Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:43 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Собственост,религиянови  
Автор Billbao (новак)
Публикувано18.04.14 21:37



Как се появява собствеността (личнта(частна) и обществена) - протезата за челюст е лична собственост и непригодна за другите, по какъв начин става това при първобитните хора

Още при първобитните хора как се появява религията

Редактирано от Billbao на 18.04.14 21:38.



Тема Re: Собственост,религиянови [re: Billbao]  
Автор lautaro (член)
Публикувано18.04.14 23:22



Билбао ще се опитам да споделя скромните си познания по всеобхватния въпрос, който си поставил но първо трябва да кажа, че нещо не ми е ясно това за протезата, челюстта и първобитните хора.
Основните източници за познание за живота на хората от каменната ера са два - археологията и аналогията. Археологията е добре позната на всеки и за нея няма какво да говорим. Но аналогията като източник на познание не се признава дори от повече от 50% от историците макар, че се използва 100% от всички интересуващи се от история. Как става това когато говорим за историята на първобитните общества? Като се взимат сведенията на пътешественици и изследователи, които първи в новото време са влезли в досег с племената живеещи в каменната ера някъде в Сибир, Амазония, Австралия и най-вече Арктика, и се пренася хилядолетия на зад във времето.

За появата на религията можем без съмнение да кажем, че тя се е появила още преди човекът. От времето ,,когато човекът не беше" някъде преди 200 000 години са открити погребални ритуали, които ние използваме и до днес в нашите религии. В това число и християнството. Това е времето когато нашите пра деди полу-човеци са открили огъня и вероятно са го обожествили.



Тема Re: Собственост,религиянови [re: Billbao]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.04.14 16:17



Тези неща не се ли учат вече в училище? Навремето ги учехме.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Собственост,религиянови [re: Billbao]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.04.14 16:59



Не е имало "първобитни хора", следователно въпроса ти е без отговор. :-)

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Re: Собственост,религиянови [re: Stephanus]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.04.14 17:47



Аха, направо е имало непървобитни хора.



Интересно първите 200-300 хил. години от историята на човечеството какви са били хорат (визирам и неандерталците, защото и те са били хора, макар и по-различни)...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Многообразен въпроснови [re: Billbao]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано22.04.14 17:48



Според мен сам трябва да можеш да придобиеш престава какво е това собствеността, след като всеки бизнесмен, чиновник, земеделец или средностатистически човек има тази представа. Духовниците трябва да се питат за наистина по-сложни въпроси. Ако си неориентиран примерно като сополиво сираче, отгледано от църквата, това е друг въпрос, но човешкият род не се състои само от сираци.

Казвайки това, какво е собствеността. Първо правим разлика между собственост на мъж и собственост на жена. Жената самообновява човешкия си капитал по един начин, а мъжът по друг начин. Да кажем жената влага доста в дрехи и във външен вид. Мъжът повече трябва да вложи в притежание на имот, но също така в съвременни условия притежанието на работа или ценз не е за подценяване. От друга страна, в превратни времена няма значение каква собственост имаш, ами може да се гледа примерно какви способности имаш на бойното поле. При евреите е разпространено да кажем това, коя е най-ценната ти собственост - тази, която имаш в ума си, тоест способности, които си придобил, защото не могат да ти бъдат отнети и ги носиш със себе си.

Ще ти дам друг пример. Да кажем в миналото си имал земя. Но от тази земя ти произвеждаш нещо. А сега примерно купуваш нещо от немска фабрика, например втора ръка мерцедес и това е пак собственост, нали така. Но дали двата вида собственост са едно и също. Защото от земята ти произвеждаш нещо, а мерцедесът е произведен от друг. Така че много по-благоприятно е да се хвалиш с нещо, което сам си произвел, а не с нещо, за което не си развил способности за производство. При жената въпросът стои по различен начин, защото за нея няма значение от кого приема скъп подарък. Защото ако подаръкът е от чужденец, тя просто ще отиде при чужденеца и не стои в същата степен въпросът за собствеността като нещо, което позволява цикъл на производство.

Онези, които имат за собственост своите способности са подобни на жените. Защото ако способността на човека примерно е рекламата, за него няма значение дали ще хвали чужд Мерцедес или местна Застава. В дългосрочен план, сякаш собственост съществува само там, където може да устоиш на дългосрочния конкурентен натиск на нещо друго. Обаче ако не мислим толкова абсолютно, собствеността е удобно средство, което да съдържа "междинното състояние" на един път, който си поел. Тоест фиксирайки междинните резултати в собствеността, граденето става много по-организирано и облекчено.

Когато говорим за религията, нека правим разлика между кадрите на религията, т.е. проповедниците и човешкото общество, т.е. онова, за което е предназначена тя. Религиозните дейци са като всички хора, които имат определени способности и за тях се отнася горният случай, уподобен на жените. Но не трябва да правим грешка да мислим за църквата като равна на състава от своите кадри, нещо което комунизмът май направи относно собствената си номенклатура.

Иначе пък е вярно, че най-крупната форма на собственост исторически е следствие от чистите способности в организационен и политически смисъл. Вождът е придобил собственост, заради някакви способности и взаимоотношения, които е изградил преди всичко. Но нали тези способности винаги са били съпътствани от някаква собственост. Тука отново се връщаме на въпроса за активната и пасивната собственост. Примерно за вожда активната собственост може да е меча му и онова, което може да осигури на жена си, за да отгледа бъдещ вожд, но освен това, той всъщност функционално не може да придобие по-голяма собственост. И дори да придобие такава собственост, това по-скоро ще отива към разхищение. Така че въпросът за ограничаване на собствеността понякога може да е равен на ограничаване на собствеността до активната собственост с цел избягване на разхищение.

От друга страна, при съвременните общества с множество участници, чиято дейност трябва да се координира, евентуално човек може да притежава собственост, която не потребява директно, но въпросът, че той я притежава и преотдава може да носи определен координиращ ефект в обществото. Това всъщност може да се превърне в класово йерархизирано общество. При такова общество не можем винаги да твърдим, че подобно притежание на собственост автоматично е пасивно разхищение. Притежаването на собственост също може да е форма на предизвикателство - ако някой е по-добър, да дойде и да демонстрира нещо по-добро.

Това наистина се случва, като отговорът на предизвикателството може да дойде от неочаквана посока. В цивилизованите общества законът е над отделната собственост и причината за това не е някакъв идеал или намеса на Бог, ами осъзнат път, чрез който определени хора са доказали своето превъзходство над други. Но пък в общества, при които законът е просто едно копиране, той може да служи за саморазправа на хора от по-първобитно ниво. Е за тях може би е най-добре да се сбият и така да си разрешат проблемите, но понеже съществува тенденцията да се уподобяват на "европейци" не смеят съвсем открито. Така че въпросът за собствеността и нейното качество и форми зависи и от местните представители.

Също не винаги законът или проповедта са признак за местно извисяване, а понякога могат да са израз на чужда служба. Тогава изведнъж везната се преобръща и първобитните форми на притежание придобиват отново по-благороден облик. Накратко срещат се първобитния собственик Бай Ганьо и многообразованото богословче, експертче или пък езиковедче на руски, което обаче служи на нечии чужди интереси. Така въпросът за собствеността достига метафизическия си облик човек собственик ли е или служител - независимо на какво, защото чрез таланта, чрез интелекта, дори чрез идеализма си, ти пак може да станеш служител, особено ако същото е гарнирано с известна лудост или податливост на сантиментално-романтични внушения.



Тема Re: Собственост,религиянови [re: Black Wolf]  
Автор Stephanus ()
Публикувано23.04.14 10:05



Няма такива 200 - 300 хил. години. Това са измишльотини.

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Re: Собственост,религиянови [re: Black Wolf]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано23.04.14 10:42



Неандерталците са сатанинска уйдурма.





Тема Re: Собственост,религиянови [re: alisalisa-147324]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (semper spamens)
Публикувано23.04.14 11:14



абе винаги ми е било чудно, как все още се намират хора, дето не са нясно с антропогенезата.





Тема Re: Собственост,религиянови [re: Stephanus]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.04.14 12:08



Да бе , според твоята премъдра книжка преди 10000 (десет хиляди) години дори и светът не е бил създаден .






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.