Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:41 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: я кажи за негритенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано11.07.14 09:17



Интернет пространството е място, където всеки може да пише каквито си иска глупости.
Когато си събереш мислите и задай читав въпрос за да се постарая да отговоря.
Посочи източник къде си го прочел това, защо смяташ, че е така (или защо смяташ, че не е така) за да има дискусия. Иначе аз нямам време за махленски подмятания.



Тема Йов 19:26 за възкресениетонови [re: Enos]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано11.07.14 09:40



не е ли учудващо как един стих отнасящ се за възкресението звучи по коренно различни наичини от различните библии:

Протестантски 1940:
26. И, като изтлее след кожата ми това тяло,
Пак вън от плътта си ще видя Бога:

Цариградски:
26. И, като изтлее след кожата ми това тяло,
Пак с плътта си ще видя Бога:

Православен (Тук дори липсва текст!)
26. и аз в плътта си ще видя Бога.



Верен
26. И след като изтлее кожата ми, пак от плътта си ще видя Бога,


И ето как е в Еврейската библия:

ר 19:26 u·achr and·afterערִ י our·i skin-of·me נִ קְּ פוּ nqphu they-mencompass ז ֹאת zath
this וּמִ בְּ שָׂ רִ י u·m·bshr·i and·from·flesh-of·me אֶ חֱזֶה achze I-shall-perceive אֱלהַּ alue Eloah
:
:
And [though] after my
skin [worms] destroy this
[body], yet in my flesh shall
I see God:

В превод:

И [макар], след като
кожни [червеи] разрушат това
[тяло], но пак в плътта си ще
Виждам Бога:



Тема Re: я кажи за негритенови [re: Enos]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано11.07.14 19:13



В отговор на:

‘And [God] caused the cursing to come upon them, yea, even a sore cursing, because of their iniquity. For behold, they had hardened their hearts against him, that they had become like unto a flint; wherefore, as they were white, and exceedingly fair and delightsome, that they might not be enticing unto my people, the Lord God did cause a skin of blackness to come upon them.’ (2 Nephi 5:21)



В отговор на:

“Not only was Cain called upon to suffer, but because of his wickedness he became the father of an inferior race. A curse placed upon him and that curse has been continued through his lineage and must do so while time endures. Millions of souls have come into this world cursed with a black skin and have been denied the privilege of Priesthood and the fullness of the blessings of the Gospel. These are the descendants of Cain…” (The Way to Perfection, pages 101-102)






Тема А, така може...нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано13.07.14 09:19



Това е нещо друго!
Първият цитат който си дал е от Книгата на Мормон 2 Нефи глава 5 стих 21, който в превод гласи следното:
(Знам, че ти знаеш английски, превеждам от уважение към останалите.)

5:21 И Той беше накарал проклятието да ги споходи, да тъкмо едно тежко проклятие поради тяхното беззаконие. Защото ето, те бяха вкоравили сърцата си против Него, така, че те бяха станали като кремък; ето защо тъй както бяха бели, извънредно красиви и възхитителни, Господ Бог стори да ги сполети една кожа от чернота, та да не могат да бъдат привлекателни за моя народ.

Тук е описан един начин да се разделят два народа за да се ограничи негативното влияние на нечестивите върху праведните. Това не е нещо ново нито сензационно. Има много примери в Стария Завет за това. Например:

Исус Навиев 23:11-13
11. Затова внимавайте добре на себе си - да любите ГОСПОДА, вашия Бог!
12. Защото, ако някога се върнете назад и се привържете към остатъка на тези народи, тези, които останаха между вас, и се сродите, и се смесите с тях и те с вас,
13. знайте със сигурност, че ГОСПОД, вашият Бог, няма да продължи да изгонва тези народи отпред вас; и те ще ви бъдат клопка и примка, и бич в ребрата ви, и тръни в очите ви, докато изчезнете от тази добра земя, която ГОСПОД, вашият Бог, ви е дал.



Вторият цитат, който си дал е от една книга (Пътят към съвършенството) написана от Джозеф Филдинг Смит, който е живял след Джозеф Смит основателя на Църквата и цитираното е негово частно мнение следовтелно не е официална доктрина. Неговото мнение наистина обаче отразява ситуацията по това време когато наистина свещеничеството не е било достъпно за всички мъже. По-късно през 1978 година това се променя след като пророкът получава откровение и от тогава до днес всеки достоен мъж независимо от расата си може да има свещеничеството. Дори тук в Кипър където съм аз в момента, един нигериец благославя причастието, а друг е президент на кворума на свещениците.



Опитах се да поправя "разваления телефон" - ти ще кажеш дали съм успял...



Тема Re: Йов 19:26 за възкресениетонови [re: Enos]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано14.07.14 19:28



Мараба, Енос!

Според мен този стих от книга "Йов" не може да бъде доказателство за плътското индивидуално възкресение след случила се телесна смърт. Вече сме говорили за това, ама все пак...

Първо, да допуснем за момент, че този превод предава точно смисъла на съответния пасаж, тоест, че става дума за плътско възкресение на един индивид след плътската смърт на същия този индивид. Дори и тогава не може този единичен случай да се генерализира и да се обяви като учение, че всички индидиди ще преживеят една такава форма на възкресение. Както знаеш аз изобщо не отричам (а и не виждам библейски основания да го правя), че в Библията се описват случаи на индивидуални плътски възкресения. Въпросът е, че никъде това не сочено като начинът на окончателното едновременно повсеместно възкресение на мъртвите.

Второ: дадените от теб, а и изобщо повечето преводи очевидно предават смисъла на оригинала съвсем изопачено и тенденциозно. Става дума конкретно за ст. 26. Нещо повече, дори и ползвайки и самите изопачени версии, то те стоят изкуствено вмъкнати в цялостния контекст на дадената глава и на цялата книга Йов. Нека сверим с два от най-известните съвременни преводи, признати и ползвани от повечето англоезични консервативно-протестантски църкви.

Job 19:26

New International Version (©1984)
And after my skin has been destroyed, yet in my flesh I will see God;

New American Standard Bible (©1995)
Even after my skin is destroyed, Yet from my flesh I shall see God;

Даже оригиналната дума, която тук се превежда пак с пресиленото "унищоженa" (destroyed), всъщност означава "обхваната".


Трето: Да си дойдем на думата. Разбрахме за какво не се говори в ст. 26. Сега да видим, все пак, за какво, аджеба, се говори. За унищожаване или обхванатост от болест на кожата, а не за изяждане на тялото от червеи, както е в поетически допълнения превод в KJV и други подобни художествено литературни класики.

Бъди жив и здрав!

(че после,
знае ли човек...
дали изобщо нещо...?)

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Йов 19:26 за възкресениетонови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано16.07.14 14:19



Привет,

Смисълът на постинга беше не да давам допълнителни доказателства за нещо, което е фундаментално за християнството - възкресението в тяло, а че един и същи стих е преведен в понякога противоположен смисъл. Дори православния превод макар и точно по смисъл са изпуснати думи. С това не искам да упреквам някого или да си вадя генерални изводи за един или друг превод...Просто констатирам за този стих. Иначе ние официално ползваме превода на крал Джеймс и смятаме,че е най-верен въпреки констатираните недостатъци. Всеки превод или версия, който започва с New... го игнорирам или виждам в него само колекционерска стойност...

Напъните на съвременни преводачи да се направи Библията по-читаема са трогателни. За тази работа се изисква не само желание и добра воля но и власт дадена от Бога.
От личен опит знам, че за такъв тип преводи - на Св. Писания се прилагат най-високите възможни стандарти. Изпускането или добавянето на думи, както и лични интерпретации на стиховете са неща, които са абсолютно недопустими действия...

Възкресението няма да е едновременно за всички и възкресените тела няма да имат еднакви възможности и функции.

В отговор на:


Бъди жив и здрав!

(че после,
знае ли човек...
дали изобщо нещо...?)





Да, знае се със сигурност! За това сега му е времето да се подготвим за вечността, че после връщане назад няма. Последиците са за вечността.

Иначе оценявам чувството ти за хумор!

Поздрави,



Тема Re: Йов 19:26 за възкресениетонови [re: Enos]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано17.07.14 11:33



Да, ясно, че не ставаше дума конкретно за възкресенската тема и за даване на про и контра аргументи по нея. Но не си съвсем прав за по-новите преводи (от 20 в. насетне), защото част от тях са по-буквални и коректни от старите (какъвто е NASB - най-добрият масово използван превод, който предпочита буквалното съответствие за сметка на стилистичната гладкост), докато, действително, по-голямата част са силно интерпретативни и изкуствено осъвременяващи. Най-важното е да има сравнимост между сходни думи и фрази в различните места на превода. Тоест, като ползваш конкордънс или търсачка да ти извежда всички контексти на думите или изразите, които искаш да разбереш по-пълно.

Последното ми такова търсене, своего рода дилетантско проучване, беше за новозаветната употреба на "сома" и съответно изводът ми, че се ползва предимно за колективното общностно тяло; а в случаите, когато се ползва за означаване на индивидуалното човешко тяло, то е пак само дотолкова, доколкото в него е представено колективното. И съответно Христовото Възкресение е начатък и гарант за възкресението на общността на вярващите, символно положени и съучастващи в умрялото и възкресено Христово тяло; а не е пример за възкресенската съдба на всеки отделен член на Тялото.

Всичко хубаво!

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Възкресениетонови [re: hadjiyata]  
Автор Grok (ентусиаст)
Публикувано04.08.14 19:33



недей да богохулстваш.
Всеки един несъществуващ бог е по-силен от формулите. По дефиниция.
И Хари Потър е по-силен.

А съществуващите богове са създали/са подвластни на същите формули.

Виж как няма противоречие.



Тема Re: Възкресениетонови [re: Grok]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано05.08.14 12:22



Всеки един несъществуващ бог

Много добре си го казал !



Тема Re: Възкресениетонови [re: Enos]  
Автор Grok (ентусиаст)
Публикувано05.08.14 13:27



Тази дума "свидетелствам" я употребяваш по някакъв много странен начин. Явно е дума с много непокриващи се значения.

Никой не свидетелства за "разбягването" на галактиките. Никой не казва, че това така "защото аз така го видях когато се случи". Хората казват, че се наблюдава това и това. Ти също можеш да го наблюдаваш.

Кой е този учител по химия, който свидетелства? Той или демонстрира, или обяснява. Дори и да не демонстрира нещо пряко, то реакцията не е нещо, за чието е нужно чуждо свидетелство. Реакцията може да се повтори. Ако не може, то не е реакция, ами нещо друго.

Ти не може да свидетелстваш, че тази книга е словото Божие. Мойсей може (за една част). Учениците на Исус са свидетелствали, че еди какво се е случило. Ти не си бил очевидец на нищо от това.

Интересно ми е, какво ще стане, ако се прекрачи крехката граница на толерантността? Ще го направиш мормон посмъртно ли? Все пак не забравяй, че клуба се нарича Християнство. Ти да знаеш за коя да е друга християнска секта, която мисли че мормонството е християнска секта?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.