Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:23 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Ориент експрес, потопи и селищни могили  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано16.11.12 10:24



Темата за значимостта на патриаршеския избор я затварям, препълни се.

Понеже стана дума за какво ли не в нея - за исляма в Европа, за стари култури и за още две-три неща - отварям тази тема тук за такива работи. Малко културна история, дето се вика. Все пак, християнството не е изолирано, то е част от света, каквото и да си мислим ние, християните :)
Ако на някого му се ще да пише по такива работи - моля.

Повече лая



Тема Re: Ориент експрес, потопи и селищни могилинови [re: ъглишв]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано16.11.12 11:55



Потопи казваш ... В Библията доста подробно е описан "Нойския" потоп , в легендите на различни народи (от аборигени , през шумери че и разни индианци) са описани потопи . А щом легендите са от различни краища на света , значи не се е спасило само дядо Ноевото семейство .
Че въпросите ми са два :
1. Да ли според теб в легендите на несвързаните помежду ди народи се споменава за един и същи потоп ?
2. Дай , моля , размерите на Ноевия ковчег , бройките на работещите при строежа му и времето за построяването . Ще ми се да направя една груба сметка дали това нещо е можело да бъде построено при зададените данни и дали изобщо е можело да се задържи над водата (ще пренебрегнем вълните) .



Тема Re: Ориент експрес, потопи и селищни могилинови [re: hadjiyata]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано16.11.12 12:36



1. Не знам дали е един и същи потоп и дали въобще става дума за някой от историческите потопи или за архетипния потоп, вече превърнат в мит още преди разселването на хора до Америка.
2. Нямам си представа от тия неща :)

Повече лая



Тема Re: Ориент експрес, потопи и селищни могилинови [re: ъглишв]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано16.11.12 12:58



Очаквах , че религиозно начетен човек като теб може да подскаже нещо .





Тема Фашизация на потопа?нови [re: hadjiyata]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано16.11.12 14:08



Потопът е опасно нещо като се свърже с някои посоки на западната мисъл. Ето тук Ясперс обсъжда как "най-красивото нещо на света" било "девствената природа" при отлив*.



Потопът, както и други исторически събития са важни, защото всеки момент могат да се случат отново, ако не помним историята. Ето например като съм на Ясперс какво казва той:

В отговор на:

"That which has happened is a warning. To forget it is guilt. It must be continually remembered. It was possible for this to happen, and it remains possible for it to happen again at any minute. Only in knowledge can it be prevented."


В отговор на:

Това, което се е случило е предупреждение. Да се забравя е вина. То трябва непрекъснато да се помни. Било е възможно веднъж да се случи, и продължава да е възможно да се случи отново всяка минута. Единствено в знанието за това то може да бъде предотвратено.



________
*това не значи, че в Ясперс има нещо фашистко, зависи от плана на четене. Той като психоаналитик чрез този епизод показва какво са чувствали децата и даже включва фигурата на бащата, за да намекне какво става. Пък и той казва "така е почувствал", а не е плод на философско обмисляне. Ясперс е whistleblower. Това, което е почувствал и нас често ни карат да почувстваме с "девствените снимки" е картината - първо един остров с къщи и след това един остров с девствена природа, което е накратко сюжетът на нашето "удивление". Но защо например сюжетът не включва постепенно преобразуване на тези къщи със същите хора до по-развито и по-приятно положение?!



Тема Re: Ориент експрес, потопи и селищни могилинови [re: hadjiyata]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано16.11.12 14:22



Слабо съм се интересувал от потопа, та по-скоро съм чувал, че тази история се среща сред несвързани помежду си народи - примерно както каза, че индианските племена имали същи или поне подобни митове.

Напълно е вероятно да са продиктувани от действително случил се природен катаклизъм, който да е бил с по-голям мащаб, както териториално т.е. да е засегнал доста голяма част от планетата, така и като времетраене - примерно може да са били няколко поред силно дъждовни години.
Да се търси някакво преносно значение - разбира се, все пак не само в древни времена, но и в днешни природата е силен (да не казвам, че и основен) вдъхновител, като съответно всеки мит трябва да се разгледа в контекста на вероизповеданието, но и няма да ме учуди, ако смисъла е почти един и същ, просто с различни нюанси.

Но доколко е възможно да се установи, като историческо събитие т.е. дали е имало подобен катаклизъм в климата - относно това не знам.
А за Ноевия ковчег - преди 6-7 години вървеше едно предаване по дискавъри, по спомен бяха намерели някаква дъска около черно море, но ми се стори несериозно и не съм обръщал внимание.



Тема Другонови [re: dnaunseq]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано16.11.12 14:31



Тук в нова посока на расъждение има една хитрост на философа. Той след като е открил силите на обновлението в морето, още не прави следващата стъпка да ги пренесе там, където е животът на човека, тоест да види какви са практическите следствия на това откритие, например как да виждаме и прилагаме всеки ден това обновление в живота си. Философът си държи силата на обновление, сякаш класифицирана в отделна картина и още не прави предписания какво да се прави с нея. Явно чака инженери.



Тема Re: Ориент експрес, потопи и селищни могилинови [re: exaybachay]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано16.11.12 14:34



Около Черно море непрекъснато се намират големи моноксили (еднодръвки), точно от периода на Варненския некропол. Имало е доста сериозна търговия. "Валутата", изглежда, е била сол, добивана край Варна.

Повече лая



Тема Re: Ориент експрес, потопи и селищни могилинови [re: ъглишв]  
Автор loverrock ()
Публикувано16.11.12 14:42



Глишев, какво те притеснява?

domino dancing


Тема Re: Другонови [re: dnaunseq]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано16.11.12 14:48



Явно инженерите му гледат сеира и се подсмихват .






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.