Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:14 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Разлики и ...парадокси  
Автор Stephanus ()
Публикувано06.11.13 11:06



в отговор на темата на Тимотей: "КОЯ Е СВЕТАТА ЦЪРКВА ХРИСТОВА"

"...Но Църквата е нещо по-друго от сбор на непълно кръстени християни. Трябва и 7-те Тайнства да се извършват в Църквата от свещеници, наследници на Апостолите, трябва и точно определен Храм, изграден по образец, даден от Светия Дух, подобно на Храма в Стария Завет. И както там имало Херувими и “Светая светих” при нас има Престол със свети мощи и Херувими и Архангели и икони на Христос и светците на Небето.
И както там имало жертвоприношение, така и в Църквата Христова се извършва безкръвно жертвоприношение с Тялото и Кръвта Христови..."


това каза Тимотей, НО какво казва Библията и кого да слушаме:

Евреи 9:1
"Тъй и в първия завет имаше наредби за богослужение и земно светилище;"
"И наистина, и при първия завет имаше постановления за богослужение, както и земно светилище."


Евреи 8:5
"на Мойсей му беше наредено от Бога, когато щеше да направи скинията: "Внимавай, каза Бог, да направиш всичко по образеца, който ти беше показан на планината."

Разлики:
1.

И тъй при "първият" завет имаме земно светилище, което Бог е заповядал !!!!

при "Новият" завет имаме небесно светилище - истинската скиния, която Господ е издигнал, а не човек

БОГ не е заповядвам на апостолите и на първите християни да строят храм.
Не е давал заповед на Църквата си да строи храм. Това така ли е ?


Тимотей, какво е свидетелството за това твое изказване: "трябва и точно определен Храм, изграден по образец, даден от Светия Дух, подобно на Храма в Стария Завет." ????

Какво казва св. Стефан на духовните водачи в Ерусалим : "Вие винаги се противите на Светия Дух"
"Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ, или какво е мястото за Моя покой?"



2.
Първосвещеника Исус Христос е влезнал в светилището (със собствената си кръв) веднъж и завинаги.

Тимотей говори за жертвоприношение "в Църквата Христова се извършва безкръвно жертвоприношение с Тялото и Кръвта Христови".
И парадоксалното е че нарича жертвата безкръвна, но все пак е с "Тялото и Кръвта Христови" ???!!!!!!

Кой от апостолите или църковните отци е казал и писал за повторно жертване ???

Ето какво казва БОГ:

Евреи 7:27
"който няма нужда като първосвещениците да принася всеки ден жертви първо за своите грехове, а после за греховете на народа, защото направи това веднъж завинаги, като принесе Себе Си."

Евреи 9:12
"Той влезе веднъж завинаги в Светилището и придоби за нас вечно изкупление."

Евреи 10:10
"според която воля ние сме осветени чрез принасянето на тялото на Иисус Христос веднъж завинаги."

Евреи 10:12
"но Той, като принесе една жертва за греховете, седна завинаги отдясно на Бога;"

Евреи 10:14
"Защото с един принос Той е усъвършенствал завинаги онези, които се освещават."


Колко пъти БОГ трябва да повтори, че Христос е жертван "веднъж и завинаги" ????

За каква жертва(дори и безкръвна) говорите ????


Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?

Редактирано от Stephanus на 06.11.13 11:15.



Тема Re: Разлики и ...парадоксинови [re: Stephanus]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано06.11.13 11:41



на бърз сърч:

Матей 26:26
И когато ядяха, Исус взе хляб, благослови, и го разчупи и като го даваше на учениците, рече: Вземете яжте; това е Моето тяло.
Марк 14:22
И когато ядяха, Исус взе хляб и като благослови, разчупи, даде им, и рече: Вземете, [яжте]; това е Моето тяло.
Лука 22:19
И взе хляб, и, като благодари, разчупи го, даде им, и рече: Това е Моето тяло, което за вас се дава; това правете за Мое възпоминание.
1 Коринтяни 11:24
и, като благодари, разчупи и рече: Това е Моето тяло, което е [разчупено] за вас; туй правете за Мое възпоминание.




Тема това правете за Мое възпоминаниенови [re: alisalisa-147324]  
Автор Stephanus ()
Публикувано06.11.13 11:46



на бърза реплика:
"това правете за Мое възпоминание"

не става дума за жертва !!!!

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?

Редактирано от Stephanus на 06.11.13 11:46.



Тема Re: това правете за Мое възпоминаниенови [re: Stephanus]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано06.11.13 11:53



Причащението (Евхаристията) е велико тайнство. В него вярващите споменават живота, страданията и смъртта на Спасителя. Освен това се извършва по-важно и по-велико дело: чрез действието на Светия Дух евхаристийният хляб, който вярващите приемат по време на светата Литургия, се претворява (преобразува се, преобръща се) в истинско Тяло, а виното - в истинска Кръв на Христа Спасителя. По този начин вярващите се съединяват най-пълно и неразделно с Христа - изворът на вечния живот, за опрощаване на греховете и получаване на вечен живот.

В Литургията на верните, като извършват Евхаристията, свещениците в Православната църква произнасят следната древна молитва:

"Като припомняме, прочее, тази спасителна заповед ["това правете за мой спомен"] и всичко, което за нас е било: кръст, гроб, тридневно възкресение, възшествие на небето, стоене отдясно, Второто и славно пришествие - принасянето на Твоето от Твоето от всичко и за всички".

Така на всяко богослужение Църквата възпоменава светото тайнство Евхаристия, установено от Самия Господ Иисус Христос.


Целият текст

.



Тема Re: Разлики и ...парадоксинови [re: alisalisa-147324]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано06.11.13 12:25



Като прочетох "бързия сърч" - нещо взе да ме сърби ръката :
Според Матей и Марк, Исус е казал едно , а според Лука и Коритяни - нещо по-иначе . Уж всичко трябва да е истина ... да , ама не съвпада .



Тема Re: Разлики и ...парадоксинови [re: Stephanus]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано06.11.13 12:32



Като прочетох темата ти, знаеш ли каква бе първата ми реакция - тя беше въпрос "по дяволите - верно този човек, от коя деноминация е и дали изобщо участва в такава".

п.п. просто, когато срещна толкова бистро мислене се изненадвам приятно - много добре казано Stephanus, наистина впечатляващо, ако има нещо, за което бих се хванал, то е само едно, че поста ти не е довършен т.е. не си уточнил коя е църквата христова.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: Разлики и ...парадоксинови [re: alisalisa-147324]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано06.11.13 12:39



И това може да се разглежда, като един вид жертва, но тогава жертвата не е от страна на Исус.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: Разлики и ...парадоксинови [re: hadjiyata]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано06.11.13 13:23



Всичко е истина дядо Хаджи, но не е длъжно да съвпада, именно защото не е разказано от един и същи човек.

В това отношение единственото коректно учение, което аз съм срещал е будизма - всички сутри в будизма започват с "това чух аз" или "така чух". Това не е случайно, не е за да се създаде някаква показна, фалшива ритуалност. Когато Буда починал, учениците му се събрали, за да запишат на едно място всичко, което Буда казал през тези четиридесет и пет години - също, като Исус и Буда не е написал и единред в живота си, и това не е случайно, но за него някой друг път. Ананда бил единствения, който в продължение на всички тези години непрекъснато живял с Буда - бил, като негова сянка и за това се считал за най- автентичния източник, на който можело да се разчита. Другите били слушали, но от втора ръка - понякога били с Буда, друг път не били с него, единствения човек, който постоянно бил с Буда, това е Ананда.. Така, че Ананда е първия и основен източник за учението на Буда, и мъдроста на Ананда си проличила в това, че той никога не си позволил да изрече "Буда каза това", а просто заявявал "Това чух аз". Разликата е огромна, той никога не си позволил да изрече "Буда каза това", защото: как да кажа, какво е казал Буда, всичко което мога да кажа е това, което съм чул, но какво е казвал Буда, знае единствено той, какво е имал предвид, знае единствено той, всичко което мога да си спомня е това, което съм чул, моите възможности са ограничени, може би е имал нещо друго предвид, може да съм забравил някои думи, може да съм добавил мои думи.

Това е забележителна искреност в историята на духовноста изобщо - Ананда лесно е можел да твърди "точно това каза Буда, бях там, бях очевидец" и това е наистина така, и никой не би се усъмнил, никой не би го отрекъл, но скромноста на този човек е забележителна, той казва "това чух аз". Буда го каза, аз слушах - мога да разкажа единствено това, което съм чул, то може и да е вярно, но може и да не е вярно, може да включвам нещо от себе си, може да го тълкувам, може да съм забравил някои неща, всичко е възможно, аз не съм просветлен, аз не съм буда. Така, че Ананда е давал гаранция, за това което е чул, а не за това, което Буда е казал, защото не е бил сигурен, дали това което е чул, е това което Буда е казал - а и нима можеш да бъдеш сигурен. Не става въпрос само за Буда, това е много прозорливо разбиране и много коректно отношение, просто помисли, никога ли не ти се е случвало, да казваш нещо, но слушащия да не чува точно това, което казваш, точно това, което имаш предивд, а да чува нещо друго.

Така, че и липсата на съвпадение в Евангелията не бива да те учудва - ако бяха писани от само един човек, тогава разминаванията в разказите, наистина щяха да са основателна причина, за да се съмняваме в тяхната достоверност, но те са писани от няколко човека, така че следствието е очаквано и нормално. Един е запомнил едно, друг е разбрал друго, това което лично мен ме разочарова е твърдата убеденост, че Исус е казал точно това, което те са написали и не само - същата убеденост ще срещнеш в цялата история на християнството, постоянно се спекулира с думите на Исус, всеки злоупотребява, твърдейки какво е казал Исус. Ти, аз, папата, никой не може да каже, какво точно е казал Исус, никой - това, което можем да кажем, е какво сме разбрали прочитайки източниците за живота на Исус, това което всеки казва е от самия него, а не от Исус. Ако си наистина вярващ човек, ако наистина си искрен, никога не би ме убеждавал какво е казал Исус - никой няма това право, само Исус може да ми каже, какво е казал Исус и никой друг. Ако се зачетеш внимателно в Евангелията, ще видиш не един път, как все се разминават Исус и учениците му - той казва едно, те разбират друго, това се среща на толкова места, че за мен е озадачаващо, как никой не го е подчертал, как никой не е наблегнал на тези моменти.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема за Мое възпоминаниенови [re: alisalisa-147324]  
Автор Stephanus ()
Публикувано06.11.13 14:01



Добре ,

и тогава каква е пречката за протестантите също да извършват тази Господна
заповед и се да събират възпоменавайки смъртта на Господ Исус Христос разчупвайки хляба и отпивайки вино ?

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Църква и деноминациинови [re: Exaybachay]  
Автор Stephanus ()
Публикувано06.11.13 14:19



Истинската Христова Църква е(са) - в глобален смисъл - всички повярвали в Христос и приели го за Господ и Спасител.
Глобалната Църква се състои от множество локални според регионалното разположение.

Като една локална църква(Събрание), може да е от 2-ма души събрани в Името Господно, може да е от 10 души, а може и от 1000 според капацитета на мястото където се събират. А мястото на събранието може да бъде всякакво - къща, зала, православен или католически храм и дори събранието може да е на открито(защо не)
А колкото до думата "деноминация" (или как ние се наричаме) - мисля, че това е
второстепенно и християните от различни "деноминации" би следвало да се приемат и уважават, ако разбира се са обединени около Господ и Неговото Писано Слово,
именно и затова се опитвам до колкото мога да разсъждавам върху стиховете от Библията и преценям кое е според Словото му.

( Както и този случай (Евр. 9 гл. ) със липсата на "заемно светилище" в настоящото време.

Поздрави.


и да допълня: Истинската Христова Църква е ...."Невидима" в смисъл, че сега мнозина казват, че са Христови, но истинските ще бъдат изявени при Неговото явяване както е писано: "Защото със силен копнеж творението очаква разкриването на Божиите синове."



Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?

Редактирано от Stephanus на 06.11.13 14:26.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.