис?един?вам се к?м мнението на Никита.

Hellen
P.S. Използвам така наречена "македонска" кирилица, оттук и странните символи из текста.



Тема Отмъщениетонови [re: Goa]  
Автор NlKlTA (малката русалка)
Публикувано06.04.01 09:45



Бр1/2001
стр. 8, колонка 1, 3 ред, последната дума - "суфизъм"

Нямало правописни грешки в "Тера фантастика", а? Софисти такива....



N.

PS. Сега ако се окаже, че има дума "суфизъм"...малии срам :)

Редактирано от NlKlTA на 06.04.01 09:47.



Тема Re: Точка по точканови [re: Яceн *;o)]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 13:22



..."А освен това е препоръчително да не се смесват цитати от два РАЗЛИЧНИ параграфа." - да ,смесвам цитати ,но те все пак са писани от един и същи човек ,тоест логиката им също така принадлежи на един и същи човек ....ОСВЕН ,КОГАТО ИМА ДВОУМЕНЕ ... съжалявам няма да се повтори повече .....ПРОСТО НЯМА СМИСЪЛ
Аз си помислих ,че ще се опиташ да ми опонираш за БГ-киното ,а ти за какви дреболии се захващаш ...


P.S. Благодари се ,че аз съм ти "аршин" за хумора ,защото може да попаднеш на някой много по-достоен от мене и тогава подобна забележка много ще те заболи ,с най-добри чувства ти го казвам



J_Council

Тема Re: Gladiator...нови [re: Shanya]  
Автор Aledar (член)
Публикувано06.04.01 13:42



Filma ne si stuva osobeno, tova e, pone za men. Fizikata na Rysel malko me uteshava, no vse pak si e malka uteha. A za istori4eskata dostovernost - ami polaga se da e dostoverno! Mnogo kofti se polu4ava, zashtoto mojesh da ostanesh s ubejdenieto, 4e e istina tova, koeto se pokazva vyv filma. Osobeno za u4enicite shte e prepyni kamyk v 4asovete po istoriq. I si mislq, 4e shtom sa imali dostaty4no pari da gi hvyrlqt za efekti, biha mogli i da si naemat ka4estveni konsultanti, za da nqma anahronizmi kato tezi s arbaletite. Tova e



Aledar~

Тема Re: Криза на качествотонови [re: aceHcku]  
Автор Aledar (член)
Публикувано06.04.01 13:44



Civilizaciqta se razlaga oshte ot vremeto na Ekslesiasta, priqteliu. Nshto novo pod slynceto:)

Aledar~


Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор amgul (ligav4e edno)
Публикувано06.04.01 14:09



podkrepyam ideyata za nulevata godina shtot star4etata v Akademiyata naistina ve4e savsem izkufyavat.....ama toya klub mi podeystva na nervite s daljinata si i nyama da pisha pove4e umni misli tuka:-(((((((

obi4am vsi4ki vi dori kato me yadosvate



Тема Гоа...wake up !!!нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 15:05



Точно така - субективизъм...
Ставаше дума за БГ-киното и това ,че намирам прекалено много недостатъци в него(които ти и до ден днешен не можа да отречеш с конкретен довод или аргумент). А "ужасно изкривената ми гледна точка" също се доказва ,което ти също не можа да докажеш !!!
Светът се изменя със светкавични темпове - общи приказки отново ,та кой не го знае дори и един петокласник ще ти го каже :)
" Погледът върху киноизкуството задължително трябва да се пречупва не само през призмата на отминалото време, но и на редица други фактори. " - това ми прилича на фразата "Фурнаджийска лопата" това би ли трябвало да означава ,че ако си харесвал един филм преди време сега трябва да го хулиш ,защото някаква си проклета призма е непостоянна и се поклаща ту наляво - ту надясно :) Ако човек не си е изградил стабилни критерий и изисквания към изкуството през годините ,то той не би бил способен да претърпи катаклизмите на времето и капризите на модата ,и още повече се увеличава риска да пропусне да забележи истински стойностното и хубавото ,защото не притежава собствена POINT TO RIGHT DIRECTION и оттам нататък остава вечното колебание и несигурност ,а когато това е така единственото ,което помага са бледите опити да отклониш вниманието на хората с гръмки ,но общи приказки....но не и мойте MY FRIEND....наслушал съм се на такива ,и от горчив опит знам ,че истинските неща са груби и недодялани ,и от човек се иска смелост и директен поглед в/у проблема ,ако иска с нещичко да помогне - точно както е в случая м/у вас с Ясен и мен относно БГ-киното. Хич не ми е приятно ,че киното ни е на толкова ниско ниво ,и също така ми е ясно ,че само солидната критика би била способна да му даде тласък да изскочи от летаргията ,в която е толкова години. А най лесното е да представиш нещата в ярко-розово и да оставиш проблема да нараства необезспокояван...а може би там някъде OUTSIDE THE WALL някой крещи за помощ ,защото заблудата не е успяла да го сломи и той много добре знае ,че зад лъжата се крие грозна истина ,която трябва да се промени ,но уви........................
...
"И киното вече не е това, което беше преди 5 години, какво остава за преди 35. " - аз пък ще ти кажа ,че киното си е същото от 28 декември 1895г. досега , единствено хората са се променили ,иначе то притежава абсолютно същата сила ,която е притежавало и преди - по същия начин ,по който "Полетият поливач" е подействувал на хората през 1895та , "Звездни войни" е подействувал на хората през '77ма(примери колкото щеш).
Хората се променят и умират ,а изкуството остава ,но само когато наистина е такова. Променят се техническите му параметри ,променят се и имената които го създават ,но основата за създаване на изразните му средства си е една и съща ,просто за някой хора тя е прекалено тънка и невидима и затова си въобразяват ,че "цялото" се променя - нищо подобно - променя се външния му вид и опаковката ,но ядрото ще бъде винаги едно и също ,защото ,ако то мутира тогава киното няма да е кино ,а ще е нещо съвсем различно.

Но все пак не те нападам персонално. Работата е ,че съм си честен груб и постоянен и рядко прибягвам до използването на общи фрази ,и държа на това ,което мисля ,защото мога да го докажа с факти. Ставаше въпрос за БГ-киното ,а ти филосовствуваш за света във времето и киното въобще...не е ли очевадно ,че умишлено отбягваш основната тема (както направи и Ясен) Признавам ,постингите ти са приятни за четене ,но са НЕЕФЕКТИВНИ приятелю ,защото не са в контекста на конкретния ни спор - пак повтарям - БГ-КИНОТО
Малко се подразних от това ,че се опитваш да ме оценяваш въз основа на подобна материя ,след като много по достойни хора от съответната професия са го правили ,и плюс това не приемам оценки от хора ,които не могат да докажат ,че имат база за сравнение. А останалото отново и отново са общи и досадни приказки НИЩО ПОВЕЧЕ !!!

P.S. Казваш ,че мразиш нападките и обикновено си на страната на защитата ....а мога ли да ти припомня аз на тебе времето ,когато ТИ и анти-американеца се хвърлихте в безмислена и неуместна атака с/у американското кино ,без въобще някой с нещо да ви е предизвиквал ,дори си спомням ,че вие първи открихте темата. Моля те недей да си създаваш божествен ореол ,защото все още паметта не ми е изневерила...

J_Council


Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано06.04.01 15:14



counsellor, този път съм съгласен с всяка твоя дума :) особено ми допадна това за "стабилни критерий и изисквания към изкуството през годините" - аз нали все разправям за 50-те години...



Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 15:26



Точно така - ние атакувахме американското кино, а вие атакувахте НАС.
Другото сега нямам време да го чета.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема А така...нови [re: space_ace]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 15:48



...кажи му го на господина ,защото аз вече започвам да се уморявам...
И не само 50те ,въобще ................ като се сещам за имена като Кубрик ,Хичкок ,Форд ,Грифит ,Копола ,Орсън Уелс ,Дейвид Лин ,Куросава и т.н. - направо ми се плаче ,като погледна към огромната черна дупка от хиляди светлинни години ,която зее м/у тези корифеи и прехваленото ни родно кино. Ама иди му обяснявай !!! Имам чувството ,че споря с радио :)))

J_Council


Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 15:53



Вие атакувахте ,а ние се защитихме - логично е нали ,не виждам нищо лошо в това

Нямаш време или не искаш



J_Council

Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 15:54



Явно не виждаш разлика между персоналните нападки и защитата на собствените виждания.
Сядам да ти прочета постинга. Но ми се върти в главата един стих от Вапцаров...

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 16:05



Първо бях -"препрограмиран" ,след това бях -"заблудена душо" - това ли ти наричаш - "защита на собствените виждания" ,а ако си напрегна паметта сигурно и за още ще се сетя...

Не се обиждай ,когато някой ти отвръща по подобен или по същия начин. Никой никому не длъжен ,за да понася такова отношение. Абе защо ли се ядосвам ... то на тебе си вреди най-вече.

J_Council

Редактирано от J_Council на 06.04.01 16:06.



Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 16:48



Добре, прочетох го. Завиждам ти за желанието и старанието. Аз вече нямам сили. А и няма смисъл. Е, да кажа поне нещо, че иначе все ще го мисля.

Конкретен довод или аргумент. Как би се обосновал ти, ако държиш на мнението, че едно произведение на изкуството е хубаво? Или че не е? Аз например нямам обяснение защо смятат Пикасо за толкова велик. Или пък някой друг за некадърник. Мислех си, че с просто око, без нуж... о, я стига.

Непрекъснато наблягаш, че моите приказки били досадни и общи. Не можеш да разбереш какво се крие зад тях. Аз не се изразявам добре, това е вярно, но как да ти обясня, че колкото повече се навлиза в който и да е проблем, толкова по-абстрактен става апаратът, с който се изследва? Това е диалектически закон. В същото време какво друго, ако не общи приказки, е крясъкът, че българското кино било селско и просташко. Такова ожесточение... това не е нормално. Кирил Варийски беше превъзходен актьор и чудесен човек, лека му пръст, и ме е срам заради него от тия приказки. А пък никой никъде не е казал, че и в българското кино не е пълно с плява. И все пак има с какво да се гордеем, ако искаме, разбира се. Нарочно се постарах да не изброявам, други го направиха, макар и да пропуснаха по някой стойностен филм. Обаче не, измъквал съм се. Досега обаче ти не си посочил защо според теб изброените филми не са добри. Мога да ти кажа защо - но пак ще са общи приказки...

Не знам какво разбираш под ядро на киното, но с мнението си отричаш законите на еволюцията. Очевадно е, че киното се променя, както и отношението на хората към него. Очевадно е, че изкуството се променя. Всъщност твоето виждане за българското кино е именно виждане, че то е остаряло, неадекватно, неистинско. Ако беше расъл през шейсетте, щеше да виждаш нещата другояче, гарантирам ти го. Тогава промиваха мозъците на идеологическа основа, сега на икономическа. Няма начин обаче зараждаща се култура, каквато е американската, защото за има-няма 200 години зряла култура е невъзможно да се съгради, да носи повече и по-добри ценности от нашата, както и да изглежда на пръв поглед. Отново общи приказки, нали. Нищо, ще поживееш, ще разбереш, умен човек си.

Гледал си Дърво без корен, нали. Защо ми се струва, че днешната младеж сама отсича корените си...

Явно в същността си нашето е спор между две ценностни системи. Аз предпочитам източното виждане за света. То в по-голяма степен се припокрива с концепцията за Доброто, макар че това са вече съвсем отвлечени приказки. Ние, българите, сме (или поне сме били) източни хора и стремежът да се подмени мирогледа ни понякога води до страшни последствия. Аз се стремя да се пазя от това, защото поне според мен то е пагубно.

С много от нещата, които казваш, не само в тоя постинг, съм съгласен, но разбери - няма само една гледна точка. Който се опитва да гледа само от една, "стабилна" позиция, той сам си слага капаци. Те хората са го казали, но нали всичко е общи приказки...

Едно селско и просташко стихотворение ми се върти из главата...

Борбата е безмилостно жестока,
борбата, както казват, е епична.
Аз паднах, друг ще ме смени, и толкоз...

Свободата, Санчо...

Бъди здрав и извинявай, че точно с тебе трябваше да се караме (да спорим, да спорим) за глупости. (Защото всичко друго освен човещината са глупости.) Дано един ден успееш да направиш нашето кино такова, каквото го искаш.



Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)

Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 16:49



Е, ама не аз почнах. Извинявай.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Gladiator...нови [re: Aledar]  
Автор Shanya (член)
Публикувано06.04.01 16:50



Ами децата ни ще разчитат на кадърни учители по история:)))



Тема Мисля че...нови [re: Goa]  
Автор NlKlTA (малката русалка)
Публикувано06.04.01 19:51



просто говорите за две различни неща. Goa казва, че имаме хубави филми, а J, че нямаме кино.

И двамата сте прави...имало е хубави ФИЛМИ, няма КИНО, има ФИЛМИ, няма КИНО...



N.



Тема celiat spor!!!нови [re: J_Council]  
Автор NUT (ot dirbegeria)
Публикувано08.04.01 00:05



e tolkova...kuh, che dori drazni...



Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано08.04.01 22:01



Смятат Пикасо за велик ,или не ,защото познават този тип изкуство ,тоест хора които са в бранша или имат голям опит в изоб. изкуство без да са професионално обвързани с него - така наречените познавачи. Наистина никой не може да докаже дали нещо е гениално или не ,но хубаво и лошо да - има си разни фактори ,белези и знаци ,по които е изградена ,макар и не перфектната ,система за опознаване и оценяване. Всичко е практика ,практика и пак практика... Аз също не разбирам защо Пикасо е гениален - не ми е по силите ! Но ако ние човеците разбирахме всичко ,светът щеше да е най-скучното място във вселената :)


Ето ,посочвам защо според мен "изброените" филми не са добри:
Първото и най-очевадното е актьорската игра ,това което дразни до крайна степен е фалшивото изпълнение ,тоест факта ,че подобна игра оставя време за реакция и съмнение у зрителя ,относно достоверността и ,доказва ,че е невярна и некачествена. Така и не са ги научили връзкарчетата от ВИТИЗ(по партийна линия най-вече) ,че театър и кино са две адски различни неща ,и когато на екрана някой преиграва и прекалява с силата на тона си и жестовете - аз просто не му вярвам ,ЗАЩОТО ЗНАМ ,ЧЕ ИГРАЕ РОЛЯ ,ВИЖДАМ ГО ПРЕД МЕН И ГО УСЕЩАМ С ВСИЧКИТЕ СИ СЕТИВА - точно в обратното е майсторлъка - да те накара да забравиш ,че това е филм и да се отъждествиш с героя му ,но това е нежъзможно ако преди това не му се "довериш" и "повярваш". В театъра драматизмът се крепи основно на самия драматизъм и на яркото и силово изпълнение ,а в киното това в 99% от случаите е излишно ,защото то притежава уникалната способност да разказва в "реално време" - "КИНОТО ВИНАГИ Е ТУК И СЕГА" !!! тоест един уважаващ себе си актьор не би трябвало да забравя ,че играта му не бива да бъде ЗАБЕЛЯЗАНА ,защото един филм винаги представя "някаква реалност" и работи с всичките си технически и естетически възможности да направи тази "реалност" - реална. С други думи актьорът не трябва да е актьор той трябва да е героят от филма ,за да спомогне тази "реалност" да добие пълната си сила. Например аз така и не повярвах на Невена Коканова ,че е влюбена в "Крадецът на Праскови" ,определено ме дразнеше тая жена с фалшивото си и неистинско ПОЗИРАНЕ пред камерата. А като се замисля колко възможности и е предоставила прекрасната идея на самия филм и направо ми идва да я убия. Сляп ли е бил режисьорът(май Въло Радев беше) или какво...извинявай ,но подобно изпълнение си е чиста проба гавра и подигравка с зрителя - да смяташ ,че нечии възприятия са толкова закърняли и немогат да доловят разликата ,ето в това е простотията. А помниш ли играта на Мерил Стрийп във финала на "Мостовете на Медисън"(епизода с двете коли) ... разлика от земята до небето ... съжалявам ,но наистина си личи ,кога човек играе със цялото си сърце и кога е фалшив до мозъка на костите.


Второ - музиката към филмите ни е отвратителна и дебилно слаба като емоционален товар и като мелодичност. Да не говорим ,че никога не е отговаряла на драматургичното търсене на съответния сюжет. Общо взето тежестта и никога не е била по-голяма от тази на мелодийката на Сънчо

,а аз винаги съм смятал ,че хубавата музика е половината от качеството на целия филм ,но това си е лично мое мнение :) Ето например следните гении в тази област: Джон Уилямс, Джери Голдсмит ,Хауърд Шор ,Джеймс Нютън Хауърд ,Ханс Зимър ,Енио Мориконе ,Джорджо Мородер....и още други ,за които в момента не се сещам. Въобще има ли място за сравнение според теб ???????

Третото и най страшното е идейната част на филмите ни. В 90% от случаите те са идейно и морално осакатени. Все пак подчертавам - 90% не е всичко ,но както и да го погледнеш е повечето...
В най-общи линии тематичната насоченост се е ограничавала в следните два типа:

Селският тип - героят ,който не е способен да се приспособи към урбанизацията и градският начин на живот и дълбоките му философски вътрешно-душевни премеждия като последствие от прехода към "новото". Най ярки примери: "Селанинът с колелото" и "Последно лято" ,има и други...

Социалистическият тип - киното се е опитвало да "обучи" хората и да "приобщи" индивида към колектива на социалистическото общество. Филми ,които са били прецеждани от така наречените "художествени съвети" преди да стигнат до екрана. Наблягане на анти-фашистката борба и порицаване на пост-буржоазното общество. Най-ярки примери са "Черните ангели" ,"На малкия остров" ,"На всеки километър" ,"Осмият" ,"И дойде денят" ,"Като песен" ,"Септемврийци" ,"Командирът на отряда" "Наковалня или чук" Петимата от РМС" ,има и други...

Естествено това не е всичко ,ако искаш ще напиша и още заглавия като примери. Разчитам на по-известните ,за да е по-вероятно да си ги гледал ,но ако не са достатъчни ,само кажи ,няма да е проблем да добавя още:)

От друга страна немога да не спомена и "различните" търсения в БГ-киното: "Козият рог" ,"Тютюн" ,"Сбогом приятели" ,"Войната на таралежите" ,"Крадецът на праскови" ,"Йо-хо-хо" ,"Сезонът на канарчетата" ,"Бариерата" ,"Хан Аспарух" ,"Капитан Петко войвода" ,"Таралежите се раждат без бодли" ,"С деца на море" ,"Комбина" ,"Вчера" ,"Инспекторът и нощта" ,"Златният зъб" и още ,за които не се сещам сега. Не ме разбирай погрешно ,не твърдя че са качествени(с изключение на Козият рог) просто са по-различни като сюжет ,идея и жанр. Засега разчитам основно на паметта си и може би пропускам основни моменти. Но ако държиш да ти досадя с още по-голям списък ,ще го направя ,не ме мързи. Ще се поразровя тук-там и сигурно ще има "нови" попълнения :)

Една мисъл ме тормози...много пъти съм се опитвал да оправдая плявата(както ти я нарече) с неблагоприятните условия ,били те политически или финансови ,но в крайна сметка ,колкото и да задълбавам ,съм си един ординарен зрител и отивам на кино за да получа някакво удоволствие ,а не да оправдавам нечий неуспех или провал. Докога ще се извиняваме?


Ядрото на киното е онова невидимо на пръв поглед нещо ,което кара хора като теб и мен да спорят - дали е хубав филма или не ,а когато изпадаме в подробности ,тогава "работи" неговата обвивка ,или това което ти наричаш промяна. Еволюцията е свойство на живата природа. Киното не спада към нея. Да то се контролира от човека ,но самата му същност не е резултат от еволюцията ,защото то е съществувало във времето и пространството много преди появата на хората - те не са го създали. Просто в един прекрасен момент историята е позволила на човечеството да го открие(както и повечето открития) и да започне да го експлоатира и моделира според съответните си изисквания. И от там нататък всичко ,на което сме свидетели е нищо повече от едно безспирно напластяване. И в повечето случаи тези пластове са толкова много ,че се създава илюзията ,че цялото то се променя ,но всъщност не е така. Самият факт ,че хората умират (като крайна фаза на еволюцията) ,а киното остава ,говори сам по себе си за нещо неподвластно на факторите "време" и "еволюция" .Да много правилно го нарече "очевадно" ,защото това което се вижда е "промяната" ,а това което се чувства е "ядрото" С други думи принципа е един и същ в случая ,а начина по който се спазва той ,е това което се променя. Малко се поувлякох ,но си е тръпка признавам си :)))

Ествествено ,че няма само една гледна точка ,не съм го казвал никога ,не преиначавай думите ми ,не е честно ! Ще се опитам да ти го обясня по друг начин.........Човек трябва да погледне от по различен ъгъл нещата ,съгласен съм ,но помисли дали това е възможно ако нямаш отправна точка. Тоест винаги има първоначална позиция от която човек започва да се "движи" ,за да стигнеш някъде трябва да си бил някъде нали ? А отделен въпрос е ,когато погледнеш встрани и това ,което видиш не ти харесва и се върнеш в изходна позиция. Точно това правя аз! Едно време и аз като тебе се тупах в гърдите и разправях наляво и надясно ,че от българското по-хубаво няма ,но с течение на времето живота ме научи да различавам истинските неща от фалшивите ,и с болка да призная пред самия себе си ,че досега съм грешал ,защото съм пренебрегвал истинктите си ,а те са най-истинският компас във трудните и решаващи моменти. Та мисълта ми беше ,че човек преминава през адски много гледни точки ,докато стигне до стабилната позиция ,а ако логиката и мисълта не я открият .............. довери се на истинкта си !!!

Мдаа...ние с тебе си лаем ,а кервана си върви ... върви ... върви ...

Е ,аз съм простоват човек и плюс това предпочитам стихове ,в който няма думички ,като "безмилостна" ,"жестока" и "борба"........

Нещо от сорта на......

Бяла лунна вечер,
Нереален земен свят,
Аз вървя след теб,
Странна сянка...........

Усещаш ли истинската свобода......

J_Council

Тема Децатанови [re: Shanya]  
Автор Aledar (член)
Публикувано11.04.01 02:29



Децата ни ще са поколение на Нета и ТВ-то. А не на книгите, например. Не мисля, 4е у4ителите могат да се справят.

Aledar~


Тема ха сега денови [re: aceHcku]  
Автор Aledar (член)
Публикувано11.04.01 02:31



Не ти разбрах изказването. Може ли обяснение?

Aledar~


Тема Re: Криза на качествотонови [re: Яceн *;o)]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано06.01.21 23:34



а пък това е новата ми страница в профила.



[suggestopedia movie / сугестопедия филм:

подпис:





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.