Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:25 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Питанка.нови  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано25.11.12 21:56



Има три сили, единствени три сили на земята, които могат навеки да победят и да пленят съвестта на тези слабосилни бунтовници в името на собственото им щастие — тези сили са: чудото, тайната и авторитетът. Ти отхвърли и едното, и другото, и третото и сам даде пример за това. Когато страшният и премъдър дух те постави на храмовата стряха и ти каза: «Ако искаш да узнаеш дали си Синът Божи, хвърли се долу, защото писано е за него, че ангелите ще го поемат и ще го понесат и няма да падне, и няма да се удари, и ще узнаеш тогава дали си Синът Божи, и ще докажеш тогава каква е вярата ти в отеца твой», но ти го изслуша и отхвърли предложението, не се поддаде и не се хвърли долу. О, разбира се, постъпил си гордо и великолепно — като бог, — но хората, но това слабо бунтуващо се племе — те богове ли са?

Знам, че не е от проповедниците, които пълнят хилядни зали, или са признати за светила или просто имат някакъв чин в църковните йерархии - все пак това, което е написал е уникално. И затова се чудя - как си обяснявате това негово твърдение за отхвърлянето на тайната, чудото и авторитета?

ПП - май трябваше да бъда по-ясна - откъсът е от "Братя Карамазови" на Достоевски.

Редактирано от Kaлoмaин на 25.11.12 22:03.



Тема Re: Питанка.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано25.11.12 22:16



Не ги е отхвърлил като приложение, а ги е отхвърлил като тест, приложим за него. Той разбира закономерностите под тези понятия, затова би било неправилно да доказва вярата си с тях. Той ще я докаже на по-фундаментално ниво.

Значи да вземем ваксинациите. Ти искаш лекарят да докаже медицината си с ваксинацията. Но лекарят ще иска да ти покаже своето разбиране на доста по-дълбоко ниво. Обаче това не прави ваксинацията ненужна.



Тема я, достоевски бил пичнови [re: Kaлoмaин]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано26.11.12 06:03







Тема Re: Питанка.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано26.11.12 10:04



За мен е по-интересно, че трите са наречени "сили".
Аз бих употребила "средства".

Напоследък се хващам в такива забележки-редакции и имам усещането, че ако се захване човек със световната литература и направи редакциите там където е необходимо нещата ще започнат да звучат коренно различно.
-------------------------------------

Гери,
до колко е правилно да кажем "силата на чудото, тайната и авторитета". Можем ли изобщо да говорим за "морална способност да се извършва дейност"? Или тази метафора е дълбоко погрешна, въпреки че е залегнала изразно.

-------------------------------------

Каломайн,
може би си най-подходящия събеседник, а ще използвам и тематата ака ми позволиш, за да обсъдя нещо от "Делюзията Бог" на Докинс. Прочете ли я? За да знам до колко да цитирам.


Редактирано от *abi* на 26.11.12 10:06.



Тема Re: Питанка.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано26.11.12 10:05



Между другото темата е страхотна!
Поздравления.



Тема Re: Питанка.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано26.11.12 10:09



Глишев,
До кога е банът на Роки? А на Вълкодав?
Ако преминем на "Делюзията Бог" ми се иска да участват.
Поради което по-скоро бих се въздържала докато им паднат бановете.
Темата е такава, че точно участие на други убеждения са необходими, а подочух, че имат банове.

Питам за мое си инфо, моля.



Тема Отговоренка :) [re: *abi*]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано26.11.12 12:34



Вечни. На Вук не е от лошо чувство, човекът е чудесен, но много ругае християнската вяра и не отбира от дума. На Роко - от лошо чувство, защото нахалството на комунисти просто няма да бъде толерирано.

Повече лая



Тема Re: Отговоренка :) [re: ъглишв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано26.11.12 13:46



Не, аз за Ловроки питах.
Не знаех, че и Роко е аут.



Тема Re: Питанка. [re: Kaлoмaин]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано26.11.12 13:54



За "Великият инквизитор" може да се каже, че е книга в книгата - но не съм съвсем сигурен, че разбирам правилно въпроса ти.



Тема Re: Отговоренка :) [re: *abi*]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано26.11.12 16:00



Ми пак същото - много хомопропаганда ми дойде.

Повече лая




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.