Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:16 05.06.24 
Култура и изкуство
   >> Кино
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Гоа...wake up !!!нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 15:05



Точно така - субективизъм...
Ставаше дума за БГ-киното и това ,че намирам прекалено много недостатъци в него(които ти и до ден днешен не можа да отречеш с конкретен довод или аргумент). А "ужасно изкривената ми гледна точка" също се доказва ,което ти също не можа да докажеш !!!
Светът се изменя със светкавични темпове - общи приказки отново ,та кой не го знае дори и един петокласник ще ти го каже :)
" Погледът върху киноизкуството задължително трябва да се пречупва не само през призмата на отминалото време, но и на редица други фактори. " - това ми прилича на фразата "Фурнаджийска лопата" това би ли трябвало да означава ,че ако си харесвал един филм преди време сега трябва да го хулиш ,защото някаква си проклета призма е непостоянна и се поклаща ту наляво - ту надясно :) Ако човек не си е изградил стабилни критерий и изисквания към изкуството през годините ,то той не би бил способен да претърпи катаклизмите на времето и капризите на модата ,и още повече се увеличава риска да пропусне да забележи истински стойностното и хубавото ,защото не притежава собствена POINT TO RIGHT DIRECTION и оттам нататък остава вечното колебание и несигурност ,а когато това е така единственото ,което помага са бледите опити да отклониш вниманието на хората с гръмки ,но общи приказки....но не и мойте MY FRIEND....наслушал съм се на такива ,и от горчив опит знам ,че истинските неща са груби и недодялани ,и от човек се иска смелост и директен поглед в/у проблема ,ако иска с нещичко да помогне - точно както е в случая м/у вас с Ясен и мен относно БГ-киното. Хич не ми е приятно ,че киното ни е на толкова ниско ниво ,и също така ми е ясно ,че само солидната критика би била способна да му даде тласък да изскочи от летаргията ,в която е толкова години. А най лесното е да представиш нещата в ярко-розово и да оставиш проблема да нараства необезспокояван...а може би там някъде OUTSIDE THE WALL някой крещи за помощ ,защото заблудата не е успяла да го сломи и той много добре знае ,че зад лъжата се крие грозна истина ,която трябва да се промени ,но уви........................
...
"И киното вече не е това, което беше преди 5 години, какво остава за преди 35. " - аз пък ще ти кажа ,че киното си е същото от 28 декември 1895г. досега , единствено хората са се променили ,иначе то притежава абсолютно същата сила ,която е притежавало и преди - по същия начин ,по който "Полетият поливач" е подействувал на хората през 1895та , "Звездни войни" е подействувал на хората през '77ма(примери колкото щеш).
Хората се променят и умират ,а изкуството остава ,но само когато наистина е такова. Променят се техническите му параметри ,променят се и имената които го създават ,но основата за създаване на изразните му средства си е една и съща ,просто за някой хора тя е прекалено тънка и невидима и затова си въобразяват ,че "цялото" се променя - нищо подобно - променя се външния му вид и опаковката ,но ядрото ще бъде винаги едно и също ,защото ,ако то мутира тогава киното няма да е кино ,а ще е нещо съвсем различно.

Но все пак не те нападам персонално. Работата е ,че съм си честен груб и постоянен и рядко прибягвам до използването на общи фрази ,и държа на това ,което мисля ,защото мога да го докажа с факти. Ставаше въпрос за БГ-киното ,а ти филосовствуваш за света във времето и киното въобще...не е ли очевадно ,че умишлено отбягваш основната тема (както направи и Ясен) Признавам ,постингите ти са приятни за четене ,но са НЕЕФЕКТИВНИ приятелю ,защото не са в контекста на конкретния ни спор - пак повтарям - БГ-КИНОТО
Малко се подразних от това ,че се опитваш да ме оценяваш въз основа на подобна материя ,след като много по достойни хора от съответната професия са го правили ,и плюс това не приемам оценки от хора ,които не могат да докажат ,че имат база за сравнение. А останалото отново и отново са общи и досадни приказки НИЩО ПОВЕЧЕ !!!

P.S. Казваш ,че мразиш нападките и обикновено си на страната на защитата ....а мога ли да ти припомня аз на тебе времето ,когато ТИ и анти-американеца се хвърлихте в безмислена и неуместна атака с/у американското кино ,без въобще някой с нещо да ви е предизвиквал ,дори си спомням ,че вие първи открихте темата. Моля те недей да си създаваш божествен ореол ,защото все още паметта не ми е изневерила...

J_Council


Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор space_ace (непознат )
Публикувано06.04.01 15:14



counsellor, този път съм съгласен с всяка твоя дума :) особено ми допадна това за "стабилни критерий и изисквания към изкуството през годините" - аз нали все разправям за 50-те години...



Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 15:26



Точно така - ние атакувахме американското кино, а вие атакувахте НАС.
Другото сега нямам време да го чета.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема А така...нови [re: space_ace]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 15:48



...кажи му го на господина ,защото аз вече започвам да се уморявам...
И не само 50те ,въобще ................ като се сещам за имена като Кубрик ,Хичкок ,Форд ,Грифит ,Копола ,Орсън Уелс ,Дейвид Лин ,Куросава и т.н. - направо ми се плаче ,като погледна към огромната черна дупка от хиляди светлинни години ,която зее м/у тези корифеи и прехваленото ни родно кино. Ама иди му обяснявай !!! Имам чувството ,че споря с радио :)))

J_Council


Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 15:53



Вие атакувахте ,а ние се защитихме - логично е нали ,не виждам нищо лошо в това

Нямаш време или не искаш



J_Council

Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 15:54



Явно не виждаш разлика между персоналните нападки и защитата на собствените виждания.
Сядам да ти прочета постинга. Но ми се върти в главата един стих от Вапцаров...

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: Goa]  
Автор J_Council (The Ancient)
Публикувано06.04.01 16:05



Първо бях -"препрограмиран" ,след това бях -"заблудена душо" - това ли ти наричаш - "защита на собствените виждания" ,а ако си напрегна паметта сигурно и за още ще се сетя...

Не се обиждай ,когато някой ти отвръща по подобен или по същия начин. Никой никому не длъжен ,за да понася такова отношение. Абе защо ли се ядосвам ... то на тебе си вреди най-вече.

J_Council

Редактирано от J_Council на 06.04.01 16:06.



Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 16:48



Добре, прочетох го. Завиждам ти за желанието и старанието. Аз вече нямам сили. А и няма смисъл. Е, да кажа поне нещо, че иначе все ще го мисля.

Конкретен довод или аргумент. Как би се обосновал ти, ако държиш на мнението, че едно произведение на изкуството е хубаво? Или че не е? Аз например нямам обяснение защо смятат Пикасо за толкова велик. Или пък някой друг за некадърник. Мислех си, че с просто око, без нуж... о, я стига.

Непрекъснато наблягаш, че моите приказки били досадни и общи. Не можеш да разбереш какво се крие зад тях. Аз не се изразявам добре, това е вярно, но как да ти обясня, че колкото повече се навлиза в който и да е проблем, толкова по-абстрактен става апаратът, с който се изследва? Това е диалектически закон. В същото време какво друго, ако не общи приказки, е крясъкът, че българското кино било селско и просташко. Такова ожесточение... това не е нормално. Кирил Варийски беше превъзходен актьор и чудесен човек, лека му пръст, и ме е срам заради него от тия приказки. А пък никой никъде не е казал, че и в българското кино не е пълно с плява. И все пак има с какво да се гордеем, ако искаме, разбира се. Нарочно се постарах да не изброявам, други го направиха, макар и да пропуснаха по някой стойностен филм. Обаче не, измъквал съм се. Досега обаче ти не си посочил защо според теб изброените филми не са добри. Мога да ти кажа защо - но пак ще са общи приказки...

Не знам какво разбираш под ядро на киното, но с мнението си отричаш законите на еволюцията. Очевадно е, че киното се променя, както и отношението на хората към него. Очевадно е, че изкуството се променя. Всъщност твоето виждане за българското кино е именно виждане, че то е остаряло, неадекватно, неистинско. Ако беше расъл през шейсетте, щеше да виждаш нещата другояче, гарантирам ти го. Тогава промиваха мозъците на идеологическа основа, сега на икономическа. Няма начин обаче зараждаща се култура, каквато е американската, защото за има-няма 200 години зряла култура е невъзможно да се съгради, да носи повече и по-добри ценности от нашата, както и да изглежда на пръв поглед. Отново общи приказки, нали. Нищо, ще поживееш, ще разбереш, умен човек си.

Гледал си Дърво без корен, нали. Защо ми се струва, че днешната младеж сама отсича корените си...

Явно в същността си нашето е спор между две ценностни системи. Аз предпочитам източното виждане за света. То в по-голяма степен се припокрива с концепцията за Доброто, макар че това са вече съвсем отвлечени приказки. Ние, българите, сме (или поне сме били) източни хора и стремежът да се подмени мирогледа ни понякога води до страшни последствия. Аз се стремя да се пазя от това, защото поне според мен то е пагубно.

С много от нещата, които казваш, не само в тоя постинг, съм съгласен, но разбери - няма само една гледна точка. Който се опитва да гледа само от една, "стабилна" позиция, той сам си слага капаци. Те хората са го казали, но нали всичко е общи приказки...

Едно селско и просташко стихотворение ми се върти из главата...

Борбата е безмилостно жестока,
борбата, както казват, е епична.
Аз паднах, друг ще ме смени, и толкоз...

Свободата, Санчо...

Бъди здрав и извинявай, че точно с тебе трябваше да се караме (да спорим, да спорим) за глупости. (Защото всичко друго освен човещината са глупости.) Дано един ден успееш да направиш нашето кино такова, каквото го искаш.



Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)

Тема Re: Гоа...wake up !!!нови [re: J_Council]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано06.04.01 16:49



Е, ама не аз почнах. Извинявай.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Gladiator...нови [re: Aledar]  
Автор Shanya (член)
Публикувано06.04.01 16:50



Ами децата ни ще разчитат на кадърни учители по история:)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.