Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:51 30.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Злият дух от Господа  
Автор biblejskatrudnost ()
Публикувано09.10.14 19:46



Ето ме отново с един библейски текст. труден за интерпретация.

Любопитно ми е кой сред тук грамотните в Писанието как интерпретира библейското откровение за злия дух, идващ от Господа, за което четем в Първа книга Царства 16:14, 18:10, 19:20 ?



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: biblejskatrudnost]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано10.10.14 08:06



Този зъл дух да не те е уплашил, че си променил името си и си объркал последния цитат.



В отговор на:

[16:14] А от Саула отстъпи Духът Господен, и зъл дух от Господа го мъчеше.



Значи по волята на Бога. Подобно на израза "и щастията и нещастията са от Бога". Това, че е от Бога може да означава, че се подготвя завръзката на определен епизод с промисъл.

В отговор на:

[18:10] И случи се на другия ден, та зъл дух от Бога нападна Саула, и той беснееше в къщата си, а Давид свиреше с ръка по струните, както и в други дни; Саул държеше в ръка копие.



Втори път, но като градация, защото имаме силната дума "беснееше".

В отговор на:

[18:11] И хвърли Саул копието, като си помисли: ще прикова Давида о стената; но Давид отбягна два пъти от него.



Отбягването два пъти означава анихилиране на въздействието. Тоест не може да има човешко влияние върху Давид. Влиянието на злия дух до този момент също е два пъти, т.е. отменящо се. Тоест и двете страни всъщност са собствено пасифизирани и чакат въдействието на висшата повеля.

Също когато сме под влиянието на "зъл дух", в случая ярост, това разкрива част от картите ни, както пред другия, така и пред самите нас, ако не сме го осъзнавали.

В отговор на:

[19:9] И зъл дух от Бога нападна Саула, и той седеше вкъщи с копие в ръка, а Давид свиреше с ръка по струните.



Злият дух се появява трети път, което вече е утвърждаване. Това значи, че този зъл дух, макар и негативен, внася динамика и води до развиване на събитията.

В отговор на:

[19:10] И Саул искаше да прикове Давида с копието о стената, но Давид отскочи от Саула, и копието се заби в стената; а Давид избяга и се спаси нея нощ.



Опитите за убийство с копие станаха 3, както и отбягванията са 3. Това значи, че борбата е изключително заредена и изтощителна, като и двете страни имат още много активни ходове. В същото време забиването на копието неподвижно в стената означава, че ръцете му са завързани (в духовен смисъл или както ще видим по-късно като въздействие над хората).

Докато първите 2 пъти на поява на "злия дух" може да е имало възможност за връщане, сега с третия път, Бог ще използва Саул в своя сценарий, точно чрез неговото поведение (реакция или липсата на такава), демонстрирано от него в състоянието на "злия дух".

ПП:

Грешката на Саул между другото е, че той е сам срещу народа, а би следвало да има поне една група от доверени хора, пред които да сподели мъдростта си (ако има такава) и защо точно иска да прави това, което си е наумил. Обратно, всъщност той има доверени хора, състоящи се от най-близкото му семейство, но те отказват да приемат неговата позиция. Тоест, тука имаме трагични нотки, било защото Саул е излезнал от правилния път на мъдростта, било защото приближеният му кръг е "по-глупав", отколкото се очаква от него, било защото "злият дух" прекъсва правилната комуникация между тях, или пък нито едно от тези, а защото има противене на правилния ход на събитията (тоест царските капризи и понякога нужна непредвидимост надминават мярата и вече срещат самата съдба).



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: dnaunseq]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано10.10.14 09:24



1. "Показва неговата слабост"

Да видим кога се появява неприязънта към Давид. Проблемът е, че Давид е свидетел на слабостта на царя и възможно със своето прекалено праведно поведение да е предизвикал усещането за излагане на показ. Само че от кого толкова се срамува царят, има две възможности - това е пред себе си и пред Давид, като потенциален кандидат за трона. Всъщност, не оставаме с впечатлението, че царят е до такава степен самовлюбен, а по-скоро Давид е едновременно образът, спрямо който не иска да се излага, и едновременно с това, самият той го излага на показ.

2. "Дали Давид е достоен за на трона"

В епизодите на "обладаване от злия дух" виждаме, че се отива към по-лични взаимоотношения. Единствен Давид може да успокои царя в това му състояние. Обаче къде е проблемът тук. Давид не е доказал свето достойнство по потекло, а вече имаме една прекалена близост с царя, която може да повлияе на преценката му. Едновременно с това, всяко негово действие е правилно и даже народът го обича. Само че царят си казва, щом може да излъже дори мен в лични взаимоотношения, колко му е да излъже народа. В тази ситуация събитията вземат драматичен обрат - царят казва, аз не съм в контрол на тази преценка, нека тогава се докаже през събитията. Тоест царят застава срещу Давид. В същото време обаче по някакъв начин неговото амбивалентно отношение се предава на сина му, който пък сега сякаш за да балансира нещата се проявява в особено усърдно приятелство към Давид. Това разрешава и друг проблем - въпросът, че по проблема за наследството синът и Давид трябва да са първи конкуренти. Така това нелогично поведение на бащата разрешава друг много важен източник на раздори.



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: biblejskatrudnost]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано10.10.14 09:26



Аз не съм от грамотните, но като си опресних тази библейска история, мисля, че човекът си е полудял. Майки да каже диагнозата, той ги разбира повече психичните разстройства с агресивни прояви.



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: biblejskatrudnost]  
Автор grg (ентусиаст)
Публикувано10.10.14 20:15



Какво очакваш да ти кажат? Че Господ скришом от църквата ръководи и бесовете, и че битката за душите е само една театрална постановка, в която Той е режисьора?



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: grg]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.10.14 19:07



Очаквам предположение, че библейският писател се е изразил неправилно. Мислех да предложа друг въпрос за тукашна медитация, но гледам Ежко ме е изпреварил в другия клуб и сякаш е прочел намерението с ясновидство



А Вие какво имате да кажете по въпроса?



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: Prokimen]  
Автор grg (ентусиаст)
Публикувано14.10.14 21:23



Според мен евреите са вярвали че злите духове се подчиняват на Бога, в смисъл, са негови служители с цел изпитване на хората. Дори дяволът се е разглеждал като божи служител.

Историята със възгорделия се архангел Луцифер който се е разбунтувал срещу Бога и убедил част от ангелите да го последват не е приета в Християнството от Юдаизма, а е измислена от християните. Също както и идеята за вечни мъки след смъртта за грешниците - няма такива идеи в юдаизма, там има само временна "геена" за очистване на душите, преди да влезнат в рая.



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: grg]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.10.14 23:46



Приемайки, че Бог е Творец на всичко видимо и невидимо, ясно е, че и бесовете ще да са в Негово подчинение. Аз съм склонен да интерпретирам въпросния текст, че Бог е допуснал злият дух да обладае човека, но ми е трудно да приема, че духът като енергия се излъчва от Бог. Употребеният израз "излезе от Бога" приемам като разбиране на библейския писател по-скоро отколкото за действителност.



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: Prokimen]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано15.10.14 07:30



А допускате ли, че тази заповед е излязла от Бог:
Иди сега та порази Амалика, обречи на изтребление всичко, що има, и не го пожали; но избий мъж и жена, дете и бозайниче, говедо и овца, камила и осел.



Тема Re: Злият дух от Господанови [re: alisalisa]  
Автор Prokimen ()
Публикувано15.10.14 08:05



Остава първом да се уточни как се е провел въпросният разговор или състоянието в което е чута заповедта - очи в очи, духом или на сън.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.